سازمان‌های مدنی از قانون مهاجرتی ترامپ شکایت می‌کنند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این شکایت که در دادگاه فدرال ایالت مریلند ثبت خواهد شد، توسط اتحادیه برای آزادی مردمی آمریکا با همکاری بنیادهای دیگر انجام خواهد شد. به گفته این سازمان‌ها، رئیس جمهوری آمریکا به هدف قرار دادن تبعیض آمیز خود علیه مسلمانان در سومین و آخرین قانون مهاجرتی بحث برانگیز خود ادامه می‌دهد.

آخرین قانون مهاجرتی ترامپ که افراطی‌تر از متن‌های گذشته است و یکشنبه گذشته توسط کاخ سفید منتشر شد، به صورت موقت عبور افراد مقیم هفت کشور از مرزهای آمریکا را به ادعای اینکه امنیت ملی آمریکا را به خطر می‌اندازند، منع می‌کند. این کشورها شامل یمن، سوریه، لیبی، ایران،‌ سومالی،‌ کره شمالی و چاد می‌شود. سازمان‌های دفاع از آزادی و مهاجرین در آمریکا اعلام کردند که از قانون مهاجرتی ترامپ در دادگاه شکایت می‌کنند. این قانون همچنین از ورود مسئولین دولتی ونزوئلا به دلیل اتهاماتی درباره عدم همکاری‌های کافی برای صدور ویزا جلوگیری می‌کند.

52311

 

جوان اکوادوری جایزه‌اش از جشنواره بین‌المللی فیلم شهر تهران را در پایتخت کشورش گرفت

وزارت خارجه، وزارت فرهنگ و میراث فرهنگی و انجمن سینماگران
اکوادور و سفارت ایران در کیتو پایتخت این کشور، از دانیل یِپز   (Daniel Yepez)نویسنده و کارگردان جوان اکوادوری که در ششمین جشنواره بین‌المللی
فیلم شهر در تهران برنده شده بود، تقدیر کردند.

در این مراسم جایزه دانیل یپز توسط سعادت آقاجانی سفیر ایران
در اکوادور به این هنرمند جوان داده شد. او در ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر در
تهران برنده جایزه بهترین مستند کوتاه شده بود.

یِپِز پس از دریافت جایزه، ضمن تشکر از جشنواره بین‌المللی فیلم
شهر که این امکان را برای نمایش اثرش فراهم آورده بود، این جشنواره‌ها را فرصتی برای
شناسایی و شکوفایی استعداد سینماگران جوان دانست.

قبل از اعطای جایزه دقایقی از فیلم کوتاه مستند «ویدا» (زندگی)
ساخت این فیلمساز اکوادوری برای حاضرین به نمایش درآمد.

 

57242

 

 

میزان وام مسکن امسال افزایش نمی‌یابد

محمدحسن مرادی مدیر طرح و برنامه بانک عامل حوزه مسکن درباره پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر افزایش دوره بازپرداخت اقساط تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم اظهار داشت: امکان افزایش دوره بازپرداخت اقساط به شرطی فراهم می‌شود که به نحوی منابع آن تامین شود.

وی با تاکید بر اینکه هر تغییری در شرایط تسهیلات، بر روی مدل و ساز و کار صندوق پس انداز یکم اثرگذار است، ادامه داد: افزایش دوره بازپرداخت اقساط وام مسکن می‌تواند منجر به کاهش و افزایش منابع شود بنا بر این باید در صورت اجرای این پیشنهاد، دولت از طریقی کسری منابع را جبران کند.

وی ادامه داد: جبران به این معنا که کسری صندوق با ارائه یارانه‌ای تامین شود. پیش از این هم کسری صندوق از محل بازپرداخت اقساط مسکن مهر جبران شد.

مرادی افزود: برای اجرای این پیشنهاد باید مبالغی تامین شود که منابع آن را می‌توان از طرق مختلف از جمله از محل صندوق توسعه ملی تامین کرد.

وی همچنین درباره امکان افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن تا پایان سال جاری گفت: افزایش سقف وام مسکن نه در دستور کار بانک است و نه در دستور کار وزارت راه و شهرسازی. همین مقدار وام می‌تواند سطح فعلی قدرت خرید متقاضیان هدف را پوشش دهد.

این مقام مسئول ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که اگر سقف تسهیلات مسکن افزایش یابد به همان میزان اقساط هم افزایش می‌یابد و در این صورت پرداخت اقساط از توان دهک‌های هدف خارج است.

مرادی با بیان اینکه در حال حاضر میزان افتتاح حساب در صندوق پس‌انداز یکم از آنچه که پیش بینی می‌شد، بالاتر است به ایلنا، گفت: هر چند در سال اول شروع به کار این صندوق استقبال مردم مطابق پیش‌بینی‌ها نبود اما در سال دوم میزان افتتاح حساب‌ها به ۱۴۰ هزار نفر رسید که ۲۰ هزار نفر بیشتر از پیش‌بینی‌ها به افتتاح حساب اقدام کردند.

وی با اشاره به امکان انصراف از اخذ وام مسکن پس از افتتاح حساب گفت: به افرادی که پس از افتتاح حساب از ادامه سپرده‌گذاری منصرف شوند، سود بانکی ۱۰ درصدی متناسب با میزان دوره سپرده گذاری تعلق می‌گیرد.

مرادی ادامه داد: کسانی که پس از یک سال سپرده‌گذاری نسبت به خرید مسکن و استفاده از تسهیلات خود اقدام نکنند، امتیاز تسهیلات تا یک سال برای این افراد حفظ می‌شود.

 

39224

طرح وزیر دولت ترامپ برای راه‌اندازی جنگ اقتصادی با ایران

«رایان زینک»، وزیر کشور آمریکا در نشستی گفته واشنگتن اکنون در موقعیت مناسبی برای استفاده از «برتری اقتصادی‌اش» جهت کاستن از درآمدهای نفتی ایران دارد.

روزنامه واشنگتن‌اگزماینر که اظهارات وزیر امریکایی را پوشش داده نوشته است: «ایالات متحده به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی و نفت خام در دنیا تبدیل شده است. این موضوع باعث کاهش وابستگی این کشور به نفت خاورمیانه شده است.»

این روزنامه می‌افزاید: «این موضوع به آمریکا توانایی لازم را می‌دهد تا با آغاز صادرات بیشتر نفت سهم کشورهایی مانند ایران در بازار نفت را کاهش دهند. در همین حال، ترامپ در حال بررسی خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران است که تحریم‌ها علیه صادرات نفتی ایران را رفع کرد.»

زینک که روز جمعه در اندیشکده بنیاد هریتیج سخنرانی می‌کرد گفت: «نفوذ اقتصادی آمریکا می‌تواند تک تک قطرات نفتی که ایران تولید می‌کند را جایگزین کند و برتری در زمینه انرژی هم بخشی از همین طرح است.»

این وزیر دولت ترامپ، ایران را «تهدیدی جدی» خواند و مدعی شد که ایران در تلاش برای تولید موشک‌های قاره‌پیما است. وی گفت: «بهتر است که علاوه بر گزینه نظامی، گزینه‌هایی هم برای مقابله با ایران در زمینه اقتصادی داشته باشیم.»

وی همچنین گفت: «من درباره ایران نگران هستم. من نگران توان هسته‌ای آنها هستم و اینکه آنها در حال ساخت موشک‌های قاره‌پیما هستند.»

سیاستمداران آمریکا در طول سال‌های گذشته بارها درباره ایده استفاده از انرژی به عنوان سلاح اظهار نظر کرده‌اند. طرفداران این طرح می‌گویند هدف از اعمال چنین سیاستی اعمال نفوذ بر متحدانی مانند عربستان سعودی، قطر و استرالیا برای مقابله با کشورهای دشمن آمریکا نظیر ایران، روسیه و چین است.

52311

انصاری:برخی روضه‌های سخیف سر هم می‌کنند/علم‌الهدی:جامعه‌ای که ازشاخصه‌های دین گذشت «یزیدی» می‌‌شود

حجت الاسلام مجید انصاری در مورد بهترین روش تبلیغ قیام امام حسین (ع) اظهار کرد: به نظر من گویندگان و مرثیه سرایان و هر کس دستی به تریبون، فضای مجازی و حقیقی و نوشتاری دارد، باید با شفافیت اهداف نهضت کربلا و عاشورا را بیان کند که خوشبختانه این اهداف در سخنرانی ها، خطبه ها و فرمایشات خود امام حسین (ع) به وضوح هست.
انصاری در پاسخ به سؤالی در مورد زوائدی که به عزاداری امام حسین (ع) اضافه شده گفت: متأسفانه پیرایه هایی که به نهضت عاشورا بسته شده اختصاص به سال های اخیر ندارد؛ در طول تاریخ تشیع بوده است. ما می بینیم که شهید مطهری در حماسه حسینی به شدت این مسأله را نقد کرده و دیگر بزرگان نیز انتقادهایی به این قضیه داشته اند. بعضی از شاعران به جای اینکه به محتوای نهضت عاشورا بپردازند و پیام های این نهضت را منعکس کنند به ترسیم چشم، ابرو، خال و قد و بالای امام حسین (ع)، ابوالفضل (ع) و علی اکبر (ع) اکتفا می کنند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اینها چیزهایی نبود که عاشورا به خاطرش شکل گرفته است؛ علی اکبر (ع) و ابوالفضل (ع) برای نشان دادن چشم و ابرو و قد و بالا به کربلا نیامدند. ابوالفضل (ع) را باید در شعار حماسی او شناخت که « والله اِن قَطعتم یَمینی انی احامی ابداً عَن دینی»؛ علی اکبر را باید در کلام بلندش شناخت که در پاسخ به پدرش فرمود «اگر ما بر حق هستیم از مرگ نمی ترسیم». به هر حال عاشورا و کربلا پر از حماسه است. تبدیل کردن این حماسه به خرافه ظلم بزرگی به عاشورا است.

همچنین تسنیم نوشت:

علم الهدی: اگر مردم از شاخصه‌های دین گذشتند، آن جامعه «یزیدی» می‌شود

حجت الاسلام سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در اجتماع عزاداران تاسوعای حسینی در حرم منور رضوی اظهار داشت: توجه به صفحه ظلمانی کربلا نیز برای عبرت‌آموزی ضروری و لازم است همیشه در زندگانی خودمان هر نماد و مظهری که برای نکبت و جنایت و ظلم و نابکاری و قساوت بخواهیم معرفی کنیم و بشناسیم، عنوان می‌کنیم فلانی مانند شمر و ابن‌زیاد و عمرسعد است یعنی اینها نماد قساوت و سنگدلی و ظلم و جنایت و کفر از نظر ما معروف هستند.

علم‌الهدی ادامه داد: باید توجه کرد که فقط اینها که در مقابل امام حسین(ع) حضور داشتند و این جنایات را مرتکب شدند نماد کفرند یا اینکه این نماد در هر زمانی حضور دارد؟ مولفه‌هایی که شمر را نماد کفر و نابکاری قرار داد چیست که اگر در هر انسانی بود او نیز شمر و یزید و عمرسعد است و تفاوتی ندارد؟

علم الهدی گفت: عبرت عاشورا نیز این است یعنی اگر بنا شد یک روزی مردم و جامعه به این نقطه برسند که فقط باید زندگی کنند و در دفاع از دین و توسعه دین و دفاع از اهل‌بیت(ع) قدمی لازم نیست برداشته شود و فقط باید زندگی و اقتصادش اداره شود و اگر روزی دشمن اقتصاد را هدف قرار داد و آنها از شاخصه‌های دین گذشتند آن جامعه تبدیل به جامعه یزیدی می‌شود.

وی افزود: تاسوعا و عاشورا تجدید خاطره یک حادثه و تاریخ نیست، مردم با عاشورا نباید به عنوان یک تاریخ برخورد کرد زیرا یک مسئله شخصی و یک رقابت سیاسی نبوده قضیه کربلا قضیه جریان است یعنی نه حادثه شخصی و نه داستان تاریخی و افسانه و رقابت سیاسی است، برخورد دو جریان است که این دو جریان در تاریخ برای همه زمان‌ها و مکان‌ها حاضر هستند و این برخورد میان این دو جریان در همه زمان‌ها است. یک جریان سیاسی محورش قدرت‌یابی است و یک جریان سیاسی نیز محورش تکلیف و شرع و دین و توسعه اسلام و قدرت اسلام در نسل بشر و مقابله با هر جریان استکباری ضد دین است.

علم الهدی اظهار داشت: مردم حسینی و عاشورایی باید مولفه‌های این دو جریان را احصاء و با جریان یزیدی باید بجنگند و پای ارزش بایستند. این هدف اصلی کربلا بود، کربلا یک انقلاب زنده است. مسئله شهادت، هدف نیست، شهادت ابزار هدف است و خود هدف چیز دیگری است. هدف اصلی جریان عاشورا مقابله با ظلم و کفر و حاکمیت طاغوتی بود.

27214

برنامه‌ای برای امروز و فردای دوست‌داران تعزیه در میدان ولیعصر

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم تعزیه اباعبدالله حسین
(ع) و ابوالفضل عباس (ع) امشب و فردا شب، هفتم و هشتم مهر مصادف با شب‌های تاسوعا
و عاشورا در میدان ولیعصر برپا می‌شود.

عرفان پورمحمدی کارگردانی این اثر را بر عهده دارد و عباس بابایی،
محمدامین پازُکی، وحید جوانی، مبینا چاپی، مبین دودانگی، بهداد رویان، حمید رجبی، بهار
رحمتی، کیوان سبحانی، اصغر شیرزاد، آرمان شهبازی، رضا کاشی و ابوالفضل وزیری از نقش‌آفرینان
آنند.

حضور در این مراسم برای همه آزاد است و ساعت ۲۰ کنار سقاخانه
حضرت ام‌البنین (س) واقع در ضلع شمال‌غربی میدان حضرت ولیعصر (عج) برگزار می‌شود.

57242

 

 

قدوس: خوشحالم که به تیم ملی ایران دعوت شدم

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال, سامان قدوس بازیکن سوئدی – ایرانی تیم ملی فوتبال کشورمان در پیامی تصویری در خصوص اینکه می‌تواند تیم ملی ایران را در مسابقات پیش رو همراهی کند, گفت: خیلی خوشحال هستم که به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شده‌ام و تمام سعی خودم را می‌کنم تا عملکرد خوبی داشته باشم و خوب بازی کنم.
قدوس روز گذشته بین ایران و سوئد، برای عضویت تیم ملی کشورمان را انتخاب کرده بود.
43 43