انفجار در کارخانه مواد شیمیایی ایالت تگزاس آمریکا

به گزارش خبرگزاری های فرانسه و آسوشیتدپرس، این دو انفجار نیمه های شب روی داد و ستونی از دود سیاه رنگ از کارخانه ‘آرکما’ در شهر کراسبی به هوا برخاست.

مقام های مسول در اقدامی پیشگیرانه دستور تخلیه محیط پیرامون این کارخانه تا شعاع سه کیلومتری را صادر کرده بودند، زیرا به دلیل وضعیت بحرانی ناشی از وقوع توفان هاروی و سیلاب، احتمال می دادند انفجار رخ دهد.

در این کارخانه، ترکیباتی برای مصارف شیمیایی همچون پلاستیک، مواد دارویی و مواد ساختمانی تولید می شود، اما در صورتی که تا درجه دمای مناسب خنک نشود، ممکن است باعث اشتعال شود.

مقام های مسول اطلاعاتی در مورد شدت انفجارهای روی داده و میزان خطرناک بودن آن در این کارخانه یا احتمال وقوع آتش سوزی پس از انفجار منتشر نکرده اند.

خبرنگار آسوشیتدپرس که در سه کیلومتری محل حادثه مستقر بود، گفت که نشانه ای از شعله های آتش در این کارخانه شیمیایی مشاهده نشده است.

به گفته سخنگوی این تاسیسات، شامگاه چهارشنبه برق کارخانه و ژنراتورهای پشتیبان بر اثر وقوع سیلاب قطع شد و در نتیجه امکان سرد نگه داشتن مواد شیمیایی از دست رفت.

توفان هاروی هفته گذشته سواحل جنوب شرقی ایالت تگزاس را با درجه بندی چهار در نوردید؛ سپس به یک توفان گرمسیری تنزل درجه داد و رکورد بی سابقه ای از بارندگی برای این ایالت به ویژه در منطقه هیوستون را رقم زد.

توفان هاروی سپس به ایالت لوئیزیانا در همسایگی تگزاس رسید و خسارت های زیادی به زیرساخت های صنعت نفت و گاز طبیعی آمریکا وارد کرد.

تعدادی از پالایشگاه ها، پایانه ها، سکوهای حفاری و دیگر زیرساخت های بخش انرژی آمریکا از کار افتاده است. دستکم چهار میلیون و 200 هزار بشکه در روز ظرفیت پالایشگاهی یا بیش از 22 درصد از مجموع ظرفیت آمریکا از فعالیت باز ایستاده است.

ابعاد خسارت و ویرانی توفان هاروی سبب شده که این توفان با توفان کاترینا مقایسه شود. توفان کاترینا که 12 سال پیش نیواورلئان را ویران کرد، یکهزار و 800 کشته و حدود یکصد و هشت میلیارد دلار خسارت برجا گذاشت.

نحوه عملکرد جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا در زمان وقوع توفان کاترینا به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی این کشور تلاش می کند با واکنشی مشابه رو به رو نشود.

52311

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *