افزایش فشارها علیه کوربین/ استعفای 10 عضو کابینه در سایه و یک اخراجی

«هیدی الکساندر» وزیر بهداشت کابینه در سایه، «لیان گرین وود»، وزیر حمل و نقل کابینه در سایه، «گلوریا دپیرو» معاون وزیر در امور جوانان و «ایان مورد» وزیر در امور اسکاتلند کابینه در سایه از جمله کسانی هستند که تاکنون استعفا داده اند.

صبح امروز (یکشنبه) جرمی کوربین، ‘هیلاری بن’ وزیر خارجه کابینه در سایه را اخراج کرد.
بنا بر گزارش‌ها، علت این اخراج آن بوده که به باور کوربین، هیلاری بن سردسته شماری از نمایندگان حزب کارگر در پارلمان بوده که با انتقاد از کوربین، خواهان استعفای رهبر حزب‌شان شده بودند.

‘هیلاری بن’ در گفت و گو با شبکه ‘بی.بی.سی’ گفت: کوربین مرد خوبی است اما رهبر خوبی نیست. او اعتماد کابینه در سایه را از دست داده است.
وی تصریح کرد: تازمانی که کوربین رهبر حزب کارگر است ما در انتخابات نخواهیم برد.

«مارگرات هوج» و «ان کافی» نمایندگان ارشد حزب کارگر روز جمعه پس از اعلام نتایج همه پرسی، اعلام کرده بودند که در نامه ای به رئیس پارلمانی حزب کارگر خواستار عدم رای اعتماد به رهبری جرمی کوربین شده اند.

با این حال ‘جان مک دانل’، وزیر دارایی کابینه در سایه و از نزدیکان جرمی کوربین ضمن حمایت از وی، از نمایندگان پارلمانی حزب کارگر خواست تا به خواست اعضاء حزب کارگر که خواهان ادامه رهبری جرمی کوربین هستند، احترام بگذارند.
علاوه بر مک دانل که از اعضای چپ گرا و بانفود حزب کارگر شمرده می شود، چند تن دیگر از اعضای کابینه در سایه از جمله ‘ اندی برنهام ‘ و ‘دیانه آبوت ‘ از کوربین حمایت کرده اند.

در این میان ‘ تام واتسون ‘ معاون رهبر حزب کارگر به رغم ابراز ناخشنودی از برکناری هیلاری بن، گفته است که تلاش می کند که در این شرایط سخت، حزب کارگر را متحد نگه دارد.
بنابر گزارش های منتشر شده، این احتمال وجود دارد که در هفته پیش رو شمار بیشتری از وزرای کابینه در سایه استعفا داده و حفظ کرسی رهبری برای کوربین دشوارتر شود.

شبکه ‘بی.بی.سی’ به نقل از یک مقام ارشد حزب کارگر گفت: همه تلاش می کردند تا آرامش خود را ناشی از نتیجه همه پرسی روز پنجشنبه حفظ کنند – اما زمانی که یک شبه یک وزیر اخراج می شود، وحدت به وجود نمی آید.
«بن برادشاو» از اعضاء پیشین کابینه در سایه و از طرفداران هیلادی بن نیز اظهار داشت: وقت آن رسیده تا کابینه در سایه دست بجنبانند تا حزب کارگر را نجات دهند؛ چون آنها بعدا پشیمان خواهند شد.

این در حالی است که جرمی کوربین روز گذشته در پاسخ به سووال خبرنگار اسکای نیوز که پرسید: چنانچه فشار نمایندگان حزب کارگر منجر به عدم رای اعتماد به شما شود آیا دوباره در رقابت های انتخابات درون حزبی شرکت می کنید؟ گفت: بله، من همینجا می مانم.
وزیران معترض کابینه در سایه، کوربین را متهم می کنند که به عنوان رهبر حزب، در به پیش بردن کارزار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا کوتاهی و کم کاری کرده است.

در همه پرسی که سوم تیرماه برگزار شد بیش از 37 درصد از رای دهندگان حزب کارگر به خواست حزب خود بی اعتنایی کردند و به برگزیت رای دادند.

در صورتی که این فشارها علیه کوربین منجر به استعفای وی از رهبری حزب کارگر شود، انگلیس برای اولین بار در تاریخ معاصر رهبران دو حزب بزرگ سیاسی اش را از دست خواهد داد و با یک بحران جدی سیاسی مواجه خواهد شد.
دیوید کامرون نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار انگلیس نیز روز جمعه در واکنش به رأی غیرمنتظره مردم کشورش به خروج از اتحادیه اروپا در جریان همه‌پرسی تاریخی روز پنجشنبه، اعلام کرد که از مقامش استعفا خواهد داد.

در حزب محافظه کار نیز بر سر جانشینی دیوید کامرون از هم اکنون جنگ داخلی راه افتاده و این حزب را دچار چند دستگی کرده است.
بر اساس رویه قانونی در صورت سقوط دولت انگلیس، اسقف اعظم کلیسای این کشور که اکنون مسئولیت آن را «جاستین ولبی» برعهده دارد، سرپرستی دولت را بر عهده خواهد گرفت.

در همه‌پرسی روز پنجشنبه گذشته 51.9 درصد مردم به خروج از اتحادیه اروپا و 48.1درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.
در جریان همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ، موافقان برگزیت 17 میلیون و 410 هزار و 742 رأی و مخالفان برگزیت 16‌میلیون و 141 هزار و 241 رأی آورده‌اند.

5252

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *