تصاویر| بیش از 60 مجروح در تیراندازی محافظان سفارت آمریکا به معترضان عراقی

سفارت آمریکا در بغداد امروز شاهد تجمع صدها عراقی بود که به حمله هوایی آمریکا به نیروهای الحشد الشعبی در عراق اعتراض داشتند.

این تجمع بعد از مراسم تشییع شهدای الحشد الشعبی برگزار شد. هزاران عراقی امروز در مراسم تشییع که سران و فرماندهان الحشد الشعبی نیز در آن حاضر شدند، شرکت کردند.

شبکه العهد نزدیک به الحشد الشعبی گزارش کرد که شمار کسانی که در اعتراض مقابل سفارت آمریکا با شلیک گلوله‌های دودزا و اشک‌آور مجروح یا مصدوم شده‌اند به ۶۲ نفر رسیده است.  

شبکه العربیه هم در توییتر خود گزارش کرد که «نگهبانان سفارت آمریکا در بغداد، در حال شلیک نارنجک صوتی برای متفرق کردن» معترضان در خارج از ساختمان سفارت است.

تا ساعتی پیش وبسایت الحشد الشعبی خبر داده بود که به دلیل شلیک گارد حفاظت از سفارت آمریکا، شمار مجروحان بیست نفر است. 


از معترضان تظاهرات مقابل سفارت آمریکا

معترضان امروز با نصب پرچم گروه‌های مقاومت و پرچم الحشد الشعبی بر فراز دیوار سفارت آمریکا،  پرچم این کشور نیز مقابل سفارتش آتش زدند و با سر دادن شعار ضدآمریکایی، خواستار بسته شدن این سفارتخانه و اخراج سفیر آن شدند.

مردم معترض همچنین بر روی دیوار این سفارتخانه شعارهای متعددی در حمایت از الحشد الشعبی و مخالفت با آمریکا نوشتند. از جمله این شعارها این بود که «سفارتخانه آمریکا، لانه جاسوسی و تروریستی» است. 


از معترضان تظاهرات مقابل سفارت آمریکا


تجمع و تظاهرات مقابل سفارت آمریکا

310 310

احتمال ورود شورای عالی امنیت ملی به تعیین تکلیف لوایح FATF ؟

مرجان احمدی: بررسی لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام آنقدر طولانی شده که حالا به گفته معاون قوانین مجلس، گویی اعضای مجمع به بن بست رسیده اند.حسین میرمحمد صادقی که اعتقاد دارد نگاه های سیاسی بر بررسی کارشناسی این لوایح سایه انداخته است، معتقد است «تنها راه حل موجود برای رهایی از این بن بست ورود رهبری انقلاب و ارجاع لوایح به شورای عالی امنیت ملی یا شورای هماهنگی اقتصادی سران قواست. »

او که تاکید دارد مجمع تشخیص باید گره گشا باشد نه اینکه گره ای اضافه کند، می گوید: «مجمع تشخیص مصلحت نظام می توانست بهتر عمل کند و مصلحت کشور و نظام را واقعا در نظر بگیرد»

مشروح گفتگوی خبرگزاری خبرآنلاین با حسین میرمحمدصادقی، معاون قوانین مجلس را در ادامه می خوانید؛

***

*آقای میرمحمد صادقی! به نظر می رسد بررسی لوایح پالرمو و CFT  در مجمع تشخیص به بن بست رسیده است. از نگاه شما بهترین راه حل در شرایط فعلی برای از بن بست خارج شدن این لوایح چیست؟

قبل از هرچیز بگویم که مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مورد می توانست بهتر عمل کند و مصلحت کشور و نظام را واقعا در نظر بگیرد تا موضوع به نتیجه ای برسد. همانطور که مجمع تشخیص اساسا از زمان امام(ره) به این دلیل تشکیل شد که گره گشایی کند نه اینکه خود به طوری عمل کند که گره ای اضافه کند.

 درحال حاضر هم براساس آیین نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام به دلیل اینکه یک سال از زمان آغاز بررسی پالرمو در مجمع گذشته، اعضای مجمع دیگر اجازه ورود به موضوع را ندارند و نظر شورای نگهبان باید حاکم شود که اعلام کرده این لایحه خلاف سیاست های کلی نظام و اصل ۱۱۰ قانون اساسی است و آن را رد کردند.

با این تفاسیر این لایحه رد شده محسوب می شود و راهی وجود ندارد که مجلس، شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت مجددا بتوانند آن را بررسی کنند. بنابراین از راه های عادی و معمولی راه حلی وجود ندارد

رهبری می توانند FATF را به عنوان موضوع خاص به شورای عالی امنیت ملی ارجاع دهند

*یعنی راه حل جایگزینی وجود ندارد؟

فقط رهبری می توانند با عنوان یک مسئله خاص آن را به شورای عالی امنیت یا شورای هماهنگی سران قوا ارجاع دهند که راهکاری مبتنی بر اختیارات ویژه رهبری محسوب می شود.

به نظر می رسد دولت از به سرانجام رسیدن این لوایح ناامید شده است

*اطلاع دارید که مسئولین مربوطه مثلا رئیس جمهور یا رئیس مجلس با رهبری در این خصوص رایزنی کرده باشند؟

من اطلاعی ندارم. اما پیگیری وضعیت این لوایح  وظیفه رئیس جمهور است. با این حال به نظر می رسد مسئولان مربوطه در دولت و مجلس و مراجع اصلی در این زمینه به نوعی نا امیدی رسیدند.

مطمئن نیستم اگر دولت اصولگرا بود FATF تصویب می شد اما…

*به نظر شما دلیل اصلی تعلل در اعلام نظر در خصوص این لوایح چیست؟ مسائل سیاسی و جناحی دخیل شده یا واقعا مباحث کارشناسی مطرح بوده است؟

من نمی توانم به طور قطع بگویم اگر دولت اصولگرایی روی کار بود این لوایح تایید می شد یا خیر اما واقعیت این است که در کشور ما بسیاری از مسائلی که باید کارشناسی شوند به نوعی سیاست زدگی مبتلا می شوند و در این موضوع تردیدی نیست. به نظر من مجموع روند بررسی این لوایح هم از ابتدا دچار سیاست زدگی شد و با بحث های سیاسی و غیرکارشناسی عجین شد.

۲۷۲۷

«خرس» روی صحنه می‌رود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایش «خرس» با کارگردانی کیوان ظهرابی که براساس نمایشنامه آنتوان چخوف نوشته شده است، از ۱۵ دی تا اول بهمن در سالن اصلی تماشاخانه مهرگان روی صحنه می‌رود.

در این نمایش، لیلی صبری، نیما قربان‌زاده، فرید گلریز، لاله حشمت‌پسند، نیما نیکمنش، عرفان سیف‌الهی، الیکا تصدیقی و محمد سعوه به ایفای نقش می‌پردازند.

«خرس» مثل سایر آثار چخوف نگاهی عمیق به روابط انسانی دارد.

در توضیح این نمایش آمده است: «کاوش در روابط آنچه میان زن و مرد از دیرباز دستمایه بزرگان ادب جهان بوده و شاهکارهای بسیاری بر این اساس خلق شده که بی شک «خرس» یکی از زیباترین این آثار است. ریتم و تمپوی مناسب، شخصیت پردازی به جا و منطقی، کنش و واکنش‌های معقول و تاثیرگذار در لفافه‌ای از طنز از شاخصه‌های اصلی این متن نمایشی است. گروه نمایشی آک‌ کوشیده است در کمال وفاداری به اصل متن نمایشی، محوریت رویدادها را بین کاراکتر زن و مرد تقسیم کند و تساوی بین حقوق این ۲ رکن اساسی بشریت را با نگاهی طنازانه به چالش بکشد.»

باز هم گران شدن قیمت برخی خودروهای داخلی: رنو تندر به ۱۶۰ میلیون رسید

در بازار امروز خرید و فروش خودرو، پراید۱۱۱ با قیمت ۵۴ میلیون تومان، پراید۱۳۱ با قیمت ۵۰میلیون تومان، چانگان با قیمت ۲۰۵میلیون تومان، و استپ‌وی با قیمت ۲۳۵ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.

همچنین کوئیک اتوماتیک با قیمت ۱۰۹ میلیون تومان و تیبا۲ با قیمت ۶۵میلیون تومان به فروش می‌رسد.

 قیمت برخی خودروهای داخلی در بازار امروز ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ به‌شرح زیر است:

ردیف

نوع خودرو

قیمت خودرو کارخانه

قیمت خودرو بازار

۱

قیمت سایپا ۱۱۱

۳۹،۹۴۱،۰۰۰

۵۴،۰۰۰،۰۰۰

۲

قیمت سایپا ۱۳۱

۳۷،۶۴۱،۰۰۰

۵۰،۰۰۰،۰۰

۳

قیمت سایپا ۱۵۱

۴۰،۳۳۰،۰۰۰

۵۷،۰۰۰،۰۰۰

۴

قیمت تیبا

۴۶،۴۴۳،۰۰۰

۶۲،۰۰۰،۰۰۰

۵

قیمت ساینا

۵۵،۹۶۰،۰۰۰۰

۶۵،۰۰۰،۰۰۰

۶

قیمت کوئیک اتوماتیک

۶۹،۰۰۰،۰۰۰

۱۰۹،۰۰۰،۰۰۰

۷

قیمت چانگان

۱۵۵،۰۰۰،۰۰۰

۲۰۵،۰۰۰،۰۰۰

۸

قیمت سراتو ۲۰۰۰

۲۹۵،۰۰۰،۰۰۰

 ۳۲۸،۰۰۰،۰۰۰

۹

قیمت استپ وی اتوماتیک

توقف تولید

 ۲۳۵،۰۰۰،۰۰۰

۱۰

قیمت رنو پارس تندر

۸۴،۲۰۰،۰۰۰

۱۵۸،۰۰۰،۰۰۰

۱۱

قیمت برلیانس H۳۳۰

۱۴۵،۰۰۰،۰۰۰

۱۲

قیمت برلیانس H۳۲۰ (اتوماتیک)

۱۶۹،۰۰۰،۰۰۰

۱۳

قیمت تیبا ۲

۵۱،۶۰۳،۰۰۰

۶۵،۰۰۰،۰۰۰

۲۲۳۲۳۱

آقای مصباح یزدی! چرا باید انقدر از دین و پیامبر و امام زمان مایه گذاشته شود؟/مذاکره مخفیانه در دولت مورد حمایت شدید شما اتفاق افتاد

درنگ در سخنان این دو بزرگوار، نشان از دو نوع تفکر نسبت به«حکومت ، جامعه و مردم» را به خوبی نمایان می کند.

هر دو سخنرانی در پایگاه اطلاع رسانی شان آمده و با حفظ امانت و به صورت اختصار چنین است:

حضرت استاد آیت الله جوادی آملی؛

۱- ذخائر کشور و شایستگی و تعهدات مردم را می بیند و ضرورت رسیدگی به مردم را می بیند.

۲- از ده سال رانت و اختلاس نمی گذرد و آن را شجاعانه طرح می کند.

۳- در راستای ایفای حقوق مردم، رعایت کرامت مردم را دیده و تصریح می کند که یارانه و بسته معیشتی با کرامت مردم سازگار نیست.

۴- به خطر دشمن و در کمین بودن او را گوشزد می کند.

۵- نه تنها اعتراض عاقلانه و عالمانه مردم را نفی نمی کند بلکه امکانپذیر می داند.

اما در نگاه متفاوتی، آیت الله مصباح یزدی نقطه نظراتش را چنین بیان نموده:

۱- فضای مجازی مسیر غفلت از ولایت فقیه است.

۲-هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که کسی بر آن حکومت کند که مورد قبول امام عصر(عج) باشد.

۳-سختی ها را امتحان خدا دانسته و درنتیجه از مقدّرات به حساب می آید.

۴-مشکلات مالی لازمه جامعه اسلامی است و پیامبر هم آمد مردم با مشکلات فراوان مواجه شدند. آیا می توان رهبری را مقصر دانست؟

۵- تحمل این سختی ها برای ایجاد زمینه برای ظهور امام زمان(عج) است.

۶- مذاکره مخفیانه را احمقانه می داند.

داوری و سپس انتخاب یکی از این دو دیدگاه را در شرایط امروز جامعه اسلامی، به خود شما می سپاریم.

فقط یک سوال:

در مفاد سخنرانی استاد مصباح یزدی، با گذشت از بحث های سیاسی چون فضای مجازی و مذاکره مخفیانه و… (که برخی از آنها در دولت سابق که مورد حمایت شدید آقای مصباح بود اتفاق افتاده) ، این سوال از ذهن می گذرد که؛ بنا بر فرض صحت و تایید قرآن و روایات، نسبت به چنین استناداتی که به دین و پیامبر و امام زمان(عج) شده!( که بررسی آن نوشتار مستقلی را میطلبد) ، چرا باید اینقدر از  دین و پیامبر و امام زمان مایه گذاشته شود ؟!

2727

جمع آوری یک تن زباله از دره فرحزاد

سردار کیوان ظهیری در تشریح این خبر اظهار کرد: در ادامه طرح ایجاد امنیت و سالم سازی دره فرحزاد و ایجاد اکو پارک در این منطقه عوامل پلیس پیشگیری و پرسنل سرکلانتری دوم از ساعت ۷ صبح روز سه شنبه با حضور در این منطقه به ورزش صبحگاهی پرداختند.

وی افزود: با توجه به آلودگی زیست محیطی که در این سال‌ها از سوی کارتن خواب، معتادان متجاهر صورت گرفته بود، پرسنل پلیس پیشگیری و شورا یاری محله‌های سعادت آباد، آسمان و محل‌های شهرداری منطقه ۲ و چند سازمان مردم نهاد و سازمان‌هایی که در زمینه پاک سازی محیط زیست فعالیت دارند علاوه بر پیاده روی و ورزش صبحگاهی اقدام به جمع آوری زباله‌ها در این منطقه کردند.

سردار ظهیری ادامه داد: امیدواریم با توجه به پاکسازی این منطقه و وجود اکو پارک در دره فرحزاد، و امنیت پایدار، مردم برای تفریح، استراحت و پیاده روی در منطقه حضور پیدا کنند.

رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ گفت: در طرح پاکسازی دره فرحزاد یک تن انواع زباله از قبیل شیشه و پلاستیک جمع آوری شد که در اختیار سازمان بازیافت شهرداری قرار گرفت.

سردار ظهیری در پایان گفت: این طرح با حضور شهرداری منطقه ۲ و پلیس پیشگیری تهران به اجرا در آمد که حضور مستمر پلیس در این برای پایداری امنیت ادامه خواهد داشت.

۲۳۵۲۳۵

پیام رئیس‌جمهور به سران کشورها به مناسبت فرا رسیدن سال نو میلادی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این پیام افزوده است: امیدوارم در سال پیش رو رهبران جهان با مساعی مشترک و به دور از یکجانبه‌گرایی و با بکارگیری اندیشه و عمل مبتنی بر عدالت و آزادگی، سالی آکنده از آرامش و مهرورزی را برای همه انسان‌ها فراهم نموده و با غلبه بر چالش‌های پیش روی بشر، زندگی توأم با صلح و امنیت و رفاه را برای ملت‌هایشان به ارمغان آورند.

رئیس جمهور در پایان این پیام تبریک، سالی سرشار از سعادت و شکوفایی برای مردم جهان آرزو کرده است.

۲۱۷۲۱۷

حال سلطان خوب است

سلطنت عمان در پی انتشار اخباری درباره وخامت حال سلطان قابوس، بیانیه‌ای صادر و صحت و سلامتی او را اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است: «الحمد لله وضعیت جسمانی سلطان قابوس پایدار است و برنامه درمانی او ادامه دارد».

در این بیانیه سلطان قابوس از تمامی شهروندان عمانی که نگران وضعیت جسمانی او هستند و برای سلامتی او دعا کرده‌اند، قدردانی کرد.

سلطان قابوس همچنین برای «عمان و ملت وفادار» این کشور «پیشرفت بیشتر» به منظور استمرار توسعه و دستیابی به اهداف مورد نظر از خداوند مسئلت کرد.

سلطان قابوس ۷۹ ساله از سال ۲۰۱۴ تا کنون دست‌کم دو بار سفر درمانی به خارج انجام داده است.  

در چند روز گذشته اخباری درباره وخامت حال سلطان قابوس در رسانه‌ها منتشر شد و در همین رابطه روزنامه انگلیسی «گاردین» نوشت که بحث‌های مفصلی در دیوان سلطنتی عمان درباره جانشین احتمالی سلطان قابوس در جریان است.

این روزنامه همچنین نوشت که قابوس هیچ فرزندی ندارد و آشکارا نیز جانشینی برای خود تعیین نکرده است اما به صورت محرمانه گزینه خود را در یک نامه مهر و موم شده برای شورای خاندان سلطنتی معین کرده است. خاندان آل سعید از اواسط قرن هجدهم، حکمرانی عمان را برعهده داشته‌اند.

310 310

فرود گرگین‌پور درگذشت

صبا گرگین‌پور، فرزند فرود گرگین‌پور، پیشکسوت موسیقی نواحی با اعلام این خبر گفت: «متاسفانه پدرم دقایقی قبل بر اثر ایست قلبی در تهران درگذشت.»

فرود گرگین‌پور، برادر فرهاد گرگین‌پور و خواهرزاده محمد بهمن‌بیگی، از نوازندگان نامی ایل قشقایی است. وی از کودکی با نوازندگی آکاردئون، یادگیری موسیقی را آغاز کرد و در سال ۱۳۴۲ برای اعتلای کار خویش از کلاس‌های نورعلی برومند، حبیب‌الله بدیعی، علی تجویدی و علی‌اصغر بهاری بهره برد. او سال ۱۳۵۴، تحصیلات موسیقی در دانشگاه تهران را به پایان رساند و از همان سال به تشویق نورعلی برومند به نواختن ساز کمانچه پرداخت. از آثار وی می‌توان «ترکمن صحرا»، «هجران»، «کوراغلو» و «مجموعه موسیقی قشقایی» را نام برد.

در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۴ مراسم بزرگداشتی برای این هنرمند با حضور افرادی چون حسین علیزاده، محمود دولت‌آبادی، جواد مجابی و حسین الهی‌قمشه‌ای در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد.

۵۷۵۷