مرگ یک کودک بر اثر حمله تمساح در چابهار

 

 بعد
از ظهر امروز کودکی ۱۰ ساله از اهالی روستا کشاری شهرستان سرباز، در حاشیه
رودخانه سرباز توسط یک تمساح پوزه کوتاه (گاندو) به درون رودخانه کشیده
شده و متاسفانه جان خود را از دست می دهد.
  مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: جسد کودک جان
باخته به پزشکی قانونی چابهار منتقل شده است.
 
بر اساس گفته شاهدان
مرگ کودک توسط یک تمساح در حاشیه رودخانه رخ داده است و در صورتیکه نظر
پزشکی قانونی نیز این موضوع را تایید کند سازمان حفاظت محیط زیست دیه کودک
را به خانواده مرحوم پرداخت خواهد نمود.

 

1717

تصویر صحنه ای که شاید کریس رونالدو سال ها حسرتش را بخورد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ کریس رونالدو در دیدار تیمش مقابل لهستان در یک چهارم یورو 2016 در دقیقه 86 بازی این موقعیت را گل نکرد تا شاید اگر پرتغال موفق به برد نشود، سال ها حسرت این توپ را بخورد. رونالدو با گلزنی در این بازی می تواند در این جام 3 گله شود و به رکورد 9 گل پلاتینی در تاریخ یورو برسد.

41257

فرار جیمی جامپ به داخل زمین در شبی که رونالدو حوصله هیچکس را نداشت!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در جریان وقت اضافه دوم دیدار تیم های پرتغال و لهستان یک جیمی جامپ برای رسیدن به رونالدو وارد زمین شد که توسط ماموران به بیرون فرستاده شد. نکته جالب درباره این جیمی جامپ این بود که با سرعت زیادی به سمت رونالدو دوید و او هم که در دقایق آخر بازی در نیمه دوم یک موقعیت فوق العاده را از دست داده بود، اصلا حال و حوصله توجه به کسی را نداشت! این جیمی جامپ که اتفاقا سرعت بسیار خوبی هم داشت وارد زمین شد و سعی داشت که خود را به رونالدو برساند اما با هجوم تعداد زیادی از ماموران امنیتی روبرو شد و ناکام ماند. پس از اینکه ماموران این جیمی جامپ را از زمین به بیرون هدایت کردند داور آلمانی مسابقه با دراپ بال مجددا بازی را به جریان انداخت.
نکته جالب شاید این باشد که بر اساس قانون نانوشته ای که وضع شده این بار هم کارگردان تلویزیونی از دادن تصاویر بسته جیمی جامپ خودداری کرد تا کسی تنها بدلیل رسیدن به شهرت هوس دست زدن به چنین کاری را نکند

41257

پرتغال 6

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ دو تیم پرتغال و لهستان اولین بازی مرحله یک چهارم نهایی یورو 2016 را امشب و بعد از 2 روز استراحت تیم ها برگزار کردند. پرتغال در دقایق آخر موفق به حذف کرواسی شد و به این مرحله رسید. در مقابل لهستان در ضربات پنالتی سوئیس را حذف کرد و به جمع 8 تیم پیوست. هر یک از دو تیم با رسیدن به جمع 4 تیم به چیزی می رسید که شاید هیچکس فکرش را نمی کرد که اتفاق بیفتد.

بازی از همان ابتدا زیبا آغاز شد. جدال رونالدو و لواندوفسکی حساسیت های بازی را بالاتر هم برده بود. در حالیکه فقط 2 دقیقه از شروع بازی گذشته بود، رابرت لواندوفسکی دروازه پرتغال را باز کرد تا به رکورد منفی گل نزدن خود در 7 بازی متوالی پایان دهد. بعد از این گل پرتغال سر تا پا حمله شد. اما خیلی توان ایجاد موقعیت روی دروازه لهستان را نداشت. تا اینکه در دقیقه 33 رناتو سانچز جوان ترین بازیکن پرتغال در این تورنمنت با یک و دوی زیبای خودش همراه با نانی موفق شد توپ را به کنج دروازه فابیانسکی بفرستد و بازی را به تساوی بکشاند.

بعد از این گل هر دو تیم خیلی محتاط تر بازی کردند. نه پرتغال و نه لهستان که با کلی سختی به اینجا رسیده بودند، دوست نداشتند خیلی راحت از جام کنار بروند. در دقیقه 86 بهترین موقعیت بازی بعد از گل پرتغال، برای رونالدو ایجاد شد که او با فرار از تله آفساید دز عین ناباوری نتوانست دروازه لهستان را باز کند. کریس رونالدو این موقعیت را از دست داد تا بازی به وقت اضافه کشیده شود.

در وقت اضافه هم دو تیم چیز خاصی برای نمایش نداشتند. هم خسته بودند و هم خیلی محتاط تر بازی می کردند. شاید مهم ترین اتفاق بازی در 30 دقیقه وقت اضافه حضور یک جیمی جامپ درون زمین بود! تلاش دو تیم در پایان 120 دقیقه بی نتیجه بود و کار به پنالتی کشید. نتیجه در ضریات پنالتی اینگونه رقم خورد:

پرتغال : رونالدو ( گل ) – رناتو سانچس ( گل ) – موتینیو ( گل ) – نانی ( گل ) – کوارشما ( گل )

لهستان : لواندوفسکی ( گل ) – میلیک ( گل ) – گیلیک ( گل ) – بلازیکوفسکی ( X )

برنده بازی ولز – بلژیک حریف پرتغال در مرحله نیمه نهایی خواهد بود.

پوتین و اولاند درباره مساله قره باغ گفت وگو کردند

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری روسیه همتای فرانسوی خود را به عنوان یکی از سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا از نتایج نشست اخیر سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در سن پترزبورگ مطلع کرد.
بنا به اعلام دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، روسای جمهوری روسیه و فرانسه عصر روز پنجشنبه در این گفت و گوی تلفنی ابراز امیدواری کردند نتایج به دست امده در نشست سه جانبه سن پترزبورگ به پیشبرد روند صلح قره باغ کمک کند.
دو طرف توافق کردند به همکاری در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل و فصل سیاسی مساله قره باغ ادامه دهند.
روسیه، آمریکا و فرانسه سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل و فصل مناقشه قره باغ هستند که از حدود دو دهه پیش برای حل این مساله تلاش و مذاکره می کنند.
پوتین و اولاند همچنین در مورد مساله اوکراین و همه پرسی برگزیت که در ان اکثر مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند، گفت و گو کردند.
سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز 31 خرداد ماه در سن پترزبورگ دیدار و در مورد بیانیه مشترکی توافق کردند که افزایش شمار ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در منطقه مورد مناقشه قره باغ، از جمله بندهای مهم آن است.
بنا به اعلام دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، در بیانیه خاطرنشان شد که روسای جمهور ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر پایبندی به توافق های به دست آمده در دیدار 16 می وین برای تثبیت اوضاع در منطقه مورد مناقشه قره باغ و ایجاد فضای برای پیشبرد روند حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه تاکید کردند.
در ادامه بیانیه آمده است: دو طرف همچنین از رعایت آتش بس در خطوط حائل در منطقه قره باغ ابراز رضایت کردند.
روسای جمهوری روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در بیانیه مشترک خود همچنین بر اهمیت برقراری دیدارهای منظم برای حل مناقشه قره باغ تاکید کرده و توافق کردند به این دیدارها در چنین چارچوبی در کنار همکاری با سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا که به بخش پایانی دیدار سن پترزبورگ دعوت شده بودند ادامه دهند.
مناقشه میان دو کشور قفقاز جنوبی در سال 1988میلادی به دلیل تلاش های ارمنستان برای الحاق بخشی از سرزمین های آذربایجان آغاز و در سال 1992میلادی به درگیری نظامی تبدیل شد.
درنتیجه این مناقشه منطقه قره باغ کوهستانی و هفت شهرستان دیگر آذربایجان به اشغال نیروهای ارمنستان در آمد.
چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره این مناقشه که خواستار خروج بدون قید و شرط نیروهای ارمنستان از سرزمین های آذربایجان است تا به حال اجرا نشده است.
تلاش های میانجیگری بیش از20 سال گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک آمریکا ، روسیه و فرانسه برای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ کوهستانی نتیجه ای نداشته است.
درگیری های شدید اوایل ماه آوریل گذشته میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی هر دو طرف مناقشه شد، میانجیگران بین المللی را وادار به افزایش تلاش های میانجیگری برای حل و فصل این مناقشه کرده است.

4949

آیت‌الله هاشمی:در اوج تلخی‌ شهادت برخی نمایندگان در سال 60،نواختن زنگ رسمیت جلسه مجلس چقدر شیرین بود

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، اکبر هاشمی رفسنجانی، صبح امروز در دیدار جمعی از اعضای تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی از سراسر کشور و جمعی از فعالان کانون‌های فکری و هنری و همچنین کانون‌های نشریات دانشجویی، دانشجویان امروز دانشگاه‌های سراسر کشور را مدیران و مسئولان فردای جامعه دانست و گفت: ارزش کار دانشجویی، ورود به عرصه‌های پر هزینه با هدف تقویت پایه‌های نظام و حمایت از مردم است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به سوابق پنجاه و چند ساله خویش در مبارزه و مسئولیت‌های مختلف نظام و آشنایی با اقشار مختلف، اظهار داشت: جوانانی که در زمان دانشجویی، در کنار تحصیل، با نگاهی منصفانه، مسایل سیاسی را تجزیه و تحلیل می‌کنند، بعدها مسئولان موفق کشور می‌شوند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به نگرانی چند تن از دانشجویان که به خاطر ایجاد محدودیت‌ها در فعالیت‌های آنان در سال‌های گذشته، ابراز گلایه کرده بودند، خاطرنشان کرد: از محدودیت‌ها خسته نشوید که «افضل الاعمال احمزها».

وی با بیان این جمله که «منافقین در همه‌ تاریخ اسلام حضور داشتند»، به اقدامات منافقین در شهادت ائمه جمعه اشاره کرد و افزود: به خاطر انحرافات فکری کارشان به جایی رسید که زمانی ستون پنجم ارتش بعث برای مقابله با مردم ایران بودند و الان نیز در خدمت اهداف صهیونیست‌ها هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارائه تحلیلی تاریخی از روند شکل‌گیری منافقین در سال‌های مبارزه و انحراف تدریجی آنان تا محو شدن در افکار التقاطی کمونیست‌ها، به مقطع پس از پیروزی انقلاب به ویژه مقطع ایام فاجعه هفتم تیر اشاره کرد و اظهار داشت: وقتی مردم به خاطر افکار انحرافی آنان را پس زدند، به فکر انتقام افتادند که به فاصله‌ی دو سه ماه در سال‌های اول انقلاب بسیاری از شخصیت‌های ارزنده انقلاب را شهید کردند و در سال 60، ابتدا آیت‌الله خامنه‌ای را ترور کردند که خدا ایشان را برای آینده نظام حفظ کرد، سپس دفتر حزب جمهوری اسلامی را با 72 مسئول از قوای سه گانه منفجر کردند که هدفشان سقوط انقلاب بود و در سومین حرکت منافقانه رئیس جمهور و نخست وزیر ما را به شهادت رساندند.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، با یادآوری روزهای سخت تیرماه 60 ، گفت: پس از شهادت 72 نفر برای رسمیت بخشیدن به جلسات مجلس شورای اسلامی، مجبور بودیم نمایندگان مجروح را با تخت‌های بیمارستانی به مجلس بیاوریم و یادم می‌آید در اوج تلخی‌های آن روزها، نواختن زنگ رسمیت جلسه مجلس چقدر شیرین بود!

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه صحبت‌های خود با توصیه دانشجویان به فراگیری علم و دانش، جغرافیای سیاسی ایران، منابع غنی، نیروهای تحصیل‌کرده فراوان، استعدادهای درخشان، وفاداری مردم به کشور و بالاتر از همه مکتب اهل بیت(ع) را امتیازات ایران برای الگو شدن در دنیا و جهان اسلام خواند و خطاب به جوانان دانشجو، خاطرنشان کرد: شما نسل جوان، خود را برای مسئولیت‌های مهم آماده کنید و یادتان باشد که مردمی بودن و با مردم بودن را فراموش نکنید.

وی با اشاره به اوضاع نگران کننده‌ مسلمانان در کشورهای افغانستان، پاکستان، یمن، بحرین، عراق، سوریه، لبنان، مصر، لیبی و تونس، امنیت پایدار ایران در منطقه‌ آلوده به آتش و خون را نتیجه اتکای نظام به مردم دانست و افزود: در تشکل‌ها با تکیه بر نظرات دانشجویان، تمرین دموکراسی و مردم سالاری کنید تا فردا در جامعه نیز از این شیوه‌ ستودنی که پایه‌گذار آن در تاریخ معاصر ایران، امام راحل(ره) بودند، استفاده کنید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح برنامه‌های دشمنان اسلام از صدر تا کنون، به اهداف جعل رژیم صهیونیستی در منطقه‌ خاورمیانه اشاره کرد و با یادآوری اهمیت حضور در مراسم راهپیمایی جمعه آخر ماه رمضان برای قدس، اظهار داشت: اگر مسلمانان به جای درگیری‌های قومی و مذهبی و کشتار همدیگر، به حمایت از فلسطین می‌پرداختند، شاهد زندگی سخت آوارگان و زندانی‌های مبارزان و جنایات ضدّ بشری صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی‌، مخصوصاً غزه نبودیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با یادآوری حساسیت‌های امام نسبت به اسرائیل و ابتکار انتخاب آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز جهانی قدس، خاطرنشان کرد: مسلمانان عالم و به ویژه ایرانیان در تمام این سال‌ها ثابت کردند که روز قدس از آرمان‌های ملت فلسطین و قداست اسلامی مسجد الاقصی حمایت می‌کنند و امسال نیز با حضور شکوهمند خویش در راه‌پیمایی به غاصبان یادآوری می‌کنند که دفاع از آرمان‌های فلسطین مشمول زمان و فراموشی نخواهد شد.

2929

واکنش چاوشی به انتقاد هوادارانش،گرد و خاک پرسپولیسی‌ها در شبکه‌های اجتماعی و بقیه اخبار پرکلیک

محسن چاوشی لحظاتی از آهنگ جدیدش را در صفحه شخصی‌اش
قرار داده بود اما با انتقاد تعدادی از طرفدارانش روبرو شد که خواستار این شده بودند
که چاوشی از ترانه‌های امروزی استفاده کند. اینجا را ببینید.

 مهر نوشت:
ملیحه نیکجومند با نام هنری شیده رحمانی هنرمند قدیمی و بازیگر سینما و تلوزیون بر
اثر سانحه در بیمارستان بستری و از ناحیه سر و صورت به شدت آسیب دیده است. اینجا را ببینید.

سیاست

ایرنا نوشت: به دنبال اظهارات رییس سازمان بازرسی کل کشور درخصوص اعمال
فشار در انتصاب مدیرعامل بانک رفاه و ارتباط آن با یکی از نزدیکان رییس
جمهوری، علی ربیعی روز سه شنبه تاکید کرد که اساسا انتصاب یا عزل مدیران
عامل بانکها دارای رویه و ضوابط خاصی است که با نظارت دستگاههای ناظر اعمال
و اجرا می شود.اینجا را ببینید.

«عده‌ای که در دست‌اندازی به بیت‌المال مسابقه می‌گذارند
و آلوده به سیاسی‌کاری هستند، نمی‌توانند مدعی پیروی از پیامبر باشند و دیگران را
تخطئه کنند.» اینجا را ببینید.

اقتصاد

در جریان معاملات روز
چهارشنبه قیمت دلار صعودی شد و انواع سکه روند قیمتی کاهشی داشتند. اینجا را ببینید.

به دنبال انفجارهای فرودگاه آتاتورک استانبول،تمام شرکت های
هواپیمایی پروازهای خود به مقصد استانبول را تا پیش از ظهر امروز لغو
کردند. اینجا را ببینید.

جامعه

ایران نوشت:زن جوان با
مراجعه به مطب پزشک وقتی فهمید دچار بیماری سرطان شده و مهلت چندانی برای ادامه
زندگی با شوهر و فرزندانش ندارد تصمیم گرفت پیش از مرگ برای شوهرش همسری انتخاب
کند تا سرپرستی دختر و پسرش را به یک هووی مهربان بسپارد. اما پس از یافتن زنی
برای شوهرش سرنوشت، ماجرای شگفت‌انگیزی را برایش رقم زد . اینجا را ببینید.

فارغ از
پیام های سیاسی، امنیتی و بین المللی این انفجار می تواند برای ترک ها شوک آور
باشد، تاثیر مستقیمی است که بر صنعت توریسم در این کشور می گذارد. اینجا را ببینید.

بین الملل

 واحد
مرکزی خبر نوشت: شبکه بی بی سی در خبری فوری به نقل از نخست وزیر ترکیه داعش را
مظنون حمله تروریستی در فرودگاه استانبول دانست. اینجا را ببینید.

سخنان رئیس‌جمهور سوریه در
مورد تبدیل حلب به قبرستان رژیم رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه نشان داد
مذاکرات سوریه تقریباً بدون آغاز شدن شکست خورده است.. اینجا را ببینید.

ورزش

جدایی همزمان طارمی و
رضاییان برای هواداران پرسپولیس گران تمام شده است. اینجا را ببینید.

میزان
نوشت: مدافع و مهاجم ملی‌پوش پیشین تیم فوتبال پرسپولیس به تیم ریزه‌اسپور ترکیه
پیوستند. اینجا را ببینید.

دانش

 کمبود
ویتامین دی با دریافت کمتر از ۶۰۰
واحد از این ویتامین در روز برای زنان و مردان مرتبط است و می‌تواند منجر به عوارض
بسیار جدی و حتی مرگ زودرس شود. اینجا را ببینید.

 عکس روز
نشنال جئوگرافیک به تصویری متفاوت از یک شیر اختصاص پیدا کرده است. شیری که در
پارک ملی حیات وحش ماسای مارا در کنیا مشغول کش و قوس در زیر ابرهایی در ارتفاع
پایین است. اینجا را ببینید.

 فناوری اطلاعات

مقاطعه‌کار امنیتی سابق
آژانس NSA به پوتین توصیه کرد تا قانون جدید ضبط مکالمات
تلفنی و پیامک کاربران روسیه را امضاء نکند. اینجا را ببینید.

دیتای جدید دریافتی از ناسا
منجر به شفاف‌تر شدن تصاویر سرویس تصویری گوگل ارث و گوگل مپ شد. اینجا را ببینید.

طنز و کاریکاتور

مرد مشهور به «بگم بگم» که
ابزار سیاسی‌اش افشاگری و یا ژست آن بود این روزها، سیاسیون را به اخلاق و عدم
افشاگری در مباحث سیاسی توصیه می کند. اینجا را ببینید.

در حاشیه خروج انگلیس از اتحادیه
اروپا و تحرکات برخی کشورهای دیگر عضو اتحادیه. اینجا را ببینید.

چند رسانه ای

 تصاویر
تکان‌دهنده که از دوربین‌های امنیتی فرودگاه آتاترک استانبول در ترکیه به دست آمده‌اند،
‌لحظه‌ای از حمله تروریستی به این فرودگاه را ثبت کرده‌اند که یکی از تروریست‌های
مسلح در حال دویدن در راهروهای فرودگاه به ضرب گلوله پلیس از پا در‌می‌آید و اسلحه‌اش
روی زمین می‌افتد. اینجا را ببینید.

گروه های امدادی از نخستین
ساعات حدود 150 مجروح حمله تروریستی فرودگاه اتاتورک ترکیه را به مراکز درمانی
انتقال دادند. اینجا را ببینید.

پربحث ترین ها

برخی ها معتقدند ،کاهش نرخ های سود سپرده بانکی به حداکثر 15 درصد در شرایط
کنونی نباید انجام می شد،چون نرخ سود تسهیلات 18 درصد تعیین شده است.اینجا را ببینید.

«عده‌ای که در دست‌اندازی به بیت‌المال مسابقه می‌گذارند و آلوده به
سیاسی‌کاری هستند، نمی‌توانند مدعی پیروی از پیامبر باشند و دیگران را
تخطئه کنند.» اینجا را ببینید.

محبوب ترین ها

میزان نوشت: مدافع و مهاجم ملی‌پوش پیشین تیم فوتبال پرسپولیس به تیم ریزه‌اسپور ترکیه پیوستند.اینجا را ببینید.

مهدی طارمی با پیوستن به ریزه اسپور، باعث خوشحالی هواداران استقلال شده است.اینجا را ببینید.

/212 17

بـاغ رویایی هخامنشیان تلی از خاک و دیگر هیچ!

آنطور که باستان شناسان می گویند آرامگاه و كاخهای كوروش در میان باغی بزرگ و دشتی خرم واقع بوده كه توسط گذرهای آبی متعددی كه از رود پلوار سرچشمه میگرفته، سیراب میشده اند. این محوطه زیبای سرسبز را باغ پاسارگاد (باغ سلطنتی) مینامند؛ باغهایی که یکی از قدیمیترین بقایای باغسازی ایرانی بوده و اکنون تنها بخشی از زهکشیها و آبنماهای آن باقیمانده است. باغ شاهی یا سلطنتی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد شامل مجموعهای از کاخها و کوشکها به همراه جویهای سنگی و گلی بوده که آثار کمی از آنها باقی مانده و كل باغ در حدود ۸ هکتار وسعت داشته است. کارشناسان حوزه میراث فرهنگی بر این باورند کوروش اولین شخصی است که در ایران شخصاً دستور داده بود که باغ پاسارگاد چگونه ایجاد شود و درختها نیز به چه شکل کاشته شوند و در واقع هندسیسازی باغ و شکل و شمایل آن از دیدگاه کوروش به عنوان باغ ایرانی مطرح شده است که البته این اطلاعات بر اساس نتایج حاصل از گروههای مختلف باستانشناسی بهدست آمده است.آنچه که این روزها گردشگران با ورود به محوطه جهانی پاسارگاد نمی بینند باغ است ، چرا که در این محوطه تاریخی به غیر از آرامگاه کوروش ،بقایایی از کاخ های هخامنشی و قسمتی از آبراهه های باغ پاسارگاد دیده می شود .
در حال حاضر نيز قسمت هاي عمده اي از آبراهههاي باغ در زير زمين قرار دارد و آن طور كه مدير پايگاه ميراث جهاني پاسارگاد مي گويد كمتر از 200 متر از اين آبراه ها برروي سطح زمين قابل ديدن است و تاكنون شناسايي شده است.
حميد فدايي در گفت وگو با خبرنگار سرويس گردشگري «خبرجنوب» اضافه مي كند: ثبت جهاني باغ پاسارگاد در واقع به معرفي اين مجموعه باستاني كمك مي كند.وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا امكان احياي اين باغ وجود دارد، مي گويد: نمي توان به اين پرسش به اين سادگي ها پاسخ داد زيرا بايد تمامي ابعاد موضوع مورد بررسي دقيق كارشناسي قرار گيرد.
فدايي با تاكيد بر اينكه ثبت جهاني باغ پاسارگاد در واقع مفهومي از معرفي باغ ايراني بوده است، مي افزايد: در حال حاضر قسمت هاي اندكي از باغ پاسارگاد را ميتوان ديد كه به طور حتم براي دست يافتن به اطلاعات بيشتر از نحوه ساخت و وجود پوشش گياهي آن نيازمند فعاليتهاي باستان شناسي در محل هستيم، از اين رو طبق برنامه ريزي هاي صورت گرفته و پروژه همكاري با هيات باستان شناسي فرانسوي، اين موضوع مورد بررسي دقيقتري قرار مي گيرد.
مدير پايگاه ميراث جهاني پاسارگاد در ادامه با بيان اينكه نمي دانيم چه نوع درختاني در اين باغ وجود داشته، اضافه ميكند: اطلاعات در خصوص اين باغ باستاني بسيار اندك است و بايد در تمامي ابعاد اين محوطه باستان شناسي مورد بررسي قرار گيرد تا به ابعاد شناخت ما از اين محوطه كمك كند.
فدايي با اشاره به اينكه شواهد بسياري از وجود باغ در سراسر محوطه باستاني پاسارگاد وجود دارد، مي گويد: وسعت اين باغ بسيار زياد بوده به طوري كه محوطه آرامگاه و كاخ هاي هخامنشي مجموعه را نيز دربر مي گرفته است.
وي در ادامه تاكيد مي كند: يكي از اقدامات اصلي كه در محوطه باستاني پاسارگاد در حال انجام است مطالعات و انجام يكسري كارهاي پژوهشي با همكاري هيات باستان شناسي فرانسوي هاست كه در اين پروژه، مجموعه باغ، نحوه شكلگيري، اقليم شناسي و گياه شناسي مجموعه در زمان هخامنشيان مورد بررسي قرار ميگيرد و اميدواريم بتوانيم اطلاعات پايگاه را در اين حوزه تكميل تر كنيم.
مديرپايگاه ميراث جهاني پاسارگاد می گوید: مطالعات دیرین اقلیم شناسی و زمین باستان شناسی در دشت پاسارگاد، براساس تفاهمنامه همکاری مشترک هیات باستان شناسی ایران و فرانسه انجام شدو براساس مطالعاتی که در دشت پاسارگاد در زمینه های مختلف مورفولوژی دشت و زیرساخت هیدرولیکی آن، زمین شناسی منطقه، وضعیت اولیه پوشش گیاهی در محوطه، کشاورزی باستان، شرایط آب و هوایی و غیره انجام شد وضعیت محیط زیست پاسارگاد دوره هخامنشی مورد ارزیابی علمی قرار میگیرد.
فدایی افزود: با انجام این مطالعات ضمن ارایه تصویری از گذشته دشت پاسارگاد، نقشه زمین باستان شناسی محوطه با جزییات ژئومورفولوژی آن نیز تهیه خواهد شد.به گفته وی، انجام این مطالعات چشم انداز درستی از ظرفیتهای زیست محیطی منطقه برای الگوی شهری پاسارگاد در دوره باستان در اختیار میگذارد و بازسازی چشم انداز هخامنشی پاسارگاد و قلمرو آن را ممکن میکند.فدایی افزود:این مطالعات درکنار اندازه گیریهای ژئوفیزیکی که در فصل گذشته توسط هیات مشترک آغاز شد در ارایه شناخت امروزی و شفاف تر ما نسبت به شهر پاسارگاد و از جمله ارایه الگوی سکونتگاهی آن موثر خواهد بود.بنا بر این گزارش باغ ایرانی پاسارگاد به همراه باغ های ارم، چهلستون، فین، عباسآباد، شازده، دولتآباد، پهلوانپور و اکبریه به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیدند.
باغ پاسارگاد با ساختارکامل معماری، بیانگر رابطه تنگاتنگ میان بستر فرهنگی و طبیعی و نشانهای از سازگار نمودن و همسو کردن نیازهای انسان و طبیعت است. باغ ایرانی نمایانگر توان نهفته محیط ، طبیعت و چگونگی استفاده از آن بوده است . خالق باغ با اتکا به دانش تجربی خود، فضایی را ایجاد کرده که باعث بقاء و پویایی بستر طبیعی شده است .
گفتنی است باغ ایرانی سه ساختار و طراحی منحصربهفرد دارد؛ اول در مسیر عبور جوی آب قرار دارد، دوم اینکه با دیوارهای بلند محصور است و سوم در داخل باغ عمارت تابستانی و استخر آب قرار دارد. باغ ایرانی با تاریخ پیدایش قنات پیوند دارد. اولین باغهای ایرانی در مسیر خروجی قناتها شکل گرفته است و چون حفر قنات و علوم وابسته به آن به طریقی تجربی به دست مقنیهای ایرانی برای اولین بار صورت گرفته ، از این رو شکلگیری باغ در کنار قناتها نیز از تفکرات و اندیشه ایرانیان سرچشمه گرفته است. این سه مشخصه باغهای ایرانی را متمایز می کند. در واقع این باغسراهای ایرانی را جهانگردان اروپايی با مشخصه و نام «پرشین گاردن» وصف کردهاند .
یکی از ویژگیهای خاص مجموعه پاسارگاد وجود باغ شاهی و مجموعه کاخهای آن است. در پاسارگاد، باغ ایرانی با تمام ویژگی و عناصر اصلی معماریاش ساخته میشود. توجه به عناصر مذهبی و استفاده از آن به صورت مفهومی در ساختارهای معماری، الگوی هندسی باغ به همراه کوشکها و راهآبهای سنگی آن در میان باغ بزرگ پاسارگاد، نحوه توزیع و تقسیم مناسب آب در داخل مجموعه باغ و کاخها و ترکیب عناصر و ساختارهای معماری با طبیعت از جمله ویژگیهایی است که این باغ را به عنوان الگویی مادر در باغسازی ایرانی مطرح میکند به تعبیری دیگر، باغ پاسارگاد و مجموعه کاخهای آن شاهکار، خلاقیت و اصالت هنری هنرمندان ایرانی به عنوان اولین نمونههای چهارباغ است که بعدها در معماری صفوی و دوره مغولی هند بار دیگر نمود پیدا میکند.

 

1717

پیام معنی دار علی کریمی در اینستاگرام

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛علی کریمی که این روزها فعالیتش در اینستاگرام زیاد شده است پیام جدیدی را منتشر کرد.

او عکسی را منتشر کرده که داخل کادر آن نوشته است”سخت است فهماندن نکته ای به کسی که منافعش در نفهمیدن است.»

کریمی در توضیح این عکس هم خودش نوشته:«خیلی سخته!!!!»

اینستاگرام علی کریمی

 

 

251 41

هاشمی رفسنجانی: دولت دهم به اخلاق آسیب زد /کسانی که مدعی انقلابی‌گری بودند، رسوا شدند

به گزارش خبرآنلاین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر (چهارشنبه) در دیدار با جمعی از شعرا، نویسندگان، هنرمندان عرصه‌های مختلف سینما، تئا‌تر، موسیقی و عکاسی، مدیران عامل خبرگزاری‌ها، سایت‌های اینترنتی، مدیران مسئول روزنامه‌ها و خبرنگاران گفت: باید کمی صبر کنیم تا نتیجه انتخاب مردم را در مجلس شورای اسلامی ببینیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به تفسیر مردم مناطق دوردست کشور از انتخابات و حتی انتخاب اعضای هیأت رئیسه در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: مردم بهتر از خیلی‌ها می‌فهمند.

اهم اظهارات رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را در ادامه به نقل از ایلنا بخوانید؛

*{ توصیه به ارباب رسانه}: با ادبیات ویژهٔ مردم مسائل و انتظارات عمومی را به شکل معقول مطرح کنید و در بیان نتایج حضور مردم در دو انتخابات سال‌های ۹۲ و ۹۴ به این مسأله اشاره کنید که مردم برای خیلی‌ها در داخل و حتی برای خارجی‌ها شناخته شدند.

*آگاهی مردم بزرگ‌ترین دستاورد است. مطمئن باشید دیگر به آسانی نمی‌توانند با ظاهرسازی‌ها به این دستاورد مهم مردم دستبرد بزنند.

*{در خصوص گلایه یکی از حاضران برای ترکیب کمیسیون‌های مجلس}: بعضی‌ها از سال‌ها قبل در مجلس بودند و از جزییات کار‌ها و لابی‌ها خبر دارند،  مطمئن باشید اوضاع به تدریج درست می‌شود و اگر می‌خواهید میزان موفقیت منتخبین خود را در مجلس بسنجید، فضای امروز را با گذشته مقایسه کنید که چگونه هر روز با سخنان بی‌پایهٔ خود بمبی در آرامش روحی مردم منفجر می‌کردند.

*کسانی که رأی نیاورده‌اند، خوب می‌دانند که علت چیست، وقتی به رأی مردم فکر می‌کنند در دل خاضع می‌شوند، حتی اگر بر زبان نیاورند و اگر به قدرت رأی مردم ایمان بیاورند، یکی از دستاوردهای این انتخابات است.

*مگر مردم چه می‌خواهند؟ می‌خواهند هر کس که قدرت دارد و امکانات کشور در دستش است بداند که مردم پایهٔ اصلی نظام هستند.

*مطمئن باشید که اگر مردم وفادار به نظام نبودند، ایران با آن تجزیه‌طلبی‌های خونین، ناآرام‌تر از افغانستان می‌شد.

*{با اشاره به بندهای مترقی قانون اساسی}: همین قانون اساسی رأی مردم را تضمین می‌کند و قطعاً بدانید تخلفات قانونی از هر کس باشد، نتایج معکوس دارد. می‌توانیم روزگار خوبی را برای ایران در آینده تصور کنیم، چون جوانانی باسواد و خانواده‌هایی آگاه داریم.

*گسترش فضای مجازی در همهٔ کشور بسیار خوب است. اطلاع‌رسانی تا روستاهای کوچک رفته و دیگر کسی نمی‌تواند واقعیت‌ها را از مردم پنهان کند و یا به آنان دروغ بگوید.

*{خطاب به اصحاب فرهنگ و رسانه}: باید به اخلاق انسانی و اسلامی برگردیم که عصارهٔ آن در توصیه‌های امام موسی کاظم (ع) به شاگردشان هشام بن حکم، آمده است. لشکریان عقل و جهل به عنوان فضیلت‌ها و رذیلت‌های اخلاقی در مقابل هم صف‌آرایی کردند و باید به عنوان صاحبان قلم، تریبون و روزنامه برای اشاعهٔ فضیلت‌های اخلاقی در جامعه بکوشید.

*فرهنگ چند رکن دارد، آن را به کلام، عقاید، احکام و اخلاق تقسیم کرد، مهم اخلاق است که جامعه را می‌سازد.

*درست است که اوضاع فرهنگی کشور مطلوب نیست اما باید توجه کنید که بیشترین امکانات فرهنگی مانند صداوسیما، ائمه جمعه، سازمان‌های متعدد مدعی فرهنگ در تمام سال‌های پس از پیروزی انقلاب در دست کدام جریان بود.

*همهٔ دولت‌های پس از پیروزی انقلاب به جز دولت نهم و دهم برای مسائل فرهنگی تلاش می‌کردند، حقیقتاً دولت دهم به اخلاق آسیب زد و خدا آن‌ها را هدایت کند که این کار‌ها را در کشور امام زمان (عج) تکرار نکنند که دعای فرجش را هر روز می‌خواندند.

*خوارج آن روز که داعش روزگار ما هستند، چنان شخصیت حضرت علی (ع) را در جامعه مورد هجمه قرار داده بودند که وقتی خبر شهادت آن مظلوم در نماز صبح آن هم در مسجد کوفه پخش شد، مردم به همدیگر می‌گفتند: مگر علی نماز می‌خواند!؟ او در مسجد چکار می‌کرد!؟

*{با اشاره به حادثهٔ هفت تیر و شهادت ۷۲ تن از یاران انقلاب اشاره کرد و با ارائه تحلیلی از اهداف منافقان که در جنایت خوارج روزگار هستند}: با خون آن شهدا، انقلاب بالنده شد، مردم آگاه‌تر شدند و کسانی که مدعی انقلابی‌گری بودند، رسوا شدند.

*منافقین الان کجا هستند؟، روزگاری مزدور صدام بودند و امروز مزدور صهیونیست‌ها هستند.

*مردم فلسطین مظلوم‌ترین مردم دنیا هستند و باید از آنان حمایت کرد. مردمی که می‌بایست یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مسلمان را پشتیبان خود داشته باشند، الان غریب افتادند و متأسفانه برخی از کشورهای اسلامی با رژیم جعلی قرارداد همکاری می‌بندند.

*از چند روز و چند شب باقی‌مانده رمضان برای پاک کردن دل‌ها استفاده کنید که ائمه ما فرمودند، اگر رمضان بگذرد و نتوانیم رحمت خدا را به دست آوریم، ضرر بزرگی می‌کنیم.

2929