سلوک شیفتگان ناب/ کرامت و بزرگواری در عفو است/ شرح آیت‌اللّه جوادی آملی بر دعای عرفه

به گزارش خبرآنلاین چکیده ای از چند فراز این شرح بر دعای عرفه را در زیر می خوانید:

چند نکته مقدماتی

دعای عرفه سالار شهیدان حضرت ابا عبداللّه الحسین علیه السلام یکی از دعاهای مأثوری است که از مضامین بلند و معارف عمیق برخوردار است. شرح تفصیلیِ همه فقره های آن، به چندین جلد کتاب نیازمند است.

قبل از شرح دعا، در این اثر، نکاتی به عنوان مقدمه مورد توجه قرار گرفته، از آن جمله:

دعا، عبادت و مراتب آن ها، طولانی بودن درجات، شیوه ای نو در تفسیر متون وحیانی، ائمه علیهم السلام مرجع تفسیر معارف، ویژگی ها و آثار موجودات زمانی و مکانی، تعلّق مشهود به زمان و مکان، اهمیت عرفه در امت های گذشته، فضیلت عرفات، مأذون بودن انسان کامل برای دعا، گوناگونی معارف دعای عرفه و انتساب بخش پایانی دعای عرفه به امام حسین علیه السلام .

در توضیح نکته اخیر آمده است:

«قسمت نخست دعای شریف عرفه را همه نقل کرده اند، اما بخش پایانی آن را برخی مانند علاّمه مجلسی رحمهم الله نقل نکرده است. از این رو، بعضی احتمال داده اند که از امام حسین علیه السلام نباشد. لیکن قرائن و شواهدی بر صدور آن از سالار شهیدان گواهی می دهد.

در بررسی اسناد روایات، آنچه اصل است و موضوعیت دارد، صدور آن از امام معصوم است؛ یعنی یک حدیث پژوه باید اطمینان یابد که محتوای مورد نظرِ وی، از معصوم علیه السلام صادر شده است. این اطمینان گاهی از راه وثاقت و اصالت و صداقت راوی به دست می آید، گاهی از راه بلندی محتوا و اتقان متن و گاهی نیز از راه شواهد و قرائن منفصل و متصل. از این رو، بررسی سندی احادیث از آن جهت مورد توجه قرار می گیرد که راهی برای حصول این اطمینان است و به اصطلاح موضوعیت ندارد، بلکه طریقیت دارد».

سپس در ادامه چند شاهد و قرینه ذکر شده و آمده است:

1 ـ سید بن طاووس قدس سره که از بزرگان امامیه است، آن را در کتاب قیّم اقبال الأعمال نقل کرده ودرنقل او هیچ خدشه ای نیست. گرچه بر اثر شهود نسیان برخی ازنسخه نویسان در برخی نسخ دست نویس اقبال، ذیل دعای عرفه نیامده، لیکن استاد بزرگوار مرحوم علامه شعرانی نوشته اند:

در کتابخانه آستان قدس رضوی به نسخه ای قدیمی و معتبر از اقبال الاعمال برخوردم که ذیل دعا در آن آمده است:

2 ـ محتوای بلند این دعای نورانی نشانه صدور این متن از زبان معصوم علیه السلام است.

3 ـ بخش آغازین دعای شریف عرفه محتوای عمومی دارد، مسألت کردن از خدا، در میان گذاشتن مشکلات با ذات اقدس الهی، حوائج علمی و عینی را از او خواستن و… این ها در سایر دعاها نیز هست، لیکن سلطان مباحث دعای عرفه و کوهان بلند معارف آن، قسمت های پایانی دعاست که شباهت محتوایی با سخنان دیگر امام حسین علیه السلام دارد.

در ذیل یکی دیگر از نکات یاد شده، استاد معظم در تبیین تفاوت اولیای الهی با دیگران، اظهار نموده اند:

«اولیای الهی زمانی لب به دعا می گشایند و دست نیاز به سوی بی نیاز دراز می کنند که به تجربه درونی دریابند. برخی مقامات جز با دعا به دست نمی آید؛ یعنی با توجه به آگاهی آنان از سرّ قدر و اسباب نزول مقدّرات الهی، هنگامی که دانستند سبب دستیابی به آن مقام والا فقط دعاست، دست به دعا بلند می کنند، چنان که برای امام حسین علیه السلام ، مقامی بود که جز با شهادت به آن نمی رسید و در حقیقت تنها سبب نیل به آن فیض و فوز عظیم، شهادت بود و چون رسیدن به آن مقامات بلند مطلوب خدای سبحان است، اسباب منحصر آن نیز مطلوب اوست. این همین اذن و امر الهی به شمار می رود».

در یک نکته دیگر از مباحث مقدماتی، دعای شریف عرفه مانند هر سوره قرآن کریم که آیات فراوانی داشته و مطالب گوناگونی را در بر دارد، حاوی مطالب متنوع شمرده شده است.

ادب دعا

در نخستین فراز شرح دعای عرفه، ضمن اشاره به «استحباب ستودن خداوند به صفات جمال و جلال»، پیش از بیان حاجات خویش یادآور شده که امام علیه السلام نیز این ادب دعا را مراعات نموده و در این بخش از دعا نکاتی را مطرح فرموده است: همه جهان هستی فعل خداست، حاکمِ مطلقِ نظامِ هستی، ذات اقدس الهی است، حکومت خدا گاهی به صورت قضا و گاهی به صورت عطا ظهور می کند، قدرت الهی نامحدود است و هیچ موجودی توان جلوگیری از قضا و عطای او را ندارد.

شارح محترم با استناد به آیات قرآن کریم، هر یک از نکات چهارگانه فوق در کلام امام را تفسیر نموده است.

در تبیین و تحلیل «مانع نداشتن عطای الهی» آمده است:

«مانع عطای خداوندی یا بیرون از ذات اقدس پروردگار است یا درون او؛ یعنی از ناحیه خود خداست، یا از سوی غیر او. مانع بیرونی با توجه به بیان صحیح قضای الهی فرض صحیحی ندارد؛ یعنی نمی توان تصور کرد در نظام هستی که سراسر آن قضا و قدر خداست، چیزی باشد که در برابر عطای او مانع تراشی کند. مانع درونی نیز ندارد؛ زیرا آن، چیزی جز جهل و عجز و بخل نیست. یعنی اگر مشکل دیگران را حل نکردن از آن جهت است که فرد راه حلّ مشکل را نمی داند یا توانایی آن را ندارد یا بخل می ورزد، هیچ یک از این سه، در باره خدا فرض ندارد؛ زیرا همگی جزو صفات سلبیّه آن جمیل مطلق و کامل بی همتاست.»

لزوم قدرشناسی و سپاسگزاری

امام حسین علیه السلام در یکی از فرازهای دعای عرفه می فرمایند:

«لَمْ تُخْرِجْنِی لِرَأْفَتِکَ بِی وَ لُطْفِکَ لِی ]بِی [وَ إِحْسَانِکَ إِلَیَّ فِی دَوْلَةِ أَئِمَّةِ الْکُفْرِ الَّذِینَ نَقَضُوا عَهْدَکَ وَ کَذَّبُوا رُسُلَکَ لَکِنَّکَ أَخْرَجْتَنِی ]رَأْفَةً مِنْکَ وَ تَحَنُّنا عَلَیَّ [ لِلَّذِی سَبَقَ لِی مِنَ الْهُدَی الَّذِی لَهُ یَسَّرْتَنِی وَ فِیهِ أَنْشَأْتَنِی…»

استاد این جمله را در حقیقت قدرشناسی از یک نظام الهی و اسلامی شمرده و با استناد به آیات قرآن کریم که از نبوت و رسالت و ولایت و امامت و هدایت و ایمان به عظمت یاد شده، آن ها را منّت های الهی بر بندگانش دانسته اند. آنگاه با اشاره به فرازی از دعای عرفه امام سجاد علیه السلام که وجود امام عادل و حاکمیت او را مایه احیای آثار دین دانسته «اللَّهُمَّ إِنَّکَ أَیَّدْتَ دِینَکَ فِی کُلِّ أَوَانٍ بِإِمَامٍ أَقَمْتَهُ عَلَماً لِعِبَادِکَ، … وَ اجْعَلْنَا لَهُ سَامِعِینَ مُطِیعِینَ»، افزوده اند:

«آن حضرت نیز مانند امام حسین علیه السلام تولّد خود را در دوران حاکمیت اسلام و رخت بربستن جاهلیت را نعمت مشکور می داند؛ زیرا حکومت اسلامی یکی از پاک ترین میوه های شجره طیّبه دین الهی است که مایه حفظ دین و تباه نشدن حق می گردد و حاکم دینی مجری احکام اوست. بنابراین، به دنیا آمدن و همچنین زندگی کردن در سایه نظام اسلامی نعمتی است که شکر آن لازم است، چنان که زوال جاهلیت و ظلم که ظهور قهر الهی است، شکر گزاری می طلبد. فَقُطِعَ دابِرُ الْقَوْمِ الَّذِینَ ظَلَمُوا وَ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ(1) امام حسین علیه السلام با اشاره به همین نعمت، شکر می کند که درحاکمیت کفر و رواج بت پرستی به دنیا نیامد؛ زیرا گر چه با نورانیت غیبی حق را می دید، اما توان زنده کردن حق و احیای جامعه بر محور حق را نداشت. حتی اگر زمانی به دنیا می آمد که عمرش در عصر معاویه به پایان می رسید، باز هم آن توفیق بزرگ نصیبش نمی شد. چون معاویه با مکر خویش از پیدایش حماسه جاوید عاشورا می توانست جلوگیری کند و حسین بن علی علیهماالسلام را مانند برادرش مسموم سازد و زمام قدرت را به دست گیرد، اما خامی و ناپختگیِ خمّاری همانند یزید، زمینه ایثار و نثار را برای امام حسین علیه السلام فراهم ساخت تا احیاگر نظام اسلامی باشد.»

ناتوانی ستایش خدا

استاد در شرح این جمله امام حسین علیه السلام : «لَوْ حَاوَلْتُ وَ اجْتَهَدْتُ مَدَی الاْءَعْصَارِ وَ الاْءَحْقَابِ لَوْ عُمِّرْتُهَا أَنْ أُوءَدِّیَ شُکْرَ وَاحِدَةٍ مِنْ أَنْعُمِکَ مَا اسْتَطَعْتُ ذَلِکَ إِلا بِمَنِّکَ الْمُوجَبِ عَلَیَّ بِهِ شُکْرُکَ أَبَدا جَدِیدا وَ ثَنَاءً طَارِفا عَتِیدا»، با تبیین ناتوانی انسان از ستایش خدا و این که بهترین راه ستایش خدا اظهار ناتوانی است، چنان که توجه به عجز از معرفت، معرفت خداست اظهار داشته اند:

«امام حسین علیه السلام در این قسمت از دعا با حقیقت ایمان، با عهد و پیمان قلبی، با توحید خالص، با باطن نادیدنی خود و… شهادت می دهد که اگر عمر طولانی به او دهند و او در این مدت با کوشش فراوان شکر یکی از نعمت های خدا را بخواهد به جا آورد، هرگز نمی تواند؛ زیرا توفیق شکر هر یک از نعمت های خدا، نعمت جدید است که نیاز به شکر تازه دارد و این شکر جدید نیز نعمت تازه ای است…. و این سلسله تا بی نهایت و در حقیقت این نعمت های نو از لوازم آن نعمت اصلی است. بنابراین، شکر یک نعمت با تمام لوازم آن توان فرساست.»

حکیم متأله، آیت اللّه جوادی آملی در تشریح فراز دیگری از سخنان امام مبنی بر این که «وجود شریک در فرمانروایی خدا موجب می شود در آفرینش به ناسازگاری با وی برخیزد» به تشریح بی همتایی خداوند پرداخته و به تفصیل آیه مبارکه لَوْ کانَ فِیهِما آلِهَةٌ إِلاَّ اللّه ُ لَفَسَدَتا را تفسیر کرده و پرسش های پیرامون آن را پاسخ گفته اند.

درخواست بی نیازی از دیگران

استاد در شرح این جمله دعا «اَللَّهُمَّ اجْعَلْ غِنَایَ فِی نَفْسِی» ضمن بیان غنی مطلق بودن خدا و فقیر مطلق بودن غیرخدا، با استناد به آیات قرآن، انسان ها را در برخورداری از مواهب طبیعت سه گروه شمرده:

1 ـ فقیری که چیزی ندارد.

2 ـ گداخویی که مال دارد ولی در اندرون خود گرفتار بخل است و به بیان دیگر مستغنی است؛ یعنی نیازمندی است که با دارایی هایش نیاز خود را می تواند برآورده سازد.

3 ـ بی نیازی که اساساً به چیزی احتیاج ندارد.

در این میان تنها گروه سوم به اندازه غنای خود، آیت خدای سبحان هستند و مهم همین بی نیازی است نه استغنا؛ زیرا بی نیازی نه زحمتی به دنبال دارد و نه سبب گناه می شود. ولی رسیدن به چیزی و استغنا به وسیله آن غالباً با رنج همراه است و چه بسا مایه عصیان و طغیان می شود.

امام حسین علیه السلام مظهر عزت خدا

در شرح این جمله دعا «یَا مَنْ خَصَّ نَفْسَهُ بِالشُّمُوخِ وَ الرِّفْعَةِ فَأَوْلِیَاوءُهُ بِعِزِّهِ یَتَعَزَّزُونَ وَ یَا مَنْ وَضَعَتْ لَهُ الْمُلُوکُ نِیرَ الْمَذَلَّةِ عَلَی أَعْنَاقِهِمْ فَهُمْ مِنْ سَطَوَاتِهِ خَائِفُونَ» با تشریح عزّت خدا، رسول خدا و مؤمنان، در جمع میان عزت خدا و عزت غیرخدا سه راه حل ارائه شده است:

1 ـ خدای سبحان اولاً و اصالتاً عزیز است و دیگران ثانیاً و تبعاً از عزت برخوردارند.

بنابراین، احتمال عزت خدا اصلی و به خود او انتساب دارد، اما عزت رسول خدا و مؤمنان برگرفته از انتساب و ارتباط آنان با خداست.

2 ـ خدای سبحان اولاً و بالذات عزیز است ولی دیگران ثانیاً و بالعرض از عزّت برخوردارند.

در این دو قسم، اسنادِ عزّت به غیرخدا، اسناد الی ما هو له است، لیکن به جهت تبعیت و عرضی.

3 ـ خداوند حقیقتاً عزیز است و دیگران مجازاً عزیزند.

سپس در مقام قضاوت فرموده اند:

«مقتضای بینش توحیدی آن است که هر کمالی ویژه ذات اقدس الهی است، از این رر عزت نیز مختص اوست و دیگران اصلاً عزتی ندارند، پس اگر بخواهند از عزّت یا سایر کمالات بهره مند شوند، در سایه خلافت الهی و آیت حق بودن، شدنی است.»

در این قسم اصطلاحاً، اسناد عزّت به غیر خدا اسناد الی غیر ما هو له است.

سپس افزوده اند:

«جمله امام حسین علیه السلام به یکی از سه راهِ پیش گفته تفسیر می شود، هر که ولیّ خداست به یکی از راه های سه گانه، از عزّت برخوردار است و امام حسین علیه السلام از نوادر اولیای الهی و مظهر عزّت خداست و دیگران نیز بر اثر ارتباط با او و دیگر معصومان علیهم السلام ـ این ارتباط به صورت پیروی از خدا ظهور می کند ـ به عزّت می رسند. اما اگر سرکشی و گناه کنند، نه تنها عزّت اصلی و ذاتی و حقیقی ندارند، بلکه از عزّت تبعی و عرضی و مجازی نیز بی بهره اند. از این رو، در مقابل سرفرازی مجازی انبیا و اولیای الهی، جبابره و سلاطین ستم پیشه هیچ عزّتی، حتی عزّت مجازی ندارند. سربلندی ادعایی آن ها درونی و غلط و پنداری و برگرفته از گناه است. و بر اثر طغیان و عصیان، خودشان را عزیز می پندارند… از این رو، امام حسین علیه السلام عرضه می دارد: تنها اولیای خدا بر اثر پیوند با او عزیز می شوند، اما سلاطین و عزیزان خیالی که چنین ارتباطی با خداوند ندارند، یوغ ذلّت بر گردن خویش نهاده اند.»

کرامت و بزرگواری در عفو

استاد محقق در شرح این فراز از دعا که امام خدای سبحان را توصیف می کند: «وَ أَکْرَمُ مَنْ عَفَا»، به تشریح کرامت و بزرگواری خداوند در عفو و بخشش انسان ها پرداخته اند. چون عفو و گذشت انسان ها مراتب مختلفی دارد؛ بعضی پس از مدتی اعتذار و التماس می بخشند، برخی در برابر دریافت دیه و جریمه می بخشند و… و کریم ترین بخشنده ها بدون هیچ توقعی می بخشند، اما ناخودآگاه نشانه های انتقام در گفتار یا کردارشان ظهور می کند و در مقابل انسان بخشوده شده، احساس خجلت زدگی می کند. و هر چه بخشش بیشتر و کریمانه تر باشد، حس شرمندگی انسان بیشتر می شود. هیچ کریمی انفعال درونی انسان را که عذاب دردناکی است، نمی تواند برطرف کند. خدای سبحان تنها بخشنده ای است که نه تنها زشتی ها را می پوشاند و زیبایی ها را آشکار می سازد، بلکه بر صفحه نفس و ذهن انسان سلطه دارد و گناه انسان را از یاد او می برد و با عفو خویش شرمساری درونی انسان را می تواند با فراموشاندن نابود سازد. لذا در بهشت هیچگونه خجلت زدگی نیست.

منشأ ظهور هستی

شارح محترم در تفسیر جملات عارفانه دعای عرفه «أَ یَکُونُ لِغَیْرِکَ مِنَ الظُّهُورِ مَا لَیْسَ لَکَ حَتَّی یَکُونَ هُوَ الْمُظْهِرَ لَکَ…» به بحث «منشأ ظهور هستی» می پردازد و با نفی استقلال در آثار و صفات غیرخدا، ابتدا تفسیری عمومی از کلام امام ارائه می کند و در ادامه می افزاید:

«برداشت دقیق تر و لطیف تر آن است که نه تنها ظهور تو کمتر از ظهور دیگران نیست و تو برای آشکار شدن به دیگران نیازمند نیستی و نه تنها ظهور آنان برگرفته از توست و از خود چیزی ندارند، بلکه معنایش این است که هرگونه خودنمایی و ظهوری که دیگران دارند، از آنِ تو و مال توست و چیز دیگری نیست. در نتیجه این جلوه ها پیش از آن که دیگران را بنماید، تو را نشان می دهد. چگونه از ظهور دیگران تو را می توان روشن کرد؟…

به بیان دیگر، سخن او این نیست که دیگران توان راهنمایی به سوی تو را ندارند، بلکه سخن او این است که تو از چنان جلوه ای برخورداری که به راهنمایی به سوی تو نیازی نیست؛ زیرا اگر بخواهیم وجود یا مفهوم واقعی چیزی را با علم حصولی یا شهودی برهانی کنیم، باید از ظاهر به باطن، از حاضر به غایب و از نزدیک به دور پی ببریم. درحالی که ظهور، حضور و نزدیکی خدای سبحان نه تنها کمتر از ظهور، حضور و نزدیکی دیگران نیست، بلکه برخورداری دیگران از این صفات به برکت افاضه ذات اقدس الهی است؛ چون او این خصال را به صورت نامحدود داراست و اگر چیزی از جهتی نامحدود است، جای خالی نمی گذارد تا دیگران آن را پر کنند. در نتیجه هر ظهور، حضور و قربی که در جهان هست، از آن خداست.

بنابراین، نمی توان تصور کرد که دیگران ظهوری داشته باشند که خدای سبحان از آن برخوردار نباشد.»

سلوک شیفتگان ناب

استاد در شرح فراز دیگری از دعا، که امام از خدای سبحان درخواست می کند: «إِلَهِی حَقِّقْنِی بِحَقَائِقِ أَهْلِ الْقُرْبِ وَ اسْلُکْ بِی مَسْلَکَ أَهْلِ الْجَذْبِ»، سالکان کوی الهی را چهار گروه معرفی می کنند:

1 ـ سالکان مطلق که همواره با استدلال علمی و سلوک عملی، آرام آرام طی طریق می کنند. این گروه تا آخر عمر در راهند.

2 ـ شیفتگان ناب که از آغاز تا پایان با جذبه الهی می نگرند و پیش می روند، نه با استدلال علمی و نه با سلوک عملی.

3 ـ سالکان مجذوب که ابتدا با استدلال علمی و سلوک عملی پیش می روند، ولی در پایان راه لطف خدا آن ها را در بر می گیرد و بقیه راه را با جذبه و کشش راه می پیمایند.

4 ـ مجذوبان سالک که در آغاز جذبه ای حرکتشان می دهد ولی در میانه راه به حال عادی بر می گردند و باقیمانده راه را با استدلال علمی و سلوک عملی می پیمایند.

امام حسین علیه السلام در این جمله از خداوند می خواهد که سلوک شیفتگان ناب را نصیب او گرداند تا عشق برای او ملکه شود و در پرتو آن تمام کارهایش فقط با جاذبه الهی انجام گیرد. آنان بندگان مقرّب الهی و فرشتگان و انسان های کاملند.

فراز و نشیب در دعای عرفه

در پایان این معرفی اجمالی، به دو مطلب مهم دیگر که در شرح این دعا تذکر داده شده، اشاره می شود.

نخست آن که، انسان کامل چون جلوه های مختلف دارد، گاهی در اوج از خدا چیزی می طلبد و گاهی در حضیض و فرودستی مطلبی را می خواهد، این فراز و نشیب در دعای عرفه نیز مشهود است. امام گاهی خواستار مقام احسان از خداست «اَللَّهُمَّ اجْعَلْنِی أَخْشَاکَ کَأَنِّی أَرَاکَ» و گاهی مسائل جزئی دنیایی می طلبد و می گوید: «وَ انْصُرْنِی عَلَی مَنْ ظَلَمَنِی وَ أَرِنِی فِیهِ ثَارِی وَ مَآرِبِی وَ أَقِرَّ بِذَلِکَ عَیْنِی».

استاد در تشریح علت این فراز و فرود در دعا می گویند:

«سرّ این فراز و نشیب آن است که خواسته های مادی، امور دنیای محض نیست، بلکه در باطن آن ها مسائل معنوی و اخروی نیز نهفته است. زیرا ظلم به آن حضرت، شخصی نیست بلکه کسی که به دین مقدس اسلام و شخصیت حقوقی وی که همان امامت است، ستم روا می دارد، به آن حضرت جفا می کند».

سپس با استناد به آیاتی که وعده حتمی و قطعی الهی را تبیین می کند، خواسته امام را وعده ضمنی برای یاری دین خدا می شمارند که برای رسیدن به آن مقام و تحقق بخشیدن به این وعده از خدا می خواهد که قله های کمال دنیا و آخرت یعنی شهامت و شجاعت و جهاد فی سبیل اللّه و شهادت را بهره او سازد «وَ اجْعَلْ لِی یَا إِلَهِی الدَّرَجَةَ الْعُلْیَا فِی الآْخِرَةِ وَ الاْءُولَی».

ادب ورود به حرم الهی

مطلب دوم آن که چون هر مهمانی آداب و شرایطی دارد که مهمان باید آنرا بیاموزد، و طهارت درونی و آمادگی روحی شرط اصلی ورود به میهمانی خداست. از این رو به هر زائر بیت اللّه دستور داده اند که برای انجام مناسک حج و میهمان شدن خدا، نخست از حرم بیرون آید و در صحرای عرفات با زمزمه دعاهای روح انگیز و مناجات های معرفت آمیز روح خود را صفا بخشد تا پاکیزه شود و لیاقت ورود به حرم را پیدا کند. آنگاه در صحرای مشعر از هر گونه علقه ای و علاقه ای بریده، به یاد خدا باشد … فَاذْکُرُوا اللّه َ عِنْدَ الْمَشْعَرِ الْحَرامِ…(2) سپس در سرزمین منا، نماد ابلیس را با انگیزه رجم شیطان درون سنگ باران کند و پس از راندن وی، تمام امیال و خواسته هی درونی را سر ببرد و سرانجام با تراشیدن موی سر، تمام جمال و زیبایی را زیر پای محبوب قربانی کند و آنگاه آهنگ خانه خدا و پرداختن به مناسک حج را پیدا کند.

دعای امام در سرزمین عرفه را نیز بر همین اساس باید ارزیابی کرد: «همه تضرع و ناله های امام حسین علیه السلام در بیرون حرم برای آن است که شایستگی ورود به حرم و ضیافت الهی به چنگ آید».

پی نوشت ها:

1 . انعام : 45

2 . بقره : 19

/6262

کاهش قیمت ۵ گروه کالا در بازار

 بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی را در هفته منتهی به سوم شهریور منتشر کرد که طی آن قیمت ۵ گروه کاهش و ۵ گروه نیز ثابت بود؛ قیمت گوشت قرمز هم افزایش یافت.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، قیمت خُرده فروشی گروه های تخم مرغ ۳.۲ درصد، میوه های تازه ۱.۷ درصد، سبزی های تازه ۳.۵ درصد، گوشت مرغ ۰.۵ درصد و قند و شکر ۰.۳ درصد در هفته منتهی به سوم شهریورماه نسبت به هفته قبل از آن کاهش یافت.

همچنین قیمت خرده فروشی گروه های لبنیات، برنج، حبوب، چای و روغن نباتی نسبت به هفته قبل از آن ثابت بود و قیمت خرده فروشی گوشت قرمز ۲.۶ درصد در مدت مشابه افزایش یافت .

براساس آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی، قیمت خرده فروشی کالاها و مواد خوراکی در هفته منتهی به سوم شهریورماه نسبت به هفته مشابه سال گذشته قیمت لبنیات ۸.۵ درصد، تخم مرغ ۲۴.۲ درصد، برنج ۳.۹ درصد، حبوب ۱۶.۶ درصد، میوه های تازه ۶.۵ درصد، سبزی های تازه ۲۷.۴ درصد، گوشت قرمز ۱۸.۵ درصد، گوشت مرغ ۷.۹ درصد، چای ۲۳.۸ درصد و روغن نباتی ۵.۱ درصد افزایش داشته اند. همچنین قیمت خرده فروشی قند و شکر ۹.۳ درصد در مدت مشابه کاهش داشته است.

لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات قیمت تمام اقلام نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ معادل ۳.۲ درصد کاهش داشت و شانه ای ۱۱۰ هزار ریال الی ۱۵۰ هزار ریال فروش می رفت.

برنج و حبوب

در این هفته در گروه های برنج و حبوب قیمت تمام اقلام ثابت بود.

میوه ها و سبزی‌های تازه

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می شد. میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می کردند که در گروه میوه های تازه بهای سیب گلاب معادل ۴.۵ درصد و موز ۱.۹ درصد افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین ۱.۷ درصد تا ۶.۱ درصد کاهش یافت.

در گروه سبزی های تازه بهای سبزی های برگی بدون تغییر بود. قیمت کدو سبز معادل ۰.۱ درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۰.۴ درصد تا ۸.۸ درصد کاهش داشت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند معادل ۱.۳ درصد و گوشت تازه گاو و گوساله ۴.۴ درصد افزایش داست ولی بهای گوشت مرغ ۰.۵ درصد کاهش یافت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته قیمت قند معادل ۰.۴ درصد و شکر ۰.۱ درصد کاهش داشت و بهای چای خارجی و انواع روغن نباتی ثابت بود.

 

 

3535

 

جسد زن کشف شده در کانال آب خیابان خواجه عبدالله برای بررسی علت مرگ به پزشکی قانون انتقال داده شد

سجاد منافی آذر درباره کشف جسد یک زن در کانال آب خیابان خواجه عبدالله تهران اظهار کرد: یک زن برهنه حدود سی سال داخل پتو پیچیده شده و در داخل کانال آب انداخته شده بود.

او ادامه داد: این جسد در مسیر آب حرکت کرده بود و علایم کبودی روی صورت این زن وجود داشت اما روی بدنش هیچ نشانی از ضرب و جرح نبود و از همین رو علت مرگ همچنان مشخص نیست.

بازپرس ویژه قتل خاطر نشان کرد: این جسد برای احراز هویت و مشخص شدن علت و زمان مرگ به پزشکی قانونی انتقال داده شد.

47237

قضاوت بی حرف و حدیث فغانی در بازی ژاپن

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ ژاپن در توکیو توانست با دو گل از سد استرالیا بگذرد تا به جام جهانی صعود کند. قضاوت این دیدار را علیرضا فغانی بر عهده داشت که قضاوتی بی نقص را از خود به جای گذاشت. او مهمترین بازی آسیا را قضاوت کرد تا AFC نشان دهد او بهترین داور حال حاضر آسیا است. فغانی و تیم داوری ایرانی یکی از شانس های حضور در جام جهانی هستند.

 

256 41

مردم ایران،امیدوار به شکست دادن کره‌جنوبی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛هرچند که بازی با
کره جنوبی برای تیم ملی ایران تشریفاتی است و از قبل حضور شاگردان کی روش در جام
جهانی مسجل شده است با این حال هواداران به فوتبال اصلا دوست ندارند که تیم ایران
در این بازی بازنده باشد.

بیش از 58 درصد از هواداران با شرکت در نظرسنجی
خبرآنلاین،پیش بینی کرده اند که تیم ملی امروز کره جنوبی را شکست خواهد دارد.

251 41

چین نسبت به تشدید تنش‌ها در شبه‌جزیره کره هشدار داد

به گزارش رویترز، وزارت خارجه چین امروز پنجشنبه اعلام کرد، اوضاع در شبه جزیره کره جدی است و اوضاع این منطقه یک بازی رایانه‌ای نیست.

موضع وزارت خارجه چین پس از آن اعلام شده است که ژاپن از ایالات متحده خواسته است تا تحریم های جدیدی را علیه کره شمالی در نظر بگیرد.

هوا چون یینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری خود در پاسخ به سئوالی درباره احتمال وضع تحریم های جدید علیه کره شمالی، این مطالب را بیان کرده است.

وی افزود: این مایه تاسف است که برخی کشورها تنها تحریم ها را بکار می برند و درخواست های مطرح شده در قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل برای گفتگو را در نظر نمی گیرند.

“رن گو کیانگ” سخنگوی وزارت دفاع چین نیز تاکید کرد: پکن هرگز اجازه جنگ یا هرج و مرج را در اطراف مرزهای خود نخواهد داد.

آزمایش موشکی جدید کره شمالی موجب نگرانی شدید مقام های ژاپن و کره جنوبی شده است. موشک جدید کره شمالی بر فراز ژاپن حرکت کرده و در نزدیکی جزیره هوکایدو سقوط کرده است.

52311

شلیک ۳ گلوله برای دستگیری شرور خطرناک در بهارستان/شرور دستگیر شد

فردی معروف به «علی شوفر» که دارای سوابق کیفری مهم و دارای پرونده های متعدد مفتوح در خصوص زورگیری، سرقت موتور سیکلت، پخش مواد مخدر، آتش زدن بانک شهر، حمله به مأمورین کلانتری گلستان وضرب و جرح مردم بی دفاع با قمه، تیراندازی باسلاح گرم و از این قبیل جرائم بود، دستگیر شد.

در تشریح چگونگی دستگیری این شرور خطرناک بهارستان، گفت شده است که با اخذ احکام قضائی از دادستان شهرستان بهارستان و تشکیل تیم عملیات به سرپرستی جانشین «پاوا» بهارستان و استفاده از منابع خبری و مخبرین مرتبط، این شرور که موتور سوار ماهری نیز هست در حین فرار با سرعت سرسام آور ومرگ آور در انتهای «قلعه میر» دستگیر شد.

این شرور با رعایت کلیه موازین شرعی و قانونی و حقوق مردم و مجاورین و رعایت قوانین به کارگیری سلاح به جهت حفظ جان مأمورین وحفظ سلاح و پیشگیری از تلفات احتمالی در تصادفات به طوری که در حال برخورد با مأمورین بود، پس از شلیک هوایی، پای راست وی مورد اصابت ٣ گلوله در دو مرحله تعقیب وگریز پلیس از ناحیه ساق پا و روی پا قرار گرفت.

این شرور خطرناک در نهایت به دلیل عدم کنترل وسیله نقلیه با زمین برخورد کرد و باعث جراحت در اعضای مختلف بدن وی شد، که مامورین بلافاصله متهم را به مراکز درمانی منتقل کردند و وی پس از مداوا به دادسرا اعزام شد و با قرار بازداشت موقت در ٤ شعبه دادسرای بهارستان و با وجود شکات زیاد از جمله مأمور کلانتری گلستان راهی زندان رجائی شهر کرج شد.

پس از عملیات ویژه توسط جانشین پلیس امنیت عمومی شهرستان بهارستان به منظور دستگیری این مجرم باسابقه مردم از جمله بسیجیان و روحانیون شهرستان بهارستان از این اقدام قانونی و قاطعانه پلیس تقدیر کردند.

این شرور در حال حاضر حدود ۴۰ الی ۵۰ شاکی دارد.

47237

انفجار در کارخانه مواد شیمیایی ایالت تگزاس آمریکا

به گزارش خبرگزاری های فرانسه و آسوشیتدپرس، این دو انفجار نیمه های شب روی داد و ستونی از دود سیاه رنگ از کارخانه ‘آرکما’ در شهر کراسبی به هوا برخاست.

مقام های مسول در اقدامی پیشگیرانه دستور تخلیه محیط پیرامون این کارخانه تا شعاع سه کیلومتری را صادر کرده بودند، زیرا به دلیل وضعیت بحرانی ناشی از وقوع توفان هاروی و سیلاب، احتمال می دادند انفجار رخ دهد.

در این کارخانه، ترکیباتی برای مصارف شیمیایی همچون پلاستیک، مواد دارویی و مواد ساختمانی تولید می شود، اما در صورتی که تا درجه دمای مناسب خنک نشود، ممکن است باعث اشتعال شود.

مقام های مسول اطلاعاتی در مورد شدت انفجارهای روی داده و میزان خطرناک بودن آن در این کارخانه یا احتمال وقوع آتش سوزی پس از انفجار منتشر نکرده اند.

خبرنگار آسوشیتدپرس که در سه کیلومتری محل حادثه مستقر بود، گفت که نشانه ای از شعله های آتش در این کارخانه شیمیایی مشاهده نشده است.

به گفته سخنگوی این تاسیسات، شامگاه چهارشنبه برق کارخانه و ژنراتورهای پشتیبان بر اثر وقوع سیلاب قطع شد و در نتیجه امکان سرد نگه داشتن مواد شیمیایی از دست رفت.

توفان هاروی هفته گذشته سواحل جنوب شرقی ایالت تگزاس را با درجه بندی چهار در نوردید؛ سپس به یک توفان گرمسیری تنزل درجه داد و رکورد بی سابقه ای از بارندگی برای این ایالت به ویژه در منطقه هیوستون را رقم زد.

توفان هاروی سپس به ایالت لوئیزیانا در همسایگی تگزاس رسید و خسارت های زیادی به زیرساخت های صنعت نفت و گاز طبیعی آمریکا وارد کرد.

تعدادی از پالایشگاه ها، پایانه ها، سکوهای حفاری و دیگر زیرساخت های بخش انرژی آمریکا از کار افتاده است. دستکم چهار میلیون و 200 هزار بشکه در روز ظرفیت پالایشگاهی یا بیش از 22 درصد از مجموع ظرفیت آمریکا از فعالیت باز ایستاده است.

ابعاد خسارت و ویرانی توفان هاروی سبب شده که این توفان با توفان کاترینا مقایسه شود. توفان کاترینا که 12 سال پیش نیواورلئان را ویران کرد، یکهزار و 800 کشته و حدود یکصد و هشت میلیارد دلار خسارت برجا گذاشت.

نحوه عملکرد جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا در زمان وقوع توفان کاترینا به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی این کشور تلاش می کند با واکنشی مشابه رو به رو نشود.

52311