معاون جهادکشاورزی اردبیل: کشاورزان اردبیلی کشت پاییزه کلزا را به تاخیر نیندازند

سینا بندعلیزاده : میرجمال‌الدین پورپیغمبر ظهر امروز در جلسه بررسی راهکارهای مقابله با سرما برای پیشگیری از خسارات در بخش کشاورزی اردبیل اظهار داشت: نظر به اینکه اکثر درختان اعم از مثمره و غیرمثمره هنوز کاملا خزان نکرده‌اند و در صورت بارش برف سنگین شکستن شاخه و تنه درختان دور از انتظار نیست، بنابراین لازم است باغداران و شهروندان روزانه دو بار نسبت به تکان دادن شاخ و برگ درختان و درختچه‌های باغات، فضای سبر و پارکها اقدام کنند.
وی در مورد اقدامات پیشگیرانه در واحدهای گلخانه‌ای فعال در استان افزود: با توجه به اینکه حجم و وزن سنگین برف سبب فشار بر روی تاسیسات می‌شود باید فعالان در این حوزه نسبت به روشن کردن سیستمهای گرمایش به ویژه در گلخانه‌های غیرفعال اقدام کنند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در حوزه زراعتهای مختلف استان بیان کرد: کشاورزان باید در کشت زراعت کلزای پائیزه تسریع کنند و زمان کشت این محصول را به تاخیر نیندازند.

پورپیغمبر گفت: در زمینه وضعیت انبارداری سیب زمینی نیز به کشاورزان توصیه می‌کنیم بر اساس دستورالعمل فنی کارشناسان دمای انبارها را در حد متعادل نگه داشته و مراقبت و دقت کافی را انجام دهند تا به یک باره با کاهش دما در انبارهای سیب زمینی مواجه نشوند.
وی از کشاورزان مناطق شمالی استان نیز خواست در برداشت پنبه و ذرت و بادام زمینی و چغندر قند و آفتابگردان سرعت عمل به خرج دهند و در کشت محصولات پائیزه همچون گندم و جو و کلزا تسریع کرده و سعی کنند در کمترین زمان ممکن محصول برداشت شده چغندر قند و یونجه و پنبه را به انبارها انتقال دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: از کشاورزان شهرستان کوثر نیز انتظار می‌رود به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی در روزهای آینده محصولات سبزی و صیفی خود را از مزرعه جمع‌آوری کنند.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در این جلسه به دامداران استان توصیه کرد تا از هم اکنون به فکر تهیه سوخت ذخیره‌ای واحدهای دامداری خود باشند و واحد خود را به برق اضطراری مجهز کنند.
بهلول تکلوی افزود: انتشار می‌رود مرغداران منطقه از داشتن ذخیره‌ دان در واحدهای مرغداری خود اطمینان یابند و تمهیدات لازم را در زمینه جلوگیری از یخ زدگی لوله و منبع آب واحدها به کار بگیرند.
وی از تمامی زنبورداران استان نیز خواست تا کندوهای زنبور عسل را به محلهای سرپوشیده مناسب انتقال داده و دقت کنند دریچه‌های پرواز کندوها بسته باشد تا به زنبورهای عسل خسارت وارد نشود.

46

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *