مرگ عجیب یک بیمار در اتاق عمل کلینیکی در زاهدان/ چراغ سقفی سقوط کرد و جان مرد را گرفت!

اول دی‌ماه یک بیمار زاهدانی که برای انجام عمل “آب مروارید” چشم به یکی از کلینیک‌‌های جراحی محدود شهرستان زاهدان مراجعه می‌کند، کنده‌شدن چراغ اتاق عمل (چراغ سیالتیک) و سقوط آن روی بیمار از ارتفاع حدود سه متری پیش از آغاز عمل و در هنگامی که منتظر شروع عمل بوده، سبب صدمه دیدن وی می‌شود.

بر اثر این سانحه و در اثر شدت ضربه بیمار از حال می‌رود که در ادامه و پس از رسیدگی پرسنل اتاق عمل، این فرد دوباره هوشیاری خود را به‌دست می‌آورد؛ که بر اثر همین سانحه دو تن از پرسنل اتاق عمل نیز از ناحیه دست مورد آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرند.

اتفاقات عجیب این مرکز چشم پزشکی اما به همین جا ختم نمی‌شود، چراکه بنا بر اظهارات فرزند وی که از پدر مرحومش نقل می‌کند، وقتی بیمار به دلیل جراحت و درد درخواست عدم ادامه روند جراحی را داشته، پزشک در کمال ناباوری اقدام به بیهوشی و ادامه روند جراحی چشم می‌کند.

فرزند این بیمار اظهار داشت: همراه پدر من بیمار دیگری با بیماری چشمی مشابه حضور داشت که او نیز تحت عمل جراحی قرار گرفت و پس از حدود 20 تا 30 دقیقه عملش به اتمام رسید ولی پدر من حدود 4 ساعت و 30 دقیقه در اتاق عمل بود. طبق بررسی‌هایی که ما داشتیم مدت معمول جراحی “آب مروارید” حدود 30 دقیقه است و مدت طولانی حضور پدر من در اتاق عمل جای سئوال دارد.

انکار حادثه سقوط چراغ سیالتیک توسط پرسنل کلینیک

فرزند این بیمار گفت: وقتی پدرم پس از انجام عمل و کسب هوشیاری اطرافیان خود را از این حادثه و درد قسمت شکم مطلع کرد، پرسنل کلینیک این اتفاق را تکذیب کرده و گفتند که وی در حال هذیان‌گویی است اما پس از چندی به دلیل هوشیاری بیمار و وجود آثار ضربه روی بدن وی به وقوع حادثه سقوط چراغ اعتراف کردند.

این بیمار که تنها دردی سطحی در ناحیه شکم حس می‌کرده و در سونوگرافی به عمل آمده از وی مشکلی نداشته همان شب مرخص می‌شود. در ادامه نیز مسئولان کلینیک و شرکت واردکننده چراغ اتاق عمل جهت عیادت و دلجویی به منزل این بیمار مراجعه می‌کنند.

ماجرا اما به همین جا ختم نمی‌شود و پس از چند روز فرد بیمار به‌دلیل دردی که در ناحیه شکم احساس می‌کرده به پزشک مراجعه می‌کند که متخصصان متوجه ضربه به روده‌ها و عفونت شکم می‌شوند و با توجه به وخیم شدن ناگهانی حال بیمار، پزشکان اقدام به عمل جراحی فوری وی در بیمارستان “امام علی(ع)” زاهدان می‌کنند.

فرزند این بیمار اظهار داشت: پدرم در بخش icu بیمارستان “امام علی(ع)” زاهدان بستری شد اما بر اثر گسترده شدن عفونت در بدن و صدمه به سایر قسمت‌ها از جمله کلیه و ریه، ایجاد مشکل در علائم حیاتی و وخامت وضعیت وی با توصیه پزشکان بیمارستان و اصرار خانواده، به تهران اعزام شد اما ساعاتی پس از رسیدن به تهران در 25 دی‌ماه و پس از تحمل بیش از 12 روز کما و رنج ناشی از صدمه ذکر شده، جان خود را از دست داد.

وی افزود: مسئولان این مرکز جراحی و شرکت واردکننده و نصاب این نوع چراغ اتاق عمل از کشور آلمان است در رابطه با چراغ‌های ذکر شده اعلام کرده‌اند که این چراغ از قسمت پرسی که در کشور آلمان انجام شده جدا شده و سقوط کرده و سقوط آن مربوط به نحوه نصب نیست. طبق پرس و جویی که ما انجام دادیم از این نوع چراغ 80 دستگاه در کلینیک‌ها مختلف سطح کشور راه‌اندازی شده که ممکن است برای دیگر هموطنان مشکلات مشابه پدر من ایجاد کند.

حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در رابطه با این سانحه اظهار داشت: از این سانحه بی‌اطلاع هستم و این مسئله را باید از رئیس یا معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جویا شوید.

این صحبت‌های عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در حالی بیان شده که یکی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان درباره سانحه فوق از بار مسئولیت شانه خالی کرده و با اشاره به خصوصی بودن این کلینیک اعلام کرده: مقصر این اتفاق پزشک معالج نبوده و شرکتی که تجهیزات پزشکی را نصب کرده به درستی این کار را انجام نداده و با توجه به خصوصی بودن این شرکت، خودش باید پاسخگوی این اتفاق باشد.

روند این حادثه توسط دانشگاه علوم پزشکی در حال بررسی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این رابطه اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی به عنوان یک وظیفه تشکیلاتی مسائل مربوط به حوزه سلامت را دنبال می‌کند و نظارت بر ارائه‌دهندگان خدمات سلامت در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان در مراکز دولتی، خصوصی و مطب‌ها را بر عهده دارد.

محمودرضا میری گفت: در زمینه حادثه‌ای که اخیراً در یکی از کلینیک‌‌های جراحی محدود شهرستان زاهدان رخ داد و در پی آن چراغ سقفی اتاق عمل که میان پزشکان به اسم چراغ “سیالتیک” شناخته می‌شود، کنده شده و روی بیماری که جهت جراحی بیماری “آب مروارید” مراجعه کرده بود، افتاد و بیمار پس از مدتی فوت کرد، بررسی‌های لازم توسط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حال انجام است.

وی بیان کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد حادثه سقوط چراغ و برخورد آن با قسمتی از شکم بیمار، پیش از آغاز عمل جراحی بیمار رخ داده و در پی آن متخصص جراح عمومی که در اتاق عمل حضور داشته به معاینه مریض می‌پردازد تا مطمئن شود آسیب داخلی به مریض وارد نشده باشد.

میری افزود: با توجه به اینکه در پی بررسی پزشک، بیمار در آن شرایط زمانی علائمی حادی نداشته و علائم حیاتی وی طبیعی بوده، تصمیم به شروع روند جراحی چشم بیمار گرفته شده و این عمل پس از بیهوشی بیمار انجام شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: پس از جراحی بیمار به بخش مراقبت‌های ویژه بعد جراحی منتقل شده و توسط پزشک متخصص جراحی عمومی مورد معاینه قرار گرفته و سونوگرافی و رادیوگرافی انجام شده که علائم غیرطبیعی در شکم مریض مشاهده نشده و با توجه به اینکه علائم حیاتی وی نیز عادی بوده، پس از مدتی مرخص می‌شود.

وی با اشاره به طولانی شدن مدت حضور بیمار در اتاق عمل، عنوان کرد: به نظر می‌رسد معاینه و بررسی شرایط بیمار جهت حصول اطمینان از جسمی مساعد وی سبب طولانی‌شدن حضور بیمار در اتاق عمل شده که البته بررسی‌ها در این زمینه همچنان ادامه دارد.

میری گفت: 12 روز پس از این عمل بیمار در پی احساس ناراحتی از ناحیه شکم به پزشک مراجعه می‌کند که پزشک مربوطه متوجه وجود علائم غیرطبیعی در شکم وی شده و در نهایت بیمار را مورد عمل جراحی قرار می‌دهد. متخصص جراحی عمومی مربوطه که از جراحان بسیار با تجربه استان است، حین انجام جراحی متوجه می‌شود بخشی از روده بیمار “میکروزه” شده، یعنی جریان خون آن مختل شده، فاقد علائم حیاتی بوده و از بین رفته و طبق قوانین جراح آن قسمت را برداشته است.

وی با اشاره به ایجاد عفونت در بدن بیمار، اظهار داشت: بیمار پس از حدود دو روز از عمل جراحی با رضایت بستگان به تهران منتقل می‌شود و پس از رسیدن به تهران فوت کرده است.

پرونده به هیئت انتظامی سازمان نظام پزشکی زاهدان ارجاع شد

میری با اشاره به اقدامات انجام شده توسط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پی فوت این بیمار، تاکید کرد: دستور داده شده تا این پرونده به هیئت انتظامی سازمان نظام پزشکی زاهدان منتقل شود تا در آنجا جهت پیگیری قانونی بررسی‌های لازم انجام شود و علاوه بر آن از پزشکی قانونی درخواست شده تا علت دقیق مرگ را به ما اعلام کند. همچنین بررسی علت سقوط چراغ سقفی اتاق عمل(چراغ سیالتیک) به عهده دفتر فنی دانشگاه علوم پزشکی گذاشته شده و نتایج این بررسی‌ها به زودی اعلام می‌شود.

بنا بر اظهارات فرزند بیمار مرحوم، پرسنل کلینیک پزشکی در مواجهه با سانحه فوق سهل‌انگاری کرده و به جای رسیدگی به وضع بیمار به دنبال سرپوش گذاشتن بر ماجرا بوده‌اند که همین مسئله می‌تواند عاملی کلیدی در روند جان باختن بیمار باشد.

فرزند این بیمار مرحوم تاکید کرد: امیدواریم بررسی لازم در زمینه این نوع چراغ “سیالتیک” انجام شود تا مشابه اتفاقی که برای پدر من افتاد، خانواده دیگری را دغدار نکند. همچنین از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان درخواست رسیدگی دقیق به روند این پرونده را داریم.

۴۷۴۷

دیداری برای گسترش تعاملات فرهنگی با جمهورى عراق

اين ستاد ها وظيفه مديريت حركت خروشان عاشقان حسينى از هر نژاد ومليت ، مسلمان وغير مسلمان ، شيعه وسنى را بطور اعم كه به سوى سرزمين عشق وشهادت يعنى كربلا رهسپار مى گرديدند را به عهده داشتند. در عراق ، اين ستاد كه با مديريت توليت هاى اعتاب مقدسه به ويژه توليت هاى آستانه هاى مقدس علوى وحسينى وعباسى تشكيل گرديده بود با همكارى استانداريها وشهرداريهاى عراق وبسيارى از مناطق ايران در سامان دهى اسكان وتغذيه ونيز بهداشت وپاكيزكى مسير هاى حركت آنان وبه ويژه دو شهر مقدس نجف اشرف وكربلا وراههاى منتهى به اين دو شهر را بر عهده داشته ودرخدمات رسانى بهتر در راستاى موارد ذكر شده وجز اينها از جمله تشكيل ستاد گمشدگان ، ستاد بهداشت ودرمان ، ستاد بحران ، ستاد نقل وانتقال زائران پس از پايان مراسم ورسانيدن اين عاشقان به پايانه هاى مرزى ودهها مورد ديگر همه وهمه دست به دست يكديگر داده وتوانستند كه مديريت اين خروش وحركت مليونى عاشقان حسينى را با زيبايي وآرامش كامل وسلامت مليونها زائر علوى وحسينى وعباسى وكاظمين وعسكريين را به پايان برده وضمن بوجود آوردن خاطره اى زيبا در اذهان مليونى اين انسانهاى عاشق ، در هرچه بهتر ونيكوتر ساختن انجام اين حماسه ،تلاش وسعى فراوانى از خود نشان دهند. 

در اين راستا، ستاد اربعين در ايران كه از نهاد ها و سازمانها وبرخى از وزارتخانه ها با گستردگى وبرنامه كارى دقيقى كه نه تنها روزها بلكه در نتيجه نشست ها وجلسات فراوان وتلاش ساعت ها گفتگو، برنامه دقيق ومنسجمى را براى اجراى هرچه دقيق تر اين حماسه گرد آورده بودند ، از سه ماه پيش از اربعين كار عملياتى خود را آغاز نمود كه به راستى مديريت حركت چنين سيل خروشان مردمى نه تنها سخت بلكه بسيار دشوار بنظر مى رسيد ليك با عنايات صاحبان اين حماسه ، يعنى امامان معصوم عليهم السلام وصاحب عزاى اصلى، حضرت ولى عصر عجل الله تعالى فرجه الشريف وعشق واخلاص واز خود گذشتگى ها وتلاش هاى بى وقفه تمامى مسوولين ايرانى وعراقى ، كه بدون ترديد هركدام در نقش هاى حساس خود ، بى وقفه وخستگى ناپذير وتلاش هاى شبانه روز تك تك اين عزيزان ، سرانجامى بسيار زيبا را به ارمغان داشت.

امسال با هماهنگى ها وبرنامه ريزيهاى دقيق سازمان حج وزيارت ، وزارت كشور ، وزارت امور خارجه ، نيروى انتظامى ، وجز اينها از سازمانها وموسسات وارگانهاى وابسته ايرانى از يك سو واز سوى ديگر كمال همكارى سفارت جمهورى عراق كه در راس آنها سفير محترم اين كشور جناب آقاى سيدراجح موسوى وسركنسول هاى چهارگانه سفارت عراق در ايران وديگر كادرها وكارمندان اين سفارتخانه با تلاشى چشمگير وخالصانه ، همگى دست به دست هم داده ودر خدمت رسانى به هرچه بهتر برگزارى اين حماسه بى مانند جهانى يارى رسانيدند. در اين راستا با تلاشهاى شبانه روزى سفير محترم جمهورى عراق ومديريت خردمندانه اش ، علاوه بر چهار مركز دائمى كنسولگريهاى اين سفارتخانه ، دوازده دفتر موقت ديگر در مراكز مهم استانهاى ايران برپاساخته كه با تلاش شبانه روزى اين شانزده مركز وابسته به سفارت عراق ، توانستند با همكارى سازمان حج وزيارت وديگر نهادهاى ياد شده ، به بيش از دو مليون عاشق وزائر اربعين حسينى ويزا صادر كرده وبا برنامه ريزى ودقت عزيزان در پايانه ها ، امسال زيباترين مديريت را نسبت به سالهاى پيش پشت سر گذارديم كه اميدواريم ، سال به سال همچنانكه اين شور وشوق افزونتر مى گردد، در اين راستا نيز برنامه ريزى ها دقيق تر ومنظم تر شود.

از اين رو ستاد اعتاب مقدسه عراق پس از پايان مراسم اربعين حسينى امسال ، ضمن آرزوى زيارتى مقبول براى زائران ، از تمامى دست اندر كاران ايرانى وعراقى كه با تشكيل ستادها وجزاينها ، كمك به هرچه بهتر برگزار شدن اين حماسه پرشور مليونى كردند ، ضمن پيام ها ونامه ها واز طريق تريبون نماز جمعه وجز اينها ، مراتب سپاس وتقدير وتشكر خود را از تمامى دست اندر كاران وخادمان حسينى ايرانى وعراقى ،تقديم داشتند.

امروز اينجانب از سوى اين ستاد به ديدار سفير محترم جمهورى عراق جناب آقاى سيد راجح موسوى به محل سفارتخانه عراق در تهران رفته وساعتى را در دفتر وى با ايشان به ديدار وگفتگو نشستم. در اين ديدار از زحمات وى وهمكارانشان تشكر نموده ومدال خدمتگزارى به زائران حسينى را كه بر سينه خود مفتخرانه نصب كرده است را به وى تبريك گفتم.

ضمن گفتگو وى اظهار داشت كه ما در طول سال چيزى در حدود پنج مليون ويزا در مواسم واوقات زيارتى همچون دهه عاشورا واربعين وعرفه وايام رجب وجز اينها صادر مى كنيم كه اين تعداد در جهان بى سابقه بشمار مى آيد. وى در اين ديدار ، ضمن اداى احترام وتقدير از مقام معظم رهبرى اظهار داشت كه براى من جاى بسى افتخار است كه در اين مدت مأموريت خود به مناسبتهايي شرفياب حضور ايشان شده ودر آن لحظات ، سر از پا نمى شناختم. وى وجود ايشان را نه تنها نعمت براى ملت ايران بلكه براى تمامى ملتهاى منطقه بشمار آورد.
در اين هنگام ضمن ابلاغ سلام گرم توليت ها وبه ويژه توليت آستان علوى نسبت به همكارى شخص وى در صدور ويزا براى خدمتگزاران به افرادى كه در بازسازى واعمار اين آستانه وديگر آستانه ها ، همكارى گسترده اى را داشته ودارد ، انگشتر مزين به قطعه سنگ مرمرى كه بيش از هفتاد وپنج سال مجاورت درون ضريح مطهر حضرت اباعبد الله الحسين ع ودر بالاى سر را داشته است ، تقديم وى نمودم.
در پايان به آن جناب ياد آور شدم كه جايگاه سفير عراق ، در قلب ملت ولايتمدار ايران قرار داشته واحترام ويژه اى براى وى قائل هستند كه اين ها همه از بركت خادمى وخدمتگزارى به اهل بيت وزائرانش مى باشد.

 

سردار سلامی: دشمن از پیچیدگی در تاکتیک و ابزار برخوردار است/ تقدیر از چهره‌های برتر سپاه پاسداران

در حاشیه جشنواره سراسری امام علی(ع) که صبح امروز با حضور سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه برگزار شد، از نفرات و فرماندهان برتر در سپاه پاسداران تقدیر به عمل آمد.

سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه به عنوان نظریه پرداز دفاعی برتر و دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه نیز به عنوان فرمانده نیروی حامی برتر در سپاه مورد تقدیر و قدردانی قرار گرفتند.

گفتنی است در این مراسم سازمان حفاظت اطلاعات سپاه به عنوان سازمان برتر معرفی شده و از فرمانده آن یعنی سردار محمد کاظمی تقدیر شد.

سپاه در محیط نبردهای پیچیده زندگی می‌کند

همچنین ایسنا نوشت: سردار حسین سلامی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: سپاه پاسداران در محیط نبردهای پیچیده زندگی می‌کند که دشمنانش از پیچیدگی بالایی در تاکتیک و ابزار برخوردار هستند. به همین دلیل برای موفقیت در مواجهه با دشمن به نوآوری و ابتکار نیاز است.

وی اندیشه ورزی و تفکر در سپاه را یک ضرورت دانست و خاطرنشان کرد: دشمنان سپاه دانش پاسداری و دفاع از انقلاب را به ما نمی‌آموزند و سپاه خود باید آنها را به دست آورد.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: سپاه پاسداران در توسعه دانش و علم و تبدیل آن به فناوری برای انجام مأموریت‌های خود موفق بوده است و نمونه این موفقیت نیز طراحی و تولید موشک بالستیک برای مقابله با اهداف متحرک دریایی و توسعه هواپیماهای بدون سرنشین است.

29212

نصری: ترامپ به شدت نیازمند رجزخوانِ خارجی است

به گزارش خبرآنلاین دکتر رضا نصری در کانال تلگرامی خود در یادداشتی با عنوان «خطر تقارن فصل انتخاباتی ایران با آغاز دورهٔ ریاست‌جمهوری ترامپ» توصیه کرده است که ایران نباید خود را تبدیل به گزینه مورد نیاز ترامپ کند.

این حقوقدان می نویسد: ترکیب نامتجانسِ تیمِ دونالد ترامپ در حوزه‌های مهم تصمیم‌گیری و زاویهٔ آن با جمهوریخواهان سنتی کنگره از یک طرف؛‌ سیاست‌های نسنجیده و اقدامات افراطی و نابخردانهٔ رئيس‌جمهور از طرف دیگر؛ و همچنین، شخصیتِ خودمحور، ناپایدار و نامتعارف او،‌ همگی عواملی هستند که به احتمال زیاد ترامپ را در ماه‌های آینده – در صحنهٔ داخلی – دچار «بحران سیاسی» و «بحران مشروعیت» خواهد کرد.

اما این بحران‌های داخلی این ظرفیت را دارد که برای ایران و شهروندان مسلمان ایرانیِ مقیمِ آمریکا نیز به شدت زیان‌بار باشد. چرا که دونالد ترامپ به احتمال زیاد تلاش خواهد کرد تا چالش‌های سیاست داخلی خود را از طریق ایجاد «وحدت ملی» حولِ محور «مسلمان هراسی و مسلمان زدایی» از یک سو، و ایجاد «بحران بین‌المللی» از سوی دیگر خنثی و برطرف سازد.

به همین خاطر، واکنش‌های او به اقدامات منتسب به «مسلمانان» (مانند اقدامات تروریستی) و واکنش‌های او در قبالِ «تحریک‌»های کشورهای متخاصم – مانند ایران – به احتمال قوی به شدت نامتناسب، غیر راهبردی، نمایشی، نسنجیده و خشن خواهد بود.

در نتیجه، مهم است که در دوران پیش‌ِ رو، فضای حساس و شکنندهٔ حاکم میان ایران و آمریکا، با علم به این احتمال، بررسی و مدیریت شود.

اما در حال حاضر،‌ یکی از مهم‌ترین چالش‌ها بر سر راه مدیریت مدبرانه و صحیح این فضا، تقارنِ فصل انتخاباتی در ایران با آغاز دورهٔ دونالد ترامپ و شروع اقدامات خشم‌برانگیز و هیجان‌ساز اوست: اگر سیاستمداران ایرانی، برای بهره‌برداری‌های انتخاباتی، در تندگویی و رجزخوانی برای آمریکا، با هم به رقابت بیافتند و از این طریق قطار دیپلماسی را از ریل اعتدال و کارشناسی خارج کنند، چه بسا کشور با مشکلات جدی و مهم امنیتی مواجه شود.

این بار، «تدبیر» باید از روز اولِ فصل انتخابات آغاز شود!

4949

پیشنهاد تندگویان برای نامگذاری ۳۰دی به عنوان روز آتش‌نشان

محمد مهدی تندگویان این پیشنهاد را امروز(سه شنبه) در سیصد و بیست و چهارمین نشست شورای اسلامی شهر تهران مطرح کرد و گفت: این اقدام می تواند به مثابه تجلیل از فداکاری و ایثار آتش نشانان باشد.

ساختمان پلاسکو واقع در خیابان جمهوری تقاطع خیابان فردوسی حدود ساعت 8 صبح روز پنجشنبه(30 دی) دچار حریق شد و پس از حدود سه ساعت عملیات اطفا حریق، ساختمان به طور کامل فروریخت.

دراین حادثه 16 آتش نشان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

همچنین 5 شهروند(کسبه و یا مالک واحدهای تجاری) نیز جان خود را از دست دادند.

آیین تشییع و خاکسپاری شهدای آتش نشان حادثه پلاسکو، ساعت 8: 30 دقیقه فردا(دوشنبه 11 بهمن) از مصلای بزرگ امام خمینی(ره) به سمت بهشت زهرا(س) برگزار می شود.

۴۲۲۳۵

تذکر غیرمعمول یک نماینده به خودش/درخواست تلویحی از مردم برای تماس نگرفتن مکرر با تلفن نمایندگان

محسن کوهکن در جلسه علنی امروز مجلس گفت: تذکر من از تذکرات سایر نمایندگان متفاوت است. تذکرات عمدتا به مسئولین اجرایی داده می‌شود، اما تذکر من به خودم و مردم است.

او ادامه داد: زمانی که روزهای اول کار مجلس را شروع می‌کنیم فکر می‌کنیم چهار سال زمان زیادی نیست و باید برای حل مشکلات مردم اقدامی انجام دهیم، اما بعد از مدت کوتاهی دو عارضه بزرگ گریبان ما را می‌گیرد و بر چشم بر هم زدنی مجلس تمام می‌شود.

نماینده لنجان افزود: مساله اول این است که ایراداتی را که عموم مصوبات قبلی دارند دستگاه‌ها با طرح های یک فوریتی و دو فوریتی سراغ ما می‌آورند و ما به سمت رفع این ایرادات می رویم و از مسائل اساسی باز می مانیم.

کوهکن همچنین متذکر شد: تذکر به مردم این است که نمایندگانی که انتخاب کرده اید سه روز در هفته از صبح تا ظهر باید تمام فکر و ذهنشان متوجه مصوباتی باشد که برای شما ایجاد حق تکلیف می کند. اما کم نیستند کسانی که ناگزیرند تلفن همراهشان را جواب بدهند و شاید دو سوم جلسه علنی را باید به تلفن اختصاص دهیم.

او افزود: گوشی‌هایی که در گوش تک تک ماست باعث می‌شود به جای بررسی طرح ها و شنیدن مطالبی که همکارانمان مطرح می‌کنند، با موکلمان صحبت کنیم. این ها به کار لطمه می زند و طراز نمایندگی را پایین می‌آورد. اگر بخواهیم دستگاه‌ها از هیمنه قانونگذار و مجلس حساب ببرند و به تعهدات خود و مردم عمل کنند، جایگاه خودمان را ارتقاء دهیم و این عیب را برطرف کنیم.

29212

پزشکیان: خداوکیلی قرار نیست کاندیدا شوم /وقتی تایید رهبری روی سر روحانی است چرا ردصلاحیت شود؟

مسعود پزشكيان درباره موضوع نامزد پوششي در كنار روحاني به خبرنگار خبرآنلاين گفت: من اطلاعي ندارم و به نظر حرف تازه اي مي آيد. چرا بايد رئيس جمهوري وقتي دوره اش تمام مي شود بگويند، رد صلاحيت است؟ خودمان حرفي می زنيم تا در دهان بقيه بيفتد؟

وي ادامه داد: اگر قرار است آقای روحانی ردصلاحيت شود، همين الان او را محاكمه كنيد ااما اگر هنوز مي تواند رئيس جمهور باشد و تاييد رهبري روي سر اوست، چرابايد در آخر دوره ردصلاحيت شود؟

نايب رئيس مجلس درباره چرايي بيان اين احتمال در فضاي سياسي اظهار كرد: شايد جو سياسي است كه براي از صحنه به در بردن آقاي روحاني درست كرده اند.

پزشكيان درباره شايعاتي كه درباره تشكيل ستادهاي انتخاباتي اش مطرح مي شود، نيز اظهار كرد: من نه از ستاد خبر دارم و نه خداوكيلي قرار است كانديدا شوم.

وي ادامه داد:‌ اولا ستاد يا چيزي با اين كاركرد اصلا درست نشده و دوما اينكه من به  فكر اينكه بخواهم كانديدا شوم نيستم. البته عده اي مي آيند و از ن درخواست مي كنند اما اينكه من بخواهم ستادتشكيل دهم، چنين چيزي وجود ندارد.

نماينده مردم تبريز درباره برنامه شخصي اش براي كانديداتوري تصريح كرد: من هيچ تصميمي در اين رابطه نگرفته ام اما در آينده و بسته به شرايط روزگار ممكن است آدم تصميمي بگيرد اما اكنون به هيچ وجه در اين فكر نيستم.

29213

کودکان دارای مادر معتاد، ۷ برابر بیشتر معتاد می‌شوند/ زنان در معرض ناامنی روانی

علی ربیعی در آیین افتتاح مرکز جامع خدمات مشاوره گفت: در احکام دائمی و همچنین در برنامه ششم توسعه مسائل سلامت اجتماعی به خوبی دیده شده و گمان می‌کنم حقوق بهزیستی در ایفای نقش خود در برنامه ششم توسعه در حوزه‌های رفاه اجتماعی و سلامت اجتماعی در نظر گرفته شده و با ابلاغ احکام دائمی ابهامات قانونی این حوزه در راستای انجام وظایف بهزیستی نیز برطرف خواهد شد.

وی ادامه داد: با رفع این اقدامات قانونی و ابلاغ احکام هم مسئولیت ما سنگین تر خواهد شد و هم امکان قانونی برای انجام اقدامات موثرتر را خواهیم داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه ضمن بیان آنکه «صدای بهزیستی رسا نیست» گفت: نظریه‌ای در دنیا وجود دارد که به رابطه میان شغل و شاغل می‌پردازد و در راستای همین نظریه بهزیستی نیز همانند گروه‌های هدف خود بوده و صدایش کم است.

ربیعی ادامه داد: بچه‌های بهزیستی صدایشان شنیده نمی‌شود تا جایی که حتی پزشکان حاضر در بهزیستی نسبت به سایر پزشکان تا 7 برابر کمتر حقوق دریافت می‌کنند.

وی در ادامه ضمن اشاره به گزارش عملکرد بهزیستی در آخرین ملاقات با مقام معظم رهبری در خصوص آسیب‌های اجتماعی گفت: در آخرین ملاقات با مقام معظم رهبری در خصوص آسیب‌ها، بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور گزارش عملکرد خوبی را ارائه کرد و با این گزارش توانستیم خدمات بهزیستی را بیش از پیش به منظر همگان بیاوریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تقاضا از رئیس بهزیستی به منظور برگزاری جلساتی با متخصصان حوزه‌های اجتماعی به منظور طرح و اجرای احکام دائمی و همچنین وظایف بهزیستی در برنامه ششم توسعه و نقش‌های پیش روی آن گفت: با ابلاغ این احکام دائمی و همچنین آغاز اجرای برنامه ششم توسعه پوست اندازی اساسی در بهزیستی ایجاد خواهد شد.

ربیعی در ادامه به خدمات مشاوره و روانشناسی نیز اشاره کرد و گفت: امروزه مشاوره و روانشناسی مسئله اجتناب ناپذیر زندگی اجتماعی است و انسان‌های امروز نیازمندند که در دوراهی‌ها و نادانسته‌هایشان پرسش کنند.

وی در ادامه ضمن اشاره به آنکه در فرهنگ سنتی ایران نیز مراجعه به ادبیات و اشعار بزرگان برای نجات یافتن از دوراهی‌ها مطرح بوده است گفت: در جوامع جدید مشاوره گرفتن از جهات بسیار زیادی پیچیدگی‌هایی را پیدا کرده و انسان‌ها در تعاملات خود با هزاران مسئله متعدد مواجه شده‌اند و سرعت تغییر متغیرها به شدت افزایش و کنترل آنها نیز به شدت کاهش یافته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: انسان امروز در هر لحظه با هزاران هزار دیتا مواجه است به همین دلیل جوامع جدید بیش از گذشته نیاز به مشاوره و تکیه گاه روانی دارند؛ صحیح است که علم رشد و افزایش پیدا کرده اما نادانسته‌های بشر نیز نسبت به گذشته افزوده شده است و همین نادانسته‌ها باعث تغییر مسیر زندگی شخصی و حتی گرایش به آسیب‌ها دارد و همین جا نقش نهادهای مشاوره‌ای بیش از پیش هویدا می‌شود.

ربیعی در ادامه ضمن بیان آنکه در حال حاضر تنش‌های اجتماعی بیش از پیش انسان را احاطه کرده است گفت: در حال حاضر در جوامعی مانند ایران دوران تحول نسلی را طی می‌کنیم به طوریکه نسل امروز با گذشته تغییر کرده و هر نسل خصوصیات خاص خود را دارد همانطور که نسل حاضر نیز در سبک همسرگزینی، خواستگاری، تعامل با همسر، فرزندپروری، انتخاب شغل و تعامل با همکار و … تغییرات زیادی کرده تا جایی که در سبک مسئولیت پذیری در قبال جامعه، تفاوت لذت و بهجت در جامعه نیز با نسل‌های قبلی متفاوت است.

وی ادامه داد: در حال حاضر شاهد سرگشتگی روز افزون جوامع و افزایش نیاز به نقش مشاوران و ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی به افراد هستیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: نیاز داریم که برای مردم هزینه کنیم تا با امنیت بیشتری زندگی کنند و باید کیفیت زندگی افراد را افزایش دهیم.

ربیعی ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد که 23.4 درصد از افراد 15 تا 64 سال در طیفی از ناامنی روانی قرار دارند؛ اگر این آمار صحیح باشد یعنی از هر پنج نفر یک نفر در طیف ناامنی روانی قرار دارد و وظیفه بهزیستی آن است که به این افراد خدمات دهد زیرا برخی حتی هزینه یک مشاوره هم ندارند.

وی همچنین عنوان کرد: متاسفانه زنان به ویژه زنان تنها بیش از دیگران در معرض ناامنی روانی قرار دارند این در حالیست که در شهرهای بزرگ همچون تهران و کرج و پس از آن سایر کلانشهرها نیز افراد بیش از شهرهای کوچک در معرض ناامنی‌های روانی هستند.

ربیعی همچنین گفت: کودکانی که مادران معتاد دارند هفت برابر بیشتر معتاد می‌شوند و این نشان دهنده فراگیری از مادر است، این حالیست که اکنون جوامع پیچیده‌تر و نیاز به مشاوره بیشتر شده است.

وی افزود: با وجود آنکه کشور ایران به لحاظ GDP و سایر شاخص‌های رشدی در شرایط مشابهی با کشورهای توسعه یافته قرار ندارد اما در حال حاضر ارتباطات شرایطی را فراهم کرده که سبک زندگی در ایران به سمت سبک زندگی در کشورهای توسعه یافته رفته و این مسئله شکاف بین منزلت و موقعیت است.

 

۴۲۴۲