شکارچی‌ها گراز شکار می‌کنند، پلنگ‌ها غذا ندارند

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، فرهاد زندی گفت: بامداد روز گذشته محیط بانان پارک ملی لار حین گشت و پایش منطقه در حاشیه این پارک ملی، یک شکارچی غیرمجاز گراز را دستگیر کردند.

وی افزود: از متخلف لاشه دو رأس گراز وحشی به همراه یک قبضه سلاح برنو، هشت تیر فشنگ و سایر ادوات شکار کشف و ضبط شد.

زندی با بیان اینکه جریمه شکار غیرمجاز هر رأس گراز معادل ۸ میلیون ریال است،گفت: متخلف پس از تشکیل پرونده و پرداخت مبلغ ۱۶ میلیون ریال برای شکار غیرمجاز دو راس گراز وحشی به مراجع قضایی معرفی شد.

وی با بیان اینکه گرازها طعمه مناسبی برای گوشتخواران بزرگ ایران به‌ویژه پلنگ به شمار می روند، اظهارکرد: شکار بی‌ضابطه، بی‌دلیل و غیرمجاز این گونه در زیستگاه‌هایی که در آن‌ها پلنگ وجود دارد و یا احتمال زیست این حیوان وحشی است، به زنجیره غذایی پلنگ‌ها آسیب رسانده است و بیشتر موجب می‌شود تا پلنگ‌ها به دام های اهلی هم حمله ور شوند و خسارات فراوانی را به وجود آورند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست پارک ملی لار به دستگیری شکارچی غیرمجاز کبک در این منطقه در روز گذشته نیز اشاره کرد و گفت: از متخلف تعداد یک قطعه کبک و یک قبضه سلاح دولول فاقد مجوز حمل کشف و ضبط شد.

۲۳۵۲۳۵

احتمال انتقال ال‌کلاسیکو به ورزشگاه بی‌طرف

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشریه «آس» اسپانیا خبر داد که احتمال دارد فدراسیون فوتبال اسپانیا اگر شرایط امنیتی در ایالت کاتالونیا مستقر نشود، دیدار ال کلاسیکو در ورزشگاه نیوکمپ به ورزشگاه بی‌طرف منتقل کند.

قرار بود این دیدار در تاریخ 26 اکتبر در ورزشگاه نیوکمپ برگزار شود اما به خاطر شرایط فوق العاده در ایالت کاتالونیا به 18 دسامبر(27 آذر) چهارشنبه این هفته منتقل شد.

بنا به گزارش‌های رسیده هیچ کدام از باشگاه‌ها درخواستی مبنی بر تغییر مکان بازی را ندادند ولی فدراسیون فوتبال اسپانیا می تواند بنا به قانون در صورت نبود شرایط امن، می تواند این بازی را به ورزشگاه بی طرف منتقل کند.

256 43

کاندیدای مجلس خبرگان:به آیت‌الله یزدی رأی نمی‌دهم اما به مصباح شاید!

به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام صالح‌نیا، امام جمعه کن تهران یکی از افرادی بود که برای ثبت‌نام در انتخابات میان دوره مجلس خبرگان رهبری به وزارت کشور آمده بود. خوش و بش گرم او با مصطفی کواکبیان نماینده اصلاح‌طب تهران باعث شد به سراغ او بروم تا ببینم او برای چه به وزارت کشور آمده است و چه انگیزه‌ای برای کاندیدا شدن دارد.

صالح‌نیا که در دوره قبلی انتخابات خبرگان هم کاندیدا شده بود، نتوانست از سد شورای نگهبان رد شود و مهر عدم تائید صلاحیت روی پرونده او خورد. امام جمعه کن روایت جالبی هم ردصلاحیت خود دارد. او می‌گوید: در انتخابات خبرگان دور قبلی نه به آیت‌الله جنتی رای داده و نه آیت‌الله هاشمی؛ و در این انتخابات هم قطعا به آیت‌الله یزدی رای نخواهد داد.

مشروح گفتگوی خبرآنلاین با حجت‌الله صالح‌نیا را در ادامه بخوانید:  

*****

آقای صالح‌نیا! حال و احوال پرسی گرمی با آقای کواکبیان داشتید، چه گرایش سیاسی دارید؟

لازم است که حتما یکی از دو جناح را انتخاب کنیم؟ آن چیزی که لازم است این است که در خط مردم و ولایت باشیم، لزومی ندارد که یکی از این دو را انتخاب کنیم. من هم دوستان اصلاح‌طلب خیلی خوبی دارم و هم دوستان اصولگرای خوبی دارم. همین آقای کواکبیان که شما می‌گویید به نماز جمعه من می‌آید، از آن طرف هم آقای چمران و آقای حدادعادل هم می‌آیند.

من فکر می‌کنم به خصوص پس از قضایای اخیر، آن کسی که بیشتر در خط مردم است و بیشتر دلش به حال آنان می‌سوزد، در خط اصیلی است حالا در هر کدام از گروه‌ها که می‌خواهد باشد. دوستان نباشد حتما خودشان متعلق به جناح خاصی بدانند و باید طرف مردم باشند و اگر حزبشان به یک طرفی غلتید باید طرف مردم باشند.

اما تصور عمومی این است که ائمه جمعه از یک جناح و طیف خاصی انتخاب می‌شوند. این را قبول ندارید؟

چینش ائمه جمعه فعلی این را نشان نمی‌دهد. شاید خیلی خوب نباشد که مثال بزنم، اما من الان نماینده ولی فقیه و امام جمعه مرکز استان داریم که اصلاح‌طلب است، مثلا در استان گلستان و شهر گرگان. از آن طرف هم در خراسان رضوی و مشهد کاملا برعکس است. در ائمه جمعه شهرستان‌ها همین طور است و هم دوستان اصلاح‌طلب داریم و هم اصولگرا. من خودم سعی می‌کنم به هیچ‌کدام مشهور نشوم و با خیلی از اصولگراها زاویه دارم، همان طور که با خیلی از اصلاح‌طلب‌ها زاویه دارم. نگاهم هم براساس نظرات رهبری است و بدون ریا عرض کنم که هر وقت حس کنم این افراد از مردم فاصله گرفته‌اند، من هم از آنان فاصله می‌گیرم.

شماره در دور قبلی انتخابات خبرگان رهبری شرکت کرده بودید؟

من دور قبل هم شرکت کرده بودم.

نفر چندم شدید؟

دوستان بنده را تائید صلاحیت نکردند.

چرا؟

در هر دوره‌ای خبرگان یک روشی دارد. در دوره قبلی این طور بود که اول آزمون کتبی می‌گرفتند و بعد آزمون شفاهی. در آزمون کتبی از ۴۰۰ نفر ۴۰ نفر قبول شدند که من یکی از آنان بودم، اما در مصاحبه دوستان صلاح دانستند که من کنار بکشم.

یعنی خودشان به شما گفتند که کنار بکشید؟

بله.

از شورای نگهبان؟

شورای نگهبان که خودش رسما نمی‌گوید. ببنید قضیه خبرگان با مجلس فرق می‌کند و یک حالت دوستانه‌تری دارد. آنها می‌گویند که مجموع قوه عاقله این جناح که می‌خواهد یک عده‌ای را انتخاب کند، صلاح نمی‌داند که شما باشید. مثل اتفاقی که برای لیست‌های مجلس می‌افتد و می‌گویند که اگر لیست‌ها متکثر باشد این افراد رای نمی‌آورند -که البته من این را قبول ندارم- اما خب باید همیشه تابع نظر جمع و گروه باشیم.

شما خودتان به کدام لیست رای دادید؟

من به هیچ کدام از دو لیست به طور کامل رای ندادم، چه در مجلس چه در خبرگان.

در اننخابات خبرگان به چه کسانی رای دادید، نام می‌برید؟

هم به افرادی از ائتلاف ۳۰+۱۶ رای دادم و هم افرادی از این جناح.

به آیت‌الله هاشمی رای دادید؟

خیر و به آقای جنتی هم رای ندادم.

به آیت‌الله یزدی چه طور؟

نه به ایشان هم رای ندادم. به آیت‌الله مصباح یزدی رای دادم و از این طرف به آقای امامی کاشانی هم رای دادم.

به آقای دری نجف‌آبادی چه طور؟

خیر.

پیش‌بینی‌تان برای این بار چیست؟ فکر می‌کنید که تائید صلاحیت بشوید و اگر شدید رای می‌آورید.

فکر می‌کنم این دوره سدها را می‌شکنم و جلو می‌روم. این دوره که میان‌دوره آن هستیم حساسیت دور قبل را ندارد. دور قبل حس می شد یک جریانی می‌خواهد برای یک سری اهداف که متناسب با اهداف امام و رهبری و نظام نبود به خبرگان نفوذ کند، اما الان این طور نیست و آن حساسیت وجود ندارد.

اگر خودتان نباشید، به آیت‌الله مصباح یزدی یا آیت‌الله یزدی که می‌خواهند کاندیدا شوند رای می‌دهید؟

به آیت‌الله یزدی قطعا رای نمی‌دهم، اما ممکن است به آیت‌الله مصباح یزدی رای بدهم.

2327217

توضیح مدیر کل دفتر نظارت بر تولید سازمان سینمایی درباره سریال «خاتون»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، صبح امروز خبری منتشر شد درباره یک سریال شبکه نمایش خانگی که فیلمنامه‌اش به کلی در شورای پروانه ساخت رد شده است؛ سریالی که تینا پاکروان، کارگردان سینما قرار است به عنوان اولین تجربه‌اش در شبکه نمایش خانگی کارگردانی کند.

پیگیری‌های خبرآنلاین اما نشان می‌دهد خبر رد شدن این فیلمنامه که موضوعی تاریخی دارد، درست نیست.

بهمن حبشی، مدیرکل نظارت بر تولید سازمان سینمایی در گفت‌وگو با خبرآنلاین با بیان این نکته که ساخت سریال‌های شبکه نمایش خانگی در ماه‌های اخیر رونق گرفته است، گفت: «شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی با دقت کارهای ارائه شده را ارزیابی می‌کند و متناسب با رویکرد سازمان سینمایی مورد توجه قرار می‌گیرد.»

وی درباره شایعه مطرح شده در خصوص سریال «خاتون» به کارگردانی تینا پاکروان، ضمن تکذیب خبر منتشر شده، گفت: «سریال «خاتون» که موضوعی تاریخی دارد به‌تازگی جهت دریافت پروانه ساخت به شورا ارائه شده است و در مرحله بررسی قرار دارد. بدیهی است انتشار هرگونه خبری درباره قبول یا رد پروانه سریال‌ها از طرف وزارت ارشاد خواهد بود.»

۲۵۸۲۵۸

قیمت دلار یک روزه ۷۵۵ تومان افتاد/ جدول


Nastooh Saba Newsroomطراحی و تولید: نستوه

نجات کودک سه ساله‌ای که در شهربازی گیر کرد

ساعت ۱۸ و ۱۵ دقیقه روز گذشته سه شنبه پدر یک کودک سه ساله طی تماس با سامانه ۱۲۵آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اعلام کرد که کودکش، در کابین وسیله بازی در شهربازی گرفتار شده است. بر همین اساس ، ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران، ایستگاه ۶۶ را به همراه تجهیزات کامل از جمله بالابر هیدرولیکی و تشک نجات به محل شهربازی قیامدشت واقع در جاده خاوران اعزام کرد. 

آتش‌نشانان در محل مشاهده کردند که این دختر بچه سه ساله که باران نام داشته است و پدرش نیز در همین شهربازی مشغول به کار بوده است، سوار بر یکی از کابین‌های وسیله بازی شده اما پس از مدتی با قطع ناگهانی برق در ارتفاق هشت متری از سطح زمین معلق می‌ماند. 

با توجه به شرایط موجود و معلق بودن «باران» سه ساله در فاصله هشت متری از سطح زمین نیروهای عملیات ایمن سازی های لازم را با باز کردن تشک نجات و راه اندازی بالابر انجام دادند تا عوامل اداره برق به محل اعزام شوند. مدتی بعد نیز با رسیدن یکی از عوامل فنی شهربازی و از رده خارج کردن چرخ و فلک و کنترل به صورت مکانیکی، آتش نشانان کابین این دستگاه را جابه‌جا کرده و با کم کردن ارتفاع آن، کودک را که بسیار ترسیده بود نجات دادند. 

مالک جنگجو، فرمانده آتش نشانان اعزام شده به محل با تایید این خبر اظهار کرد: نیروهای عملیات آتش نشانی، کودک را بدون هیچ آسیبی نجات دادند و به آغوش پدر بازگرداندند و با ارائه تذکرات ایمنی به ماموریت خود پایان دادند.

۲۳۵۲۳۵

تغییر فرمانداران ۶ شهرستان در خوزستان

علی‌حسین حسین زاده اظهار داشت: امید بن عباس به عنوان سرپرست فرمانداری ویژه دزفول، محمد حیدری فرماندار ویژه خرمشهر، محمد پاکدل سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان، حیدر کاظمی سرپرست فرمانداری اندیکا، آرش قنبری سرپرست فرمانداری رامهرمز و علی خدری سرپرست فرمانداری آغاجاری منصوب شده اند.

بر اساس این گزارش، بن عباس پیش از این مدیرکل امور اقتصادی استانداری خوزستان، حیدری سرپرست فرمانداری دزفول، پاکدل سرپرست فرمانداری آغاجاری، کاظمی فرماندار باوی، قنبری بخشدار بندرامام و خدری سرپرست فرمانداری اندیکا بوده اند.

۴۶

کاهش آمار حیات وحش در منطقه حفاظت شده ارسباران کذب است

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، دنبال انتشار مطالبی در فضای مجازی در خصوص کاهش آمار حیات وحش در منطقه حفاظت شده ارسباران، اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، جوابیه‌ای را جهت تنویر افکار عمومی در این خصوص منتشر کرد.

 روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در این جوابیه اعلام کرده است:

” همانگونه که  در اخبار مربوط به سرشماری نیز آمده است، سرشماری حیات وحش در حال حاضر تا آخر آذر ماه در استان ادامه دارد، بنابراین با توجه به تداوم سرشماری، قطعا اعلام هرگونه آماری در این خصوص غیر کارشناسی و کذب خواهد بود.

از ادمین کانال‌هایی که از این خبر استفاده کرده‌اند، درخواست می‌شود که اسناد رسمی مربوط به این آمار را منتشر کنند.

سرشماری حیات وحش، مسئله‌ای تخصصی است که سالانه بصورت دقیق و منظم برگزار و نتایج آن جهت مدیریت تنوع زیستی و زیستگاه‌های استان سرلوحه تصمیمات در فازهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت قرار می‌گیرد و به هیچ عنوان آمار مقطعی به دلایل فنی ملاک نبوده و روند تغییرات جمعیتی و نیز تغییرات محیطی اعم از آب و هوایی، توسعه‌ای و سایر موارد موثر چه به صورت نقطه‌ای یا منطقه‌ای پس از تجزیه و تحلیل و ریشه یابی مورد در تصمیم سازی و تصمیم گیری مورد استفاده قرار می‌‍گیرند.

خبر منتشره کذب و مصداق کامل تشویش اذهان بوده و ضمن زیر سوال بردن تلاش‌های شبانه روزی و بی‌ادعای محیط بانان و همکاران حفاظت محیط زیست از طرف افراد بی مسئولیت و غیرمتخصص، از این رو این اداره کل اقدامات قانونی در این خصوص را برای خود محفوظ می‌دارد.”

۴۶