باهنر: از ناطق‌نوری درخواست می‌کنیم به فعالیت سیاسی برگردد/ شورای نگهبان در پروندهٔ سپنتا حق دارد

محمدرضا باهنر ظهر امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری خود با رسانه‌ها در محل دفتر جام در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره آینده فعالیت سیاسی حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری اظهار کرد: من همواره در محافل خصوصی و از طریق رسانه‌ها از آقای ناطق خواسته‌ام که به فعالیت‌های سیاسی بازگردند البته بعضی‌ها احتیاط می‌کنند و می گویند به شرطی که ایشان به نفع اصولگراها کار کنند، بازگردند اما من این مسئله را قبول ندارم. خاستگاه آقای ناطق اصولگرایی است و جناح‌ها هر قدر که لیاقت داشته باشند از حضور ایشان استفاده می‌کنند.

وی افزود: ایشان در صحبت‌هایشان به من می‌گویند که من احساس تکلیف شرعی نمی‌کنم که به صحنه بیایم اما من بازهم از آقای ناطق درخواست می‌کنم که احساس تکلیف شرعی کنند و تشریف بیاورند و بدانند که ما و امثال ما هیچ شرط و شروطی برای ایشان نداریم. البته در مسئله ریاست جمهوری جمع بندی ایشان حمایت از آقای روحانی بود که آن را اعلام کردند و استدلالشان هم برای استعفا از دفتر بازرسی مقام معظم رهبری این بود که مواضع سیاسی با کار در دفتر آقا همخوانی ندارد.

باهنر در واکنش به موضوع سپنتا نیکنام و موضع شورای نگهبان در این زمینه تاکید کرد: از نظر حقوقی فقهای شورای نگهبان به تکلیف خود عمل کرده‌اند و تصمیمی گرفته و اعلام کرده اند که قابل احترام است. من مقداری از کسانی که در سابق از نهادهای حکومتی دفاع می کردند و حالا به خاطر این موضوع یه آن حمله می‌کنند گلایه می کنم. شورای نگهبان حق داشته، وظیفه اش بوده و ما هم صلاحیتی در این زمینه نداریم اما اگر شورا به این نتیجه رسیده که البته رسیده بحث اینکه آیا در مقام اجرا نافذ است و چه مرجعی می تواند در این قضیه تصمیم بگیرد، فرق دارد.

وی در ادامه یادآور شد: غیر از قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا که از فیلتر شورای نگهبان می گذرد این شورا وظیفه اجرایی و نظارتی درباره آن ندارد اما اگر بخواهد ماده تبصره یا بندی از قانون انتخابات شوراها را لغو کند از نظر قانون اساسی این حق را دارد. اگر شورای نگهبان رسما اعلام کند که فلان بند باطل است این مسئله به مجلس می رود که آنجا ممکن است بپذیرند و یا ممکن است اصلاح کنند که در این صورت با توجه به شرح وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام می تواند این موضوع به مجمع بیاید. البته اگر حضرت آقا این مسئله را یک معضل تشخیص بدهند که مجمع باید به آن رسیدگی کند بازهم طبق شرح وظایف مجمع می تواند در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شود.

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری درباره دیدار اعضای جامعه روحانیت مبارز با حسن روحانی خاطر نشان کرد: این دیدار به تقاضای جامعه روحانیت بوده و آقای روحانی در آن شرکت کرده و حتی قول داده که حاضرم اگر جلسات در دفتر ریاست جمهوری برگزار شود در آن شرکت کنم که آنهم طبیعی است و در زمان آقای هاشمی هم این اتفاق می افتاد. از نظر مواضع بالاخره فلز و خواستگاه آقای روحانی اصولگرایی است و عموما مواضعش تا قبل از ریاست جمهوری بر مبنای اصولگرایی بوده است. البته این فاصله‌های سینوسی است و کم و زیاد می شود. چون جریانات سیاسی ما حزب نیستند و مواضعشان تند و کند می شود.

وی ادامه داد: در جریان اصلاح طلب هم همین گونه است و اصلاح طلبان مجلس ششم با مجلس دهم زمین تا آسمان فرق دارند. در جریانات سیاسی تا حزبی فراگیر و قدرتمند نباشد این قبض و بسط‌ها و جود خواهد داشت. برای همین هم من به همه وقتی به قدرت می‌رسند توصیه می کنم که به تندروها میدان ندهند. الان موضع جامعه روحانیت مبارز به آقای روحانی خیلی نزدیک شده عده‌ای می‌گویند آقای روحانی از مواضع اصلاح طلبی دست برداشته اما او هیچ وقت اصلاح طلب نبوده است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در پاسخ به سوالی درباره جمنا و برنامه‌ها و فعالیتهای آن در زمان انتخابات و پس از آن خاطر نشان کرد: معتقدم وقتی انتخابات تمام می شود آن را خیلی کش ندهیم. در ذات انتخابات رقابت وجود دارد و باید از نظر زمانی محدودش کنیم اما این بدان معنا نیست که تشکیلات‌ها در فکر رقابت نباشند. جمنا یک پدیده جدید بود و چون چند حزب فراگیر قدرتمند در کشور نداریم معمولا رقابت‌ها بین جناح‌ها شکل می‌گیرد و چون محدوده و مرزهای جناح‌ها شناور است وقت زیادی صرف می‌شود که جناح‌ها در میان خود وحدت به وجود بیاورند و هر بار هم این مسئله باید تکرار شود که بعد از آن دیگر زمان، انرژی و سرمایه زیادی نمی‌ماند.

وی افزود: جمنا تشکیلات جدیدی بود و چندین هدف داشت. من خیلی قبول ندارم که جمنا شکست خورد چون باید روندها رابررسی کنیم. اصولگراها در انتخابات 96 دو سه گام نسبت به سال 92 که وحدتی به وجود نیامد و آرا پراکنده شد جلوتر بودند. امسال با وجود انتقادهایی که به جمنا بوده و هست توانست رای 40 درصدی را پشتوانه کاندیدای خود کند. اگر قرار باشد از 50 درصد عبور کند باید تلاشهایی انجام شود.

باهنر با بیان اینکه جمنا علاوه بر سرمایه‌های سیاسی به سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی هم بها داد گفت: این کار قبلا انجام نمی‌شد. از طرفی جمنا تلاش کرد که تصمیم گیری‌های فقط از بالا به پایین نباشد. البته وقت کم بود و شتابزده عمل شد. بعضی تشکل‌ها هم چون شریک پیدا کرده بودند دلخوری‌هایی داشتند. با وجود نقص‌ها نتیجه مثبت و رو به جلو بود. باید اشکالات جمنا که در گفتمان و ساختار است در آینده برطرف شود تا موفقیت بیشتری داشته باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به اینکه آیا در جلسات هیئت مشورتی جمنا شرکت می‌کنید عنوان کرد: بله من به جلسات مشورتی دعوت می‌شوم و گاهی شرکت می‌کنم. البته همیشه وقت نمی‌کنم که شرکت کنم. بحث‌ها بیشتر روی اصلاح تشکیلات و گفتمان و چاره اندیشی برای دوره‌های بعد است که البته هنوز زود است به جمع بندی برسیم چراکه به سرمایه و زمان نیاز دارد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به شکست‌های پیاپی اصولگرایان آیا تغییرات ریشه‌ای در راهبرد آنها صورت می‌گیرد، بیان کرد: من این مسئله شکست‌های پیاپی را که مطرح می کنید را به این عنوان قبول ندارم. ما باید مسائل را نسبی نگاه کنیم و ببینیم چه اتفاقاتی افتاده است. درست است که در سالهای 92 و 96 کاندیدای مورد نظر ما انتخاب نشد اما در سال 96 با توجه به اینکه کاندیدای اصولگرایی دفعه اولش بود و پشت سرش تجربه ای نداشت از طرفی در میاندوره رئیس‌جمهور مستقر بودیم، توانست 40 درصد رای بیاورد که نتیحه خوبی است و نسبت به انتخابات 92 موفقیت آمیز بوده است.

باهنر افزود: در مجلس هم درست است که در تهران حتی یک اصولگرا رای نیاورد اما نتیجه نهایی ترکیب مجلس بعد از شروع کار مشخص شد و اصلاح طلبان نتوانستند ریاست مجلس را به دست آورند. البته آقای عارف هم شکست نخورد و جریان اصلاحات نسبت به مجلس نهم که 25 نفر بودند تعدادشان از 100 نفر گذشت. که قدم روبه جلویی بود. البته برای ریاست کفایت نکرد. با وجود این توضیحات جریانات سیاسی همه باید تلاش کنند که خودشان را اصلاح و در ادبیاتشان تجدید نظر کنند. حتما ماهم در حرکت‌هایمان به نتایجی می‌رسیم که ادبیات و گفتمان خود را اصلاح کنیم.

نایب رئیس پیشین مجلس در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نزدیک بودن 13 آبان خاطر نشان کرد: این تنها روزی است که مبتنی بر قانون مجلس به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نامگذاری شده است. بعضی‌ها تصور می‌کردند که شاید مشکلات ما با آمریکا حل شود ولی می‌بینیم که این دیوار بی‌اعتمادی بلندتر و خصومت آمریکایی‌ها بیشتر می‌شود و دم از تغییر نظام می‌زنند. مضحک است که با وجود این حرف‌ها دم از مذاکره هم می‌زنند.

باهنر در ادامه اظهار کرد: آنها اگر یک ذره تدبیر و عقل داشتند با رفتارهایشان در مذاکرات قبلی و اینکه هنوز مهر قرارداد قبلی خشک نشده آن را زیر پا می گذارند، پیشنهاد مذاکره جدید نمی دادند. این کار مسخره است. البته تنها مخصوص برجام نیست. در کل، آمریکا و سیاست‌هایش باعث انزوای خود می شود. آقای ترامپ هم نه جای خودش در آمریکا و نه جای آمریکا در جهان را هنوز پیدا نکرده است.

رئیس جبهه خط امام و پیروان رهبری در پایان با تسلیت ایام اربعین یادآور شد: هموطنان‌مان عازم کربلا هستند و قرار است در مانور بزرگ وحدت و امنیت که مایه عزت اسلام عزیز و شیعیان است شرکت کنند. بحمدلله عراق از خیلی از مشکلات و گرفتاری‌ها عبور کرده و پایمردی ملت و دولت عراق و مرجع عالیقدر آیت‌الله سیستانی به نتیجه رسیده که امسال هم میهنان ما و مردم در فضای امن‌تری در عراق حضور دارند. البته هنوز مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم به زودی بساط قتل و کشتار در عراق و سوریه و یمن جمع شود.

2929

انتشار آلبوم موسیقی متن فیلم «وقتی برگشتم»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، منوچهر آزادی، مدیر موسسه ناشر آلبوم موسیقی متن فیلم «وقتی برگشتم» گفت: «همزمان با اکران فیلم سینمایی «وقتی
برگشتم»، آلبوم موسیقی متن فیلم که از ساخته‌های فریدون شهبازیان، رهبر
ارکستر ملی ایران است، منتشر و روانه بازار می‌شود.»

او ادامه داد: «در این آلبوم علاوه بر موسیقی متن فیلم «وقتی
برگشتم»، موسیقی متن فیلم‌های «فرزند چهارم» و «گلچهره» هم که از
ساخته‌های فریدون شهبازیان هستند، گنجانده وعرضه می‌شوند.»

آزادی تصریح کرد: «پیش از این، ما سایر آثار فریدون شهبازیان
را هم در نشر موسیقی نی‌داوود منتشر و عرضه کرده بودیم که با استقبال خوبی
همراه شده است.»

او افزود: «این آلبوم به‌صورت اینترنتی و فیزیکی در داخل و
خارج از کشور عرضه می‌شود و تلاش داریم همزمان با اکران سراسری فیلم و یا
حتی پیش از زمان اکران، آلبوم موسیقی را به بازار عرضه کنیم.»

فیلم «وقتی برگشتم…» به کارگردانی  وحید موسائیان  و با حضور
رضا کیانیان، افشین هاشمی، لادن مستوفی، بیتا فرهی، رعنا آزادی‌ور، سروش
صحت، منظر لشگری، امید روحانی، حسین محب‌اهری، نورالدین جوادیان، سحر آربین و احترام برومند، در ایران، دبی و پاریس فیلمبرداری شده است.

قرارداد اکران فیلم «وقتی برگشتم» با گروه سینمایی کورش ثبت شده است و به‌زودی اکران آن آغاز  می‌شود.

57244

بازگشت به کار رفتگر اخراجی از شهرداری/ پرداخت بدهی‌ها توسط یک خیر کرجی

محمد نبیونی گفت: به دنبال اطلاع از ماجرای بدهی کارگر شهرداری که منجر به زندانی شدن او شد گفت: قرار شد شورا در آزاد کردن این کارگر پاکدست، کمک کند لذا مامور رسیدگی به این پرونده، در حال اقدامات لازم برای آزادی این کارگر خدوم است.

او گفت: در مورد بدهی این فرد، یک خیر در اقدامی خداپسندانه، فردا مشکل بدهی این کارگر را حل می‌کند و با پرداخت کل مبلغ بدهی او،این رفتگر از زندان آزاد می شود.

نبیونی در ارتباط با موضوع اشتغال کارگر شهرداری، اظهار داشت: موضوع بازگشت به کار را نیز پیگیری کردیم که بعد از آزادی، بتواند به زودی مشغول به کار شود.

رئیس شورای شهر کرج گفت: همت شورا بر این است برای رفع مشکلات معیشتی این عضو شریف شهرداری که خدمات مفید و شایسته ای داشته است، تلاش کنیم.

این رفتگر کرجی‌که پیش از کیف‌های حاوی طلا و میلیون‌ها تومان پول نقد را یافته بود و آنها را بدون هیچ چشمداشتی به صاحبانش برگرداند درپی اخراج از محل کار و به دلیل مصدومیت شدید ناشی از برق گرفتگی، بدون هیچ حمایتی خانه نشین شد. تا اینکه سرانجام با شکایت صاحبخانه‌اش و به علت ناتوانی درپرداخت اجاره خانه و هزینه‌های درمانش، زندانی شد.

47238

اوراق بهادار ریالی و ارزی منتشر می‌شود

امیر هامونی در همایش بازار سرمایه گفت: یکی از مهم ترین فعالیت های ما در زمینه جذب سرمایه گذار خارجی از طریق اوراق بهادار ریالی و ارزی است. در زمینه اوراق ارزی، فعالیت های خوبی صورت گرفته که امیدواریم شرکت هایی که در فرابورس هستند بتوانند از این اوراق ارزی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه بازارهای مختلفی در فرابورس ایران فعال هستند که از مهمترین آن ها می توان به بازار پایه اشاره کرد، افزود: سهامی که قابلیت قرار گرفتن در تابلو اصلی را ندارند در این بازار معامله می شوند، این در حالی است که بیش از ۴۱ درصد ارزش بازار فرابورس در اختیار بازار دوم است. در این بازار نمادهای بسیاری از صنایع مهم (پتروشیمی، پالایشی، بانک ها و بیمه ها ) قرار دارند.

به گفته هامونی، یکی از بازارهایی که میان سرمایه گذاران خارجی جذابیت بسیاری دارد بازار بدهی است. در این بین در حوزه انتشار اوراق صکوک تاکنون ۸میلیارد دلار نقدینگی از سوی خارجی ها وارد بازار شده؛ ضمن اینکه از ۸میلیارد دلاری که در این بخش سرمایه گذاری شده است، ۹درصد مربوط به صکوک، ۲۶درصد اجاره صکوک، ۸ درصد مرابحه و ۵۶درصد اوراق قرضه اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۸۲ درصد بازار بدهی در فرابورس است، که در این زمینه خوشبختانه تاکنون هیچ یک از اوراق دولتی و صکوک نکول نشده؛ البته در شرایط کنونی بازار بدهی با نرخ ۱۸ درصد روند کاهنده داشته است. با این وجود این بازار نسبت به بازارهای بدهی دیگر کشورها برای سرمایه گذاری خارجی جذابیت بسیاری دارد.

مدیرعامل فرابورس ادامه داد: بازار SME یکی دیگر از بازارهایی است که در اشتغال کشور بیش از ۷۰ درصد نقش داشته است. همچنین این بازار نقش بسزایی در GDP کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه تا کنون دو صندوق جسورانه به ثبت رسیده است، ادامه داد: بالغ بر ۸ صندوق دیگر در شرف ثبت بوده و ۱۷ درخواست ثبت صندوق در فرابورس وجود دارد؛ از سوی دیگر، یکی دیگر از بحث های مهم در حال پیگیری، در زمینه ارتقای سامانه های نظارت بر بازار به منظور برخورد با تخلفات و جرایم بورسی است. همچنین توسعه بازار SME و های-تک مارکت یکی دیگر از برنامه های اصلی فرابورس است.

‎هامونی در خصوص توسعه فضای دانش بنیان نیز بیان کرد: در حال حاضر بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان تقاضای تاسیس صندوق سرمایه گذاری جسورانه وجود دارد، پیش تر ۱۲۰ میلیارد تومان نقدینگی از این محل جمع آوری شده که برای سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان استفاده خواهد شد.

وی گفت: شرکت فرابورس همچنین برنامه تاسیس صندوق های خصوصی را دستور کار دارد، که امیدواریم با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار مقدمات لازم فراهم شود. در این زمینه تاسیس شرکت های مشاوره سرمایه گذار خصوصی در حوزه دانش بنیان را نیز دنبال خواهیم کرد تا به نتایج ارزنده ای برسیم.

‎مدیرعامل شرکت فرابورس در ادامه در خصوص دیگر برنامه های این شرکت این چنین گفت: متنوع کردن ابزارهای مالی از طریق اوراق منفعت، اوراق بیمه ای، اوراق حج و صندوق های املاک و مستغلات و بازار تعاون از برنامه های آتی جهت رونق بازار سرمایه است.

‎وی در ادامه گفت: یکی دیگر از برنامه های فرابورس، انتشار تسه ها در بانک هایی علاوه بر بانک مسکن است. در این زمینه مجوزهای لازم از شورای عالی پول و اعتبار دریافت شده که به زودی اجرایی می شود. همچنین موضوع دیگر مربوط به روش های حراج به ویژه برای شرکت های دولتی (شرکت هایی که قابلیت پذیرش نداشته و سهامی خاص هستند) است. در این زمینه این امکان در بازار سوم فرابورس وجود دارد که مزایده به روش حراج های جدید انجام بگیرد.

 

35224

مستند «روزهای آزادی» روی آنتن می‌رود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مستند «روزهای آزادی» به کارگردانی وحید فرجی در ۱۰ قسمت به دخالت‌های
سیاسی، نظامی و امنیتی آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم در نقاط مختلف جهان می‌پردازد که در اکثر موارد به تغییر حکومت‌های مردمی و پیدایش حکومت‌های
سرکوبگر منجر شده است.

در بسیاری از این موارد بعد از دخالت آمریکا کشورهای مورد نظر درگیر جنگ
داخلی و خشونت‌های قومی و مذهبی شدیدی شدند که به مرگ میلیون‌ها انسان
منجر شده است.

اولین قسمت از مجموعه مستند «روزهای آزادی» که به دخالت آمریکا در
گواتمالا و سرنگونی حکومت مردمی جاکوبو آربنز می‌پردازد، امروز
سه‌شنبه ساعت ۲۰:۱۵ از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

قسمت دوم نیز با موضوع تغییر حکومت پاتریس لومومبا در کنگو، روز پنجشنبه ساعت ۲۰:۱۵ از شبکه یک سیما روی آنتن می‌رود.

وحید فرجی پیش از این مستندهایی درباره استفاده آمریکا از تسلیحات غیر
متعارف در جهان ساخته که به تاثیرات زیست محیطی و انسانی این تسلیحات
پرداخته است. مستندهای «جنگ پنهان»، «تولد در زمین سوخته» و «خاطرات
نارنجی» از این جمله است.

57244

بمباران شبانه توسط جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش

در این مرحله از رزمایش هواپیمای اف 4 با استفاده از فلر اقدام به روشنایی صحنه نبرد در راستای شناسایی و انهدام اهداف توسط پرنده های مشابه کردند.

امیر روز خوش سخنگوی رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت در جمع خبرنگاران در این زمینه اظهار کرد: در این مرحله از رزمایش، جنگنده بمب افکن‌های فانتوم، همزمان با اجرای ماموریت TOP COVER توسط هواپیماهای اف-14، به منظور نفوذ در عمق منطقه نبرد، اقدام به سوختگیری هوایی از هواپیمای سوخت رسان در ارتفاع پست کردند.

وی افزود: همچنین سوختگیری شبانه هواپیمای سوخو 24 به سوخو 24 برای اولین بار در ارتفاع پست با موفقیت انجام شد.

2929

تصویری از شعار عجیب روی لباس نفت طلاییه

در حالی که در روزهای اخیر از حذف تیم فوتبال نفت تهران به عنوان یکی از نمایندگان حذف شده فوتبال ایران در آسیا صحبت می‌شود اما به نظر می‌رسد مسئولان این باشگاه نظری برخلاف این موضوع دارند.

نفتی‌ها در دیدار مقابل استقلال تهران شعار «نفت طلاییه آسیاییه” را حک کردند تا در حد شعار نشان دهند که در آسیا حضور خواهند داشت.

256 41