حمام خون در منطقه دیپلمات نشین کابل/60 کشته و 100 زخمی

به گزارش خبرآنلاین بامداد امروز انفجاری خونین قلب افغانستان را لرزاند، این انفجار که در منطقه دیپلمات نشین کابل اتفاق افتاده است دست کم 60 کشته بر جای گذاشته است به طوری رسانه های افغان می گویند حمام خون به راه افتاده است. کما اینکه برخی رسانه های خبری افغانستان از قول وزارت بهداشت امار کشته های این انفجار را 50 تن اعلام کرده اند اما برخی دیگر امار را 60 نفر اعلام کرده اند. با این حال شبکه های اجتماعی افغانتسان اعم از توئیتر از حمام خون خبر داده اند  و معتقدند این امار و ارقام مسولان دولتی غیر واقعی است.
به گزارش منابع خبری، این انفجار در منطقه‌ای از شهر روی داده که کاخ ریاست جمهوری و شماری از سفارتخانه‌های خارجی در آن واقع است.

دود غلیظی بر آسمان محل انفجار همچنان دیده می‌شود. همین طور گزارش‌های اولیه حاکی از آسیب به چندین دستگاه خودرو و همچنین ساختمان‌های نزدیک محل انفجار است.

در این رابطه خبرگزاری ایرنا به نقل از وزارت بهداشت افغانستان نیز اعلام کرد تاکنون 60 تن از زخمی های انفجار کابل به بیمارستان های پایتخت منتقل شده اند.
این انفجار در مقابل در ورودی دفتر امنیت ملی و شرکت مخابرات روشن و در مقابل سفارت آلمان در کابل رخ داده است.
این درحالی است که منابع غیر رسمی شمار کشته شدگان را بیش از 60 تن و مجروحان را بیش از 100 تن اعلام کرده اند.
هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

ساعت 8 و 30 دقیقه صبح روز چهارشنبه انفجاری مهیب در نزدیکی سفارت آلمان در کابل، مرکز پایتخت افغانستان را لرزاند.
این انفجار در منطقه وزیراکبر خان رخ داد و گفته می شود هدف این انفجار دفتر امنیت ملی بوده است.سفارت آلمان، دفتر امیت ملی، شبکه تلویزیون یک و شرکت مخابراتی روشن در کنار هم واقع شده اند.

برخی شاهدان گفتند که این انفجار در داخل ساختمان شرکت مخابرات روشن و عده ای می گویند انفجار در مقابل دفتر امنیت ملی که مقابل سفارت آلمان واقع شده، به وقوع پیوسته است.

شعله های آتش از محل انفجار به آسمان زبانه می کشد و ماموران امنیتی راه های منتهی به محل انفجار را مسدود کرده اند.
این انفجار به قدری نیرومند بود که شیشه های ساختمان های اطراف را دست کم تا یک کیلومتر دورتر از محل رویداد شکسته است.
شیشه های ساختمان دفتر نمایندگی ایرنا در کابل نیز که در 500 متری محل رویداد واقع شده، بر اثر این انفجار شکسته است.

 

 

127 کشته و زخمی در انفجار کابل


اما واحد مرکزی خبر که مانند خبرگزاری ایرنا ، در محل رویداد بوده است می گویند تعداد قربانیان این انفجار که خودروی بمب گذاری شده نزدیک سفارتخانه آلمان در کابل بوده است، تاکنون 60 کشته برجا گذاشته است.
این خبرگزاری د رادامه گزارش داده است:  در پی وقوع انفجار امروز در کابل تاکنون دست کم 60 نفر کشته و  67 زخمی به بیمارستانها منتقل شده اند.

به گزارش خبرآنلاین تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته و مشخص نیست که هدف اصلی آن چه بوده است.

 

تصاویر از رویترز

52310

سازمان های تاکسیرانی، اتوبوسرانی و پایانه های بار و مسافر کرج ادغام شدند

به گزارش خبر آنلاین و به نقل از پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، قائم مقام شهردار کرج در آیین ادغام این سازمان ها که در محل سازمان اتوبوسرانی کرج و حومه برگزار شد، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات به حاضرین در جلسه ادغام سازمان های مذکور، گفت: بر اساس ساختار جدید که از سوی وزارت کشور طی سال گذشته ابلاغ شده بود، مقرر شد در ماه های پایانی سال قبل ادغام های سازمان های مرتبط صورت گیرد که با توجه به نزدیک بودن به ایام عید و انتخابات شورای اسلامی و ریاست جمهوری این مهم به سال جدید موکول شد.
این مسئول با اشاره به ادغام سازمان های خدمات موتوری و مدیریت پسماند، سازمان فرهنگی و معاونت فرهنگی و سازمان زیباسازی و پارکها و فضای سبز شهری همچنین تشکیل سازمان مدیریت سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری، اظهار داشت: به دلیل اینکه سه سازمان اتوبوسرانی، پایانه های بار و مسافر و تاکسیرانی نیازمند مدیریتی جامع و انتخاب رئیس این سازمان دشوار بود، ادغام آن تا کنون به طول انجامید.
وی اضافه کرد: پس از بررسی های کارشناسی از سوی شهردار کلانشهر کرج، عزیز صدرنژاد در راس هرم خدمت بزرگترین سازمان شهرداری کرج که شامل سه سازمان اتوبوسرانی، تاکسیرانی و پایانه های بار و مسافر بوده و نام آن به سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهری تغییر یافته است، قرار گرفت.
قائم مقام شهردار کرج مهم ترین عامل ادغام سازمان های مرتبط را چابک سازی و کوچک سازی دستگاه ها خواند و افزود: ایجاد تغییرات موجب انتقال تجارب، بهره گیری از همه افراد توانمند در عرصه خدمت رسانی و جلوگیری از روزمرگی است.
رضاحسینی در ادامه با قرائت احکام صادره از سوی شهردار کرج، با بیان اینکه سازمان اتوبوسرانی محوریت سازمان جدید قرار گرفته است، عنوان کرد: مهرداد کیانی که پیش از این به عنوان رئیس سازمان اتوبوسرانی کرج و حومه فعالیت می کرد هم اکنون به عنوان قائم مقام سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهری معرفی می شود.
این مسئول با اشاره به اینکه سازمان پایانه های بار و مسافر شهرداری کرج خدمت رسانی برون شهری را عهده دارد است، گفت: در این جابه جایی ها مهرداد فیروزبخت به عنوان معاون حمل و نقل و مسافر شهری انتخاب شده است.
در ادامه این جلسه، احمد افضلی، معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری کرج، ضمن تقدیر از روسای سابق سه سازمان ادغام شده و پرسنل این سازمانها همچنین تبریک به رئیس جدید، سازمان تازه تاسیس را یکی از مجموعه های اصلی در شهرداری دانست و خواستار همکاری بیش از پیش پرسنل جهت ایجاد شرایط مطلوب خدمت رسانی برای شهروندان و شهر شد.

 

46

رفتگران طبیعت ته سیگاری ها را جمع آوری می کنند

به گزارش خبرآنلاین منطقه مازندران-10 خرداد ماه برابر با 31 ماه می روز جهانی بدون دخانیات می باشد. دراین رابطه پرستو ملکی مسئول رفتگران طبیعت استان مازندران از برنامه پاکسازی ته سیگاری در یکی از خیابان های اصلی شهر ساری خبر داد و گفت این اقدام 268 برنامه پاکسازی و فرهنگ سازی در سطح شهر ساری می باشد که به مناسبت روز بدون دخانیت همزمان با شهر تهران برگزار می شود.

وی زمان این برنامه را9:30 صبح روز چهارشنبه از میدان امام به سمت ساختمان عمارت شهرداری و پیاده رو بلوار ازادی بیان کرد و تصریح کرد در این حرکت فرهنگی کودکان به همراه والدین حضور دارند تا همگی در این فرهنگ سازی مشارکت داشته باشند.

مسئول رفتگران طبیعت استان مازندران هدف از برگزاری این برنامه را فرهنگ سازی و آموزش زیست محیطی شهروندان عنوان کرد و گفت : در فیلتر سیگار مواد سمی وجود داشته که عملا غیرقابل تجزیه بوده و سم خطرناکی برای طبیعت هستند.

ملکی همچنین از مسئولین مربوطه خواست در پارک ها ، فضای سبز و پیاده رو ها سطل های مخصوص سیگار نصب کنند.

مسئول رفتگران طبیعت استان مازندران درباره سابقه این انجمن گفت:انجمن رفتگران طبیعت در 28 خرداد سال 91 توسط کاظم نجاریون پس از یک برنامه پاکسازی که در مازندران اجرا شد، شکل گرفته و اکنون 4 هزار عضو دارد که این اعضا بیشتر از شهرهای چالوس ،نوشهر ، ساری ، بابل و بابلسر می باشند.

 

46

 

سیستان و بلوچستان سوزان/ گرمای بی‌سابقه بسیاری را راهی بیمارستان کرد و جان یک چوپان را گرفت

دراین شرایط گزارش‌های مردمی از قطعی مدام برق حکایت دارد و بسیاری از روستاها در هرم گرمای خرداد با مشکل آب مواجه‌اند . نه فقط سیستان‌وبلوچستان بلکه کرمان هم به این درد دچار شده و دیروز گرمای شدید و ریزگرد، ٣٢نفر را راهی مراکزدرمانی کرده است.

دیروز کنارک، راسک، دلگان به ترتیب با ٥٢,٦، ٥٠.٩ و ٤٩.٧ درجه گرم‌ترین شهرهای استان سیستان‌وبلوچستان بودند و دراین روزها که مردم جنوب مدام ازگرما شکایت می‌کنند، تنها شهرستان زاهدان از این گرمای سوزان مستثنا بوده است. گرما، بحران چند روز گذشته سیستان‌وبلوچستان بوده و درجه دما دربعضی مناطق نخستین‌بار است که در ایستگاه‌های هواشناسی به این شدت بالا می‌رود. درحالی ‌که ستاد بحرانی برای مدیریت این شرایط خیلی دیر (دیشب) تشکیل شد، مردم برای تحمل گرمای سوزان به بادهای ١٢٠روزه‌ای که از دیروز وزیدن گرفته، امید بسته‌اند؛ اما این بادها هم داغ است و با خودش شن می‌آورد.

مراجعه ١٢ نفر به بیمارستان و مرگ یک نفر

گرما از یکشنبه به اوج خود رسید و درشهرهای زهک، هیرمند، راسک و کنارک رکورد زد. دمای ٥١,٧ درجه شهر راسک دمای ٤٩.٨ درجه نیکشهر و دمای ٥١ درجه راسک اینطور که اداره هواشناسی اعلام کرد، رکورد گرمترین دما را از ابتدای تأسیس ایستگاه‌های هواشناسی دراین مناطق ثبت کردند. همین موج گرما درکشورهایی مثل هندوستان با تلفات جانی همراه بود و عصر دیروز منابع محلی اعلام کردند که روز دوشنبه چوپانی در رانک پلان از توابع چابهار به دلیل شدت گرمای هوا دچار گرمازدگی شده و جان خود را از دست داده است. این گرما باعث شد کار بسیاری از گرمازدگی به بیمارستان‌ها کشیده شود.

«مهران امینی‌فر»، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر درباره مراجعه افراد به بیمارستان‌ها و مراکزدرمانی، از آمار شهرستان‌های راسک و ایرانشهر به «شهروند» می‌گوید: «تا صبح دیروز ١٢نفر به دلیل شدت گرمازدگی دربیمارستان‌ها بستری شدند. آمار بیشتر از این است؛ چراکه ما هنوز آمار مراکز بهداشت و درمان روستاها را جمع‌آوری نکرده‌ایم.»

دیروز خبرگزاری‌های محلی نوشتند یک نفر درچابهار بر اثر گرمازدگی درخیابان بیهوش شده است. ابراهیم شکری، رئیس اورژانس چابهار به «مکران‌نیوز» گفت: این اتفاق درشهرک صنعتی افتاده و شخص را به بیمارستان برده‌اند و دلیل ضعف به دلیل روزه‌گرفتن و قرارگرفتن درمعرض گرما بوده است.

به گفته امینی‌فر دیروز در ایرانشهر گرما شدید بود و دراین شرایط بیماری‌های روده‌ای، اسهال و استفراع بیشتر می‌شود. بادهای موسمی هم به استان رسیده و کمی از شدت این گرما کاسته‌اند اما اینطور که معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر می‌گوید، با این حال این بادها هم عوارضی برای اهالی سیستان‌وبلوچستان دارند: «بادها با خودشان گردوخاک می‌آورند و این ذرات در هوا بیماری‌های تنفسی را تشدید می‌کند و برای گروه‌های حساس خیلی خطرناک است. ازطرف دیگر، در بلوچستان، دربخش‌های جنوبی استان بادها با هجوم حشرات گزنده همراه‌اند؛ مثل عقرب. در شهرستان نیکشهر هر‌سال به دلیل همین حشراتی که سم کشنده دارند، آماری از افزایش مرگ‌ومیر در منطقه به دلیل گزش داریم.»

گرما به جان مرغ‌ها هم افتاد

«فرهاد پرنیان» که اهل شهرستان ایرانشهر است، تصویری از تخم‌مرغی که درحرارت آفتاب نیمرو کرده، نشان می‌دهد و به «شهروند» می‌گوید: «هوا جوری شده که دو روز است از شدت گرما سر کار نمی‌روم، خیلی‌ها مثل من‌اند. آفتاب بدجور می‌سوزاند و باد داغ می‌آید. بدترش اینجاست که در این دما برق نداریم و آب هم که به برق بستگی دارد. ولتاژ برق نه فقط در ایرانشهر، درهمه شهرها کم است و ساعت به ساعت قطع می‌شود، البته به جز زاهدان. شاید باور نکنید اما کارگرهای زحمتکش تو این گرمای وحشتناک و سوزان درحال کارند. چهار روزی است بنزین هم در ایرانشهر قطع شده است، خلاصه با این شرایط به سختی زندگی می‌کنیم.»

پرنیان از کمبود مرغ درماه رمضان خبر می‌دهد و می‌گوید: «دلیل شاید این است که یک کامیون مرغ تلف شد.» روز دوشنبه در گرمایی که در شهرستان سرباز رکورد زده بود و در دماسنج خودروها عدد ٥٨ درجه را نشان می‌داد، آتش گرما به جان ٩٠٠ مرغ هم افتاد. این مرغ‌ها با کامیون از کرمان به راسک مرکز شهرستان سرباز درحال انتقال بودند که از شدت حرارت تلف شدند.

آب، فقط ٤ روز یک‌بار

کریمزایی یکی دیگر ازشهروندان درشهر «مهرستان» بخش «آشار» است. او به «شهروند» می‌گوید: «وضع آب افتضاح است. فقط چهار، پنج روزی یک‌بار، اندازه چند ساعت آب داریم و بعد قطع می‌شود. برای این همه جمعیت شرایط بدی است. ازطرف دیگر برق هست اما افتاد ولتاژ زیاد است. کولرهای گازی توان روشن‌شدن ندارند. در روستاها که حتی خیلی‌ها همین کولر را هم ندارند.»

او این را می‌گوید و موضوع را به انتخابات گره می‌زند: «این مردمی که این شرایط سخت را تحمل می‌کنند، همان‌هایی هستند که در انتخابات مشارکت بالایی داشتند و به اغلب به آقای روحانی رأی دادند. خدا به سر شاهد است که امکانات این‌جا کم است و مردم از نیازهای اولیه‌شان جا مانده‌اند، آب، برق و بهداشت، هیچ. خداوکیلی این‌جا نیاز به رسیدگی دارد و دراین گرما این بی‌توجهی انصاف نیست.»

برق قطع می‌شود، آب نیست

«شهریار شهریاری» هم از شهروندان زابل است که از وضع شهرش به «شهروند» می‌گوید: «همین حالا باد شدیدی درحال وزیدن است و گرد و خاک و شن با خودش دارد. خبرگزاری‌های دولتی گفته‌اند سرعتش ٩٠ کیلومتر بر ساعت است، اما همیشه بیشتر از آن چیزی است که می‌گویند، مثل دمای هوا. هیچ آبی دور زابل نیست و این باد که از روی خشکی می‌گذرد جز خاک و گرما چیزی برای ما ندارد.»
او هم از قطعی مدام برق گلایه می‌کند که «هر تابستان اتفاق می‌افتد» و به گفته او امسال بدتر شده: «از شروع خرداد که موج گرما آمده، مسئولان هیچ کاری نکرده‌اند. آب که افتضاح است، نمی‌شود خورد، چه برسد به این‌که آب باشد تا کولرهای آبی روشن بماند. کولرها اصلا جواب نمی‌دهد. می‌گویند این آب تصفیه است اما ما آب معدنی می‌خریم، پارسال خیلی‌ها به‌خاطر خوردن این آب مریض شدند اما خبرش گم شد.»

به وزیر تذکر دادم، حق این مردم بی‌توجهی نیست

علی کُرد، نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی هم از تشکیل نشدن ستاد بحران گله‌مند است که به «شهروند» می‌گوید: «در مجلس بودم و به محض وصول خبر تذکر لازم را به وزیر نیرو و ریاست سازمان مدیریت بحران کشور دادم. در استان سیستان و بلوچستان وضع بحرانی است اما ستاد بحران تشکیل نشده است. من درخواست کردم هرچه سریع‌تر این اتفاق بیفتد تا راهکاری داده شود.»

او با اشاره به این‌که در شهرستان سرباز از شدت گرما خودروها آتش گرفته‌اند، ادامه می‌دهد: «توصیه می‌کنم هر چه سریع‌تر ستاد تشکیل شود، باید خسارت خودروها و تلفات دامی جبران شود. از طرف دیگر در بسیاری مناطق ولتاژ برق ضعیف است و باید دستور بدهند این مشکل حل بشود. کم‌آبی در خیلی از مناطق مشکل‌آفرین شده و کولرها کار نمی‌کند، باید با تانکر آبرسانی کنند تا حداقل در این ماه مبارک مشکل تشنگی و گرما نداشته باشند. آبشخور دام‌ها خشکیده شده و لازم است آبفا و جهاد کشاورزی و اداره عشایری کاری بکنند. در بخش درمان هم باید اقداماتی انجام شود. کمیته امداد و بهزیستی باید از اعتباراتشان برای خرید وسایل سرمایشی استفاده کنند و در اختیار گروه‌های آسیب‌پذیر و نیازمند بگذارند.»

«رسول راشکی»، مدیرعامل هلال‌احمر سیستان‌و‌بلوچستان در گفت‌و‌گو با «شهروند» از مشکلات مردم در این چند روز،کم‌توجهی مسئولان به مشکلات آنها و همچنین عملکرد آموزشی نیرهای هلال سخن گفت. او دیروز عصر و درباره شرایط آب‌وهوایی استان گفت: «دیروز در بعضی از شهرها مثل سرباز دمای ۵۲ و۵۳ درجه را تجربه کردیم. امروز بادهای شمال و ۱۲۰ روزه سیستان شروع شد و وزش باد چند درجه ای دما را کاهش داد. امروز در سرباز دما با چند درجه کاهش، در بیشترین حالت به ۵۱ درجه رسید.» راشکی از تشکیل ستاد بحران استان سیستان‌و‌بلوچستان برای کمک به مردم جنوبی استان که گرمای بیشتری را تحمل می‌کنند خبر داد: «امشب جلسه ستاد بحران در استانداری برگزار می‌شود و ما هم به سمت همین جلسه می‌رویم. بحث آموزشی از طرف هلال احمر در این دو روز وجود داشته است ولی هنوز کار عملی صورت نگرفته است.»

راشکی از لزوم توجه‌ و عزم نهادی مربوط مانند اداره برق سخن می‌گوید: «شرایط خاصی در این استان وجود دارد که اقدامات خاصی می‌خواهد. در این بحران کار خاصی از دست هلال احمر برنمی‌آید. بحث آموزش بر عهده ما است که در چند روز گذشته به آن پرداخته شده و دیگر نهادها مثل اداره برق باید سریعا مشکلات مردم را برطرف کنند.»

۴۷۴۷

مالیات فروش بنزین ۳۰درصد شد

 لایحه مالیات بر ارزش افزوده روز گذشته در دستور کار کمیسیون انرژی مجلس بود، که به عنوان کمیسیون فرعی به کمیسیون انرژی ارسال شده و کمیسیون اصلی آن کمیسیون اقتصادی است.

بند د ماده (4) که درباره خدمات معاوضه(سوآپ) نفت خام و فرآورده های نفتی(بنزین، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید، گاز مایع و سوخت هوایی)، گاز طبیعی و برق بود، به دلیل مغایرت با برنامه ششم رد شد.

نرخ مالیات فروش کالاها و یا خدمات کالاهای نفتی براساس این ماده تصویب و مالیات انواع بنزین و سوخت هواپیما 30 درصد ، نفت گاز و نفت سفید 15درصد، ، نفت کوره و گاز مایع 10 درصد تعیین شده است.

نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی خام که نهاده اولیه فرآورده‌های نفتی محسوب می شود، از شمول مالیات فروش مستثنی شدند. سایر کالاها، محصولات و مشتقات از نفت حسب مورد مشمول مالیات فروش موضوع ماده (9) این قانون می شود.

 

3535

بازار تولید و عرضه تئاتر ما دچار آشفتگی است

 

چه شد كه به سراغ رقص روي ليوان‌ها رفتيد؟

سال گذشته كارگاهي را 
با تعدادي از دانشجويان برگزار كردم. بخش اول اين كارگاه تمرينات عملي
بازيگري و صحبت‌هاي نظري و تئوري بود و بخش دوم كار بروي متن.  تعدادي متن ايراني و خارجي به پيشنهاد من و خود
بچه ها در كارگاه خوانده شد و بچه ها اتودهايي رو روي كارها زدند و تصميم گرفتيم تا
براي خروجي كارگاه يك نمايش را براي اجرا آماده كنيم. من دنبال نمايشنامه هايي كم
پرسوناژ، به لحاظ سن كاراكترها جوان و داراي جذابيت در سوژه و ساختار بودم. يكي از
اين نمايش نامه ها “رقص روي ليوان ها” بود كه بچه ها نيز كار رو دوست داشتند و البته هيچكدوم اجراي قبلي كار
را  نديده بودند. من معمولا آثاري رو اجرا
كردم كه قبلا اجرا نشده ولي با توجه به اينكه اين اثر حدود 15 سال پيش اجرا شده
بود و ديگر اجراي عمومي نداشته و خيلي از نسل جوان آن اجرا رو نديدند و هنوز به
نظر من نمايشنامه جذابي است، تصميم گرفتم تا كار روي اين اثر را شروع كنيم. اين
موضوع را با اميررضا كوهستاني در ميان گذاشتن و بعد از اجازه ايشان، تمرينات رسمي
براي اجراي اين كار آغاز شد.

چقدر تمرين كرديد؟

تمرين مشخص روي اين متن تقريبا از پاييز سال گذشته شروع شد.
تمرينات مستمر ولي كم بود چون مي دانستم اجرا در سال 96 خواهد بود و نمي خواستم
بچه ها از تمرينات خسته شوند و به مرور هرچه به اجرا نزديك تر شديم تمرينات نيز
بيشتر شد. از طرف ديگر هدف من فقط اجرا نبود و ايده هاي آموزشي هم مطرح بود براي
همين برنامه تمرينات هم آموزشي بود و هم آماده سازي براي اجرا

چقدر تلاش داشتيد تا اثري متفاوت از آنچه قبلا
اجرا شده بود به روي صحنه ببريد؟

 قطعا نمي خواستم تا
اجرايي شبيه اجراي خود اميررضا كوهستاني داشته باشم و به عنوان يك كارگردان نگاه و
تحليل خودم را به كار داشتم ولي نبايد فراموش كرد كه بين محتوا و شكل هميشه يك
رابطه وجود دارد. من نبايد كاري انجام مي دادم كه از جهان اثر خارج باشد. فضا،
محتوا و ساختار اثر ويژگي هايي دارد كه بايد مورد توجه قرار مي گرفت. در نهايت
آنچه شما الان خواهيد ديد هيچ شباهتي به اجراي گذشته اين اثر ندارد و نگاهي ديگر و
اجرايي متفاوت است.

كار با جوانان چطور است. آيا باز هم برنامه اي
براي چنين توليداتي داريد؟

چند سالي است كه كار آموزش تئاتر را شروع كردم و از اينكه
بتوانم به جوانان چيزي بياموزم لذت مي برم. از آنجايي كه من كار اجرا و كارگرداني
را نيز با جديت پيگيري مي كنم و الويت اول من كار تئاتر انجام دادن است، سعي مي
كنم در كنار آموزش هاي تئوري، واقعيت‌هاي عملي تئاتر را خصوصا در كشور و شرايط
خودمان را نيز به دانشجويان بياموزم و دوست دارم شرايطي فراهم كنم تا جوانان مستعد
و علاقه‌مند بتوانند فرصت تجربه هاي عملي و جدي‌تري داشته باشند. علاقه مندان به
تئاتر خصوصا بازيگري هر روز تعدادشان بيشتر مي شود. واقعيت اين است كه خيلي از اين
علاقه‌مندان يا تلاش لازم و كافي را ندارند و يا توانايي هاي فني و استعداد لازم
را و اكثريت هم مي خواهند بازيگر شوند. ولي در اين بين هستند جواناني كه با آگاهي،
استعداد و انگيزه آمده اند. كار با آنها بسيار لذت بخش است. البته برگزاري چنين
كارگاهايي كار راحتي نيست. هدف من درآمد زايي از اين كار نبود و اينكه بخواهي بدون
حمايت مالي در يك بدوره طولاني كار آموزش و اجرا با جوانان را داشته باشي كار
بسيار سختي است. شايد به اين شكل ديگر اين كار را تكرار نكنم ولي قطعا كار با
جوانان را ادامه مي‌دهم و در كارهايم نيز هميشه جايي براي آنها خواهم داشت.

استقبال از كار چطور بود؟ راضي بوديد؟

اگر منظور از استقبال تعداد مخاطب و فروش است، خير. ولي به
لحلظ كيفي بله. يعني ميزان رضايت مخاطباني كه كار ما را ديدند و با توجه به مختصات
كار كه بازيگران جوان و ناشناخته اي داشتيم، قابل قبول بود و اين باعث دلگرمي است.
اگر بخواهيم تعداد مخاطب نمايشمان را در قياس با ظرفيت سالن و دانشجو بودن گروه با
برخي آثار ديگر مقايسه كنيم شايد بتوان گفت استقبال خوبي داشتيم.  واقعيت اين است كه اين روزها استقبال از نمايش
ها اصلا وضعيت مناسبي ندارد. شما نگاهي به خود سالن ها و نه الزاما آمار فروش- چون
به دلايلي اين آمار قابل استناد نيست- بياندازيد. ميزان تخفيف ها و تبليغات نمايش
ها را بررسي كنيد تا به راحتي معلوم شود در چه وضعي هستيم. اين شرايط بسيار سخت و
قابل بحث است. هيچ مديريت و برنامه اي براي توليد آثار نمايشي وجود ندارد. تعداد
توليدات به لحاظ كمي بسيار بالا و به لحاظ كيفي قابل نقد است و آنقدري كه توليدات
ما رشد داشته تماشاگر حرفه اي تئاتر بوجود نيامده است. ما كاري به پتانسيل موجود
در شهري مثل تهران به عنوان مخاطب بالفعل نداريم چون بحث ديگري است. يا موارد خاص
و افرادي كه به علت هاي مختلف مثل تبليغات و يا چهره ها  به ديدن برخي از تئاتر ها مي روند و باعث استقبال
از يك يا چند اثر مي شوند. به نظر من هرچه زودتر بايد خانه تئاتر به عنوان صنف،
مركز هنرهاي نمايشي به عنوان متولي اصلي تئاتر و مديران تالارهاي نمايشي به طور
جدي به اين موضوع ورود كنند. در حال حاضر احساس مي كنم تئاتر ما به حال خودش رها
شده و ظاهرا همه منتظر هستند تا در اين دوره گذر بتواند خودش راهش راپيدا كند ولي
من نگرانم كه پايان آن خوش نباشد و خسارت هاي زيادي به كليت تئاتر ما بخورد. در
حال حاضر گروه ها تلاش مي كنند تا از هر راهي تماشاگر بيشتري براي خود داشته باشند
و اين رقابت غير اصولي آسيب زننده است، چون چارچوب درستي ندارد.

چرا فكر مي كنيد اين رقابت درست نيست؟ گروه هاي
خوب در اين رقابت مي مانند و ديگران به مرور از گردونه خارج مي شوند؟

اين ظاهر ماجراست. ما شرايط عادلانه و برابري براي رقابت
نداريم. از طرفي مي دانيم كه تنها فروش ملاك اصلي نيست. اگر اين طور باشد كه بايد
بگوييم همه تئاتر را بايد به دست تئاتر آزاد بسپاريم. در هر صنفي اصول نوشته شده
تا يا نوشته اي براي كار وجود دارد. مثلا اگر قرار باشد هر كسي كالاي خود را با هر
قيمتي بفروشد، صنف با او برخورد مي كند. قيمت گذاري قاعده دارد، فصل تخفيف مشخص
است، سقف و كف قيمت ها معلوم است. بحث بين عرضه و تقاضا در علم اقتصاد بسيار اهميت
دارد. البته در كشور ما بحران ها و آشفتگي هاي جدي اقتصادي وجود دارد ولي اگر
موضوع ما اقتصاد هنر باشد بايد نگاه علمي به آن داشته باشيم. مگر مي شود كارگاه
هاي كوچك اقتصادي با كارخانه هاي بزرگ رقابت كنند؟ هر كدام از اين هاي تعريف و
مسووليت و نوع حمايت خودشان را دارند. الان يك سالن كوچك خصوصي و نيمه حرفه اي با
يك تالار بزرگ حرفه اي در تعريف و  نوع حمايت
چه تفاوت هايي دارند؟ در سينماي ما براي حمايت از سينماي تجربي و مستقل بخشي به
اسم هنر و تجربه تعريف شده كه نحوه عرضه و تعريف خودش را دارد. در تئاتر ما چقدر
اين تفاوت ها را داريم؟  وقتي شما تبليغات
و عرضه عمومي براي توليدات نمايشي داريد ديگر نمي توان فقط به واژه هاي كلي حرفه
اي و غير حرفه اي اكتفا كرد. وقتي يك تماشاگر كه قرار است به خانواده علاقه مندان
تئاتر اضافه شود از روي تبليغات يا اتفاق و … به ديدن يك نمايش در يك سالن كوچك
مي رود و از امكانات سالن، كيفيت كار و … ناراضي است يعني او از چرخه مخاطبان
تئاتر خارج شده و اين مسئله به همه تئاتر بر مي گردد. الان يك گروه مي گويد بياييد
50 درصد تخفيف، ديگري مي گويد 70 درصد، يكي ديگر مي گويد رايگان و .. نتيجه اين
نوع عرضه و تبليغ فقط ايجاد بي نظمي در بازار عرضه است.  اين موضوع بحث طولاني و مجزايي مي طلبد كه شايد
در حوصله اين گفت و گو نباشد اما معتقدم به شدت بايد به آن پرداخت. در حال حاضر،
بحث قيمت گذاري، تبليغات، تخفيف ها، تعدادتوليدات و… همه قابل بحث است.

نمايش “رقص روي ليوان ها” نوشته اميررضا كوهستاني و به كارگرداني سيد جواد روشن با
بازي بابك خدايي، حميدرضا تسليخ و فاطمه عطايي، طراح صحنه؛ سينا ييلاق بيگي،
موسيقي؛ محمد فرشته نژاد، مدير توليد؛ محمد رضايي، روابط عمومي؛ مريم شريعتي،
دستياران اجرايي؛ اميرعلي زيارتي و حميدرضا تسليخ، منشي و مدير صحنه؛ نسترن
پاكدامن،  تا 12 خرداد ماه ساعت 18.30 در
تماشاخانه استاد انتظامي خانه هنرمندان ايران بروي صحنه خواهد بود.

 

 

 

 

دستیار حکمتیار ترور شد

به گزارش خبرگزاری رویترز، شاهد احمد، یک مقام پلیس شهر پیشاور گفت که حاجی محمد فرید ملقب به “نقیب الله”، که 60 سال سن داشت، روز سه شنبه پس از نماز صبح در حال بازگشت از مسجدی در منطقه پیشتخاره پیشاور بود هدف تیراندازی قرار گرفت.

بر اساس گزارش‌ها، مهاجمان مسلحی که سوار بر یک موتورسیکلت بودند فرید را در حین ترک مسجد به گلوله بستند. حاجی محمد فرید علاوه بر آن که به عنوان دستیار شخصی گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی پاکستان فعالیت می‌کرده پدر زن یکی از پسران حکمتیار هم بوده است. او چهره مهمی در حزب اسلامی افغانستان به شمار می‌رفت.

هنوز هیچ گروه شبه نظامی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

شاهد احمد گفت: او فورا پس از تیراندازی جان داد و مهاجمان با موتورسکلیت از محل فرار کردند.

قریب‌الرحمن سعید، مسئول دفتر رسانه‌ای و فرهنگی حزب اسلامی با تایید این اتفاق “عناصر ضد صلح” را مقصر کشتن فرید خواند.

او تایید کرد که فرید در گذشته دستیار گلبدین حکمتیار بوده است.

گلبدین حکمتیار ماه گذشته میلادی پس از امضای توافق صلح با دولت افغانستان به کابل بازگشت. دولت افغانستان از گروه طالبان خواسته از الگوی حکمتیار پیروی کند.

حزب اسلامی حکمتیار با چندین گروه و حزب دیگر در افغانستان سابقه رقابت و خصومت دارد.

52310

سیگار کشیدن دختران در حال تبدیل شدن به یک اپوزیسیون اجتماعی

دکتر حمید یعقوبی با اعلام این مطلب مصرف مواد دخانی را یکی از عوامل مهم تهدیدکننده سلامتی افراد دانست و اظهار کرد: استعمال سیگار و قلیان که یکی از موضوعات حساس و از معضلات بشری در سال‌های اخیر است که انسان را به چالش جدی کشیده و برای اولین بار در تاریخ، بشر با اپیدمی مواجه شده که پایه‌ها و بنیان‌ها جامعه انسانی را تهدید می‌کند.

وی در ادامه گفت: استعمال سیگار یکی از عوامل مهم تهدیدکننده سلامتی افراد خصوصا جوانان بوده و یکی از اولویت‌های بهداشت عمومی برای کاهش شیوع مصرف سیگار، پیشگیری از سیگاری شدن جوانان است، با این وجود افزایش شیوع مصرف دخاینات در میان دانشجویان به ویژه گرایش اخیر دانشجویان دختر به مصرف دخانیات نشان می‌دهد که قاعده هنجاری برای این مهم از سوی محیط‌های آموزشی طراحی نشده است و متاسفانه کشیدن سیگار در حال تبدیل شدن به یک اپوزیسیون اجتماعی و گاه یک ارزش در بین برخی گروه‌های دانشجویی است.

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد: هر ساله 31 مه مصادف با دهم خردادماه 1396، از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز جهانی مبارزه با دخانیات در نظر گرفته شده و شعار امسال سازمان بهداشت جهانی به مناسبت این روز، «دخانیات، تهدیدی برای توسعه» می‌باشد.

دکتر یعقوبی همچنین به اهداف سازمان جهانی بهداشت به مناسبت روز جهانی مبارزه با دخانیات اشاره کرد و افزود: برجسته‌سازی ارتباط بین استفاده از دخانیات، کنترل دخانیات و رشد پایدار، تشویق کشورهای مختلف در جهت قرار دادن کنترل دخانیات در سند توسعه پایدار 2030، پشتیبانی از کشورهای عضو و جامعه مدنی برای مبارزه با دخالت صنعت دخانیات در فرآیندهای سیاسی که به نوبه خود منجر به کنترل قوی‌تر دخانیات می‌شود، تشویق مشارکت عمومی و گسترده‌تر در برنامه‌های ملی، منطقه‌ای و جهانی با هدف توسعه و اجرای استراتژی‌های توسعه در کنترل دخانیات که نشان بدهد چگونه افراد می‌توانند از طریق عدم استفاده از دخانیات و یا ترک مصرف آن در ساخت یک جهان پایدار و بدون دخانیات مشارکت داشته باشند از جمله این اهداف است.

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد: در راستای اهداف روز جهانی مبارزه با دخانیات باید برنامه‌هایی در دانشگاه‌های سراسر کشور اجرا شود تا دانشجویان مصرف‌کننده دخانیات با خطرات آتی مصرف آشنا شده و برای دریافت کمک بیشتر اقدام کنند. همچنین عموم مردم اطلاعات بیشتر و بهتری در مورد دخانیات، علل و پیامدهای احتمالی آن و آنچه کمک‌کننده است و یا می‌تواند برای پیشگیری و درمان در دسترس باشد، آگاه شوند.

به گفته دکتر یعقوبی،‌ آگاه‌سازی دانشجویان درخصوص روز جهانی مبارزه با دخانیات، افزایش اطلاعات و توانمندی دانشجویان برای تشخیص شرایط بحرانی و انتخاب راهکارهای بهینه برای مقابله با آن و تشویق دانشجویان جهت دریافت کمک جهت ترک سیگار برای خود، خانواده و دوستانشان از جمله اهداف برگزاری برنامه‌های روز جهانی مبارزه با دخانیات در دانشگاه‌ها است. بطوریکه دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه جامعه هدف این برنامه است.

وی گفت: اجرای برنامه‌های روز جهانی مبارزه با دخانیات 31 مه‌ مصادف با دهم خردادماه 1396 است و با توجه به اینکه تاریخ مذکور با ایام آمادگی برای امتحانات پایان ترم دانشجویان مصادف است، پیشنهاد می‌شود کلیه مراکز و شعبات مربوطه در اجرای این طرح شرایط خاص خود را در نظر گرفته و با توجه به آن سازگاری و انعطاف لازم را در تحقق اهداف «روز جهانی بدون دخانیات» به گونه‌ای به عمل آورند که علاوه بر داشتن ابتکار و نوآوری مقتضی، اهداف کلی و جزئی اشاره شده در این راهنما محقق شود و این برنامه‌ها باید توسط مرکز مشاوره دانشگاه‌ها و همکاری معاونت دانشجویی برگزار گردد.

به گفته دکتر یعقوبی،‌ با توجه به اهمیت روز جهانی مبارزه با دخانیات در سال 2017 و هدف نامگذاری این روز با شعار «دخانیات- تهدیدی برای توسعه» پیشنهاد می شود برنامه‌های روز جهانی مبارزه با دخانیات با محوریت آگاه‌سازی دانشجویان درخصوص عوارض مصرف و حساس‌سازی جامعه دانشگاهی نسبت به موضوع مصرف دخانیات در دانشگاه و جامعه برگزار شود.

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم گفت: حقایقی درباره سیگار، اثرات اعتیادآور نیکوتین، استراتژی‌های ترک مصرف سیگار، چگونه می‌توان بر وسوسه کشیدن سیگار غلبه کرد، عادات رفتاری مصرف سیگار، سیگار و وزن، سیگار و تندرستی، سیگار و ارتباط آن با خلق و استرس، زندگی بدون سیگار، بازیابی تعادل زندگی، سیگار و فقط یکبار لغزش، انواع راهکارهای مقابله‌ای برای غلبه بر وسوسه مصرف سیگار و موقعیت‌های وسوسه‌انگیز از جمله محتوای پیشنهادی به برنامه‌های روز جهانی مبارزه با دخانیات است.

دکتر یعقوبی در پایان گفت: جلب همکاری مرکز بهداشت و درمان دانشگاه، تعامل و همکاری با انجمن‌ها، کانون‌ها، سمن‌ها و سایر مراکز دولتی و غیردولتی دخیل در امر ترک دخانیات، آگاه‌سازی دانشجویان و کارکنان دانشگاه درخصوص روز جهانی مبارزه با دخانیات در قالب توزیع بروشور، پمفلت، بنر، توزیع نشریه و…، معرفی مرکز مشاوره و شیوه‌های دریافت خدمات ترک دخانیات،‌ برگزاری کارگاه‌های آموزشی بهداشت‌روان با موضوعات آشنایی با اثرات مصرف سیگار و انتخاب راهکارهای مقابله‌ای بهتر در شرایط پراسترس بجای مصرف سیگار، ویژه کارکنان و دانشجویان،‌ حساس‌سازی ذهنی دانشجویان، کارکنان دانشگاه و ارائه نمادها و المان‌هایی که حس عضویت در جنبش و کمپین «دانشگاه عاری از دخانیات» را تقویت می‌کند و برخی موارد دیگر از جمله برنامه‌های پیشنهادی برای روز جهانی مبارزه با دخانیات در دانشگاه‌ها است.

۴۷۲۳۵

دوباره بخوان سپیده را

آهنگ قرن ایران، آهنگی است که بعد از انقلاب اسلامی و در صلابت و سفیدی آن سروده شده است. اما شعر و آهنگی که با انقلاب اسلامی سروده و خوانده می شد، سالها بود که توسط موسیقی پاپ و شرکا از صحنه کناره رفته بود. یقینا رفتار ناهیانه ی تلویزیون در طرد سازهای ایرانی از صحنه ی هنر و حتی طرد هنرمندان پیشروی موسیقی از صحنه ی خود، کمک شایانی به شکل گیری موسیقی عامه پسند و طرد موسیقی ایرانی کرده بود.  

اما با اتفاقاتی که افتاد و حذف کامل هنرمندان و حتی مبارزه علنی تفکر ضد موسیقی با اشخاصی که پیشتر صدای زیبای انقلاب اسلامی شده و چاوش ها را تولید کرده بودند، رفته رفته به کنار نهادن اغلب هنرمندان موسیقی شد. برنامه های موسیقی حتی در برخی گوشه و کنار کشور حذف می شد و این شواهد نشان می داد که تبلیغاتی که بر علیه موسیقی ایرانی می شود، به دامنه دارتر شدن تفکر ضد موسیقی در کشور می انجامید.

اما همین رفتار و منش، موجب شد مردم دوباره به سوی این هنر اصیل و مردمی تری که در لحظات حساس بلد است در مورد فضای جامعه حرف بزند متن گفتمان مردم را به دست بگیرد. در برابر رفتار طردنگرانه ای که از سویی هنر و از سویی حتی خود مردم را طرد می کرد و فضای کشور را به سلیقه خود تقلیل می داد، مردم با هنرمندان موسیقی هم آوا شدند تا جایی که دیگر گوش کردن به آهنگ های انقلاب اسلامی جای تازه ای در میان مردم باز کرد.

در این چند سال، یکی از آهنگ هایی که شاید پیشتر از یاد رفته بود، سپیده “استاد شجریان” بود که مجدداً به میان آهنگ های مورد علاقه مردم بازگشت. مخالفان این آهنگ را بازخوانی هم کردند، اما به جای تضعیف آن، تقویتش کرد. در نتیجه و با تکرار انتخاب های مرجح مردم در این سالها، سپیده هم مجددا تکرار شد و این نشان دهنده این است که صدای ناب و دل پذیر و شعر ناب تر و پرمعناتر با طرد و انحصار و … حذف نمی شود و بلکه بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

هشی:بانک‌مرکزی مراقب پارتی‌بازی در ادغام بانک‌ها باشد

عباس هشی، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرآنلاین با بررسی اثرات ادغام کردن بانک ها براقتصاد کشور گفت:«در حالی که در اقتصاد ما ربا حرام است و تنها کشوری هستیم که فکر می کنیم بانکداری اسلامی را اجرا می کنیم،اما  تنها کشوری هم هستیم که بیش از 70 درصد تبلیغ تلویزیون به تبلیغ بانک ها اختصاص یافته؛ از طرف دیگر سر هر چهارراه در خیابان ها هم چند شعبه بانک داریم.»

وی افزود:«در حالی که کشورهای توسعه یافته که می گوییم نزول خوار هستند،این میزان بانک وجود ندارد و تبلیغات بانک، جایزه و سپرده ندارند. بانک های دولتی قبل از 80 همه به دستور رییس بانک مرکزی و وزیر دارایی وقت کار می کردند،اما در حال حاضر بانک‌های خصوصی تبدیل به صندوق سرمایه داری شده اند.»

هشی ادامه داد:«بانک ها در کشورهای پیشرفته دنیا در امور مربوط به سرمایه گذاری حضور دارند  نه اینکه پول مردم را پس‌انداز کنند و امورات روزانه مردم را بگذرانند. »

او با بیان اینکه رشد بانک های ایران در جهان اول است،تصریح کرد:« حال آنکه تاکنون این رشد به سود اقتصاد کشور هم نبوده است.»

این اقتصاددان عنوان کرد:«راه حل درست برای حل مشکلات کنونی بانکها ادغام است؛ اما باید توجه کرد که در ادغام نباید پارتی بازی صورت بگیرد. در گذشته ادغام دو بانک موجب ضرر و زیان گروهی و در مقابل سود زیاد برای طرف دیگر شد،از همین رو نباید  این تجربه مجددا تکرار شود. چون برخی بانک ها که در گذشته ادغام شدند،هنوز با مشکل رو به رو هستند.»

 

35224