تصاویر | بازار فرش تبریز ؛ بازاری قدیمی و شناخته شده در جهان

 

به گزارش ایرنا، سالانه افزون بر 300 میلیون دلار فرش تبریز تنها از گمرکات آذربایجان شرقی به خارج از کشور صادر می شود.
61282 

 

عکس | مهران مدیری در پشت صحنه فیلم سینمایی «ساعت پنج عصر»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مدیری و گروه تولید این فیلم سینمایی این روزها در تهران سرگرم فیلمبرداری هستند و در عکس‌های منتشر شده از فیلم، تصاویری از سیامک انصاری بازیگر نقش اصلی «ساعت پنج عصر» مقابل دوربین محمود کلاری دیده می‌شود.

تازه‌ترین عکسی که از پشت صحنه این فیلم سینمایی منتشر شده، مدیری را در حال گفت‌و‌گو با کلاری مدیر فیلمبرداری این فیلم نشان می‌دهد.

58244

امکان ورود موقت کالاهای ایرانی به ۶۷ کشور جهان

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، الحاق ایران به کنوانسیون ورود موقت (استانبول) که اقدامات لازم در مورد آن از سوی گمرک ایران فراهم شده است، مزیت‌های ذیل را در پی دارد:

1. تا به حال ۶۷ کشور از ۱۸۰ کشور عضو سازمان جهانی گمرک به این کنوانسیون ملحق شده‌اند که آخرین موارد شامل موارد زیر است:
قطر و اندونزی (۲۰۱۴) قزاقستان (۲۰۱۳) بحرین و عمان (۲۰۱۲) برزیل، ترینیداد و توباگو و عربستان(۲۰۱۱) صربستان، بوسنی، امارات و گرجستان (۲۰۱۰) آلبانی و مولداوی (۲۰۰۹) ماداگاسکار و مونته نگرو(۲۰۰۸) تایلند (۲۰۰۷) مقدونیه و یوگسلاوی سابق (۲۰۰۶) مجارستان (۲۰۰۵) مالی، شیلی، آفریقای جنوبی، اوکراین، ترکیه، پاکستان (۲۰۰۴) مغولستان (۲۰۰۳) رومانی (۲۰۰۲) مالت (۲۰۰۱) اسلواک، اسلوونی (۲۰۰۰) کرواسی، جمهوری چک، لاتویا (۱۹۹۹) لیتوانی، الجزایر، آندورا، بلاروس (۱۹۹۸) دانمارک، فنلاند، فرانسه، بلژیک، آلمان، ایرلند، یونان، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال، اسپانیا، سوئد، بریتانیا، تاجیکستان (۱۹۹۷) روسیه، استونی (۱۹۹۶) لهستان، هنگ کنگ، موریس، سوییس (۱۹۹۵) اتریش(۱۹۹۴) چین، نیجریه (۱۹۹۳) استرالیا، اردن، زیمبابوه (۱۹۹۲) مراکش (۱۹۹۱) غنا، رژیم صهیونیستی، نیجر، سودان (۱۹۹۰)

2. سیستم کارنه آ.ت.آ (کنوانسیون آ.ت.آ و کنوانسیون استانبول) دارای مزایایی برای طرف‌های تجاری، بازرگانان و مسافران و نیز برای گمرکات است.

3. عوارض و حقوق گمرکی متعلقه، صرفا با ارائه کارنه تضمین واز طرف ادارات گمرک،‌ پذیرفته می‌شود. بنابراین، نیازی نیست وجوه نقدی یاهر گونه تضمین دیگری سپرده شود.

4. کارنه آ.ت.آ حمل‌ونقل کالاها را در ترانزیت گمرکی،‌ در مسیر رفت و یا برگشت از کشور ورود موقت شده و در صورت اقتضاء‌ در داخل آن کشور، تحت پوشش قرار می‌دهد.

5. در طول مدت اعتبار کارنه آ.ت.آ (معمولا یکسال) کالاها می‌توانند تحت همان کارنه در قلمرو گمرکی چند کشور عضو و هر موقع که دارنده آن مایل باشد،‌ به‌طور موقت وارد شوند.

6. پلمپ الصاق شده یا مشخصات کالاهایی که از طرف گمرکی ارائه شده، می‌تواند مورد شناسایی ادارات گمرک کشورهای عضو دیگری قرار گیرد که کالا از قلمرو آنها عبور می‌کند.

7. مزایای عملی این سیستم در افزایش شمار کشورهای عضو نمود پیدا می‌کند. کنوانسیون ورود موقت آ.ت.آ در حال حاضر از جانب ۶۲ کشور و کنوانسیون استانبول از جانب ۳۸ کشور به اجرا گذاشته شده است.

8. در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۷۸هزار کارنه آ.ت.آ صادر شده که ارزش این کارنه‌ها معادل ۳۰ میلیارد دلار بوده است. کارنه‌های صادره نتیجه همکاری مشترک سازمان جهانی گمرک و اتاق بازرگانی بین‌المللی آی سی سی است.

22535

عرضه کتاب هنوز سنتی است

صفا امیری، مدیر مسئول نشر براق با
اشاره به عواملی که به شکل زیربنایی مقصر اوضاع کنونی نشر هستند، گفت:
«اوضاع کنونی صنعت نشر کشور به نوع عرضه کتاب و ویترین هایی که در بازار
کتاب وجود دارد، بازمی‌گردد. در پخش کتاب به روز حرکت نکردیم و آنچنان که
شایسته است، برای آن تبلیغ نشد. بسیاری از ناشرین ما کتاب‌هایی تولید
می‌کنند که براساس نیاز روز نیست و براساس ساخت شخصی و موازی کاری هایی که
در این زمینه وجود دارد، ارائه می‌شود و به آن نمی پردازیم. »

وی
افزود: «کتاب ها به سبک امروزی به مخاطب ارائه نمی‌شود و آن را بسیار سنتی
عرضه می‌کنیم. در حالی که در دنیا از روش‌های جدید عرضه کتاب استفاده می
شود، در ایران به دلیل آنکه در عرضه سنتی کتاب موفقیت هایی داشتیم، کتاب را
به همان صورت سنتی عرضه می کنیم. در فستیوال های جدید مانند کتابگردی و
طرح های فروش کتاب شاهد هستیم، به عنوان مثال در روز کتابگردی گردش مالی
کتاب بسیار بالا بود تا حدی که سیستم خانه کتاب با مشکل مواجه شد. این
مسئله نشان می دهد مردم ما به کتاب علاقه دارند و به کتاب احساس نیاز می
کنند. بهره ای که از کتاب می خواهند از لحاظ محتوایی و صحافی نمی گیرند.
اگر این موارد را رعایت کنیم، دوباره اعتماد مخاطب جلب می شود.»

مدیرمسئول
نشر براق با اشاره  به میزان به روز بودن و کاربردی بودن محتوای کتاب ها
اظهار داشت: «ما ویترین خوبی برای نمایش کتاب نداریم. این مسئله باید در
وادی کتاب رعایت شود. کتابفروشی کوچک نمی تواند جوابگوی نیاز مردم به کتاب
باشد، بلکه به کتابفروشی‌های بزرگ برای عرضه کتاب نیاز داریم. بدون تردید
مردم از آن استقبال می کنند. در ابتدا به همکاران خود که در این عرصه
فعالیت می کنند، خداقوت می‌گویم. آنهایی که در عرصه نشر فعالیت می کنند به
فرهنگ علاقه مند بودند. همه ما نیاز داریم یک خانه‌تکانی از لحاظ نوع
عملکرد داشته باشیم و در این زمینه بازخوانی کنیم.» 

امیری ادامه
داد: «اگر بدون تردید محصولات جدیدی در عرصه نشر داشته باشیم، همه مردم
دنبال کتاب می آیند. اگر این خانه تکانی و تفکر‌تکانی انجام شود، دوباره می
توان رونق را به عرصه نشر بازگرداند. کسی که دغدغه فرهنگی دارد، وارد عرصه
نشر شده است. زمانی که کتاب بر اساس نیاز جامعه تهیه کنیم، به طور عمده
هزینه بر است و تنها کسانی می توانند این کار را انجام دهند که دغدغه
فرهنگی دارند این کار هزینه بر و زمان بر است.»

58244

راه ورود زنان به انتخابات ریاست‌جمهوری را باز کنیم

اينكه بعد از سي و چند سال از تدوين قانون اساسي،‌فضاي جديدي از سوي شوراي نگهبان شكل گرفته است و پاي حقوقدانان و متخصصان در تعريف و توصيف واژه رجل سياسي در امر انتخابات باز شده است،‌امري نيكو و شايسته است كه بايد آن را به فال نيك گرفت.

من معتقد هستم با توجه به اينكه زماني كه قانون اساسي كشور نوشته مي شد و زني همچون خانم گرجي شايستگي اش براي دادن رأي و تدوين قانون اساسي احراز شده بود، پس مراد و هدف بنيانگذار جمهوري اسلامي و حتي كساني كه در پيروي از ايشان براي جمهوري اسلامي قيام كردند، اين بود كه هيچ گونه تمايزي بين زن و مرد براي عهده دار شدن امور كشور در هيچ يك از سطوح نيست.

ما در دهه اول انقلاب يا حتي دهه دوم انقلاب اين مسائل و اين محدوديت نگاهي را به قضاوت زنان با استناد فقه سنتي مان داشتيم و شاهد بوديم كه برخي بر چند حديثي كه اعتبارشان مشخص نبود با حضور زنان در مقام قضاوت مخالفت ميكردند. اما در يك روند تجربه تاريخي در كشورمان شاهد بوديم كه دستگاه قضايي ما به اين نتيجه رسيد كه مي‌توان قاضي زن را منصوب كند.

من در اينجا ميخواهم جمله اي از يكي از فلاسفه مسلمان در قرن ششم به نام «ابن رشد» مطرح كنم. فردي كه دنياي غرب،‌ فلسفه اسلامي را از او فرا گرفتند و بسياري از افراد هم معتقد هستند اگر «ابن رشد» نبود با تهاجمي كه غزالي عليه فلسفه اسلامي كرد، فلسفه براي هميشه در جهان اسلام رخت ميبست. من فلسفه را بيش از آنكه در دنياي امروز، داده هاي فلسفي بدانم، فلسفه ورزي و انديشه ورزي عقلاني را مراد ميدانم.

ابن رشد در كتاب «فصل المقال» خودش اين عبارت را ميگويد كه «براي رسيدن به هدفي كه در آن طي طريق ميكنيم بايد سخن و روش پيشينيان را كه اين راه را رفتند، راهنما بدانيم،‌ چه بر آيين ما باشند چه نباشند.»

امروز دنياي غرب و دنياي توسعه يافته كه به تعبير ابن رشد بر آيين مسحيت هست،‌اين تجربه تاريخي را پشت سر گذاشت و اثبات كرد كه توانايي ها هيچ وجه تمايز جنسيتي ندارد و گاهي حتي تجربه هاي مديريتي داخل كشورمان نشان داده است كه مثلا رئيس سازمان حفاظت محيط زيست اگر توانايي كافي داشته باشند، ميتواند نسبت به گذشتگان خود كه مرد هم بودند، بهتر عمل كند.

در مورد قضاوت هم به رغم اينكه استدلال اين بود كه قاضي زن به دليل غلبه احساساتش، احتمال دارد حكم درستي ندهد،‌ولي امروز قوه قضائيه چنين نگاهي ندارد كه زنان قاضي ما ممكن است به دليل چيره شدن احساسات،‌ از مسير عقلاني خارج شوند.

به نكته ديگر هم بايد توجه كنيم كه قانون گذاري اساسا يك امر بشري است،‌ آن را نبايد الهي تلقي كرد. بنابراين معرفت تاريخي اقتضاء ميكند كه در هر مرحله براي قانون گذاري كه يك امر بشري است،‌نوع بشر اعم از زن و مرد در آن يكسان ديده شوند.‌چنانچه در تدوين قانون زنان مشاركت داشتند و خانم گرجي به عنوان يك زن مجتهده در خبرگان قانون اساسي حضور داشت.

از سويي ديگر به اين نكته توجه كنيم كه امروز ما وارد دنيايي شديم كه به عبارتي جهاني شده است و اگر چه  ما معتقديم كه هويت ديني و ملي خود را بايد در اين دنياي جهاني شده لحاظ كنيم اما بدون ترديد ارزش هاي حاكم بر اين دنياي جهاني شده كه به عنوان دنياي مدرنيته از آن ياد ميشود،‌ بي‌شك نبايد ناديده گرفته شود.

يكي از اين ارزش ها برابري است،‌ همچون برابري در برابر حق قانون گذاري و حق مديريتي در كشور. بنابراين بدون ترديد هم از نظر عقلاني و با توجه به روح كلي گفتمان وحي و گفتمان الهي،‌اين برابري  كه امروزه دنياي مدرن به عنوان دستاورد بشري به آن مي نازد، در روح كلي قرآن حاكم و جاري است.

لذا همچنان كه خداوند زن و مرد را مكمل هم قرار داده است، ما امروز به عنوان مسلماني كه از اين منشور الهي استفاده ميكنيم،‌حتما بايد مرادمان از واژه«رجل سياسي» ، معناي لغوي كلمه يعني مرد نباشد،‌بلكه به معناي مفهومي كلمه يعني انسان باشد. هر كسي اعم از زن و مردم كه قابليت و توانمندي براي مديريت كشور داشته باشد،‌همچنان كه زنان توانسته‌اند رياست وزارتخانه،‌نمايندگي مجلس و قضاوت را عهده دار باشند.

بنابراين ما به جرات ميتوانيم اين تجربه بشري را به مصداق جمله ابن رشد،‌ سر لوحه بازنگري فهم و درك خودمان از واژه «رجل سياسي»در قانون اساسي نشان دهيم و راه ورود زنان به عرصه رياست جمهوري و رقابت در اين حوزه را باز كنيم.

*فعال سیاسی اصلاح طلب و از مدیران اسبق خبرگزاری ایرنا

29217

 

واقعیاتى تکان دهنده از مکالمات خلبان با برج مراقبت کلمبیا

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛  خلبان هواپیمایی که روز سه‌شنبه در کلمبیا سقوط کرد، دقایقی قبل از بروز فاجعه در یک پیام صوتی ضبط شده، به برج مراقبت فرودگاه کلمبیا اعلام کرده است که سوخت هواپیما تمام شده و او دیگر قادر به کنترل آن نیست. طبق این نوار صوتی کشف شده، خلبان بارها به زبان اسپانیایی از برج مراقبت فرودگاه کلمبیا درخواست فرود اضطراری می‌کند؛ اما پیش از صدور اجازه فرود، هواپیما سقوط می‌کند.

در این حادثه از مجموع ۷۷ نفر خدمه و مسافر، ۷۱نفر کشته شدند كه اعضاى يك تيم فوتبال مطرح برزيل نيز در ميان كشته شدگان بودند

 

41258

نان لواش هم ثبت جهانی شد

به گزارش ایلنا، فرهاد نظری درباره یازدهمین اجلاس بین‌الدول میراث ناملموس گفت: در این اجلاس پرونده “فرهنگ پخت نان لواش” مطرح شد که پس از بحث و بررسی طولانی به ثبت رسید که با ثبت این پرونده، میراث ناملموس جهانی ایران به عدد یازده عنوان رسید.

او ادامه داد: این پرونده به طور مشترک بین کشورهای ایران، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، و ترکیه ثبت شد.

به گفته وی؛ همچنین سال ٢٠١٤ «نقش فرهنگی لواش» توسط ارمنستان ثبت شد. ارمنستان خواستار تغییراتی درباره پرونده مشترک لواش شد. پنج کشور تدوین کننده‌ پرونده لواش و ارمنستان و دبیرخانه یونسکو تفاهم کردند ایران به عنوان کشور مورد وثوق همه اعضای مذکور نقش هدایت و راهبری موضوع را برعهده گیرد.

نظری تاکید کرد: پس از بررسی‌های کارشناسی با مسئولیت هیأت نمایندگان ایران، در نهایت پرونده “فرهنگ پخت نان لواش” ثبت شد.

او گفت: پرونده‌های چندملیتی بر اساس ریشه‌ها و مشترکات فرهنگی تشکیل می‌شود و باعث تقرب فرهنگ‌ها و گفت‌وگو و صلح می‌شود. یونسکو کشورها را به تدوین پرونده‌های مشترک ترغیب می‌کند.

وی که در این اجلاس حضور دارد، اظهار کرد: در این اجلاس دو پرونده چندملیتی از ایران «نوروز» و «فرهنگ پخت نان لواش» به ثبت رسید.

نوروز قبلاً سال ٢٠٠٩ با همکاری هفت کشور ثبت شد. در این اجلاس پنج کشور افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، و قزاقستان به پرونده نوروز افزوده شدند و این پرونده مجدداً به شماره و تاریخ جدید و با عضویت دوازده کشور و با مدیریت ایران به ثبت رسید.

او تاکید کرد: نمایندگان ایران در این اجلاس احمد جلالی سفیر ایران در یونسکو، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور، فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث‌معنوی و طبیعی، مینا عمیدزاده رئیس گروه میراث ناملموس، شروین گودرزی کارشناس میراث ناملموس و شبان میرشکرایی کارشناس میراث ناملموس هستند.

۴۷۴۷