سهم 21.2 درصدی بخش کشاورزی در اشتغال آذربایجان‎شرقی

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‌شرقی، پرویز محمدزاده در دومین نشست کارگروه منطقه‎ای اقتصاد مقاومتی منطقه 2 کشور، با بیان این‌که ارزش تولیدات سالانه محصولات زراعی، باغی و دامی استان 99 هزار میلیارد ریال است، اظهار کرد: بخش کشاورزی بیشترین تاب‎آوری را در مقابل اعمال تحریم‌های مختلف از خود نشان داده است.

وی افزود: تولیدات بخش کشاورزی کم‌ترین نوسان را تحت تاثیر تحریم‌ها داشته و حتی صادرات کشاورزی هم تقویت شده است؛ البته باید دقت شود این امر موجب از بین رفتن منابع پایه کشاورزی یعنی آب، خاک، مراتع و جنگل‌ها نشود؛ بلکه به تحریک سایر بخش‌های اقتصادی بیانجامد.

وی یادآور شد: اگر بخش کشاورزی توسعه نیابد، توسعه بخش صنعت نیز امکان‎پذیر نخواهد بود؛ چرا که امنیت غذایی به عنوان خروجی بخش کشاورزی و امنیت آب منوط به سیاستگذاری‌های مناسب در بخش کشاورزی است.

معاون توسعه و برنامه‎ریزی سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی بیان کرد: سهم استان از GDP کشور 3.5 درصد است؛ در حالی که سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی استان 4.6 درصد کل کشور است.

وی سهم بخش کشاورزی در ایجاد اشتغال استان و کشور را به ترتیب 19.8 و 18.5 درصد اعلام کرد.

محمدزاده، تهدید منابع پایه بخش کشاورزی، سطح پایین مهارتی نیروی انسانی، ضایعات فراوان بخش کشاورزی، تغییرات اقلیمی، نظام خردمالکی و دهقانی و در مجموع نظام بهره‎برداری نامناسب بخش را عمده‎ترین چالش‌های کشاورزی دانست.

لازم به ذکر است در این جلسه معاونان برنامه‎ریزی سازمان‌های مدیریت و برنامه‎ریزی و جهاد کشاورزی استان‌های آذربایجان‎شرقی و غربی، اردبیل و کردستان حضور داشتند و به ارائه گزارش عملکرد اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی استان متبوع پرداختند.

در جلسه همچنین بحث الگوی کشت حوزه‎های آبریز دریاچه ارومیه و معیشت جایگزین در روستاهای حوزه بررسی شد.

46

ضرورت مشارکت حوزه علمیه قم در اجرای سیاست‌های کلی قانونگذاری

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قم، آیت الله احمد مبلغی روز دوشنبه  افزود: حوزه علمیه درمواردی همچون تبیین موازین شرع در تنظیم و تصویب طرح‌ها و لوایح، ترویج و نهادینه سازی فرهنگ قانون، تعریف شدن به عنوان بخشی از سازوکارهای لازم جهت تضمین اصل چهارم قانون اساسی با مشارکت جدی داشته باشد. 

وی ادامه داد: نظریه پردازی نسبت به مقوله عدالت محوری در قانون با تمرکز بر بررسی ابعاد، لوازم و نکات فنی و اجتهادی مربوط به این محوریت و نیز پالایش قوانین کشور از دیگر زمینه‌هایی است که برنامه ریزی حوزه علمیه به صورت فعال برای آن ضروری است و و تاخیر در آن به هیچ روی روا نیست.
عضو مجلس خبرگان رهبری یادآورشد: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس آمادگی دارد برای عملیاتی شدن این راهبردهای کلان با همه نهادهای پژوهشی و غیرپژوهشی همکاری کند و فضای اقدام را در این ارتباط بسیار ضروری می‌داند.
وی گفت: قانونگذاری مادام که در ذیل سیاست‌های کلان ناظر به آن شکل نگیرد از نقصها، کمبودها و نارسایی های بسیاری رنج می‌برد.
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بیان داشت: دراین ابلاغ رهبر معظم انقلاب، جایگاه قانون و نسبت آن با فقه و شریعت مورد تاکید قرار گرفته و وظایف نهادهای مرتبط به قانونگذاری، حوزه اختیارات عوامل و نهادهای ذی دخل در قانونگذاری تعیین شده‌است.
وی بیان داشت: بر اساس سیاستهای ابلاغی، قانونگذاری فرآیندی اجتماعی، نخبگانی، تخصصی، نهادی و فقهی است
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه سیاست های کلی قانونگذاری متضمن نگاه فراقوّه گرا، فرایندگرا و کارکردگرا به قانون و قانون گذاری است، گفت: در سیاست های ابلاغی، از انسجام محتوایی و درونی قانون و ضرورت گره‌گشایی و تامین کنندگی نسبت به نیازها سخن به میان آمده است و از نگاه سیاست های ابلاغی، راه نظم بخشی قانون در جامعه از منظومه‌ای و منسجم بودن آن میگذارد.
وی گفت: درنگاه رهبر معظم انقلاب، قانون یک عمل یک مرحله ای یا مقطعی نیست؛ بلکه فرآیندی اجتماعی، نخبگانی، تخصصی، نهادی و فقهی است که قوت، قدرت و تاثیرگذاری آن، منوط به جذب حداکثری مشارکت مردم، نهادها و متخصصان در فرآیند بزرگ آن است.
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: ابلاغ این سیاستها را میتوان یک نقطه تحول در قانونگذاری کشور به حساب آورد واذعان کرد که گستره و عمق این راهبردها افزون بر این که جریان قانون گذاری را می تواند وارد مرحله‌ای دقیق، هوشمند، منسجم، اجتماعی، علمی، تخصصی، فقهی و دینی کند، افزون بر این همه، این راهبردها قابلیت آن را دارد که ادبیات دانشی و معرفتی پیرامون قانون را قوت، عمق و گسترش ببخشد.
مبلغی همچنین توجه دقیق و جدی به فرآیند قانونگذاری و ارائه راهبردهای فعال و پویا نسبت به فرآیند قانونگذاری را از مهمترین ویژگی های ابلاغ سیاست های کلی قانونگذاری ذکر کرد.
وی گفت: بسیار مهم است که قانونگذاری فراتر از یک اقدامی که نام آن تقنین است، فرآیندی بزرگ و چند لایه به حساب آید و هر اندازه بتوانیم صورت دقیق تری از این فرایند را ارائه کنیم توفیق بیشتری خواهیم داشت.
مبلغی گفت: درسیاست های ابلاغی، فرآیند آنقدر دقیق، اجتماعی، گسترده و واسع دیده شده که نقش و جذب مردم و نهادها به صورت حداکثری در جهت فرآیند قانونگذاری به مثابه یک راهبرد فرض شده و نشانگر آن است که قانونگذاری می تواند با چنین فرآیندی به شدت و به سرعت در صورت تحقق این راهبرد به یک حرکت اساسی اجتماعی تبدیل شود.
وی با بیان اینکه برخی از این راهبردها به شمول دایره قانون ناظر است، گفت: این راهبردها صرفا معطوف به قانونگذاری از حالا به بعد نیست، بلکه قوانین گذشته و از قبل تصویب شده را هم پوشش می‌دهد.
مبلغی خاطرنشان کرد: راهبردهای ارائه شده در سیاست های کلی قانونگذاری از سوی رهبر معظم انقلاب، فراتر از عمل قانونگذاری به مرحله تطبیق، اجراء و جامعه مخاطب قانون، همه فرآیندها و بخش های قانون و مراحل بعد از قانونگذاری و چه مربوط به اجرای قانون را نیز پوشش می‌دهد.
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: در این ابلاغ به خطوط قرمز قانون و قانونگذاری، موضوعات فراتر از قانون یعنی آیین نامه، مصوبات، بخش نامه ها و …توجه شده و این دایره شمول اهمیت آن را می رساند.
گفتنی است: سیاست های کلی قانونگذاری در هفته جاری از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شده است.

46

احتمال بارش پراکنده در ارتفاعات کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از یاسوج,«ولی بهره مند» بیان کرد: بر اساس بررسی نقشه‌های هواشناسی، طی دو روز آینده آسمان استان صاف، گاهی همراه با افزایش ابر و وزش باد پیش بینی می شود.

وی اظهارکرد: روز چهارشنبه، نهم مهرماه احتمال بارش پراکنده در ارتفاعات استان کهگیلویه و بویراحمد دور از انتظار نخواهد بود.

سرپرست اداره پیش بینی هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در 24ساعت گذشته ایستگاه امامزاده جعفر با بیشینه دمای 41.8 درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین و یاسوج با کمینه دمای 12.6 درجه سانتی‌گراد خنک‌ترین نقاط استان بودند.

46

در ستایش نام و یاد شهدا

اگرچه اقدام ناشایست اخیر در مخدوش کردن نام شهدا در تابلوی برخی از کوچه های خیابان پانزده خرداد قم، همانگونه که از سوی شهرداری قم اعلام شد، توسط عده ای ناشناس صورت گرفته است، اما خوب است که به این بهانه، یاد و نامی از شهدای والامقامی کنیم که امنیت و آسایش مردم شریف ایران و اقتدار نظام جمهوری اسلامی، مرهون خون پاک ایشان است.

نشان شهدای والامقام، علاوه بر تابلوی خیابان ها و کوچه ها، باید روی قلب های ما حک شود، چرا که شهدا در حکم چراغ راه ما برای ادامه مسیر عزت و سربلندی هستند؛ و اصولا نام شهدا که انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران به برکت ایشان استوار است، حذف شدنی نیست.

شورای اسلامی شهر قم نیز همواره احترام به شهدای والا مقام را تکلیف شرعی و اخلاقی خود می داند، و در حال حاضر هر کوچه یا خیابان بی نامی که خانواده یا بستگان یک شهید در آن ساکن باشند و از شورای اسلامی شهر درخواست کنند، در اولین جلسه بنام آن شهید مورد نظر نامگذاری می شود.

ما باید بدانیم امنیت و آسایش مردم شریف ایران و استقلال و امنیت نظام جمهوری اسلامی، حاصل خون شهدایی است با اخلاص و از خودگذشتگی، به همه ما درس شهامت و شجاعت دادند.

اگر امروز می بینیم که میلیون ها انسان در ایام اربعین در امنیت کامل در مسیر پیاده روی کربلای معلی شرکت می کنند، همه و همه حاصل خون شهدایی است که روزی رفاه و آرامش خود را فدا کردند تا امروز ما در امنیت و آسایش زندگی کرده و در مسیر تعظیم شعائر اسلامی و مذهبی انجام وظیفه کنیم.

نباید فراموش کنیم شهدای گرانقدر هشت سال دفاع مقدس و همین طور شهدای مدافع حرم و همین طور مادران عزیز و پدران عزیز شهدا، با صبر و استقامت و ازخودگذشتگی خود، مایه رفاه و امنیت امروز ما شدند.

* عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر قم

46

عربستان خواستار توقف پخش تصاویر عملیات «نصر» یمن شد

 «حمید رزق» از مدیران شبکه المسیره یمن، به نشریه «المسیره» -نزدیک به انصارالله- گفت، عربستان سعودی صبح یکشنبه (29 سپتامبر) از طریق واسطه‌های غربی درخواست کرده که انتشار تصاویر عملیات «نصر من الله» ارتش یمن در جنوب عربستان متوقف شود.

روز گذشته سخنگوی نیروهای مسلح یمن در کنفرانسی خبری، تصاویری از عملیات موسوم به «نصر من الله» ارتش یمن به نمایش گذاشت که در آن نشان داده شد، صدها نیروهای ائتلاف که بیشترشان یمنی‌های به خدمت‌گرفته شده هستند، در کمین ارتش یمن گرفتار شده و اسیر شده‌اند. 

رزق توضیح داد که عربستان از طریق واسطه‌های غربی پیام داده است که حاضر است در مقابل توقف پخش تصاویر عملیات، عملیات تبادل اسرای سعودی را آغاز کند. عربستان در این پیشنهاد از اسرایی که سعودی نیستند و از یمنی‌ها یا ملیت‌های دیگر هستند، سخنی به میان نیاورده است. 


تصویری از اسرای عملیات نصر

حمید رزق همچنین گفته که این درخواست‌ها نمونه‌های مشابهی دارد چرا که اخیرا آمریکا و انگلیس تلاش کردند با هیأت مذاکره‌کننده یمنی که در مسقط (پایتخت عُمان) است، تماس بگیرند و احتمال می‌رود که عربستان را به کنار گذاشتن انکار واقعیت تلخ موجود ترغیب کنند.

در همین ارتباط، «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته امور اسرا در دولت نجات ملی یمن (در صنعاء)، امروز از ابتکار یکجانبه این دولت در آزادی ۳۵۰ اسیر ائتلاف سعودی از جمله سه اسیر سعودی خبر داد.

310 310

عبدالله عبدالله اعلام پیروزی کرد

در حالی که حدود 20 روز به اعلام نهایی نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده، «عبدالله عبدالله» رییس اجرائیه افغانستان، مدعی پیروزی خود در انتخابات شد.

وی امروز در یک نشست خبری گفت: رای ما در این انتخابات بالاست. نتایج را کمیسیون اعلام می‌کند، اما ما با رای بالا به صحنه آمدیم.

عبدالله افزود: ما در یکی دو روز گذشته مشغول بررسی نتایج بودیم و به این نتیجه رسیدیم که رای بالایی داریم. اگر جلوی تقلب‌ها گرفته شود، رای ما بیشتر هم می‌شود.

وی ادامه داد: در وضعیت موجود، انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم نمی‌رود و تیم ثبات و همگرایی حکومت آینده را تشکیل می‌دهد.

عبدالله همچنین تاکید کرد: بعضی از مقامهای حکومتی مستقیم در روند انتخابات مداخله کرده‌اند که به زودی به جزای خود خواهند رسید.

وی با قدردانی از نیروهای امنیتی در طول برگزاری انتخابات افغانستان، از قهرمانی مردم بخاطر شرکت در انتخابات نیز قدردانی کرد.

عبدالله همچنین گفت: در مورد نظر دیگران (امرالله صالح) صحبتی نمی‌کنم، اما این را می‌گویم که رای سالم و پاک مردم سرنوشت افغانستان را مشخص می‌کند.

وی با اشاره به مشکلاتی نظیر عدم بایومتریک بودن برخی از آرا گفت: مشارکت مردم در سطحی که توقع می‌رفت نبوده اما شرایط امنیتی کشور را باید در نظر گرفت، با وجودی این همه مشکلات این تعداد شرکت‌کننده رقم قابل ملاحظه‌ای است.

عبدالله همچنین ادامه داد: بخاطر مصلحت‌های دفعه پیش قربانی دادیم. دفعه گذشته بخاطر مردم و کشور یک تقلب کار مشهور و یک دروغگو مشهور را به‌عنوان رئیس جمهور قبول کردیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون نیروهای حمایت قاطع چیزی را در مورد تقلب در دسترس ما قرار نداده گفت: ما از طریق ناظرین و ثبت ویدیو، تقلب‌ها را مشاهده کردیم.

به گزارش فارس، روز شنبه (6 مهر) چهارمین دوره انتخباتی ریاست جمهوری افغانستان در ولایات مختلف این کشور برگزار شد.

این ادعا در حالی از سوی عبدالله مطرح شد که بر اساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هیچ نامزدی حق اعلام پیروزی خود در انتخابات را پیش از اعلام نتیاج نخواهد داشت.

310 310

«آمریکا بدون روتوش» در شبکه دو دیده می‌شود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مستند «آمریکا بدون روتوش» که امروز (دوشنبه هشتم مهر) با نام «دیکتاتورهای دوحزبی» روی آنتن شبکه دو می‌رود، نظام دو حزبی آمریکا را مورد بررسی قرار می‌دهد. 

بر اساس نظام دو حزبی حاکم بر ایالات متحده، قدرت همواره میان دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه دست به دست می‌شود. 

همچنین این مستند، فردا (سه‌شنبه ۹ مهر) در قسمتی دیگر با نام «دست‌های نفاق» به اقدامات عهدشکنانه آمریکا می‌پردازد.

«آمریکا بدون رتوش» به سفارش گروه سیاسی شبکه دو با همکاری سازمان عقیدتی سیاسی ناجا توسط محمدرضا صباحی و به کارگردانی امیرحسین دربهانی تولید شده است و از  شنبه تا سه‌شنبه هر هفته ساعت ۱۹:۱۵ از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

۵۷۵۷

قشقایی و ایرانمنش صدرنشین دسته55 کیلوگرم هفته اول لیگ وزنه برداری

هفته اول لیگ برتر سال98 باشگاههای کشور از امروز (دوشنبه8مهرماه) در اهواز و به میزبانی سالن ورزشی شرکت ملی حفاری آغاز شد. در نخستین رقابت وزنه‌برداران دسته 55 کیلوگرم روی تخته رفتند و در نتیجه حافظ قشقایی ملی‌پوش تیم دانشگاه آزاد با احتساب رکوردهای که در مسابقات جهانی تایلند از خود به جا گذاشته بود توانست در رده سنی بزرگسالان و رضا ایرانمنش از تیم عقاب نیروی هوایی در رده سنی جوانان در صدر این وزن قرار گیرند.

رده‌بندی نهایی و نتایج ثبت شده تمامی شرکت‌کنندگان حاضر در رقابت دسته 55 کیلوگرم رده‌های سنی جوانان و بزرگسالان به شرح زیر است:
نتایج دسته 55 کیلوگرم جوانان:
1- رضا ایرانمنش(نیروی هوایی عقاب):یکضرب86، دوضرب101 و مجموع187 کیلوگرم
2- حسین رستمی(نیروی زمینی ارتش):یکضرب85، دوضرب90 و مجموع175 کیلوگرم
3- علی عباسی(نیروی هوایی عقاب):یکضرب78، دوضرب94 و مجموع172 کیلوگرم
4- اشکان مهمدی(مناطق ‌نفت‌خیزجنوب خوزستان):یکضرب75، دوضرب85 و مجموع160 کیلوگرم
5- محسن تقی زاده(نیروی زمینی ارتش):یکضرب77، دوضرب80 و مجموع157 کیلوگرم
6- متین محمدی(مس رفسنجان):یکضرب66، دوضرب83 و مجموع149 کیلوگرم
7- ابوالفضل محمدی‌پور(مس رفسنجان):یکضرب60، دوضرب75 و مجموع135 کیلوگرم

نتایج دسته 55 کیلوگرم بزرگسالان:
1- حافظ قشقایی(دانشگاه آزاد):یکضرب111، دوضرب149 و مجموع260 کیلوگرم
2- محمد اصغرنژاد(دانشگاه آزاد):یکضرب91، دوضرب102 و مجموع193 کیلوگرم
3- رضا ایرانمنش(نیروی هوایی عقاب):یکضرب86، دوضرب101 و مجموع187 کیلوگرم
4- محمدرضا جوزی(نیروی زمینی ارتش):یکضرب79، دوضرب99 و مجموع178 کیلوگرم
5- اشکان مهمدی(مناطق ‌نفت‌خیزجنوب خوزستان):یکضرب75، دوضرب85 و مجموع160 کیلوگرم
6- میثم رازی(نیروی زمینی ارتش):یکضرب68، دوضرب80 و مجموع148 کیلوگرم

هفته اول لیگ برتر فصل98 با حضور 5 تیم جوانان و 6 تیم بزرگسالان به میزبانی شرکت ملی حفاری اهواز تا چهارشنبه 10مهرماه ادامه دارد.

256 43

نرخ خرید تضمینی گندم ۲۲۰۰ تومانی چه مشکلاتی به دنبال دارد؟

علی ربیعی امروز در جریان نشست خبری خود درباره نرخ تضمینی خرید گندم نیز گفت:  بنابر مصوبه شورای اقتصاد، نرخ خرید تضمینی گندم ۲ هزار و ۲۰۰ تومان در نظر گرفته شد و متناسب با سایر تورم ها و مسائل اقتصادی کشور چنین رقمی مشخص شد و امیدواریم که کشاورزان ما هم بتوانند منتفع شوند.

اعلام نرخ ۲ هزار و ۲۰۰ تومان برای خرید تضمینی گندم از سوی دولت در حالی است که عباس کشاورز، معاون زراعت وزیر جهاد کشاوزی، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا قیمت پیشنهادی خرید تضمینی گندم را بیش از ۲ هزارو ۵۵۰ تومان دانست.

همچنین بنیاد ملی گندمکاران برای خرید هر کیلوگرم گندم قیمت ۲ هزار و ۸۰۵  تومان پیشنهاد داده بود.

گزارش‌ها نشان می‌دهد در سال زراعی گذشته حدود ۳ میلیون تن گندم  از مسیر خرید تضمینی منحرف شده است.

علی‌قلی ایمانی، نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران، پیش‌تر در گفت‌وگو  اصلی‌ترین دلیل انحراف گندم از مسیر خرید تضمینی را تعیین قیمت پایین برای خرید این محصول از کشاورزان دانست.

وی افزود: در سال گذشته دولت برای خرید هر کیلوگرم گندم از کشاورزان قیمت یک هزار و ۷۰۰ تومان را تعیین کرد در حالی که این قیمت پاسخگوی هزینه‌های تولید و جاری زندگی کشاورزان نبود و بارها مورد اعتراض آن‌ها قرار گرفت.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران با تاکید بر اینکه احتمال تکرار مشکل‌های عنوان شده برای سال زراعی پیش رو بیشتر از سال گذشته است، اظهار کرد: با توجه به اینکه نرخ تورم تولید در بهار امسال ۶۹.۵ درصد بود قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری باید یک هزار و ۱۹۰ تومان بیشتر از قیمت خرید این محصول در سال گذشته و معادل ۲ هزار و ۸۰۵  تومان باشد.

البته هنوز قیمت ۲ هزار و ۲۰۰ تومان برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم از کشاورزان ، به طور رسمی اعلام نشده است، اما با توجه به سخنان علی ربیعی، سخنگوی دولت، نمی‌توان به قیمت بالاتر از این برای سال زراعی پیش رو امید داشت.

۲۲۶۲۳۱