مرمت «دیده‌بان» حاتمی‌کیا پس از ۳۰ سال

لادن طاهری با اشاره به جزئیات و روند کار، اظهارداشت :از چند سال قبل و طی یک برنامه‌ریزی بلند مدت، اصلاح و مرمت آثار شاخص سینمای ایران با دو فیلم «اون‌شب که بارون اومد» و «گاو» آغاز شد و با فیلم‌هایی مثل «باد صبا»، «برای آزادی»، «خانه خدا» و «ناخدا خورشید» ادامه یافت که با نمایش این آثار در چند جشن و جشنواره‌های داخلی و خارجی مورد توجه و استقبال بینندگان و علاقه مندان سینما قرار گرفتند.

وی افزود: فیلمخانه ملی ایران روند بازسازی و مرمت تعداد دیگری از فیلم‌های مهم تاریخ سینمای ایران را همچنان ادامه می‌دهد و همزمان و به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، گزیده‌ای از محصولات چهل سال سینمای ایران از بین تولیدات سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۷ انتخاب و اسکن، تصحیح رنگ و اصلاح صدا شده و با موفقیت در موزه سینمای ایران به نمایش درآمدند.

وی افزود: اکنون نیزهمزمان با برگزاری سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فجر، فیلمخانه ملی ایران نسخه اصلاح و مرمت شده تصویر و صدای فیلم‌های ماندگاری از دهه شصت سینمای ایران را که مورد توجه منتقدان و مخاطبان سینما قرار داشته‌اند در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» به نمایش درمی‌آورد.

طاهری یادآورشد: جشنواره با نمایش فیلم «دیده‌بان» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا محصول ۱۳۶۷ افتتاح و فیلم‌های «جاده‌های سرد» (مسعود جعفری جوزانی)، «پرده آخر» (واروژ کریم مسیحی) و «طلسم» (داریوش فرهنگ) – با همکاری بنیاد سینمایی فارابی – و همچنین دونده (امیر نادری) که پیش‌تر توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تصحیح رنگ خوبی شده بود اما جهت دستیابی به کیفیتی بهتر یک مرحله دیگر توسط فیلمخانه ملی ایران اصلاح و مرمت شده است، دیگر آثار ایرانی بخش «نمایش فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجرهستند.

۲۴۱۲۴۱

قصه ما، مازیار ناظمی و استاد جواد خیابانی!

اول این را بگویم که چند وقتی است ترجیح می‌دهم فوتبال‌ها را از شبکه‌های اینترنتی ببینم و گوشی به دست اکثر فوتبال‌ها را  با گزارش‌های همین عباس قانع و جوان‌های دیگر این شبکه‌هایاینترنتی می‌بینم و به نظرم با فاصله لذت شنیدن صدهای شان بیشتر از امثال سیانکی و جواد خیابانی و پیمان یوسفی و این طیف رفقای‌شان است. 

از این مقدمه که بگذریم، مازیار ناظمی که احتمالا اگر در تلویزیون مانده بود حالا با همه احترامی که برای شم روزنامه‌نگاری‌اش قائلم یکی شده بود مثل همین پیمان یوسفی‌ها و سرهنگ علیفرها، توئیتی نوشته بود و با منشن کردن مان گفته بود:«نوع حمایت‌های روزنامه‌نگاران از عادل عادل ساخته و این نگاه منفی به جواد خیابانی ناشی از گرفتن سوتی‌هایش است.»

او حرفش این بود که این تشویق ها و تحقیرها روی روند کاری افراد اثر دارند. خواسته بود به قانع فرصت داده شود اما تقریبا بسیاری از گزاره‌های این نوشته اشتباه بودند.

مازیار یادش رفته که جواد خیابانی هنوز هم خوش صداترین گزارش گر ایرانی است اما مشکل او واقعا ریشه در نوع نگاهش به کاری دارد که انجام می دهد. دو شب بعد وقتی خیابانی بازی بارسلونا و منچستریونایتد را گزارش می کرد ، حتی به خودش زحمت نداده بود به سبک سرهنگ علیفر سرچی در ویکی‌پدیا بدهد تا اقلا بداند نوع قرعه مسابقات لیگ قهرمانان به چه صورت است و باز سوژه جوان‌های خوره فوتبال نشود.

آنچه جواد خیابانی و امثال او را به این روز انداخته نه رسانه ها و افکار عمومی که خودشان هستند. خودشانی که دیگر کار برای‌شان عشق نیست. فقط تریبونشرا می‌خواهند.اسمش را. با کارشان لذت نمی برند. حالا این تازه جواد خیابانی‌شان است که به کارش روزگاری عشق داشته، ذاتا صدایش خوب است و هنوز نامش خاطره انگیز است برای خیلی از فوتبال‌دوستان!

حالا فکر کنید باقی این جماعت چطور هستند.

نه ! این که مثلا از یکی چون عباس قانع برای اینکه وسط گزارش بازی پرسپولیس بخواهد با واژه‌های زشت گزارشش را گرم کند، انتقاد های من یا شما و یا حتی وقتی که با انرژی مثل بازی های معروفی که این اواخر گزارش کرده که مثلا میکروفون را ول کرده، تمجیدهای مان از او لینه کر یا سرهنگ علیفر نمی سازد.

اصل ماجرا خودش است. اینکه عاشق کارش باشد. هر بار بخواهد بهترین روزش باشد. نخواهد میکروفونش تریبونش باشد. اینکه کوچکترین ارزشی برای مخاطبش قائل باشد که حتی قبل بازی نگاهی فهرست‌وار به اطلاعات فوتبالی که گزارش می‌کند بپردازد.

بیایید باور کنیم ما از عادل فردوسی‌پور، عادل نساختیم و از خیابانی هم ، استاد جواد عزیزمان را که هر روز خودش خودش را سوژه می‌کند.

بلیتی که پرسپولیس ۳۰ میلیون خرید

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به همت کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش، هلال احمر تعدادی از چهره های ورزشی و هنری دور هم جمع شدند تا در کنار اکران فیلم غلامرضا تختی، گلریزانی برای کمک به سیل زدگان در ۳ استان انجام شود.

در این مراسم برخی از خیران بلیت فیلم تختی را با قیمت بالای ۱۰ میلیون تومان خریداری کردند تا این پول توسط هلال احمر برای کمک به سیل زدگان هزینه شود. همچنین محمدمهدی نبی، عضو هیات مدیره پرسپولیس از سوی این باشگاه کمک ۳۰ میلیونی را اهدا کرد و مورد تشویق قرار گرفت.

256 43

ارزبری تولید هر دستگاه سمند چقدر است؟

 احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرآنلاین افزود:‌ بر اساس گزارش های موجود برای نمونه برای تولید خودروی سمند ۱۰۰درصد آلومینیوم استفاده می‌شود که قیمت این فلز از اسفند ۹۴ تا آبان ۹۷ برابر با ۴۲۶درصد افزایش داشته، در همین بازه زمانی قیمت مواد پلیمری ۳۷۰درصد، ورق فولادی ۲۷۷درصد، مس۳۳۶درصد، چدن ۳۵۳ درصد، سرب ۳۴۶درصد، فولاد آلیاژی ۲۲۵درصد، دلار نرخ ارز مبادلاتی و نیما۳۰۰درصد افزایش داشته است.  

احمد نعمت بخش

نعمت بخش اضافه کرد: در حالی که فاصله اسفند۹۴ تا آبان ۹۷ افزایش قیمت مواد اولیه  مذکور را داشتیم که شورای رقابت در مجموع  قیمت خودروها را ۱۲.۵درصد افزایش داده بود.

 مشروح مصاحبه نعمت بخش با خبرآنلاین را اینجا بخوانید.

۲۲۳۲۲۳

انتقاد ده‌نمکی از انحصار هالیوود در سینمای جهان

مسعود ده‌نمکی در جمع اعضای اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با عنوان «جوان پیشرو در تمدن سازی»که در هتل فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد, گفت: بضاعت سینمای ایران در حد هالیوود نیست و انحصار پخش فیلم‌ها را در جهان دست هالیوود است و اجازه پخش هر فیلمی را نمی‌دهد. امروز فضای مجازی ورق را عوض کرده است و آگاهی‌ها را افزایش داده است.

وی ادامه داد: در عراق، افغانستان، تاجیکستان و خیلی کشورهای دیگر فیلم‌های ایرانی را می‌شناسند و خودشان این فیلم‌ها را زیرنویس کرده و تماشا می‌کنند.

کارگردان مطرح سینما و تلویزیون افزود: نمی‌توان گفت تکنیک‌های سینما سخت نیست بلکه می‌توان اظهار کرد که دست یافتنی است. از بین هزاران نفر نیز همه شاعر نمی‌شوند بلکه آن‌هایی که استعداد دارند شاعر می‌شوند، در مورد سینما هم این مسئله صدق می‌کند.

۲۴۱۲۴۱

اولتیماتوم برانکو پرسپولیس را بد ترسانده!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، برانکو ایوانکویچ از قرمزها ۹۰۰ هزار دلار طلب دارد و بازیکنان این تیم هم تا به حال که فقط ۴ بازی از لیگ مانده، فقط ۵۰ درصد از پول فصل‌شان را گرفته‌اند اما همچنان مدعی در لیگ و لیگ قهرمانان آسیا هستند.

تغییرات در هیات مدیره و مدیریت پرسپولیس ، همزمان با تعویق معوقات سبب شده کاسه صبر برانکو سرریز شود. او لب به اعتراض گشوده و رسما سه بار از طریق وکیلش به باشگاه نامه زده تا طلبش را بدهند.

این مشکلات زمانی تشدید شده که استقلالی ها توانسته اند معوقات باشگاه شان را بپردازند و خریدهای گرانی هم در زمستان داشته باشند. البته یکی از مدیران پرسپولیس که این روزها سخت زیر فشارند می‌گوید:«ما درحال رایزنی هستیم. سر رسید پرداخت قسط های اسپانسر برسد، همه این مشکلات حل می شوند ولی گیرمان تا آن زمان است. درباره تیم رقیب هم نمی دانیم وضعیت‌شان چطور است اما ما از هیچ بانک یا جایی قرض و وام نگرفتیم و بدهی برای پرسپولیس ایجاد نکرده ایم.»

اما آنها به شدت نگران پرسپولیس هستند. اینکه اگر برانکو همین تاخیر در پرداخت طلب‌هایش که هنوز نتوانستند حتی بخشی از آن را فراهم کنند را بهانه کند و در ته فصل با این شرایط کنارشان نماند، چه پاسخی برای هواداران خواهند داشت؟ حتی دیگر نمی توانند به سبک جعفر کاشانی بگویند برانکو تنها بخشی از عامل موفقیت قرمزها بوده است . چون واکنش‌ها به این جمله آقای پیشکسوت رئیس هیات مدیره طوری بود که او حالا کمردرد گرفته و گفته کمتر به جلسات می رود!

قرمزها که با برانکو دو قهرمانی متوالی و یک فینال آسیا تجربه کرده اند، امیدوارند با او بتوانند سومین قهرمانی متوالی را هم در همین فصل کسب کنند. آنها که شعارشان هرچی برانکو بگه شده، با این شرایط و احتمال جدایی مرد کروات ، حسابی شاکی می‌شوند.

تهدید برانکو برای همین حسابی باشگاه را به هم ریخته و عرب بعد از جلسه اضطراری با همکارانش در هیت مدیره گفت:«جلسات فوق العاده‌ای را پشت سر هم برگزار می‌کنیم و به احتمال زیاد نیز فردا صبح (جمعه) جلسات را ادامه می‌دهیم. جلسات هیئت مدیره در راستای بحث مسائل اقتصادی و طلب برانکو است تا مشکلات برطرف شوند.»

او همچنین گفت:«تاکید کردیم تا اعضای هیئت مدیره هر روز در نشست حضور داشته باشند. ما تمام تلاش مان را می‌کنیم تا اتفاقات مثبتی برای تیم رخ دهد و همه مسیرها را می‌رویم».

آن‌ها این روزها دور هم می‌نشینند و ناهارها را به صورت جمعی می‌خورند تا بلکه راهی برای جذب بخش عمده ای از این ۹۰۰ هزار دلار بیابند و کارشان با برانکو ، همچنان بر مدار احترام و موفقیت پیش برود. اگرچه تا امروز این جلسات فعلا پولساز نبوده‌اند.

این مشکل مالی تیم قهرمان در شرایط فعلی سبب شده تا آنها برنامه آینده‌ای اقلا فعلا نداشته باشند و عرب درباره آینده به باشگاه خبرنگاران گفته است:«هنوز خبری از لیست برای جذب بازیکن نشده و برای تمدید قرارداد نیز منتظر تشکیل جلسه کمیته فنی هستیم تا در سریعترین فرصت کارها را انجام دهیم.»

۴۱۴۱

عناوینی که حتی با قهرمانی به پرسپولیس نمی‌رسد!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در دو فصل گذشته که پرسپولیس قهرمان لیگ برتر شد، به طور همزمان عنوان بهترین خط حمله و خط دفاع لیگ را هم به خودش اختصاص داد. آنها در لیگ شانزدهم 46 گل زده و 14 گل خورده داشتند و پارسال هم آمار 48 گل زده و 15 گل خورده را به نام خودشان به ثبت رساندند. امسال اما بعید است هیچکدام از این دو عنوان به سرخپوشان برسد. آنها بر سر کم گل خوردن رقابت نزدیکی با استقلال داشتند، اما دو گلی که این تیم از سایپا خورد وضع را خراب کرد. در حال حاضر پرسپولیس 12 گل خورده دارد، در حالی که استقلال فقط 9 گل دریافت کرده است. در خط حمله هم قرمزها با 3 گل این هفته به عدد 33 گل زده رسیدند و هنوز استقلال، تراکتور و سپاهان را با 38 ، 36 و 34 گل زده بالاتر از خود می‌بینند.

256 43

فرمول جادویی نویسنده فیلمنامه سریال «شهرزاد»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کارگاه فیلمنامه نویسی «دارالفنون» صبح تا عصر پنجشنبه ۲۹ فروردین در سالن ۳ پردیس چارسو محل برپایی سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار شد. در ابتدای این کارگاه که اولین کارگاه «دارالفنون» بود، مازیار میری مدیر دارالفنون ضمن خوش‌آمد گویی به دانشجویان، توضیحاتی درباره برنامه های پیش روی این بخش ارائه کرد و به مرور برنامه روز اول برای آنها پرداخت که شامل کلاس های فیلمنامه نویسی و گردش شبانه در تهران می شد.

وی همچنین توضیحاتی درباره استادان این کارگاه ها ارائه داد و گفت: «سال گذشته وقتی از شاگردان پرسیدیم که از چه کسی بیشتر یاد گرفتید، تقریبا همه اسم نغمه ثمینی فیلمنامه نویس موفق ایرانی را عنوان کردند و من اطمینان دارم شما بسیار از او خواهید آموخت.»

پس از صحبت های میری، دانشجویان به دو گروه تقسیم شدند؛ گروهی با عنوان «خانواده» در سالن سه با تدریس نغمه ثمینی و گروه دیگر با عنوان «مهاجرت» در سالن چهار با تدریس مهران کاشانی قرار گرفتند.

نغمه ثمینی فیلمنامه نویس کشورمان در ابتدای کارگاه خود با اشاره به اینکه بیان تمام جزییات فیلمنامه نویسی در مدت یک روز و نیم دشوار است، گفت: «هیج عنصری در فیلمسازی به اندازه فیلمنامه مهم نیست و همه چیز با آن شروع می‌شود.»

وی ادامه داد: «عنوان ورک شاپ امروز من «magic Dc» و عصاره تجربه فیلمنامه نویسی من است برای همین تمام چیزهایی را که می‌دانید برای ساعاتی فراموش کنید و تنها روی این کلاس متمرکز شوید.»

فیلمنامه نویس سریال «شهرزاد» سپس به تشریح «magic Dc» پرداخت و عنوان کرد: «دی» مرتبط با شخصیت و «سی» مرتبط با پیرنگ است، اما اجازه دهید قبل از تشریح آن مروری بر روش‌های متفاوتی که می‌توان توسط آنها به شخصیت پردازی کاراکتر پرداخت، اشاره کنم. چهار روش مهم در این زمینه وجود دارد که عبارتند از «پیشینه کاراکتر» یا (Back ground)، «کهن الگو» یا (archetype)، «ایدئولوژی» و «عصب شناسی» یا (neurology). در مورد بک گراند یا پیشینه باید گفت که کاراکتر ما حاصل یک پیشینه تاریخی است که تجربیاتش در سال های سال باعث شکل گرفتن شخصیت او می‌شود. شما می‌توانید از راه‌های مختلفی کاراکتر را بسازید و از راه‌های متفاوتی او را از بیرون ببینید اما بار سنگین ساخت پیشینه کاراکتر همیشه بر دوش نویسنده است نه خود کاراکتر.

فیلمنامه نویس «طعم شیرین خیال» در ادامه ضمن درخواست از دانشجویان برای به یاد آوردن فیلم هایی با اینگونه شخصیت پردازی عنوان کرد: «نویسنده‌های کلاسیک گذشته شخصیت را از طریق دیالوگ به مخاطب منتقل می‌کردند، البته پیرنگ را از این طریق پیش نمی‌برند. یکی دیگر از راه‌ها در حوزه ساخت پیشینه برای کاراکتر، نشان دادن واکنش‌های کاراکتر در مواجهه با اتفاقات مختلف و راه دیگر از طریق فلاش بک و یا برگشت به گذشته است. البته بعضی از نویسنده‌ها هم از طریق جملاتی در میان صحنه‌ها این کار را می‌کنند.»

ثمینی با جلب کردن توجه دانشجویان به بعضی آثار کلاسیک مانند «مارنی» (Marnie) هیچکاک که کاراکتر اصلی در آن به دلیل تجربه تلخ کودکی‌اش به رنگ قرمز و یا مردان واکنش نشان می‌داد، تاکید کرد برای ساخت این گونه پیشینه‌ها باید نویسنده یک خاطره شخصی برای کاراکتر خود بسازد.

وی در مورد شکل دیگر خلق کاراکتر یعنی «کهن الگو» گفت: این شکل خلق شخصیت به الگوهای از پیش تعریف شده‌ای که ما می‌شناسیم برمی‌گردد. در کهن الگو، کاراکترها به مرور زمان لباس‌های جدیدی به تن می‌کنند.

فیلمنامه نویس فیلم «خون بازی» یکی از کهن الگوها را «شهید» یا «خدای شهید شونده» نامید و تشریح کرد: خدای شهید شونده کاراکتری است که جان یا مهمترین چیزی را که دارد برای تغییری در جهان فدا می کند. در حقیقت اصلاً مهم نیست کاراکتر چه گذشته ای دارد چون او توسط این الگو ساخته شده است. فیلم «ایثار» (The Sacrifice) تارکوفسکی یک مثال خوب در این زمینه است. در این فیلم اصلاً مهم نیست الکساندر چه گذشته ای دارد و آیا پدر یا مادرش ایثاری برای او داشته اند یا خیر زیرا او بر اساس الگوی خدای شهید شونده ساخته شده است. اگر جستجو کنید، متوجه می شوید که ساخت این کاراکتر به کهن ترین اساطیر بین النهرین به نام تموز و ایشتار برمی گردد.

وی ادامه داد: «شکل دومی از این الگوها را من با نام «اژدهاکش» نامگذاری کرده‌ام. این شکلی از الگو کاراکتر است که عامل بی‌نظمی را پیدا ‌کند و آن را از میان برمی‌دارد. در واقع کاراکتر اژدهاکش کسی است که بدون آن که به خودش آسیب برسد، عامل مخرب یا اژدها را از میان برمی‌دارد و پس از آنکه اژدها را کشت بر اساس الگوهای اسطوره ای خودش به اژدها تبدیل می شود. من فیلم «راننده تاکسی»  (Taxi Driver)را در این مورد به یاد می آورم که کاراکترش می‌خواهد با کاپیتالیسم مبارزه کند ولی کم کم خودش به اژدها تبدیل می‌شود.»

ثمینی با تاکید روی تفاوت این دو حوزه عنوان کرد: در «خدای شهید شونده» کاراکتر همه چیزش را می دهد تا جهان را نجات دهد ولی «اژدهاکش» همه چیزش را می دهد تا خودش به اژدها تبدیل شود.

وی درباره الگوی سوم بیان کرد: الگوی سوم کاراکتری است که بر اساس الگوی «مسافر» شکل گرفته است. ساخت کاراکتر در این الگو بر اساس یک طرحِ قوی است که در آن شخصیت اصلی منزل به منزل و مانع به مانع حرکت و در هر مانع چیزی در شخصیت او تغییر می کند و در پایان، وقتی به خانه می رسد کاراکتر به بلوغ می رسد. ادیسه و پینوکیو می توانند به خوبی این الگو را بیان کنند. در میان آثار ایرانی هم دوست دارم از فیلم «خانه دوست کجاست» نام ببرم. در این فیلم اصلاً پیشینه کاراکتر مهم نیست، از طرفی دیگر او خودش را برای ساختن جهانی بهتر فدا نمی کند و یا با یک نیروی بزرگ مبارزه نمی کند تا بعد خودش به اژدها تبدیل شود. بنابراین این کاراکتر کاملاً بر اساس الگوی «مسافر» طراحی شده است، یعنی کاراکتری که در آغاز نمی تواند به دلیل ترس هایی که دارد به بیان خود بپردازد و در طی سفری که انجام می دهد، ترسش از بین می رود و با پیدا کردن راه حل های جدید برای مشکلاتش به کاراکتر دیگری تبدیل می شود. آسیب هایی که ممکن است خلق کاراکتر در این شیوه داشته باشد این است که در این مدل، کاراکتر شاید فاقد جزییاتی شود که او را به مخاطب نزدیک می کند.

ثمینی در ادامه به تشریح «magic Dc» پرداخت و عنوان کرد: «می‌خواهم راهی برایتان بیان کنم که حاصل تجربه من است و احتمالاً تمام گونه های خلق کاراکتر را در خود دارد دی بزرگ (D) در اینجا به معنی Desire یا «خواسته» است. در حقیقت کاراکتر با خواسته‌اش شناخته می‌شود و خواسته مهمترین چیزی است که نویسنده می‌تواند به صورت عملی پوست، گوشت و استخوان به کاراکترش بدهد و او را به جنبش و حرکت وامی دارد

فیلمنامه نویس «سه زن» ادامه داد: «حتی ممکن است کاراکتر شما با «نخواستن» تعریف شود، اما باید بگویم همان هم نوعی خواستن است برای مثال فرض کنید یک ناشناس در خانه شما مهمان می شود و شما هم چیزی از او نمی دانید. معمولاً در فرهنگ ایرانی در بدو ورود مهمان از او پرسیده می‌شود: «چایی می نوشید یا قهوه؟» اگر کاراکتر بگوید فرقی نمی کند شما همچنان چیزی از او نمی‌دانید ولی اگر بگوید برای مثل چایی و شما آن را نداشته باشید، شاید بگوید اشکال ندارد و یا اینکه از شما بخواهد آن را برایش تهیه کنید. در حقیقت مهمان یا کاراکتر شما با انتخاب‌هایش در نظر شما در مسیر ساخته شدن شخصیتش قدم برمی‌دارد.»

ثمینی کاراکتری را که خواسته اش را مطرح می‌کند لزوماً دوست داشتنی ندانست و عنوان کرد: این شخصیت شاید دوست داشتنی نباشد ولی به شدت دراماتیک است. در سینما نیز ما به شخصیت دوست داشتنی نیاز نداریم، بلکه کاراکتر باید باورپذیر باشد. کاراکتری که بر خواسته‌اش تاکید نکند شخصیتی نیست که باورپذیر باشد.

وی برای شفاف تر شدن این موضوع به «چهارشنبه سوری» و «درباره الی» اصغر فرهادی اشاره کرد و به کمک دانشجویان به بررسی «خواسته» شخصیت‌های این دو اثر پرداخت. سپس با اشاره به فیلم «دونده»، کاراکتر این فیلم را نماد همان کاراکتری دانست که خواسته‌هایش شخصیتش را می‌سازد.

ثمینی پیشنهاد دومش برای فیلمنامه نویسی را «پلات» عنوان و بیان کرد: «فیلمنامه از ترکیب «شخصیت» و «پلات» تشکیل شده است و در حقیقت فیلم را گاهی «پلات» و گاهی «شخصیت» پیش می‌برد. بهترین شالوده برای فیلمنامه این است که نتوان تمیز داد آن اثر پلات‌محور است یا شخصیت‌محور. همانطور که می‌دانید ایده‌های زیادی درباره ساخت پلات وجود دارد برای همین از شما می‌خواهم فعلاً هر روشی برای ساخت پلات می‌دانید کنار بگذارید.»

ثمینی ادامه داد: «C » مخفف  (conflict)یا «تضاد» است. تضاد هسته درام است و بدون آن نمی‌توان درام خلق کرد. فرض کنید شخصیت می‌خواهد به خواسته‌اش برسد و آن چه که جلوی او را می‌گیرد (obstacle) یا «مانع» است. در حقیقت برای خلق یک فیلمنامه ما به «مانع» احتیاج داریم که ممکن است یک فرد، طبیعت و یا قانون باشد مثلاً در یک دیدگاه جبرگرا ممکن است کائنات و سرنوشت جلوی خواسته شخصیت را بگیرد. فرمول کلی این است که کاراکتر یک خواسته ای دارد و باید فیلمنامه نویس ببیند چه موانعی می‌تواند مقابل او کاراکتر قرار دهد.»

وی کلیدی ترین جمله این کارگاه فیلمنامه نویسی را این موضوع عنوان کرد که «مانعی» که نویسنده می تراشد در حقیقت ایده، فضا ذهنی و آن چیزی است که به آن اعتقاد دارد.

وی در توضیح این موضوع بیان کرد: فرض کنید دختری عاشق پسری شده، بیایید ببینیم چه موانعی ممکن است در راه او باشد. ممکن است مانع این باشد که پسر اصلاً  او را دوست نداشته باشد یا دختر در راه رسیدن به پسر و در یک سفر هوایی کشته شود و یا دختر و پسر از دو دین و قومیت مختلف باشند. هر کدام از این داستان ها یک اتمسفر منحصر به فرد را بیان می کند. اگر «مانع» قانون باشد ممکن است از طرف مخاطب یک نقد اجتماعی یا سیاسی برداشت شود و اگر سقوط هواپیما «مانع» باشد ممکن است جبر کائنات برداشت شود. به یاد داشته باشید که تعداد موقعیت های نمایشی تنها ۳۶ عدد است ولی موانع آن چیزی است که فیلمنامه ها را متنوع می کنند و باعث ارتباط پلات با شخصیت می شود.

ثمینی با اشاره به فیلم‌های فیلمسازانی مانند لینچ از آنها به عنوان آثاری که فیلمنامه نامتعارفی دارند و نمی‌توانند در این الگو قرار بگیرند یاد کرد و از دانشجویان خواست فیلم‌هایی که در ایده آنها «خواست» کاراکتر و «مانع» به صورت جدی وجود دارد نام ببرند. یکی از دانشجویان در این زمینه «جدایی نادر از سیمین» را عنوان کرد، ثمینی در مورد این فیلم گفت: «جدایی نادر از سیمین» مساله و دغدغه اجتماعی ندارد چراکه در نهایت دختر «مانع» اصلی است پس سویه فیلم کاملاً شخصی و خواستن (desire) است نه «مانع» بیرونی، اما در صورتی که برای مثال در گیت فرودگاه از خروج دختر جلوگیری می‌شد، آنگاه می‌توانستیم «مانع» و یک نقد اجتماعی را دغدغه فیلمنامه نویس بدانیم.

مثال بعدی فیلم «کلوز آپ» بود که ثمینی در مورد آن بیان کرد: «در مورد کاراکتر حسین سبزیان در فیلم «کلوزآپ» باید بگویم «خواسته» آن است که او به عنوان فیلمساز مشهور شود و «مانع» این است که خانواده این موضوع را متوجه می‌شوند. توجه کنید که «مانع» در این فیلم چقدر شخصی و فردی است و به بیان بهتر «مانع» در این فیلم گسترش پیدا نمی‌کند.»

مثال بعدی «فیلم کوتاهی در مورد عشق» بود. استاد دارالفنون در این مورد گفت: «نویسنده، تمام مانع‌هایی را که ممکن است کاراکترهای این فیلم برای به هم رسیدن با آنها برخورد کنند، کنار می‌گذارد و سخت ترین راه را انتخاب می‌کند و آن یک «مانع» درونی و از دست ندادن معصومیت است. در فیلم‌های ایرانی هم می‌توان از اثر رضا میرکریمی با نام «خیلی دور خیلی نزدیک» نام برد که «مانع» طبیعت است.»

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: «تضاد» تمام امکانات، نقاط و موقعیت‌هایی است که شخصیت را با «مانع» رو به رو و کاراکتر و پلات را به هم متصل می‌کند، اما اصطلاح دیگر که باید عنوان کنم «انتخاب» (choice)  است اما الزاماً در درام‌ها، کاراکترها در مقابل انتخاب‌ها قرار نمی‌گیرند. اگر شما در برابر خواست کاراکترهایتان برای عبور از موانع انتخاب‌های متعددی قرار دهید، می‌توانید شخصیت‌تان را بیشتر معرفی کنید. در نمایشنامه «شاه لیر»، شخصیت شاه لیر از ابتدا «انتخاب» دارد ولی در «مکبث» ممکن است کاراکتر «انتخاب» داشته باشد با این حال این «انتخاب» در پلات وارد نشده است بنابراین به نظر من «انتخاب» می‌تواند کاراکتر را روشن کند. الزاماً در همه درام‌ها «انتخاب» وجود ندارد. فیلم‌های اصغر فرهادی یک مثال خوب برای «انتخاب» هستند چراکه این فاکتور در تمام آنها وجود دارد.»

ثمینی در پایان با ارائه یک پاورپوینت به تشریح مفهوم «پلات» پرداخت.

۲۴۱۲۴۵

احد پازاج داغدار پسر 13 ساله اش شد

طاها فرزند ۱۳ ساله این کشتی گیر اردبیلی و با اخلاق کشورمان امروز در اثر سانحه خودرویی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

در این حادثه تلخ طاها به قصد روشن کردن اتوموبیل پدر، پشت فرمان می نشیند اما خودرو در حالت دنده قرار داشته و با روشن شدن و فشار دادن پدال گاز، ماشین سرعت گرفته و به تیر چراغ برق برخورد می‌کند.

طاها بر اثر برخورد شدید، دچار ضربه مغزی و آسیب به قفسه سینه شده و در نهایت به دلیل ایست قلبی جان می بازد.

خبرآنلاین این حادثه تلخ را به این قهرمان ارزنده و خانواده داغدارش تسلیت می گوید.

۴۱۴۱