نصری: ترامپ به شدت نیازمند رجزخوانِ خارجی است

به گزارش خبرآنلاین دکتر رضا نصری در کانال تلگرامی خود در یادداشتی با عنوان «خطر تقارن فصل انتخاباتی ایران با آغاز دورهٔ ریاست‌جمهوری ترامپ» توصیه کرده است که ایران نباید خود را تبدیل به گزینه مورد نیاز ترامپ کند.

این حقوقدان می نویسد: ترکیب نامتجانسِ تیمِ دونالد ترامپ در حوزه‌های مهم تصمیم‌گیری و زاویهٔ آن با جمهوریخواهان سنتی کنگره از یک طرف؛‌ سیاست‌های نسنجیده و اقدامات افراطی و نابخردانهٔ رئيس‌جمهور از طرف دیگر؛ و همچنین، شخصیتِ خودمحور، ناپایدار و نامتعارف او،‌ همگی عواملی هستند که به احتمال زیاد ترامپ را در ماه‌های آینده – در صحنهٔ داخلی – دچار «بحران سیاسی» و «بحران مشروعیت» خواهد کرد.

اما این بحران‌های داخلی این ظرفیت را دارد که برای ایران و شهروندان مسلمان ایرانیِ مقیمِ آمریکا نیز به شدت زیان‌بار باشد. چرا که دونالد ترامپ به احتمال زیاد تلاش خواهد کرد تا چالش‌های سیاست داخلی خود را از طریق ایجاد «وحدت ملی» حولِ محور «مسلمان هراسی و مسلمان زدایی» از یک سو، و ایجاد «بحران بین‌المللی» از سوی دیگر خنثی و برطرف سازد.

به همین خاطر، واکنش‌های او به اقدامات منتسب به «مسلمانان» (مانند اقدامات تروریستی) و واکنش‌های او در قبالِ «تحریک‌»های کشورهای متخاصم – مانند ایران – به احتمال قوی به شدت نامتناسب، غیر راهبردی، نمایشی، نسنجیده و خشن خواهد بود.

در نتیجه، مهم است که در دوران پیش‌ِ رو، فضای حساس و شکنندهٔ حاکم میان ایران و آمریکا، با علم به این احتمال، بررسی و مدیریت شود.

اما در حال حاضر،‌ یکی از مهم‌ترین چالش‌ها بر سر راه مدیریت مدبرانه و صحیح این فضا، تقارنِ فصل انتخاباتی در ایران با آغاز دورهٔ دونالد ترامپ و شروع اقدامات خشم‌برانگیز و هیجان‌ساز اوست: اگر سیاستمداران ایرانی، برای بهره‌برداری‌های انتخاباتی، در تندگویی و رجزخوانی برای آمریکا، با هم به رقابت بیافتند و از این طریق قطار دیپلماسی را از ریل اعتدال و کارشناسی خارج کنند، چه بسا کشور با مشکلات جدی و مهم امنیتی مواجه شود.

این بار، «تدبیر» باید از روز اولِ فصل انتخابات آغاز شود!

4949

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *