از اظهارات عجیب علم‌الهدی در مشهد تا دستور قضایی برای مسدود کردن تلگرام/ پربازدیدهای ۱۰ اردیبهشت

در سرویس سیاست، سخنان رهبر انقلاب به مناسبت روز کارگر با عنوان آمریکا وارد درگیری‌نظامی با ما شود ضربه می‌خورد مهم ترین خبر بود. اظهارات عجیب علم الهدی در همایشی در مشهد پربازدید شد. کاربران زیادی هم خواستند بدانند تغییراتی در کابینه روحانی رقم می‌خورد؟ تهدید برجامی روحانی هم مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفت.

در سرویس اقتصاد، ادامه ریزش شاخص بورس مورد توجه کاربران قرار گرفت. همچنین مخاطبان احتمال افزایش حقوق کارمندان تا ۲۰ درصد
را خواندند. مذاکره ایرلاین ایرانی با آمریکایی‌ها برای خرید ۲۰ هواپیمای بوئینگ نیز کلیک زیادی خورد.

در سرویس فرهنگ، وقتی کارگردان نامدار از بازیگر متهم به آزار جنسی حمایت می‌کند پربازدیدترین خبر بود. همچنین کاربران زیادی در این سرویس روی خبر واکنش محسن تنابنده به صعود نساجی قائم‌شهر به لیگ برتر کلیک کردند. ۲ صحنه‌ای که سارا و نیکای پایتخت از ترس گریه کردند هم دیگر خبری بود که توجه کاربران را در پی داشت.

در سرویس جامعه، دستور قضایی برای مسدودسازی تلگرام صادر شد خواندنی شد. محکومیت مرتضوی به ۷۰ ضربه شلاق تایید شد
نیز از پربازدیدها بود. تعداد زیادی از کاربران هم روی خبر تقدیر فرمانده ناجا از مامور زن گشت ارشاد در حادثه درگیری اخیر کلیک کردند.

در سرویس بین‌الملل، تصاویری از آخرین خبرها از حمله به پایگاه نظامی مقاومت در سوریه پربیننده‌ترین خبر بود. مخاطبانی هم روی خبر تلافی تهران در صورت اثبات کشته شدن ایرانی‌ها در حمله به سوریه کلیک کردند. سورپرایز تازه کیم جونگ اون هم کنجکاوی کاربران را برانگیخت.

در سرویس ورزش، انصراف خونه به خونه از فینال جام‌حذفی پربازدیدترین خبر بود. در ادامه کاربران روی خبر حمایت روحانی سرشناس از ورود بانوان به ورزشگاه با انتشار ۲ عکس کلیک کردند. پاسخ کوبنده باران کوثری به رائفی‌پور در دفاع از کیا و آقا کریم نیز دیگر خبر پربیینده این سرویس بود.

در سرویس طنز و کاریکاتور، پشت‌پرده دوغ مهدوی‌کیا لو رفت! نگاه‌ها را به خود جلب کرد.

58243

عکسی از روزهای دلچسب خواننده و آهنگساز مطرح در لندن

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علیرضا عصار خواننده مطرح پاپ با انتشار عکسی از خود و شهرداد روحانی هنگام ضبط قطعات آلبوم «نهان مکن» در اینستاگرام نوشت: «همراه استاد و دوست نازنینم آقای شهرداد روحانی در لندن، روزهای دلچسب ضبط آلبوم «نهان مکن».»

58243

مدیر مسئول "شرق" چرا و چگونه بازداشت شد؟

مهدی رحمانیان درباره علت بازداشت خود در شهر مشهد، با اشاره به گزارشی تحت عنوان «روایتی از محله‌ای که دختر شش‌ساله افغان در آن کشته شد» که ۱۹ فروردین در روزنامه «شرق» چاپ شد، اظهار کرد: گزارشی متعاقب قتل دختر شش‌ساله در «قلعه‌ساختمان» در روزنامه «شرق» تهیه‌ شد. دو نفر از خبرنگاران روزنامه برای تهیه گزارش به این محله رفتند و با همکاری تعدادی از دوستان جمعیت امام علی(ع) که آنجا مستقر هستند، گزارش تهیه کردند. وضعیت بخش‌هایی از این محله به غایت دلخراش است و پیش از این هم گزارشات متعددی از محلات آسیب دیده این بخش از شهر مشهد توسط خبرگزاری‌های مختلف مخابره شده است. خبرنگار شرق نیز همان طور که در گزارش مشخص است، صرفا درباره یکی دو محل دارای معضل قلعه ساختمان صحبت کرده و منظور کل این محله نبوده. قصه گزارش “از ستایش تا ندا” روایت زندگی افغانستانی‌ها و پاکستانی‌های ساکن در این محله قدیمی مشهد است که مسئولان جمعیت امام علی که از ما برای تهیه گزارش دعوت کرده بودند نیز هدفشان رساندن مشکلات این دو قومیت به گوش مسئولان برای رسیدگی به وضعیت کودکان بی‌گناه آن‌ها بود. به هر ترتیب در بخش‌های از قلعه ساختمان مهاجرین غیرقانونی زندگی می‌کنند که به تبع اینکه فاقد شناسنامه و داشتن امکانات اولیه هستند و هرگز با وجود زندگی چندین ساله در این محلات از طرف جامعه قبول نمی‌شوند، آسیب‌های اجتماعی غیرقابل مهار درمحل زندگی‌شان رشد می‌کند.

او گفت: مساله‌ای که باید روی آن تاکید کنم این است که گزارش تهیه‌ شده که دو بار هم از سوی دوستان جمعیت امام علی(ع) ویرایش شده بود، باز هم تلخی‌هایی داشت که برای چاپ تعدیل شد. از مشکلات این محله می‌توان به فاقد شناسنامه بودن افراد، اعتیاد و دوره‌گردی اشاره کرد و حتی شرایط در محلات ذکر شده در گزارش به قدری بحرانی است که خانه‌های محله مورد بحث در روز ورود خبرنگار شرق به مشهد، یکی در میان توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر پلمپ شده بودند که عکس آن نیز موجود است. در واقع گزارشی که به دست من رسید، با گزارشی که در روزنامه منتشر شد اصلا قابل‌ مقایسه نبود. با این وجود، در گزارش جمله‌ای بود که شرایط خانم‌هایی از آن محله را روایت کرده بود که فکر می‌کنم اگر این جمله نبود، هیچ ایرادی به گزارش وارد نبود.

رحمانیان افزود: به‌ هر‌ حال هر جایی آدم‌های خوب و ناباب‌ را در کنار هم دارد. باید به این نکته توجه کرد که این گزارش صرفا در راستای رسالت رسانه و با هدف آگاه‌سازی جامعه و مسئولین برای رسیدگی و پیشگیری منتشر شده بود؛ به عبارتی دیگر، آینه‌ای در مقابل این محله گذاشته شد تا واقعیت‌ها را برای مسئولان و مردم منعکس کند. مگر رسانه رسالت دیگری غیر از این دارد؟

رحمانیان اظهار کرد: بعد از انتشار گزارش، سایتی در مشهد بدون منبع و با تیتری نامناسب گزارشی که تیترش از ستایش تا ندا بود و عمده گزارش به نحوه قتل ختر افغانستانی می‌پرداخت منتشر کرده بود و تیتر نامناسب آن سایت باعث ایجاد حساسیت هایی شد و وقتی عده‌ای از مردم معترض با روزنامه تماس گرفتند و فهمیدند اصلا تیتر مطلب اصلی چنین چیزی نبوده، عصبانیت‌شان کنترل شد. در واقع این تیتر نامناسب یک سایت بود که باعث ایجاد حساسیت‌هایی شد. مسئول سایت در واکنش‌ به این حساسیت‌ها اعلام کرد این گزارش در اصل برای روزنامه «شرق» بوده است. متعاقب این موضوع از دفتر معاونت دادستان مشهد با دفتر روزنامه تماس گرفتند و گفتند که باید شنبه (اول اردیبهشت) آنجا حضور داشته باشم. به‌ طور‌ کلی مشی من این است که وقتی در تهران هم تماس می‌گیرند و به تعبیر ادبی دعوت و به تعبیر حقوقی احضار می‌کنند، با نگاهی تعاملی می‌روم و توضیحات لازم را می‌دهم. بر همین اساس، بدون این که بگویم احضاریه رسمی بفرستید، تصمیم گرفتم به مشهد بروم. این در حالی است که مطابق مواد قانون، رسیدگی به این موضوعات در صلاحیت آن دادسرا نبود و اگر هم شکایتی بود در تهران باید در دادسرای رسانه پیگری می‌شد اما به این تماس احترام گذاشتم و همان روز شنبه اول اردیبهشت رفتم.

او افزود: در دادسرای مشهد توضیحات لازم را ارائه دادم، اظهاراتم را امضا کردم و حتی بدون صدور هیچ قراری به تهران بازگشتم اما روز بعد باز هم تماس گرفتند و گفتند یک امضا باقی ‌مانده که آقای بازپرس گفتند حتما باید بیایید و امضا کنید. با وجود این که این حرف به نظرم چندان منطقی نمی‌آمد و آنها هم اصرار داشتند که حتما خودم بروم و نه وکیل، اعلام کردم در صورت امکان پنجشنبه به مشهد می‌روم اما به دلیل کسالت این سفر به جمعه‌شب (هفتم اردیبهشت) موکول شد و در نهایت به همراه همسرم عازم مشهد شدیم. ساعت ۹صبح شنبه (هشتم اردیبهشت) به دفتر بازپرس رفتم اما اعلام کردند ایشان نیست و قرار شد منتظر بمانم تا با ایشان تلفنی تماس بگیرند. در‌ حالی‌ که در راهرو منتظر نشسته و مشغول مطالعه بودم، بعد از یک ساعت سربازی آمد و به همراه او به دفتر افسر نگهبان رفتم و در کمال تعجب من را بازرسی بدنی کردند و سپس به بازداشتگاه همان دادگاه انقلاب و به سلولی انفرادی منتقل کردند. واقعا متعجب شده بودم. با یک تماس ساده به آنجا رفته بودم و حالا بدون هیچ حرفی من را به سلول انفرادی می‌بردند.

مدیرمسئول روزنامه «شرق» یادآور شد: در مدت زمان انتظار برای آن که بتوانم مطالعه کنم، در را نبستند و در آستانه در خودم را مشغول کتاب‌خواندن کردم. بعد از مدتی من را به اتاق افسر نگهبان بردند و آنجا منتظر نشستم که مسئول بالاتر آنجا آمد و پرسید چرا ایشان اینجا نشسته‌اند و افسر نگهبان گفت دستور داده‌اند این آقا جلوی چشم باشد و جایی نرود و این بیشتر بر تعجب می‌افزود. ظهر هنگام اذان همان‌جا با اجازه و هماهنگی نمازم را خواندم و وقتی حدود ساعت ۱۲ و ۳۰ توانستم بازپرس را ببینم، دوباره همان سؤال‌و‌جواب‌ها مطرح شد ولی این‌بار اظهارات من را خودشان نوشتند و گفتند امضا کن! توضیحات را که خواندم، متوجه شدم قرار وثیقه صادر شده است. به ایشان گفتم من می‌توانم این قرار را الان تودیع کنم و همین را در صورتجلسه نیز نوشتم و امضا کردم که گفتند با دفتر هماهنگ کنید. به دفتر گفتم، گفتند باید بازپرس دستور بدهند. مجدد مراجعه کردم، دیدم مشغول تلفن هستند. مجددا به دفتر مراجعه کردم که گفتند همان‌ جا که می‌روید، این کار را بکنید؛ در‌ صورتی‌ که همه اینها برای آن بود که من نتوانم در فرصت اداری این کار را بکنم. به‌ هر حال دوباره من را به بازداشتگاه و سلول انفرادی بردند. وقتی اعتراض کردم، گفتند در آن اتاق معتادها هستند و بهتر است شما جدا باشید که وقتی آنها رفتند، من را به اتاق بزرگ‌تری فرستادند. بعد از یک ساعت، دیدم پابند آوردند و من واقعا حیران‌ شده بودم!

رحمانیان با بیان اینکه «این شرایط اصلا منطقی و قابل درک نبود»، گفت: با تعداد دیگری از بازداشت‌شدگان که اصطلاحا می‌گفتند شلاق آزاد هستند سوار ماشین شدیم و ما را به زندان بردند که شرایط پذیرش و ورود به آنجا را فاکتور می‌گیرم. در زندان اطلاع دادند فردا صبح زود باید به دادگاه بروم. شب را با هر سختی بود، پشت سر گذاشتم و صبح با لباس زندان به همراه تعداد دیگری از زندانی‌هایی که باید به دادگاه می‌رفتند، با پابند و دستبند به دادگاه رفتیم. در دادسرا باز هم به بازداشتگاه رفتیم و تا ظهر کار سایرین تمام شد ولی من را صدا نکردند و وقتی هم پرسیدم، گفتند بازپرس نیست و شما عودتی هستید و باید به زندان برگردید. کاری از دستم برنمی‌آمد و با همان شرایط به زندان بازگشتیم. از زندان با همسرم تماس گرفتم که گفتند کارها انجام شده است و تا یک ساعت دیگر آزاد می‌شوید.

او در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به ادعای معاون دادستان مشهد، خاطرنشان کرد: معاون دادستان مشهد گفته بودند: «از طریق دادستانی به ایشان اطلاع دادیم که این موضوع را جبران کند و در داخل سازمان خودشان پیگیری و با فرد خاطی برخورد کنند ولی اتفاق نیفتاد و در صورتی‌ که درصدد جبران آن مطلب بر می‌آمدند امروز چنین نمی‌شد…» این در حالی است که اصلا این حرف واقعیت ندارد و هیچ‌ کسی به ما چنین حرفی را نزده بود. در ضمن، پس از انتشار این گزارش، دو گزارش دیگر را کار کرده بودیم و از سوی برخی اهالی توضیحات لازم فرستاده شده بود. بشخصه نه برای این گزارش بلکه برای همه گزارش‌هایی که باعث ایجاد کوچک‌ترین ناراحتی برای هم‌وطنی شده باشد، همواره عذرخواهی کرده‌ام و همین الان نیز اگر از رهگذر این گزارش کسی آزرده شده باشد، عذرخواهی می‌کنم اما در عین حال تاکید می‌کنم که رسانه مانند یک آینه است و تاریک و روشن جامعه را منعکس می‌کند.

مدیرمسئول روزنامه «شرق» اضافه کرد: البته ناگفته نماند شنیدم که در آن چند روز از دستگاه قضائی و دادستانی تهران پیگیری این موضوع بودند و از این اتفاق ناراضی هستند اما ناراضی‌ بودن به‌ تنهایی کافی نیست و باید کاری انجام شود. آخر چرا باید به یک فرد رسانه‌ای پابند زد؟ در ضمن، همه می‌دانند و قطعی و مسلم است اگر شکایتی باشد این پرونده باید در دادسرای تهران و جایی مانند داسرای فرهنگ و رسانه بررسی شود و نه در دادگاه انقلاب مشهد. در کل امیدوارم از این پس روال قانونی پرونده طی شود؛ چرا که ما هیچ‌وقت از قانون فراری نبوده‌ایم و معتقدم حتی اگر با برخی قوانین مخالف باشیم اما باید خود را به پایبندی آنها ملزم بدانیم.

او در پایان از کسانی که در این مدت به این موضوع واکنش نشان دادند و پیگیری می‌کردند به ویژه خانم رمارم، عضو هیات رئیسه شورای شهر مشهد که ازنزدیک همراهی و پیگیری داشتند تشکر کرد و یادآور شد: این اتفاق برایم بسیار تعجب‌آور بود. اینها را فقط برای خودم نمی‌گویم، بلکه می‌خواهم دیگر چنین اتفاقی برای سایر اصحاب رسانه و دستگاه قضایی رخ ندهد و شاید تدبیری در این راستا صورت بگیرد.

2323

جدیدترین روایت درباره لباس های پرحاشیه ملی/قرمزهایش خیلی قشنگند!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ لباس های جنجالی تیم ملی همان طور که مهدی تاج وعده داده بود ، به تهران رسیده اند و حالا در انبار کمپ تیم های ملی هستند تا در بازی ازبکستان در تهران برای اولین بار پوشیده شوند. البته مسئولان فدراسیون فوتبال تلاش زیادی کردند و درحالی که در این مدت انتقادهای زیادی از لباس ها شده است ، مانع از انتشار عکس ها تا قبل از نمایش این پیراهن ها بر تن بازیکنان شده اند.

بر اساس آخرین اخبار خبرآنلاین؛ این لباس ها همان طور که مهدی تاج گفته ، برخلاف تی شرت منتشر شده از سوی بعضی رسانه ها ، ساده نیستند چون در کالکشن 2018 این شرکت معتبر آلمانی ، همه لباس ها یا مربع های ریز کنار هم دارند یا موج دار هستند و آن طور که تاج لباس ها را دیده و گفته ، این کارها هم طرح دار هستند که منظورش همان موج ها یا مربع های ریز است که در طرح لباس تنوعی ایجاد می کنند.

آنهایی که این لباس ها را دیده اند ، می گویند لباس های قرمز رنگ شان به شدت زیبا هستند. لباس هایی که رنگ شان سرخ است و کمی پر رنگ تر از لباس های مصر است . شاید کمی نزدیک به لباس های بایرن مونیخ یا مصر از نظر رنگ و موج های روی لباس! 

اگرچه تاکید مسئولان فدراسیون بر این است که این لباس ها شباهتی به تیم های دیگر از جمله مصر ندارند. 

حالا تیم تاج در تلاشند یک طرح یوز ایرانی را هم روی این لباس ها شابلون بزنند. شابلون سفید برای لباس های قرمز و شابلون مشکلی برای لباس های سفید!

از یاد نبرید که 4 سال قبل هم برای لباس های آل اشپرت تقریبا همین کار اتفاق افتاده بود اما این شابلون ها روی نیمه پایانی لباس باعث می شود این لباس های از حالت درای فیت که تکنولوژی خشک کردن تعرق بدن است خارج شوند و با لباس های تولیدی های داخلی خیلی تفاوتی نکنند.

جالب اینجاست که ایران در گروهی قرار گرفته که ممکن است بر اساس قرعه دو بار در دور مقدماتی لباس قرمز بر تن کند!

4141

نمایش یک روزه مالکان خونه به خونه تمام شده/در 90 می‌گویند در جام‌حذفی حاضر می‌شویم!

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین؛ مسئولان خونه به خونه بعد از کلی تصمیم احساسی و جنجالی حالا در آستانه برنامه 90 شل شده اند و مدام در تماس های شان برای گرفتن مشاوره با اهالی فوتبال ، می گویند به این نتیجه رسیده اند که بهتر است در فینال حذفی شرکت کنند و حتی با توجه به جدایی غریب الوقوع اسکوچیچ از این تیم ، نیم نگاهی به انتخاب مربی برای سال بعد از میان همین هایی که برای مشاوره تماس می گیرند هم به فکر جانشین اسکو هستند!

آنها می خواهند در برنامه 90 ، این ناکامی را طوری پیش ببرند که شائبه وجود تبانی پر رنگ باشد و بعد بگویند ماجرا را پیگیری می کنند و از حق شان نمی گذرند اما فرصت حضور در جام حذفی را هم بعید است از دست بدهند چون به رغم انتشار نامه کناره گیری این تیم از جام حذفی در رسانه ها، این نامه تا ساعات اداری باز بودن فدراسیون فوتبال در روز دوشنبه در سامانه ویژه تیم های لیگی فوتبال ایران در سازمان لیگ برتر به صورت رسمی ثبت نشده بود. 

تمام تیم های  ایران در لیگ های مختلف ، یک اکانت اختصاصی در سامانه رسمی سازمان لیگ دارند که مکاتبات شان را به صورت رسمی در این سامانه ثبت می کنند اما بابلی ها درباره نامه جنجالی شان این نامه را ثبت نکردند تا عملا انصراف رسمی از حضور در فینال جام حذفی نداده باشند!

4141

فرهنگ‌سازی مالیاتی چگونه محقق می‌شود؟

همه ما به عنوان شهروندان ایرانی اذعان
داریم که  پرداخت مالیات، موجب توسعه و
رونق اقتصادی کشور می شود، اما مسئله اینجاست که به عنوان یک فعال اقتصادی پیام هایی
را از فضای کسب وکار جامعه دریافت می‌کنیم که می گوید اگر نظام مالیاتی به درستی
اجرایی نشود می تواند آثار منفی  بر بدنه اقتصاد کشور
تحمیل کرده و در نهایت کلیه ذی نفعان یک فعالیت اقتصادی یعنی مصرف کننده،
تولیدکننده، واردکننده، توزیع کننده و در نهایت دولت را متضرر سازد. این موضوع، هم
در حوزه مالیات بر درآمد و هم در حوزه مالیات بر ارزش افزوده صادق است.

دولت چه در بخش مالیات بر درآمد و چه در
بخش مالیات بر ارزش افزوده، تنها می تواند از بخش‌های شناسنامه دار نظیر واردکننده
و تولیدکننده و یا افراد و واحدهای مرتبط با آنها مالیات بگیرد ولی از فعالیت های
نامولد نظیر دلالی، سفته بازی و همچنین فعالیت‌های غیر رسمی و زیر پل های نمی تواند
مالیاتی اخذ کند. این موضوع به مردم این پیام را انتقال می دهد که به سمت شغل‌های
نامولد بروند.

افزایش سهم درآمدهای مالیاتی دولت باید با تکیه بر میزان مصرف محقق شود، اما این
نکته نیز حائز اهمیت است که نظام مالیاتی کشور باید از اصولی اساسی نظیر عدالت،
بهره مندی، توانایی در پرداخت و مقرون به صرفه بودن تبعیت کند.یکی از اهداف اجرای
قانون مالیات ارزش افزوده،بهبود فرآیند شفاف سازی اقتصاد بود. در واقع با اجرای
مالیات بر ارزش افزوده، پیش بینی می شد منافع دو گروه از فعالان بازار به طور جدی
به خطر بیفتد: در گروه اول کسانی که پشت پرده به دلالی و واسطه گری مشغولند و دوم کسانی
که بدون اینکه در زحمت تولید شریک باشند و بدون اینکه در مقابل مصرف کنندگان تعهدی
به عهده بگیرند، با قرارگرفتن در مسیر تولید تا مصرف، با خرید و فروش های مکرر
باعث عدم شفافیت و التهاب در بازار می شوند.

 گروه دوم ضررکننده ها از قانون مالیات بر ارزش
افزوده، قاچاقچیان بودند. کسانی که خارج از مسیر قانونی و رسـمی واردات، کالاهای
خارجی را از بازارهای امارات، عمان، کردستان، آسیای میانه و حتی افغانستان و
پاکستان دور از چشم ماموران قانون به داخل ایران منتقل کرده و بازار ایران را مملو
از کالاهای بی کیفیت خارجی کرده اند.

در واقع قانون مالیات بر ارزش افزوده به
ضرر کسانی است که از شـفافیت بازار گریزانند و منافع شان در بهره برداری از شایعات،
رانت های اطلاعاتی و قاچاق است. اما عملا اتفاقی که افتاده آن است که قدرت رقابت
بازرگانان شناسنامه دار در مواجهه با تجارت پنهان و زیرزمینی کاهش پیدا کرده است.
به همین جهت این موضوع یعنی حمایت از فعالان اقتصادی شناسنامه دار باید بیش از
پیش، مورد نظر سیاستگذاران قرار بگیرد.

نکته دیگر ضرورت افزایش کارآیی نظام
مالیاتی از طریق کاهش هزینه و زمان وصول
درآمدهای مالیاتی اسـت. تا زمانی که ناهماهنگی ها در نظام مالیاتی کشور موجب صرف
وقت و هزینه برای فعالان اقتصادی شود، نمی توان به مشارکت فعالانه ایشان چشم امید
بست. تمرکز فکری تامین کنندگان کالا اعم از تولیدکنندگان و فعالان تجارت خارجی
باید استوار بر مباحث بازار باشد. این موضوع تنها و تنها در شرایطی امکان پذیر است
که نظام مالیاتی پشتیبانی از فعالان اقتصادی را در برنامه های خود لحاظ کند. وقتی
نحوه برطرف کردن مغایرت در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دچار برخی ابهامات و
ایهامات است، چگونه می توان توقع همکاری حداکثری از اصناف داشت؟

تجربه جهانی
نشان می دهد تمامی تلاش ها در راستای اجرای کارآمد مالیات بر ارزش افزوده، بستگی
به فرهنگ سازی و افزایش سطح رضایت مندی مودیان دارد. تغییر نگاه به مالیات به
عنوان تامین کننده عمده درآمدهای بودجه ای، هر چند بدون فرهنگ سازی در سطح جامعه و
تغییر نگاه مودیان مالیاتی به این مقوله محقق نمی گردد اما در مقوله فرهنگ سازی
مالیاتی، گام اول را باید دولت بردارد و خود را ملزم به رعایت قانون مالیاتها
بداند.

*عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران

 

3535

 

درخواست دادستانی تهران از پلیس اینترپل؛ «بازداشت و استرداد سرکرده گروهک ری‌استارت»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، جلسه دادستانی تهران با حضور چهل نفر از قضات زن این دادسرا به، ریاست دکتر جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران برگزار گردید.

در این جلسه، جعفری دولت آبادی با تبریک ایام مبارک ماه شعبان و میلاد منجی عالم بشریت که پیش رو است، در تحلیل اوضاع اجتماعی و سیاسی کشور به مقایسه وضعیت کنونی کشور با دهه‌های پس از انقلاب اسلامی پرداخت و در رابطه با تحولات اخیر در حوزه مسائل خارجی اظهار داشت: امروزه وضعیت کشور در مقایسه با گذشته و به ویژه در حوزه مسائل خارجی کمی متفاوت شده که این تغییر بیشتر ناشی از تغییر حکومت در آمریکا و تشدید فشارها از سوی مقامات این کشور علیه جمهوری اسلامی است و این فشارها که با استفاده از ظرفیت برخی گروهک‌های معاند علیه ایران محقق گردیده، با توجه به پیروزی‌های ایران در منطقه، امری طبیعی محسوب می‌شود.

دادستان تهران با خاطر نشان کردن تحرکات دولت آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی که در هر برهه زمانی به نحوی از انحاء علیه جمهوری اسلامی توطئه کرده است، از جمله به اقدامات تروریستی منافقین، تجهیز صدام در جنگ با ایران و حمایت از وی در مجامع بین‌المللی اشاره کرد و افزود: امروزه با تغییر در حکومت آمریکا، احتمال تشدید این تحرکات می‌رود؛ به ویژه آن که جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه دست بالایی دارد و از این جمله، پیروزی سوریه بر داعش است که در کنار مساله لاینحل یمن، مساله عراق و لبنان و وضع رژیم صهیونیستی و تهدیدات علیه صهیونسیت‌ها، دولت آمریکا را مترصد اخذ کمک و امتیاز بیشتر از عربستان در جهت افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی کرده است.

انقلاب اسلامی در ذات خود دشمن ستیز است

وی تجربه چهل ساله پس از پیروزی انقلاب اسلامی را موید این واقعیت ارزیابی کرد که هر چه دشمن بر تلاش‌های خود علیه جمهوری اسلامی بیفزاید، ایمان مردم به انقلاب اسلامی بیشتر خواهد شد و افزود: این تصور که با تشدید تحریم‌ها، ایران تسلیم می‌شود و حاضر به معامله می شود، موید حماقت دشمن است؛ چرا که انقلاب اسلامی در ذات خود دشمن ستیز است؛ آمریکا به عنوان پرچم‌دار ظلم در راس دشمنان انقلاب اسلامی است و امروزه تنها کشوری که یک صدا و یک تنه علیه مظالم دولت آمریکا ایستاده، ایران است.

جعفری دولت آبادی انقلاب اسلامی را به نوری تشبیه کرد که خداوند بر منطقه خاورمیانه تابانیده است و با تاکید بر این که پیام انقلاب اسلامی به گوش جهانیان رسیده است، تلاش آمریکا در سال‌های گذشته بر این که به نحوی صدای انقلاب را خاموش کند را، واهی خواند و با ابراز امیدواری به این که قدرت جمهوری اسلامی روز به روز افزایش یابد، افزود: نگران آینده نباشید. اگر عملکرد ما در داخل کشور درست باشد، دشمن نمی‌تواند کاری را به سرانجام برساند؛ هم‌چنان که طی هشت سال دفاع مقدس صدام حسین نتوانست به مقاصدش نائل شود.

دشمن در صدد است از طریق عوامل داخلی اقدام کند

دادستان تهران تلاش و اولویت دشمن پیرامون مسائل داخلی کشور را در جهت دلسرد کردن مردم نسبت به نظام اسلامی و مسوولین آن خواند و اظهار داشت: آن‌ها می‌خواهند وانمود کنند که انقلاب اسلامی نتوانسته برای مردم کار مفیدی انجام دهد و حوادثی چون اغتشاشات دی ماه، تجمعات علیه موسسات مالی و اعتباری، و آشوب‌های خیابان پاسداران همگی در راستای اجرای این برنامه است که دشمن با عنایت به این که تهدیدات بیرونی کارگر نشده، می‌خواهد بر موج این اتفاقات در داخل کشور سوار شود

جعفری دولت آبادی حرکت دستگاه‌های دولتی اعم از اجرایی، قضایی و تقنینی در جهت سلامت و کارآمدی نظام را موجب شکست برنامه‌های دشمن در تضعیف انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: همه دستگاه‌ها و نظام قضایی باید تلاش کنند تا کارآمدی خود را ارتقاء دهند؛ چرا که یکی از شاخصه‌های قدرت نظام اسلامی در برخورد با جریان سلطه، سلامت و کارآمدی آن است و در این صورت مردم اقناع می‌شوند که نظام اسلامی می‌تواند در مقابل تهاجمات دشمن روی پای خود بایستد و مشکلات خود را تدبیر و مرتفع کند. لذا همه ما وظیفه داریم در حوزه کاری خود تلاش کنیم تا نظام قضایی سالم و کارآمد جلوه‌گر شود.

هیچ کس با انتقاد به ویژه اگر دلسوزانه باشد مخالفتی ندارد

دادستان تهران با اشاره به تلاش‌های دشمن در جهت بی‌اعتماد کردن مردم نسبت به دستگاه قضایی و ناامید کردن آنان از کارآمدی این دستگاه در مقابله با فساد، این تلاش‌ها را مربوط به جریان‌های مخالف نظام دانست و افزود: آنچه بیان شد به این معنا نیست که هرگونه گلایه و انتقاد مردود است بلکه هیچ کس با انتقاد به ویژه اگر دلسوزانه باشد مخالفتی ندارد اما این که هر مشکلی از جمله درگیری ضابط با یک نفر یا مشکل یک موسسه مالی و اعتباری را به نظام گره بزنند و از هر حادثه‌ای نمادی از نارضایتی بتراشند، کار دشمنانی است که از داخل و خارج در صدد دامن زدن به حوادث فردی و معمولی هستند.

جعفری دولت آبادی از علل تشدید تحرکات دشمن در جهت ناکارآمد نشان دادن دستگاه‌های اجرایی و مدیران آن را، بهره‌مندی معاندین نظام از ظرفیت فضای مجازی اعلام کرد و در توضیح با اشاره به تظاهرات اخیر علیه اقدام آمریکا در پرتاب موشک علیه سوریه، اظهار داشت: رسانه‌ها به ویژه در فضای مجازی این قدرت را دارند که کوچکی کاه را به بزرگی کوه نمودار سازند و به عنوان مثال، با این که در آمریکا و کشورهای اروپایی از جمله انگلستان و فرانسه تجمعات و تظاهرات زیادی علیه اقدام آمریکا در پرتاب موشک علیه سوریه برگزار گردید، اما نمود چندانی در رسانه‌ها نداشت؛ این در حالی است که کوچکترین اتفاقات در ایران با ظرفیت رسانه‌ها بزرگ‌نمایی می‌شود، اما در چند قدمی ایران از کنار جنایات کشور عربستان در یمن به سکوت می‌گذرند و به واقع، هدف این است که ذهن مردم را نسبت به جمهوری اسلامی مشوش کنند.

دادستان تهران با اشاره به این که دشمن برای محقق کردن اهداف خود علیه جمهوری اسلامی طراحی دقیقی کرده است تا به مدد فضای مجازی و رسانه‌های پر مخاطب محقق شود، ممانعت از تحقق این هدف را امری مهم دانست و با اشاره به این که مردم ایران در شناسایی خطوط دشمن هوشیار هستند، در ذکر مثال عنوان داشت: در آشوب‌های دی ماه سال گذشته، مردم پس از یکی دو روز، با درک این که عده‌ای در اغتشاشات اهداف دشمن را پی گرفته‌اند، صف خود را از اغتشاش‌گران جدا کردند. هم‌چنین مردم ما به رغم مشکلاتی که طی چهل سال پس از انقلاب اسلامی با آن مواجه بودند، باز هم در راهپیمایی 22 بهمن سال گذشته با شکوه تر از همیشه حضور یافتند.

جعفری دولت آبادی تلاش‌های دشمن در سلب اعتماد از مردم نسبت به نظام را دارای دو وجهه ایجابی و سلبی خواند و در تبیین وجهه ایجابی این تلاش‌ها اظهار داشت: در موضوع موسسات مالی و اعتباری و صندوق‌های بازنشستگی، این طبیعی است که مردم وقتی سرمایه خود را در خطر می‌بینند، مطالبه‌گری کنند. در این موضوع جمهوری اسلامی هم سعی کرد از طریق بانک مرکزی تا حد زیادی مشکل را مرتفع سازد. این که مردم در مقابل حکومت قرار گیرند، مشکلاتی را در اداره کشور ایجاد می‌کند و از آنجا که دشمن در جهت بی‌اعتماد یا کم اعتماد کردن مردم به نظام و مسوولان حرکت می‌کند، لازم است دستگاه‌هایی که عملکرد قابل قبولی ندارند اعم از اجرایی، تقنینی و قضایی، کارآمدی خود را افزایش دهند.

وی عملکرد مؤثر دستگاه قضایی در ایجاد حس اعتماد عمومی نسبت به نظام را بسیار کارساز خواند و در توضیح اظهار داشت: با زیر سوال رفتن سلامت دستگاه قضایی، اعتمادسازی بسیار مشکل خواهد شد و در مقابل اگر دستگاه قضایی عاری از برخی مشکلات باشد، می‌تواند بر ایجاد امید در جامعه موثر باشد.

دادستان تهران از قضات خواست در سال جدید با تلاش در جهت انجام وظایف خود، در تحقق هدف ارتقاء سلامت دستگاه قضایی ایفای نقش کنند تا زمینه تحبیب قلوب مردم نسبت به حکومت تقویت شود.

لزوم برخورد احترام‌آمیز و پاسخگویی به مراجعین

جعفری دولت‌آبادی اهم انتظارات مردم از قضات و کارکنان دستگاه قضایی را شامل برخورد احترام‌آمیز و پاسخگویی دانست و در توضیح افزود: وقتی برخورد قاضی با مراجعه‌کننده محترمانه باشد و پاسخ آن‌ها به حق داده شود؛ حتی اگر این پاسخ منفی هم باشد، از سوی مراجعه‌کننده قابل پذیرش است؛ چرا که دستگاه قضایی ترازوی حق و باطل است و این طبیعی است که برخی افراد از تصمیمات قضایی ناراضی باشند، اما عملکرد ما به گونه‌ای نباشد که محکوم‌له نیز به نحوی ناراضی از شعبه خارج شود.

وی با انتقاد از اظهارات و اقدامات کسانی که همراه‌ با بوق‌های تبلیغاتی دشمن در صدد تلقین این ادعا هستند که کشور دچار فساد سیستمی و رفتار جناحی در مقابله با فساد است، با رد این ادعاها، به برخی اقدامات دادسرای تهران در پرونده‌های بزرگ فساد طی سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: ما راضی نیستیم پرونده‌های فساد کلان در کشور مفتوح شود که نتیجه آن ایجاد احساس عدم کارآمدی نظام و سلب اعتماد مردم از مسوولان است، اما از آن جا که بوق‌های تبلیغاتی دشمن در صدد تقویت ادراک فساد در مردم و تلقین این امر خلاف واقع هستند که گویی همه مسوولان در حال سوء استفاده هستند، با اعتقاد به این که تنها عده معدودی ممکن است با غفلت یا خیانت سهمی برای خود بر دارند، به گوشه‌ای از عملکرد دادسرای تهران در مقابله با مفاسد کلان اقتصادی اشاره می کنیم.

دادستان تهران در خصوص اقدامات مثبت دادسرای تهران در مقابله با فساد، به پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه اشاره کرد و در توضیح این پرونده اظهار داشت: موضوع بانک سرمایه از سال‌های قبل مطرح بوده و در دولت جدید پرونده قضایی تشکیل شد. دادستانی تهران صرف‌ نظر از اظهار نظر عده‌ای با هدف مرتبط ساختن این اقدامات مجرمانه با دولت قدیم یا جدید و با اعتقاد به این که فساد اداری و اقتصادی بی توجه به ارتباط با دولت‌ها باید مورد رسیدگی قرار گیرد، اقدامات قضایی خود را شروع کرده و تا هفته قبل بیش از یکصد متهم این پرونده شناسایی شده، به 47 متهم تفهیم اتهام گردیده، 6 متهم بازداشت و میلیاردها تومان از وجوهی که از طریق مجرمانه کسب شده بود، کشف، ضبط و به حساب سپرده واریز شده است.

31 متهم بانکی در ارتباط با پرونده بانک سرمایه

جعفری دولت‌آبادی با پذیرش برخی انتقادها نسبت به اطاله رسیدگی در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه، این اطاله را بی‌ارتباط با پیچیدگی پرونده و گستردگی اقدامات مجرمانه ندانست و افزود: 31 نفر از متهمان بانکی با این پرونده مرتبط هستند؛ کسانی که طی سال‌ها تسهیلاتی را به طرق غیر قانونی دریافت کرده و از استرداد آن خودداری کرده‌اند؛ مسلم است که تعقیب این افراد و تحقیق پیرامون اقدامات مجرمانه‌شان کار سختی است و لذا پرونده شاخ و برگ پیدا کرده و امر کارشناسی هم بسیار زمان‌بر است.

دادستان تهران با ابراز امیدواری به این که نسبت به بخش عمده این پرونده تا پایان خرداد ماه سال جاری اتخاذ تصمیم نهایی شود و کیفرخواست صادر شود، در اهمیت رسیدگی سریع و دقیق به این گونه پرونده‌ها از جهت افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضایی، اظهار داشت: اگر این گونه پرونده‌ها در یک دوره زمانی مشخص رسیدگی نشود، نه تنها بر کاهش ادراک فساد کمک نمی‌کند بلکه موجب افزایش آن در اذهان مردم می‌شود.

وی تاکید کرد اطاله در رسیدگی به این دسته از پرونده‌ها موجب افزایش ادراک فساد در عموم می‌شود.

اجرای حکم محکومیت پرونده گروه آریا از بابت رد مال به بانک ملی

جعفری دولت آبادی به پرونده گروه آریا نیز اشاره کرد و در خصوص وضعیت رسیدگی به این پرونده اظهار داشت: بخش کوچکی از این پرونده در دادسرای پولی – بانکی مفتوح مانده است، اما قسمت اعظم آن منتهی به صدور حکم محکومیت و اجرا گردیده است.

دادستان تهران از اجرای حکم محکومیت پرونده گروه آریا از بابت رد مال به بانک‌ ملی خبر داد و افزود: علاوه بر واگذاری گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، به بانک ملی در همین زمینه 150 میلیارد تومان وجه نقد به عنوان تتمه رد مال به بانک ملی پرداخت شده و مواردی که هنوز رد مال به طور کامل صورت نگرفته، مرتبط با مشکلات حقوقی است که در این بخش‌ها نیز مفاصا حساب خواهد شد.

جعفری دولت آبادی در خصوص پرونده ثامن‌الحجج نیز اطلاع‌رسانی کرد و در اثبات گستردگی این پرونده، از گرفتار شدن یک میلیون و دویست هزار نفر از مردم در رابطه با این موسسه مالی اعتباری خبر داد و در بیان اقدامات دادسرا در رسیدگی به این پرونده اظهار داشت: از نظر رد مال هیات تصفیه تعیین شده و عملیات کشف و ضبط اموال در استان‌ها ادامه دارد.

وی کند بودن روند کشف اموال موسسه در سایر استان‌ها را مرتبط با مشکلات دستگاه‌ها دانست و افزود: حاصل این مشکلات امروزه به دستگاه قضایی سر ریز شده و با توجه به گستردگی موضوع، طبیعتاً رسیدگی به پرونده زمان‌بر خواهد شد.

دادستان تهران از جمله برنامه‌های دادسرای تهران در سال 1397 را تعیین تکلیف پرونده‌های بزرگ، قدیمی و مسن و نیز تجدید نظر در شیوه‌ها و زمان رسیدگی اعلام کرد و در ضرورت عملی کردن این برنامه‌ها اظهار داشت: اگر موفق نشویم، برخی مدعی ناتوانی ما در رسیدگی‌های قضایی یا عدم تمایل قوه قضاییه به سرانجام رساندن این پرونده‌ها و یا حتی تبانی متهمان با دستگاه قضایی می‌شوند. لذا لازم است ضمن انعکاس عملکرد دادسرا، به گونه‌ای عمل شود که رسیدگی‌ها در دادسرا، دادگاه‌های بدوی، و سایر رسیدگی‌ها در بازه زمانی منطقی و قابل قبولی محقق شود.

شروع محاکمات اعضای گروهک داعش

جعفری دولت آبادی از جمله اقدامات مهم دادستانی تهران در حوزه جرایم علیه امنیت مربوط به سال 1396 را صدور کیفرخواست نسبت به متهمان گروهک داعش و محاکمات اعضای این گروهک دانست و در بیان اهمیت این اقدام اظهار داشت: محاکمات اعضای این گروهک در دادگاه از روز شنبه (8/2/97) شروع شد و این کار کمی نیست؛ چرا که این گروهک که از استکبار جهانی نیرو و تجهیزات می‌گیرد تا علیه ایران اقدام کند، نه تنها اقدامات مذبوحانه‌اش دفع شد و بی سرانجام ماند؛ بلکه اعضای آن‌ نیز دستگیر شده و در حال محاکمه اند.

دادستان تهران هم‌چنین به اقدامات دادسرای تهران در رسیدگی به پرونده‌های متهمان اغتشاشات دی ماه و حادثه اسفند ماه در خیابان پاسداران اشاره کرد و در خصوص تعقیب قضایی سرکرده یک گروهک ضدانقلاب از طریق پلیس اینترپل توسط دادسرای تهران، اظهار داشت: درخواست دادسرای تهران از پلیس بین‌الملل برای دستگیری و استرداد این سرکرده گروهک ری‌استارت، عملاً آن‌ها را در چرخه آزمایش قرار داده است و باید به این سوال پاسخ دهند که چگونه است که اگر کسی در ایران کوچکترین اقدامی می‌کند، رسانه‌های دنیا پر می‌شود، اما امروز سرکرده این گروهک در آمریکا نشسته و دستور غارت، تخریب و تحریق اموال عمومی و خصوصی را می‌دهد و هیچ کس به او کاری ندارد.

وی ابراز امیدواری کرد پلیس بین‌الملل در دستگیری این فرد مناسب عمل کند تا دادسرای تهران بتواند به اتهامات وی رسیدگی کند.

صدور 28 فقره کیفرخواست و 18 فقره حکم علیه اعضای یک گروهک معاند

جعفری دولت آبادی هم‌چنین از صدور 28 فقره کیفرخواست و 18 فقره حکم علیه اعضای یک گروهک معاند خبر داد و در اشاره به برخی اقدامات متهمان وابسته به این گروهک اظهار داشت: متهمی تحت تاثیر این گروهک، مسجدی در تهران، یک کیوسک راهنمایی و رانندگی و یک پمپ بنزین را آتش زده و فیلم مربوط به اقدامات مجرمانه خود را در فضای مجازی منتشر کرده است. هم‌چنین شب‌نامه علیه نظام تهیه و منتشر کرده و اقدام دیگر وی شعارنویسی گسترده در سطح شهر بوده است.

دادستان تهران ضد مردمی‌ترین کار متهم اخیر را آتش زدن خودپردازهای برخی بانک‌ها اعلام کرد و با اعلام محکومیت این متهم به پانزده سال حبس، اظهار داشت: آن چه بیان شد نمونه کوچکی از اقدامات دادسرای تهران در برخورد با اقدامات علیه امنیت و نفوس و اموال مردم است.

وی با تاکید بر این که دستگاه قضا و دادسرای تهران با مرتکبین جرایم علیه مردم، دولت و بیت‌المال و هم‌چنین توهین‌کنندگان به مقدسات کشور اسلامی با اقداماتی چون آتش زدن حسینیه‌ها و مساجد، برخورد جدی خواهد کرد، از قضات خواست سرعت در رسیدگی به چنین پرونده‌هایی را مد نظر قرار دهند و افزود: خط مشی ما در برابر پرونده‌های نرتبط با حمایت از اموال عمومی، حمایت از حریم خصوصی مردم و حمایت از آبرو و حیثیت نظام رسیدگی سریع و برخورد قاطعانه و مطابق قانون است.

آسیب‌های اجتماعی بستر وقوع جرایم است

جعفری دولت آبادی از جمله حوزه‌هایی که دادستانی تهران همانند سال‌های گذشته مورد نظر دارد را آسیب‌های اجتماعی خواند و با اشاره به این که بخش قابل توجهی از آسیب‌های اجتماعی به دستگاه‌های اجرایی بر می‌گردد و زنان و کودکان بیشترین ارتباط را با این آسیب‌ها دارند، در ذکر مثال اظهار داشت: آسیب‌های اجتماعی بستر وقوع جرایم است لذا زن معتاد سارق هم می‌شود و به منجلاب فساد اخلاقی هم سقوط می‌کند.

دادستان تهران با اعلام این که امروزه دام‌های زیادی از سوی دشمن برای گسترش فساد پهن می‌شود و دشمن سعی دارد با پررنگ کردن آسیب‌ها در برخی حوزه‌ها، بر موج تبلیغات علیه نظام اسلامی سوار شود؛ در ذکر مثال به فیلم درگیری یک دختر بی‌حجاب با مامور پلیس زن اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه برخی مسوولان هم بر تبلیغات دشمن دامن می‌زنند و به این واقعیت توجه ندارند که اگر مامور بد عمل کرده، آن زن هم قوانین مملکتی را زیر پا گذاشته و ضمن بی‌حجابی، در مقابل ضابطان نیز تمرد کرده است که قابل مجازات است.

جعفری دولت آبادی در بیان اهمیت آسیب‌ها، به توجه مقام رهبری نسبت به این موضوع و برگزاری نشست‌های نوبه‌ای با مسوولان مربوطه اشاره کرد و اظهار داشت: دیدار مسوولان ارشد کشوری با مقام معظم رهبری پیرامون اقدامات آن‌ها در مهار آسیب‌های اجتماعی اهمیت موضوع را می‌رساند و دادسرای تهران همانند گذشته با استمرار جلسات مشترک با مسوولان اجراییِ مرتبط با موضوع، حمایت از دستگاه‌های اجرایی در انجام وظایف خود مرتبط با آسیب‌ها، تعقیب به موقع متهمان اصلی و ارائه مشورت فکری به سایر دستگاه‌ها را در برنامه‌های خود قرار داده است و هر جا موضوع صبغه قضایی پیدا کند، انجام وظیفه خواهیم کرد.

دادستان تهران خطاب به قضات زن حاضر در جلسه اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی در وسط میدانی است که آماج حملات از سوی دشمنان است. عده‌ای در تلاش برای سوق دادن ذهن مردم به سوی بی‌اعتمادی نسبت به جمهوری اسلامی هستند و لذا ما با پذیرش اهمیت نقش خود در عقیم گذاشتن هجمه‌های دشمن، باید بر کارآمدی بیشتر نظام قضایی بیفزاییم.

وی در شان برگزاری جلسه حاضر، با اشاره به تعداد قضات زن دادسرای تهران که بیش از 200 نفر است، استفاده از این ظرفیت در دادسرای تهران و به ویژه در حوزه‌هایی چون سرپرستی امور صغار و محجورین و زندان زنان را بسیار مهم خواند و ذهن قضات را به پاسخ این سوالات معطوف داشت که انتظارات دستگاه قضایی از بانوان قاضی و به عکس چیست؛ ظرفیت‌های زنان قاضی در افزایش کارآمدی دستگاه قضایی چگونه است؛ و چگونه می‌توان منشا خدمات بیشتر شد.

جعفری دولت آبادی در اهمیت جایگاه قضات زن و ضرورت رعایت شوون قضایی توسط این قضات اظهار داشت: باید از هر اقدامی که به جایگاه قضایی قضات خدشه وارد کند اجتناب کنید و به عنوان مثال، رعایت حجاب از سوی قضات زن، افزون بر محل کار، در بیرون از محل خدمت نیز ضروری است؛ چرا که قاضی مسلمان باید به این‌گونه امور توجه کند.

دادستان تهران پیشرفت قضات زن را منوط به کار و تلاش بیشتر دانست و با ذکر این تمثیل که آهن در آتش گداخته می‌شود، اظهار داشت: انسان‌ها در سختی‌ها و مشکلات شناخته می‌شوند و این بیان رودکی بی‌مبنا نیست که اندر بلای سخت پدید آید فضل، بزرگی و سالاری.

وی ضمن انتقاد از برخی زنان قاضی که به محض جابجایی آن‌ها از یک ناحیه به ناحیه دیگر دادسرا، درخواست بازنشستگی، بازخریدی یا استعفا ارائه می‌دهند، اظهار داشت: ما به قضاتی نیاز داریم که در سختی‌ها کمک کنند و روحیه جهادی داشته باشند و اگر چه که بعضاً موانع شرعی و قانونی و یا عسر و حرج قاضی از جابجایی باید مورد توجه قرار گیرد، اما این مصادیق باید استثناء باشد و نمی‌شود که تمامی قضات زن را در عسر و حرج فرض کنیم.

جعفری دولت آبادی با اشاره به خطراتی که قضات و به ویژه قضات حاضر در جلسه را که همگی کمتر از پنج ساله سابقه قضایی دارند تهدید می‌کند، اظهار داشت: اگر هم شما نخواهید تخلفی کنید، دیگران به شما نزدیک می‌شوند، نقشه می‌کشند، وعده می‌دهند و شما را گرفتار می‌کنند. لذا لازم است مراقبت نمایید، مشورت کنید تا آسیب‌های زیادی که در این بخش موجود است کاهش یابد.

دادستان تهران با اشاره به اظهارات رییس قوه قضاییه خطاب به قضات متخلف در سال گذشته و تعبیر این اظهارات به «نهیب تاریخی»، افزود: این نهیب بازتاب زیادی پیدا کرد و برخی قضات انتقاد کردند، اما هیچ کس نگفت که چرا برخی قضات تخلفاتی می‌کنند که زمینه چنین اظهاراتی را فراهم می‌آورد.

تشکیل معاونت نظارت و ارزیابی در دادسرای تهران

جعفری دولت آبادی بهترین طریق نظارت بر قضات را نظارت درونی خواند و با تکلیف سرپرستان، دادستان‌ها و روسا به سرکشی بر قضات، اظهار داشت: دادسرای تهران تنها بخش از دادگستری‌های کشور است که از پنج سال پیش، معاونت نظارت و ارزیابی بانوان دارای پایه قضایی را راه‌اندازی کرده و یکی از معاونان زن را به عنوان سرپرست این معاونت منصوب کرده است.

وی این تصمیم را در جهت حمایت از قضات زن و جلوگیری از نظارت مردان بر آنان دانست و در خصوص وظایف معاونت نظارت و ارزیابی بانوان دارای پایه قضایی اظهار داشت: نیروهای خوبی در میان شما حضور دارد که این نیروها باید شناسایی شوند و مورد تشویش قرار گرفته یا ترفیع مقام پیدا کنند.

دادستان تهران توقع خود از قضات حاضر در جلسه را همکاری با بخش نظارت و ارزیابی، کمک در حل مشکلات مردم و پاسخگویی به آن‌ها و رفع اطاله دادرسی در پرونده‌ها اعلام کرد و افزود: با این روش است که می‌توانید به سایر قضات نشان دهید که چه بسا سریع‌تر و بهتر از آن‌ها کار می‌کنید، ابتکار عمل بیشتری دارید و از فن‌آوری‌های نوین روز در رسیدگی‌های قضایی عقب نمانده‌اید. در مقابل دادستانی ما بر آن است که در تشویق‌ها و پیشنهادهای ارتقاء، تبعیضی میان قضات زن و مرد قائل نشود و پیشنهاد بازپرسی سه نفر از قضات زن که مورد پذیرش رییس قوه قضاییه قرار گرفت و انتصاب آنان در شعب بازپرسی دادسرای اطفال و نوجوانان، موید این رویکرد است.

در ادامه این جلسه، فرحناز خسروشاهی معاون نظارت و ارزیابی بانوان دارای پایه قضایی دادسرای تهران با اشاره به پیشینه تشکیل این معاونت، در خصوص تعداد قضات زن دادسرا اظهار داشت: تا به امروز 229 قاضی زن در دادسرای تهران و در سمت‌های دادیاری، بازپرسی و معاونت دادستان انجام وظیفه می‌کنند که 136 نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق و 21 نفر نیز مدرک دکتری در گرایش‌های مختلف حقوق دارند.

۴۷۲۳۷

عیادت نماینده وزیر ارشاد از اصغر شاهوردی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدمهدی احمدی، مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی به نمایندگی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به دیدار اصغر شاهوردی رفت در این دیدار ضمن آرزوی سلامتی برای این هنرمند گفت: «سینمای ایران مدیون هنرمندانی مانند آقای شاهوردی است.»

احمدی ضمن آگاهی یافتن از روند درمانی اصغر شاهوردی و حمایتهای وزارت
فرهنگ و ارشاد اسلامی از او گفت: «وضعیت درمانی آقای شاهوردی را به وزیر
محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارش خواهم کرد.»

او افزود: «به منظور بهبود وضعیت اصغر شاهوردی، این وزارتخانه نسبت به
هزینههای گفتار درمانی و کار درمانی آقای شاهوردی حمایت کامل می‌کند.»

احمدی تاکید کرد: «خوشبختانه زمینه بهبود وجود دارد و امیدواریم به لطف خدای متعال شاهد بازیابی سلامت ایشان باشیم.»

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از تلاش‌های طاقت
فرسا و دلسوزانه خانواده شاهوردی به ویژه همسر وی قدردانی کرد و افزود:
«قطعا نتایج این خدمات نزد خدای متعال محفوظ است و شما ثمره این فداکاری را
در همین دنیا مشاهده خواهید کرد.»

در این دیدار همسر اصغر شاهوردی ضمن ارائه توضیحاتی از مشکلات درمانی
شاهوردی گفت: «فردی که در زمینه هنر فعالیت میکند تنها متعلق به خود نیست و
به جامعه هنری تعلق دارد.»

اصغر شاهوردی متولد ١٣٣٦ در تهران و از صدابرداران سینمای ایران است. او
در آبان ماه سال ١٣٨٦ پس از بازگشت از لوکیشن فیلم «چراغی در مه» در یک
سانحه رانندگی دچار آسیب دیدگی مغزی شد و پس از گذشت بیش از ١٠سال از این
حادثه مشکلات او همچنان ادامه دارد.

57244

تصویری از تماشای خانوادگی فوتبال در مسجدسلیمان

تیم نفت مسجدسلیمان تا پایان نیمه اول با نتیجه ٢-١ از مس رفسنجان جلو است و به نوعی قهرمانی این تیم در لیگ یک قطعی شده است.

یکی از نکات جالب دیدار، حضور بانوان در ساختمان های مجاور ورزشگاه شهید بهنام محمدی بود که ٤٥ دقیقه بدون هیچ حاشیه ای دیدار را از نزدیک تماشا کردند.

٤٥ دقیقه حساس دیگرتا صعود نفت و برپایی جشن در ورزشگاه بهنام محمدی مانده تا در صورت وقوع این اتفاق کارناوال شادی در شهر برپا شود.

251 41