واکنش بعیدی‌نژاد به سخنان وزیر خارجه انگلیس درباره دو تابعیتی‌ها

حمید بعیدی نژاد با انتشار پیامی در توییتر افزود: اتباع ایران به کشور خود عشق می‌ورزند اما ممکن است برخی اوقات به تصور اینکه چنین داده‌هایی محرمانه نیستند، به این امر اقدام کنند.

وی تصریح کرد: کشورهای غربی باید این فشارها علیه برخی اتباع ایران به‌ویژه سالمندان و زنان را متوقف کنند. تهران عمیقاً معتقد است و تلاش می‌کند که اتباع ایران روابط عمیق با سرزمین مادری خود را حفظ کرده و به‌طور مستمر و بدون هیچ‌گونه نگرانی برای گردشگری، بازدید خانواده و تجارت به میهن خود سفر کنند.

وزیر خارجه انگلیس امروز در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی اسکای نیوز طی اظهارات توهین‌آمیزی، گفت: ایران تصمیم گرفته است تا افراد بی‌گناه را زندانی و از آن به‌عنوان ابزاری برای نفوذ سیاسی استفاده کند؛ چنین اقدامی قابل‌قبول نیست.

وی با اشاره دیدار اخیرش با وزیر امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، گفت: مذاکرات صریحی با محمدجواد ظریف داشتم و تصریح کردم که سیاست لندن در قبال ایران حل‌وفصل نشده و اگر آن‌ها فکر می‌کنند که این (زندانی کردن افراد) یک ابزار دیپلماسی است، بایستی بدانند که پیامدهایی را در پی خواهد داشت.

هانت در پاسخ به این سئوال که آیا به نظر او توقف پرواز بریتیش ایرویز در مسیر ایران بر پرونده زاغری تأثیر منفی گذاشته است، اتهامات خود را بار دیگر تکرار کرد و افراد بی‌گناه نبایستی قربانی مراودات تجاری شوند.

وزیر امور خارجه انگلیس مردادماه گذشته اولین اظهارنظرش درباره ایران را با وعده دهی برای آزادی یکی از همین محکومان امنیتی دو تابعیتی آغاز و عنوان کرد تمامی اقدامات ممکن را برای ضمانت آزادی نازنین زاغری شهروند ایرانی-انگلیسی که در ایران به جرائم امنیتی محکوم‌شده، انجام دهد.

این زندانی مدیر پروژه شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» است که فروردین‌ماه سال 1395 دستگیر شد. سپاه ثارالله کرمان مدتی بعد در بیانیه‌ای درباره این دستگیری اعلام کرد: «طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سر شبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.» پرونده وی سپس مورد بررسی قرار گرفت و وی در دادگاه انقلاب به 5 سال حبس محکوم شد.

وزارت خارجه انگلیس همچنین در اقدامی کم‌سابقه نسبت به سفر شهروندان دو تابعیتی ایرانی – انگلیسی به ایران هشدار داد و تأکید کرد تنها در شرایط ضروری به انجام این سفر اقدام کنند.

در بیانیه وزارت خارجه انگلیس آمده است که تمام اتباع دارای ملیت ایرانی بایستی خطر سفر به ایران را مدنظر قرار دهند.

ناظران بر این باورند که بیانیه جدید وزارت خارجه انگلیس، بخشی از فضاسازی‌های دولت این کشور برای اعمال فشار بر ایران برای آزادی محکومان امنیتی بازداشت ‌شده در ایران به شمار می‌رود.

بعیدی نژاد پیشتر با انتشار پیامی در توییتر از سیاسی کردن موضوع افراد دو تابعیتی انتقاد و تصریح کرد: مقامات ایران مکرر اطمینان داده‌اند که تابعیت مضاعف به‌خودی‌خود جرم یا نقض قانون محسوب نمی‌شود و کسی به این دلیل مورد پیگرد قرار نمی‌گیرد.

وی بابیان اینکه روزانه صدها ایرانی مقیم انگلیس شامل دارندگان تابعیت مضاعف در امنیت به ایران سفر می‌کنند عنوان کرد: سیاسی کردن سفر ایرانیان به میهن خود موجب تأسف است.

49311

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *