وقتی سه فیلم برای یک جایزه رقابت می‌کنند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، براساس فراخوان سی و ششمین جشنواره فیلم فجر امسال بخش مستقل نگاه نو که میزبان فیلم‌های اول است در جشنواره وجود نخواهد داشت و فیلم اولی‌ها فقط در کنار کارگردانان باسابقه امکان رقابت دارند. همچنین سیمرغ بلورین بخش فیلم اول نیز فقط به سیمرغ بهترین فیلم محدود شده است.

امسال سه فیلم «مصادره» ساخته مهران احمدی، «امیر» به کارگردانی نیما اقلیما و «خجالت نکش» ساخته رضا مقصودی در بخش مسابقه جشنواره حضور دارند و برای کسب سیمرغ بهترین فیلم اول با هم رقابت می‌کنند.

باید دید در شرایطی که طی سال‌های اخیر فیلم اولی‌ها شگفتی جشنواره بودند، آیا این سه فیلم اول جشنواره سی و ششم می‌تواند خاطرات سال‌های گذشته را تکرار کند؟

58244

افرادی در تهران بازداشت شدند/ تجمع‌کنندگان از سوی چه کسانی تحریک شده‌اند؟

محمدحسین مقیمی با اشاره به ناآرامی‌های امروز تهران گفت: امشب همه تجمعات آرام شد و اوضاع به حالت عادی بازگشت.

استاندار تهران با اشاره به اینکه تخریب‌کنندگان اموال عمومی قابل شناسایی هستند، گفت: برای اینکه بگوییم این افراد از سوی چه کسانی تحریک شدند، زود است و باید صبر کنیم.

مقیمی در واکنش به اینکه این افراد به بهانه گرانی و مسائل اقتصادی این اقدامات را انجام می‌دهند، گفت: مردم حق دارند تجمع با مجوز داشته باشند و حرف‌ها و انتقادات خود را مطرح کنند، اما اینکه عده‌ای اموال عمومی را که خودشان از آن استفاده می‌کنند آتش بزنند و تخریب کنند به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

استاندار تهران خطاب به سیاسیون و مردم گفت: همه باید کمک کنیم جامعه آرامش داشته باشد چرا که تنها در آرامش می‌توان مشکلات را حل کرد.

2727

فلسطین نماینده خود در آمریکا را فراخواند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این موضوع از زمان اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، نخستین اقدام در نوع خود به شمار می رود.

ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطین امروز «حسام زملط» رئیس کمیساریای عمومی سازمان آزادی بخش فلسطین در آمریکا را برای مشورت فراخواند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه (15 آذر) در اقدامی که سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای جهان آن را در تضاد با قطعنامه‌های بین‌المللی دانستند، شهر قدس را به عنوان پایتخت جدید رژیم صهیونیستی معرفی کرد و دستور داد تا سفارت آمریکا به این شهر منتقل شود.

اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی با موجی از اعتراض های مستمر در شماری از کشورهای عربی، اسلامی و غربی همراه شده است.

این در حالی است که اخیرا قطعنامه ای در مجمع عمومی سازمان ملل علیه تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی با رای 128 کشور به تصویب رسید. 9 کشور به این قطعنامه رای منفی دادند و 35 کشور نیز از رای دادن خودداری کردند.

49311

رکورد جدیدی که لیونل مسی شکست

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ درحالی که در سال
2017 هم لیونل مسی در رقابت بر سر توپ طلا ، مقابل کریس رونالدو مغلوب شد و رقیب
پرتغالی بهترین بازیکن سال جهان شد ، اما در سال 2017 آمار نشان از موفقیتمسی
داشته اند. بخصوص در فصل جدید این مسی بوده که بهتر نتیجه گرفته است. او بعد از
رساندن تیم ملی کشورش به جام جهانی با والورده و بارسای جدید او اوج گرفته است.

مسی در سال 2017 توانست با 40 گل زده ، بهترین
گلزن این سال در هر 5 لیگ معتبر اروپایی باشد. دی بروین هم از منچسترسیتی به عنوان سلطان پاس گل انتخاب شده است!

4141

 

 

جوابیه جمعیت امام علی به گزارشی درباره کودکان افغان جامانده از تحصیل

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در این جوابیه آمده است؛

با توجه به مطلب مندرج در آن سایت با عنوانِ ” دو ماه از مهر گذشت؛ افغان‌ها از مهر جا ماندند ” به تاریخِ شنبه 11 آذرماه 1396 ، خواهشمند است طبق ‌ماده ۲۳ قانون مطبوعات، نسبت به درج جوابیه جمعیت امام علی در همان بخش از سایت، اقدام فرموده و لینک این جوابیه را در صفحه مربوط به مطلب یادشده نیز قرار دهید.

به نظر می رسد مطلبی که در سایت خبرآنلاین با تیترِ ” بازی جمعیت امام علی با سرنوشت کودکان افغان” منتشر شد، با فرض این که بدون حب و بغض نگاشته شده باشد، ریشه در ناآگاهی نویسنده دارد.

نگارنده محترم، از جمعیت امام علی به عنوان ” تنها سازمان غیردولتی ایرانی که اجازه قرائت گزارش در صحن سازمان ملل را دارد ” نام می برد و حال آنکه در سالهای گذشته و بالطبع در سال 2016 دهها ان جی ا از داخل کشور که دارای مقام مشورتی بوده اند با هدف قرائت بیانیه در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل حضورداشته و بیانیه های خود را قرائت نموده اند.

نگارنده محترم مطلب “آگاهی ندارد ” که معادلات و مطالبات بین المللی نسبت به یک کشور، صرفا بابتِ قرائتِ یک گزارش دو دقیقه ای از سوی یک نهاد مردمی، تغییر چندانی نخواهد کرد؛ گرچه اگر اینگونه می بود جای امیدواری بود. ایشان همچنین ” آگاهی ندارد” که دیگر تغییراتی که در زمینه استیفای حقوق اقشار محروم کشورمان رخ داده، نه محصول خواندن بیانیه های دو دقیقه ای در عرصه های بین المللی، بلکه نتیجه استمرار و تلاش شبانه روزی و جانکاهِ فعالان مدنی و سازمانهای مردم‌ نهاد متعددی بوده که سالیان متمادی، توش و توان و عمر خود را صرف تغییر نگرش ها و به تبع آن تصمیمات، در سطح حاکمیت، ارائه تجربیات وافزایش آگاهی عمومی درمسائل اجتماعی نموده اند.

در خصوص چند خطی از بیانیه که بیش از یک سال است دستاویز عده ای از “چریک‌منتقدانِ کافه نشین” شده و در هر محفلی و هر فرصتی – و حالا در خبرآنلاین – تکرارش می کنند، باید گفت خبرنگار مذکور گویا “آگاهی ندارد” که “داشتن حق تحصیل” با ” احقاق حق تحصیل و حضور در مدرسه” تفاوت دارد. مثلا طبق قانون هر کودک دارای پدر و مادر ایرانی، “حق داشتن شناسنامه” را دارد، اما در عمل، کم نیستند کودکان ایرانی بی شناسنامه. در چند خط مختصری که از بیانیه به عنوان سندِ بازیِ جمعیت با سرنوشت کودکان افغان، دستچین و شاهد آورده شده است، صرفا درباره اعطایِ “حق تحصیل” صحبت شده است، نه “احقاق آن و حضور تمام کودکان افغان در مدارس” و اتفاقا در همین بیانیه اشاره شده است که تا تحقق این حق اولیه کودکان افغان، راه درازی در پیش است. همچنین در دو بیانیه دیگر جمعیت نیز وضعیت وخیم معضلات اجتماعیِ امروزِ کشور مطرح شده است.

هر ذهن بی غرض و مطلع از مسائل اجتماعی، اگر تحقیق مختصری در تاریخچه و فعالیت جمعیت امام علی نماید، قطعا به ماهیت مستقل و مطالبه گر این سازمان مردم نهاد و به ویژه تلاش های بی وقفه‌اش برای احقاق حقوقِ کودکان پناهنده، اذعان خواهد نمود؛ و البته شاهد مدعای ما، الگوهای موفق و پوینده از نسل های مختلف پناهندگان افغان و پاکستانی است در عرصه های علمی، هنری، ورزشی و …که همواره دوشادوش با کودکان ایرانی و بدون هرگونه نگاه تبعیض آلودی در این جمعیت قد کشیده و بالیده اند و مطالبه حقوق خویشتن را آموخته اند. موفقیتی که سیل تهمتها و توهینهای برخی افراط‌گرایان و تمامیت‌خواهان علیه جمعیت در فضای رسانه های مکتوب و نیز فضای مجازی را به دنبال داشته است که طبق سنت همیشگی خود، نقدها و اعتراضات نهادهای مردمی پیرامون وخامت وضعیت اجتماع را به هیچ روی برنمی‌تابند.

با این حال خبرنگار محترم که از اعلام یک خبر در بیانیه جمعیت – مبنی بر قائل شدن حق تحصیل برای کودکان افغان – تا این اندازه برآشفته است، لابد “آگاهی ندارد” که جمعیت امام علی، مأموریت ذاتیِ خود را صرفا فعالیت در عرصه گفتار و ابراز مخالفت با نهادها و ارگانهای حاکمیتی قرار نداده است و پیشرفت ها در استیفای حقوق کودکان را مغتنم می شمارد، خواه کوچک باشد یا بزرگ؛ از جمله “طرح فرمان” که بر حقِ اساسی آموزش کودکان مهاجر تأکید کرد. چنان که در مطلب مورد اشاره نیز به نقل از معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش آمده است که امسال نزدیک نیم میلیون کودک افغان ثبت نام شده اند و این اتفاق ارزشمندی است.

نویسنده مطلب گویا “آگاهی ندارد” که تلاش آگاهانه یا ناآگاهانه اش برای سوق دادن نهادهای مستقل و جریانهای اجتماعی به موضع گیری له یا علیه دولت و حاکمیت یا اپوزیسیون، امری بیهوده است؛ چرا که ماهیت و ذاتِ یک نهادِ مردمی فعال در حوزه اجتماعی، چنین نگاه سیاسیِ زردی را برنمی‌تابد. جمعیت به عنوان یک ساختار مستقل متکی به توان شهروندان ایرانِ معاصر، تنها و تنها در جستجوی راهکارهایی برای پایان دادن به معضلات اجتماعی است و در این مسیر، از انتقاد و اعتراض و مطالبه و بیان واقعیت ها و تقدیر از پیشرفتها، اِبایی ندارد.

آخرین و شاید مهمترین نکته ای که خبرنگار یادشده از آن “آگاهی ندارد”، این است که جمعیت امام علی و اعضای داوطلب آن که عمدتا دانشجویان توانمند بهترین دانشگاه ها و رشته های کشورمان هستند، مجنون یا دوشخصیتی نیستند! خدمت داوطلبانه و عاشقانه به محروم ترین کودکان مهاجر کجا و درج بیانیه مخالف با منافع این کودکان و “بازی با سرنوشتشان” کجا ؟! صرف ساعتها وقت در هفته برای آموزش حدود چهار هزار کودک، رفت و آمد دائم به حاشیه های اعتیادزده و سرشار از خشونتِ شهرهای مختلف کشور، شناسایی خانواده های محروم، پیگیری برای گرفتن شناسنامه و اوراق هویت برای کودک ایرانی و افغان، کوشش مستمر برای ثبت نام صدها کودک ایرانی و افغان در مدارس و بازگرداندنشان به چرخه تحصیل و از همه مهمتر، همت همیشگی برای اطلاع رسانی به جامعه و رسانه ای ساختنِ مظالمی که در حق کودکان روا می شود.

قطعا “نداشتن آگاهی” جرم نیست؛ اما درج مطالب خلاف واقعیت علیه یک نهاد باسابقه مردمی، خلاف انصاف و اخلاق و امری غیرحرفه ای است؛ آن هم در جامعه کنونی ما که نهال فعالیتهای مدنی و داوطلبانه به سختی، اندکی قد کشیده و یقینا رسانه ها رسالتی به جز تخریبِ معدود NGO هایی دارند که تنها پناه هزاران کودک دردمندند و یگانه گلویی هستند که فریاد میلیونها انسان مستضعف را به گوش این دنیای بی رحم می رسانند.

در پایان امیدواریم خبرآنلاین که از مراجع خبری مورد وثوق مردم در این سالها بوده است، حساسیت بیشتری در انعکاس اخبار و تحلیلهای خود اِعمال نماید.

۴۷۴۷

مفقود شدن دو کارگر شهرداری در کانال آبی در خیابان پیروزی/ یک جسد پیدا شد

جلال ملکی از پیدا شدن جسد یکی از کارگرانی که در کانال آب زیرزمینی مفقود شده بود، خبر داد و گفت: در ادامه جست‌وجوهایی که از شب گذشته برای پیدا کردن دو کارگری که در کانال آب زیرزمینی مفقود شده بودند دقایقی پیش یکی از آنها در حوالی اتوبان بعثت پیدا شد و پس از خارج کردن این فرد تحویل عوامل اورژانس داده شد و متاسفانه مشخص شد که این فرد فوت کرده است .پس از اعلام فوت جسد به عوامل انتظامی تحویل داده شد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران در ادامه افزود: شب گذشته چند کارگر در حال لایروبی کانال آب بودند که متاسفانه دو نفر از آنها مفقود می‌شوند. در حال حاضر پس از یافتن جسد یکی از این کارگران عملیات جست‌وجو همچنان برای پیدا کردن نفر دوم ادامه دارد.

۴۷۴۷

بازگشتِ شادی با «شیرهای خان‌باباسلطنه»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایشِ شادی‌آورِ موسیقایی «شیرهای خان‌باباسلطنه» نوشته و كار افشين هاشمی، که پیش‌تر نیز اجرا شده بود، از چهارشنبه ۱۳دی، بارِ دیگر در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه می‌رود.

گلاب آدینه در این نمایش در نقش سیاه تخت‌حوضی به صحنه می‌رود و گروه «ول‌شدگان» ساختِ موسیقی و اجرای آن را بر عهده دارند.

در کنار گلاب آدینه، افشین هاشمی، مونا فرجاد، محمّدرضا مالکی، شهرام مسعودی، علیرضا ناصحی، وحید نفر، محمّدرضا آزادفرد، فاطمه حیدری‌فر، ریحانه سلامت، الناز سلیمانی، احسان بیات‌فر، مانیا علیجانی، میلاد رمضانیِ ورجاوند، مهدی پناهی، شهروز زعفر، مبین دودانگی، صابر گل‌محمّدی و معین طاهری‌طاری دیگر نقش‌های نمایش را بازی می‌کنند.

«شیرهای خان‌باباسلطنه» از چهارشنبه ۱۳دی، ساعت ۹ شب در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه می‌رود.
<![CDATA[]]><![CDATA[]]>

57244

تاکید فرماندار آستارا بر اجرای کاوش‌های باستان شناسی در این شهرستان

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ یونس رنجکش در نشست تخصصی چشم انداز باستان شناسی عصر آهن (شمال و شمال غرب ایران) که با حضور اساتید دانشگاه و پژوهشگران کشور در آستارا برگزار شد افزود: متاسفانه تا کنون هیچگونه اسنادی از کاوش‌های باستان شناسی در این منطقه وجود ندارد و این نشان دهنده عدم جدیت های لازم در این زمینه است.

وی اضافه کرد: به طور یقین با توجه به آثاری که در ارتفاعات این منطقه بویژه قبرستان ها و قبرهای سنتی در کنار آثار و ابنیه های تاریخی مشاهده میشود جا برای کاوش‌های باستانی وجود دارد.

وی خواستار حضور پژوهشگران و کاوشگران با هدایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این منطقه و بهره‌مندی از این ظرفیت تاریخی بویژه حوزه مردم شناسی برای توسعه گردشگری منطقه شد.

فرماندار آستارا همچنین با اشاره به جایگاه فرهنگی آستارا اضافه کرد: جدای از وجود موقعیت‌های جغرافیای خاص شهرستان و قرار گرفتن در جایگاه مرزی با کشور همسایه و وجود بندراین شهرستان را باهویت فرهنگی آن می شناسند و آستارا دارای مردمی فرهنگی است.

وی برگزاری همایش‌های ملی و پژوهشی را ازجمله برنامه‌های این شهرستان عنوان کرد و یادآور شد: باتوجه به تشکیل شورای هماهنگی دانشگاه‌های آستارا برنامه‌ریزی‌هایی درخصوص برپایی این همایش‌ها انجام گرفت که این نشست تخصصی هم نتیجه همین برنامه ریزی است.

رنجکش افزود: در آینده دو همایش ملی دیگر نیز در شهرستان برگزار می شود و این همایش‌ها نقش مهمی در معرفی جاذبه ها و جایگاه آستارا و همچنین جذب توریسم علمی دارد.

در ادامه این همایش چند تن ازشخصیت‌های علمی و پژوهشگران به ارائه مقالات و سخنرانی های خود با موضوع همایش پرداختند.

46

آموزشگاه خیّرساز بوتراب در زرآباد به بهره‌برداری رسید

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، مدیر آموزش و پرورش شهرستان خوی در آئین افتتاح آموزشگار خیّرساز بوتراب، ضمن قدردانی از خیرین مدرسه ساز مهندسین سیده مائده و سیده ماجده محمدسیدی جهت ساخت این آموزشگاه گفت: در دوره ای که آموزش و پرورش از لحاظ منابع مالی در محدودیت قرار دارد، حاج آقا محمدسیدی آستین ها را بالا زده و چندین مدرسه را در دست احداث دارد که بنده به نوبه خودم دستان این خیّر محترم را می بوسم.

محمود شرفی، به افزایش تراکم دانش آموزان در کلاس های درس اشاره کرد و افزود: آموزش و پرورش شهرستان خوی شدیداً به مدارس جدیدالاحداث نیاز دارد و از خیرین محترم عاجزانه استدعا دارم به مقوله احداث مدارس در این شهرستان با رویکرد خاصی ورود پیدا کنند و اگر وضعیت به همین روال پیش برو ، قطعاً در آینده با بحران مواجه خواهیم شد.

در ادامه این آئین، بخشدار صفائیه با تشریح مقدمات و تاریخچه احداث این آموزشگاه گفت: مدارسی که آقای سیدی احداث می کنند در نوع خود بسیار خلص بوده و نمونه این آموزشگاه به جز ایواوغلی که ساخت آنها همزمان آغاز شده، در هیچ کجای کشور وجود ندارد و اینکه ایشان این منطقه را برای احداث مدرسه انتخاب کرده اند، بدون دلیل نبوده و از آقای کبیری کمال تشکر را دارم که آقای سیدی با پشتوانه و هماهنگی ایشان تصمیم گرفتند این آموزشگاه بسیار شیک و تر و تمیز را در این منطقه احداث کنند.

ناصر سنایی، تخریب و ترور شخصیت این دو بزرگوار در فضای مجازی را ناجوانمردانه و قابل تامل دانست و اذعان داشت: پل ورودی روستای قیزیل آغل بخش صفائیه نیز با هماهنگی نماینده محترم مردم در مجلس و همت خیرین عزیز در حال احداث می باشد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی هم از کسب رتبه چهار کشوری این استان در تحویل پروژه های نیمه تمام خبر داد و گفت: در طول این مدت ۷۰ مدرسه با ۳۰۰ کلاس درس را تحویل داده و هم اکنون نیز ۱۰۰ پروژه با ۵۰۰ کلاس درس را در دست ساخت داریم و شهرستان خوی نیز در حوزه خیرین مدرسه ساز، رتبه اول استان را به خود اختصاص داده است.

قهرمان رحمانی، مشخصات این پروژه را ۲۴۶۸مترمربع عرصه، ۹۰۰ مترمربع زیربنا، ۳۵۰ متر دیوارکشی و ۱۰۰۰مترمربع اجرای پروژه اعلام کرد و افزود: آموزش و پرورش برای ساخت چنین مدرسه ۶ کلاسه ای به ۲.۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و البته پروژه های جناب آقای سیدی جلوه ها و زیبایی های خاص خودش را دارند.
و بعد از افتتاح مدرسه شهر زرآباد کبیری نماینده خوی در مجلس شورای اسلامی به همراه مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی و مدیر آموزش و پرورش خوی از مراحل احداث و تکمیل مجتمع آموزشی خیّرساز محمدسیدی واقع درمیدان شیخ نوایی خوی بازدید کردند.

46

فرماندار: شهرستان های همجوار از فرصت پارک آزمایش سیاهکل استفاده کنند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مهندس رضا اسلامی در جشن ارتقای فرهنگ ترافیکی که
در سالن مهیار دیلمی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیاهکل برگزار شد، با بیان
اینکه این جشن یکی از برنامه‌های بسیار خوب نیروی انتظامی شهرستان است، اظهار کرد:
از مسئولان استانی می‌خواهم تا با توجه به کارهای خوبی که در نیروی انتظامی و
راهنمایی و رانندگی سیاهکل انجام می‌شود، نگاه ویژه‌ای به این شهرستان داشته باشند.

وی با بیان اینکه سیاهکل تنها شهرستان در استان گیلان است که پارک آزمایش
راهنمایی و رانندگی دارد، گفت: هر آنچه فرماندهی انتظامی شهرستان سیاهکل برای
بالندگی پارک آزمایش سیاهکل بخواهد با کمال میل به آنها کمک می کنیم.

فرماندار سیاهکل تصریح کرد: پارک آزمایش سیاهکل تنها برای این شهرستان نیست،
بلکه شهرستان‌های همجوار نیز می‌توانند از این فرصت برای ارتقای سطح فرهنگ راهنمایی
و رانندگی خودشان استفاده کنند.

این مقام مسئول، با بیان اینکه توسعه‌یافتگی غربی و اروپایی را قبول نداریم،
خاطرنشان کرد: ما فرهنگی بسیار غنی و قوی داریم و می‌بایست با فرهنگ خودمان خدمات
را به مردم ارائه دهیم.

46