لاریجانی:ادعای آمریکا درباره مبارزه با داعش یک لفاظی است

به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی در سئول پایتخت کره جنوبی، در پاسخ به سوالی پیرامون قانون ممنوعیت سفر اتباع برخی کشورها به آمریکا به CNN گفت: در صحنه بین المللی به یک دیپلماسی خلاق نیاز داریم نه یک دیپلماسی ماجراجویانه، ایجاد ممنوعیت سفر برای اتباع برخی کشورها دیپلماسی خلاق نیست بلکه اقدامی واپس‌گرایانه است و آن‌ها مسئله مبارزه با تروریسم را بهانه ای برای این کارها قرار داده‌اند.

اهم اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی به نقل از ایسنا به شرح زیر است:

* تروریست‌ها در منطقه بیداد می‌کنند ولی برخورد جدی از سوی آمریکا با آن ها مشاهده نکرده‌ایم. آمریکا ادعای مبارزه با داعش می‌کند این یک لفاظی است؛ زیرا به دیگر تروریست‌ها کمک می‌کند و این مسیر برای آمریکا مفید نخواهد بود. تروریست‌ها در هر جایی که بتوانند اقدام می‌کنند.

* «ایجاد ممنوعیت برای سفر اتباع برخی کشورها باعث سرکوب اقدامات تروریستی نمی‌شود»، بیشتر از آن‌که این اقدام مبارزه با تروریسم باشد، یک ژست است، از طرف دیگر باید توجه داشت که تروریست‌ها با پاسپورت عادی سفر نمی‌کنند و در نتیجه می‌توان گفت ایجاد چنین محدودیت‌هایی برای اتباع برخی کشورها تاثیری در جلوگیری از اقدامات تروریستی نخواهد داشت.

*وزیر خارجه اسبق آمریکا گفته بود که ما در به وجود آوردن داعش نقش داشته‌ایم. اگر ما به دولت و ملت عراق کمک نمی‌کردیم، بغداد مورد اشغال داعش قرار می‌گرفت. این کمک ایران بود که داعش حالا آخرین نفس‌هایش را می‌کشد.

* ایران چند سال است که با داعش درگیر است و آن ها به دنبال ضربه زدن به ایران بودند و توانستند به ساختمان ارتباطات مردمی نمایندگان ضربه بزنند که البته ایران گروه‌های زیادی را از آن‌ها سرکوب کرد، این موضوع نشان می‌دهد که ایران برای مبارزه با تروریسم جدی است و هزینه های آن را خواهد داد.

* تعداد زیادی از برنامه‌های تروریست‌ها برای انجام عملیات در ایران خنثی شده است، در کارهای تروریستی ممکن است آن ها از یک رخنه‌ای استفاده کنند، ولی آن چیزی که اهمیت دارد این است که تروریست‌ها می‌خواستند تعداد زیادی عملیات انجام دهند که از آن ها جلوگیری شد.

* {از تکرار عملیات های تروریستی نمی‌ترسید؟}: ترسی نداریم؛ زیرا سیستم های امنیتی ایران اشراف اطلاعاتی خوبی دارند و ما هم مراقبت می‌کنیم همچنان که آمریکا و اروپا مراقبت می‌کنند.

* پس از انقلاب ما همیشه با تروریسم مواجه بودیم و جریان سازمان یافته‌تری نسبت به داعش در ایران به نام مجاهدین خلق فعالیت می‌کردند که حدود 17 هزار نفر را ترور کردند و ما روش این تروریست‌ها را می‌شناسیم، گروه‌های تروریستی در ایران رخنه کرده‌اند و یک عملیات انجام دادند همچنان که در عراق، سوریه، افغانستان و پاکستان، همچنین در فرانسه و بلژیک تعداد زیادی عملیات می‌کنند آن‌ها می‌دانند در ایران با سنگرهای محکمی روبه رو هستند و نمی‌توانند کاری را از پیش ببرند.

* ما خیلی متاسفیم که هیات حاکمه آمریکا از منافقین و تروریسم حمایت می‌کنند، این‌ها همان‌هایی هستند که یک جا از تروریسم حمایت می‌کنند و یک جا ادعای مبارزه با تروریسم را دارند.

*سعودی‌ها برای ایجاد ارتباط جدید با قطر تنها یک شرط قطع روابط با ایران را نگذاشته‌اند بلکه 12 شرط دیگر را نیز مطرح کرده‌اند، قطع شدن شبکه الجزیره و قطع ارتباط با اخوان المسلمین از سوی قطر نیز از جمله شروط عربستان بود و سعودی‌ها می‌خواهند که قطر از آن‌ها حمایت کند، آیا این یک تصویر معقول است که قطر بتواند آن‌ها را بپذیرد. ضمنا گفته‌اند که روابط قطر با ایران نیز باید قطع شود، هر کشوری منافعی دارد و براساس آن عمل می کند، سعودی ها این وزنه را ندارند که این‌گونه در منطقه ژست بگیرند.

* مهم‌تر، این است که بفهمیم این رفتارها برای کشوری قابل پذیرش است یا خیر؟ در ابتدای محاصره قطر، آمریکا طرف سعودی‌ها را گرفت ولی بعد از انعقاد قرارداد نظامی و مانور طرف قطری را گرفت.

* این مسیر به موفقیت منتج نمی‌شود، باید پذیرفت که کشورها از دیپلماسی خاص خود برخوردار هستند، درخواست‌های سعودی‌ها از قطر آنقدر متنوع است که می‌تواند به پرستیژ قطر ضربه بزند.

* ایران سال‌هاست که با تروریسم مبارزه می‌کند و می‌توان گفت سیاست‌های کاخ سفید و اعلامیه‌های آن از عقلانیت لازم برخوردار نیست.

* تعداد زیادی از ایرانیان در آمریکا مشغول به زندگی، تحصیل و کار تجاری هستند، کدام یک از این ها اقدام تروریستی انجام داده که در حال حاضر مسئولان آمریکایی به دنبال ایجاد پوشش برای کارهای خود هستند؟ اینگونه مبارزه با تروریسم بیهوده است.

* مسئولان آمریکا می دانند که این روش مبارزه با تروریسم نیست، منشا تروریست‌ها در عراق، افغانستان و سوریه است، آیا در ابتدای تحرک داعش در عراق آمریکا برای مبارزه با داعش کار کرد؟

* آیت الله سیستانی و مردم عراق با کمک ایران به دولت عراق توانستند داعش را پس بزنند، در سوریه نیز آمریکا به برخی تروریست ها کمک می کند، با ژست‌های سیاسی نمی‌توانند به نتیجه برسند، تفکر ایرانی با تروریسم سازگار نیست و به همین جهت سال‌هاست که با تروریسم مبارزه می‌‌کنیم.

29214

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *