سرنوشت نفت پس از انتخابات آمریکا

چند ماهی تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باقی مانده است، بین کاندیداهای حزب جمهوری‌خواهان دونالد‌ترامپ پیروز انتخابات درون حزبی شده و در بین دموکرات‌ها نیز دو کاندیدای هیلاری کلینتون و برنی سندرز همچنان با یکدیگر رقابت می‎کنند. جمهوری خواهان امنیت و استقلال انرژی را به مثابه امنیت کشور می‌دانند در حالی که دموکرات‌ها موضع نرم‌تری در این خصوص دارند. اگر ترامپ پیروز انتخابات شود باید منتظر تحولاتی از جمله توجه بیشتر به افزایش تولید نفت شیل باشیم که خود مستلزم تسهیل مقررات تولید برای تولید‌کنندگان و زیر پاگذاشتن مقررات زیست‌محیطی است. در مقابل استقلال انرژی برای دموکرات‌ها اهمیت کمتری دارد که به معنای پا برجا ماندن قوانین سختگیرانه ومالیات بر تولیدنفت شیل خواهد بود. هر کدام از این موارد تاثیر متفاوتی بر عرضه نفت در آمریکا و مبادلات تجاری نفت در جهان خواهد داشت. برای بررسی بیشتر این موضوع «دنیای اقتصاد» گفت‌وگویی با دکتر محمد صادق جوکار، کارشناس اقتصاد سیاسی داشته است.

برآیند اظهارات جوکار نشان می‌دهد که اگر عوامل دیگر با تولیدکنندگان نفت شیل یاری کنند باید منتظر افزایش استخراج نفت شیل در آمریکا باشیم؛ چراکه در صورت قدرت گرفتن ترامپ بسیاری از موانع و مقررات بر سر راه آنها رفع خواهد شد و حتی انتخاب کلینتون نیز به‌عنوان یک دموکرات، تسهیل قوانین را به دنبال دارد چراکه کلینتون نیز به اندازه اوباما به رعایت مسائل زیست محیطی پایبند نیست به این معنا که اوباما حاضر بود برخی تصمیمات خلاف منافع زیست محیطی مانند خط لوله کیستون را وتو کند، اما کلینتون مواضع نرم‌تری در این باره دارد. به گفته جوکار بین کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا تنها برنی سندرز مواضع سخت‌تری نسبت به اوباما درخصوص استفاده از تکنولوژی شکست هیدرولیکی داشت که در حال حاضر احتمال انتخاب وی به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا بسیار کاهش یافته است.

تقابل سیاست‌های جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها

سیاست‌های انرژی دو حزب مطرح آمریکایی با یکدیگر تفاوت‌های بنیادی دارد. به گفته جوکار، تفاوت رفتارهای دولت آمریکا در حوزه‌های مختلفی مثل انرژی و نظامی منتج از مفاهیم پایه‌ای مانند قدرت و امنیت است، بنابراین با بررسی تفکرهای راهبردی این احزاب بروندادهای رفتار آنها معنی پیدا می‌کند. این کارشناس انرژی کشورمان با بیان اینکه جمهوری‌خواهان استقلال انرژی را از مفاهیم بنیادی امنیت کشور و جزو لاینفک آن می‌دانند، گفت: حتی در زمانی که پیمان کیوتو -کشورهای صنعتی در سال 1997 متعهد شدند که ظرف 15 سال انتشار گازهای گلخانه‌ای را به میزان 5 درصد کاهش دهند- هم وجود داشت جمهوری‌خواهان بر این باورند که الزاماتی مانند الزامات زیست محیطی نباید بر استقلال انرژی و امنیت اقتصادی آنها تاثیر‌گذار باشد و به دنبال کاهش واردات نفت بودند. وی در ادامه افزود: سیاست کاهش واردات در برنامه انرژی جمهوری‌خواهان که در سال 2012 ارائه شد کاملا مشهود است و چون این یک برنامه حزبی است، همه اعضای این حزب باید آن را رعایت کنند، بنابراین اگر الزامات زیست‌محیطی موجب کاهش تولید نفت شود جمهوری خواهان سعی می‌کنند آنها را رعایت نکنند، چراکه معتقدند افزایش تولید و استفاده از فرآیند شکست هیدرولیکی مزایای بیشتری نسبت به مضراتش دارد. جوکار اعلام می‌کند که در مقابل، دموکرات‌ها امنیت انرژی را در شاخص‌هایی مانند ثبات عرضه جهانی و کارکرد منظم بازار نفت می‌دانند. همچنین دموکرات‌ها به دلیل آسیب‌های زیست محیطی کمتر به افزایش تولید از منابع شیل قائل هستند.

 

سیاست‌های انرژی نامزدهای انتخاباتی آمریکا

دونالد ترامپ هفته گذشته سیاست‌های انرژی خود را با جزئیات بیشتری منتشر کرد. دونالد ترامپ ضمن وعده لغو توافق سال ۲۰۱۵ پاریس برای مقابله با تغییرات اقلیمی، خواهان افزایش استخراج سوخت فسیلی و کاهش مقررات زیست محیطی شد. نامزد جمهوری‌خواهان که پیش از این بارها نظریه علمی تغییرات اقلیمی ناشی از اقدامات انسانی را رد کرده است، اعلام کرد که بسیاری از پیشنهادها و طرح‌های پرزیدنت اوباما (درخصوص طرح‌های حمایت از محیط زیست) را لغو خواهد کرد. وی تاکید کرد: «ما به چالش‌های زیست محیطی واقعی خواهیم پرداخت، نه به چالش‌های دروغین که شنیده‌ایم.»

نکته دیگری که در سیاست‌های انرژی دونالد ترامپ در صورت انتخاب شدن به‌عنوان رئیس‌جمهور بر آن تاکید شده، راه‌اندازی انتقال نفت از طریق خط لوله کیستون ایکس‌ال (KAYSTON XL) است. وی همچنین گفت در صد روز اول ریاست جمهوری خود، مقررات آژانس حفاظت از محیط‌زیست (EPA) که برای مهار تشعشات ناشی از نیروگاه‌های زغالی وضع شده را فسخ خواهد کرد. این اظهارات ترامپ مخالفت‌های بسیاری را در جامعه آمریکایی درخصوص بی‌توجهی وی به مسائل زیست محیطی به همراه داشته است.

هیلاری کلینتون خیلی پیش از ترامپ استراتژی‌های انرژی خود را اعلام کرده است. وی به کاهش وابستگی آمریکا به زغال‌سنگ تاکید دارد و همچنین اعلام کرده است که سیاست‌های محدود‌کننده شکست هیدرولیکی را ادامه خواهد داد. این دو سیاست کلینتون ادامه دهنده سیاست‌های اوباما است. وی همچنین مخالفت خود را با راه‌اندازی خط لوله کیستون اعلام کرده که به دنبال افزایش استفاده از انرژی‌های پاک است. کلینتون سیاست مالیات بر استفاده از سوخت‌های فسیلی را دنبال می‌کند و همچنین قصد دارد با کشورهای آمریکای شمالی سیاست‌های مشترکی در راستای حفاظت در برابر تغییرات آب و هوایی را داشته باشد.

سندرز دیگر کاندیدای باقی مانده در دور رقابت ریاست جمهوری آمریکا سیاست‌های سختگیرانه‌تری برای استفاده از شکست هیدرولیکی دارد و حتی ممکن است محدودیت‌های بیشتری برای تولید انرژی‌های متعارف اعمال کند. در حالی که پیشنهاد اوباما برای دریافت 10 دلار مالیات بر تولید هر بشکه نفت در دوران ریاست جمهوری‌اش عملی نشد، اگر سندرز پیروز رقابت شود شاید شرایطی ایجاد کند که بتواند طرح مالیاتی خود بر تولید نفت را اجرا کند که این مساله در نهایت به ضرر شرکت‌های نفتی خواهد بود. سندرز همچنین حامی اعمال مالیات بر تولید کربن است که می‌تواند تاثیرات گسترده‌ای بر کسب و کارهای متعددی داشته باشد. بی‌شک ریاست جمهوری سندرز می‌تواند برای اکثر صنایع و شرکت‌های انرژی آمریکا مضر باشد.

جوکار درخصوص تفاوت دیدگاه دو نامزد انتخاباتی دموکرات آمریکا می‌گوید: در درون دموکرات‌ها نیز دو دیدگاه بر مقوله تولید نفت شیل وجود دارد. عده‌ای مانند سندرز بر قطع کامل آن تاکید دارند، اما گروه دیگر که هیلاری کلینتون و اوباما را نیز شامل می‌شوند افزایش مقررات در حدی که آسیب‌های زیست محیطی تولید نفت شیل را کاهش دهد را کافی می‌دانند و معتقدند که احتمال دارد که با افزایش سطح فناوری، تولید نفت از این ذخایر ادامه یابد، اما آسیب‌های ناشی از تولید را کاهش داد. به گفته وی، این گروه درخصوص تولید نفت از مناطق قطبی و برخی حوزه‌های فلات قاره بر این باورند که با افزایش مقررات مانند افزایش مالیات و همچنین قوانین سختگیرانه‌تر در رعایت مقررات زیست محیطی بعد از فرآیند تولید مانند بازگرداننده آب‌های استفاده شده در فرآیند استخراج تولید نفت را محدود کنند.

در این راستا جوکار به برخی اظهارات و اقدامات اوباما اشاره کرد که نشان‌دهنده سیاست‌های دموکرات‌ها است. به گفته وی اوباما در مصاحبه‌ای که سال پیش با مجله آتلانتیک داشت اعلام کرد که مساله «گرم شدن هوا» خطرناک‌تر از تهدید گروه تروریستی«داعش» است یا اینکه در آخرین سند استراتژی امنیت ایالات متحده که در 24 فوریه 2015 یعنی در زمان ریاست جمهوری اوباما منتشر شد، امنیت انرژی در اهمیت پنجم قرار داشت و عواملی مانند رقبای منطقه‌ای، سایبری و حتی وضعیت آب و هوایی در اهمیت بالاتری قرار گرفته بود. در حالی که در سندهای استراتژی امنیت این کشور که در دوران ریاست جمهوری جورج بوش ارائه شده بود، امنیت انرژی بعد از امنیت داخلی در رتبه دوم قرار می‌گرفت. جوکار بر این باور است که جمهوری‌خواهان به‌طور کلی نگاه رقابتی در همه حوزه‌ها از جمله تولید نفت دارند و سیاست‌هایی مبنی بر برتری منافع ملی را بیش از منافع جهانی دنبال می‌کنند، بنابراین برنامه‌هایی مانند کپ21 (CAP 21) و الزامات آب و هوایی برای آنها اهمیت کمتری دارد. در حالی که دموکرات‌ها هژمونی مبنی بر همکاری و تعامل با دیگر کشور‌ها را در دستور دارند. به گفته وی، حتی در برخورد با برنامه هسته‌ای ایران این تفاوت دیدگاه مشهود است. به این معنا که اوباما در دوران ریاست جمهوری خود سعی کرد با افزایش قدرت نرم آمریکا و با استفاده از همکاری و تعامل با دیگر قدرت‌های جهان مساله هسته‌ای ایران را حل کند، اما جورج بوش هژمونی یک جانبه در این باره اتخاذ کرده بود و به افزایش قدرت سخت آمریکا تاکید داشت.

 

پیامدهای گسترش شکست هیدرولیکی

به گفته جوکار، در صورتی که جمهوری‌خواهان به قدرت برسند و بتوانند به گسترش منابع غیرمتعارف دست‌یابند بر نوع تعامل آنها با کشورهای عرضه‌کننده نفت از جمله عربستان تاثیرگذار خواهند بود و در آن صورت عربستان بیشتر به دلیل سیاست‌های منطقه‌ای‌اش از سوی آمریکا مورد انتقاد قرار خواهد گرفت.

بنابراین عربستان تا زمانی برای ایالات متحده اهمیت خواهد داشت که سهم بالایی در تامین انرژی این کشور داشته باشد. وی در این راستا به اظهارات ترامپ درخصوص عربستان اشاره کرد و گفت: ترامپ معتقد است چون نفت مورد نیازشان را در داخل تولید می‌کنند دیگر مانند گذشته نیازی به عربستان نخواهند داشت و حاضر نیست مانند گذشته برای امنیت و قدرت این کشور در منطقه منابع مالی و نظامی آمریکا را مصرف کند. به گفته وی سومین تفسیر در صورت قدرت‌گیری جمهوری‌خواهان در تغییر در بر‌خورد با سیاست‌ها و برنامه‌هایی مانند کپ 21 است که کشورها را ملزم می‌کند تولید گازهای گلخانه‌ای خود را محدود کنند، به‌طوری‌که از زمان اجرایی شدن این برنامه یعنی سال 2020 دمای هوا تنها 2 درجه افزایش یابد.
جوکار می‌گوید: اگر آمریکا سند کپ 21 را رعایت نکند، دیگر کشورها از جمله چین نیز که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کربن است، این سند را رعایت نخواهد کرد و یک آسیب زیست محیطی در سطح جهانی رخ خواهد داد. به گفته جوکار یکی دیگر از تاثیرات لغو این برنامه بر کشورهای تولید‌کننده انرژی‌های فسیلی است. در واقع بر اساس این سند پیش‌بینی می‌شد که استفاده از انرژی‌های فسیلی روند رو به کاهشی داشته باشد، بنابراین زیر پاگذاشتن این سند توسط آمریکا و چین موجب تداوم روند رو به رشد استفاده از منابع فسیلی خواهد شد که به نفع کشورهای تولیدکننده از جمله کشورهای عضو اوپک یا GECF است.

جوکار اما بر این باور است که ممکن است ادامه سیاست افزایش استفاده از فرآیند شکست هیدرولیکی تهدیدی را در عین حال برای کشورهای تولیدکننده به دنبال داشته باشد. در واقع درصورت قدرت گرفتن جمهوری‌خواهان در آمریکا، آنها استفاده از شیوه شکست هیدرولیکی را به کشورهای دیگر از جمله کشورهای اروپایی گسترش خواهند داد. به گفته این کارشناس اقتصاد سیاسی از سوی دیگر این موضوع مستلزم قیمت بالای نفت برای اقتصادی شدن است، در حالی که در حال حاضر عرضه نفت در سطح بالایی قرار دارد که قیمت‌ها را در سطح پایینی نگه داشته است. وی افزود: بنابراین ممکن است نگاه سیاست‌مردان آمریکایی به موضوعاتی مانند تحریم ایران و روسیه تغییر کند و آنها به بازگشت تحریم‌های ایران و افزایش تحریم‌های روسیه رو بیاورند. همچنین ممکن است این کشور به تغییرات سیاست‌های ژئوپلیتیک روی بیاورد و برنامه‌های منظم خود را برای حفظ نظم در منطقه کاهش دهد و حتی از افزایش مناقشات ژئوپلیتیک در راستای تحقق منافع خود استفاده کند.

جوکار در باره خط لوله کیستون نیز می‌گوید: «خط لوله کیستون با ظرفیت انتقال 5/1 میلیون بشکه نفت خام قرار است نفت خام را از کانادا به پالایشگاه‌های خلیج مکزیک منتقل کند.» به گفته وی دلیل راه‌اندازی این خط لوله کاهش واردات نفت از فرا منطقه است. در واقع آمریکا به دنبال این است که واردات خود را به کشورهای منطقه از جمله ونزوئلا، کانادا و مکزیک محدود کند. جوکار بر این باور است که کاهش واردات نفت آمریکا از خاورمیانه و کشورهای شمال آفریقا موجب می‌شود که این کشورها توجه بیشتری به بازار منطقه پاسیفیک داشته باشند. به این شکل که کشورهایی مانند نیجریه و عربستان و… که در حال حاضر تامین‌کننده بخشی از نفت آمریکا هستند نفت خود را به کشورهایی مانند هند و چین سرازیر می‌کنند که به معنای افزایش عرضه و افت قیمت نفت است.

 

3535

مظفری زاده:قطعا رحمتی به استقلال گل به خودی زد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ گل ذوب آهن در بازی با استقلال در فینال جام حذفی حرف و حدیث های بسیاری داشت. توپی که اسماعیلی فر شوت کرد، به حنیف خورد و تغییر مسیر داد و خورد به تیر دروازه و در برگشت به دست رحمتی خورد و و تغییر مسیر داد و گل شد. استقلالی ها در کانال تلگرامی شان به رسانه ها تاختند که باید این گل به نام اسماعیلی فر نوشته شود. رضا غیاثی هم گفت گل را بازیکن ذوب آهن زده است . نوید مظفری درباره اش نظر صریحی نداشت و اعتقاد داشت باید درباره گل بیشتر تحقیق کند اما سعید مظفری زاده ، داور بازنشسته کشورمان درباره آن می گوید:«اين گل يك گل به خودي است چون توپ برگشتي از برخورد با تير دروازه با اشتباه محاسباتي دروازه بان وارد دروازه شد. اين صحنه عين اين مي ماند كه توپ برگشتي از برخورد به تير به بدن يا پاي مدافع برخورد كرده و وارد دروازه بشود. البته زننده رسمي گل بازيكني هست كه در گزارش داور به عنوان زننده گل ثبت شده است و اگر زماني داور با بازبيني فيلم متوجه اشتباه در ثبت زننده گل شود مي تواند آن را اصلاح نمايد.

در مورد تبليغ روي تور هم كاملا غير قانوني است و فارغ از وجود ناظر و نماينده ، وظيفه داور مسابقه هست كه اجازه استفاده از اين تور و هر وسيله و يا مورد غير قانوني را در زمين مسابقه ندهد . اين مسئوليت متوجه اوست .

4141

طعنه جنجالی افشین قطبی به علی دایی

افشین قطبی که با تیم بوریرام تایلند اولین پیروزی خود را در لیگ برتر این کشور را کسب کرده است در مصاحبه ای با “FOURFOURTWO” از زندگی شخصی و دوران فعالیت حرفه ای خود گفت. افشین قطبی که در ۱۳ سالگی ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد در ابتدای مصاحبه خود گفت: من خیلی خوش شانس بودم که از ۳ سالگی با توپ آشنا شدم، من با توپ پلاستیکی در خیابان های تهران بازی می کردم و چون کوچکتر از بقیه بودم باید خیلی تلاش می کردم که نشان دهم از آنها بهتر هستم. پس از آن زندگی در کالیفرنیا مرا با فرهنگ فوتبال آشنا کرد، خانه ما با استادیوم رزبال فقط ۱۵ دقیقه فاصله داشت و خوش شانس بودم که توانستم چهره هایی چون پله، بکن بائر و کرایوف را از نزدیک ببینم. زمانی که در تیم مردان UCLA بازی می کردم مربی تیم زنان آن هم بودم همین باعث شد تا به اهمیت مدیریت و ارتباط پی ببرم و به این ترتیب مربیگری مرا جذب کرد.قطبی ادامه داد: پس از فارغ التحصیلی به مربیگری در کالج روی آوردم، در آن برهه جوانان را به باشگاههای اروپایی می فرستادیم که حاصل آن بازیکنانی چون لاندن داناوان بودند. در جام جهانی ۹۸ در کادر مربیگری آمریکا بودم که ایران و آمریکا در یک گروه قرار گرفتند، روز بازی دو تیم روز سختی برای من بود، از طرفی کشورم را دوست داشتم و از طرفی عضو کادر فنی آمریکا بودم بعد از هر گل من نمیدانستم شادم یا غمگین، فقط خیره به تماشای بازی نشستم. بعد از جام جهانی تماسی داشتم که مسیر زندگی من را تغییر داد، در آن زمان گاس هیدینک هدایت کره را بر عهده گرفته بود تا این تیم را در جام جهانی هدایت کند و وظیفه من آنالیز حریفان بود و حتی دوست نزدیکم بورا میلوتینوویچ که در آن زمان هدایت چین را بر عهده داشت از من مشاوره می گرفت. من آنالیز تصویری و پیشرفته را در سال ۹۸ و در تیم ملی آمریکا آموزش دیده بودم. پس از چهارمی کره در جام جهانی من یک پیشنهاد از باشگاه سوون بلووینگز دریافت کردم و پس از این تیم به تیم لوس آنجلس گالکسی و آمریکا برگشتم، در این تیم استیو سامپسون سرمربی بود و ما قهرمان شدیم.قطبی در ادامه در خصوص حضورش در تیم ملی کره گفت: پس از جدایی از تیم ملی کره جنوبی در سال ۲۰۰۲ فکر می کردم دیگر هرگز به این تیم برنخواهم گشت اما پس از آنکه دیک اددوکات از من خواست به این تیم بروم قبول کردم چرا که در درجه اول کره را کشور دوم خودم می دانم و از طرفی فوتبال کره رویای هر مربی است چون که در این فوتبال بازیکنان برای شما می جنگند، پس از استعفای اددوکات از سال ۲۰۰۷ پیم فوربیک هدایت کره را بر عهده گرفت و من شدم مربی اول تیم و مسئولیتم بیشتر شد. هدف ما قهرمانی در جام ملت ها بود اما شکست مقابل عراق در ضربات پنالتی پایان همه چیز بود.قطبی در ادامه با اشاره به حضورش در ایران گفت: در همین اوضاع یک خبرنگار با من تماس گرفت و پرسید علاقه به کار در تیمی ایرانی دارم یا خیر که گقتم هنوز با تیم کره جنوبی قرارداد دارم و باید این موضوع به چند ماه بعد موکول شود که چندی بعد کریم باقری بازیکن سابق چارلتون با من تماس گرفت و از پیشنهاد بزرگترین تیم ایران و آسیا به من گفت، من خیلی هیجان زده شدم آنها سابقه طولانی داشتند و من از زمان کودکی محبوبیت این تیم را به خاطر داشتم، من در فرودگاه مانند قهرمانان وارد تهران شدم، هزاران نفر با گل و پرچم به استقبالم آمدند و اشک هایم سرازیر شد. ما در این تیم به طور متوسط ۹۰ هزار تماشاگر داشتیم و موفق شدیم از ۱۱ بازی ۲۵ امتیاز بگیریم اما شرایط زمانی بدتر شد که فیفا به خاطر مشکلات مدیریتی ۶ امتیاز از تیم کم کرد ، در هفته پایانی باید به مصاف سپاهان صدرنشین می رفتیم که دو امتیاز از ما بیشتر داشت، بازی روز یک شنبه و روز کاری بود اما ۱۱۰ هزار نفر به استادیوم آمدند و سر انجام ما با گل دقیقه ۹۶ قهرمان شدیم. در آن لحظه جولفان ویرا که عراق را قهرمان آسیا کرده بود مدام ساعتش را به داور نشان می داد تا سوت پایان را بکشد اما دیگر دیر شده بود و ما گل قهرمانی را به تیم او زدیم.وی در ادامه اين گفتگو افزود: من پس از این قهرمانی پرسپولیس را ترک کردم چون می دانستم اکنون انتظارات خیلی بالا خواهد رفت. پس از آن مدیریت باشگاه تغییر کرد و مدیر جدید وعده داد تا با پول فراوان همه امکانات برای قهرمانی در آسیا را فراهم خواهد کرد، این یک فرصت عالی بود اما من بعد از قهرمانی دشمنان زیادی در ایران پیدا کرده بودم. پس از آن خیلی ها خواستند این تیم را قهرمان کنند اما تاکنون پرسپولیس آن قهرمانی را تکرار نکرده است و لقب امپراطور بین طرفداران برای من باقی مانده است.بعد از جدایی از پرسپولیس گفته شد قرار است سرمربی تیم ملی ایران شوم، من با پرسپولیس قهرمان ایران شده بودم، با بسیاری از مربیان کار کرده بودم و از نظر بازیکنان بهترین گزینه بودم، در نظرسنجی هم که صورت گرفته بود ۸۵ درصد مردم خواهان سرمربیگری من در تیم ملی بودند و سر انجام یکی از مسئولان هم نام مرا به عنوان سرمربی تیم ملی ایران اعلام کرد اما دو ساعت بعد اعلام شد که شورای تصمیم گیری علی دایی را به عنوان سرمربی معرفی کرده است و بعدها گفته شد که او با لابی خدا سرمربی شده است.افشين قطبی: دايی با خدا لابی كرد جای من را گرفت!قطبی در ادامه به ماجرای حضورش در تیم ملی پرداخت و گفت: پس از شکست ایران به عربستان و در حالی که فقط سه بازی از مقدماتی جام جهانی باقی مانده بود من جانشین علی دایی شدم اما در نهایت از صعود به جام جهانی بازماندیم. برای جام ملت های ۲۰۱۱ فشار زیادی روی من بود و حواشی زیادی ایجاد شد، من از مطبوعات و مسئولان خواستم فقط برای ۶۰ روز آینده از تیم حمایت کنند تا همه مردم را خوشحال کنیم اما مسائل زیادی ایجاد شد و در نهایت ما در وقت اضافه مغلوب کره شدیم تا با استعفا از تیم ملی و قراردادی سه ساله به شیمیزو اس پالس ژاپن بروم.افشين قطبی: دايی با خدا لابی كرد جای من را گرفت!

قطبی با توضیحاتی در خصوص فعالیت سه ساله اش در لیگ ژاپن مصاحبه اش را اینگونه به پایان برد: بدو ورودم به این تیم با زلزله و سونامی ژاپن همراه شد که این موضوع کاملا فوتبال ژاپن و شرایط ما و بازیکنان را تحت شعاع قرار داد. سال گذشته نیز به عنوان دستیار پاتریک کلایورت به تیم ملی کوراسائو رفتم که هیچ کس انتظار موفقیت از این تیم نداشت و اکنون در تیم بوریرام بهترین تیم منطقه هستم، زمانی که با تماس گرفتند درنگ نکردم چرا که این فرصتی برای اثبات خودم است، هدف من در این تیم فقط قهرمانی نیست بلکه بازگشت به لیگ قهرمانان آسیا و تبدیل این تیم به یکی از ۵ تیم برتر آسیا است.

4141

دیپلماسی در ورشو؛ دسترسی به حجم مبادلات میلیاردی/لهستان: اگر ایران نبود تمدن ما پیشرفت نمی‌کرد

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایرنا، محمدجواد ظریف که در صدر یک هیات سیاسی-اقتصادی به لهستان سفر کرده است، پس از مذاکره دو جانبه با همتای لهستانی خود، در حضور رسانه ها این سند را به صورت مشترک با ویتولد واشچیکوفسکی امضا کرد.
این سند، چارچوبی برای رایزنی های منظم دوجانبه به منظور ایجاد زمینه همکاری های آتی دو کشور در موضوعات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان عصر یکشنبه سفر خود به شمال اروپا را آغاز کرد و در نخستین مقصد، وارد لهستان شد.
دیدار با مقامات عالیرتبه لهستان، سخنرانی در همایش اقتصادی ایران و لهستان و سخنرانی در دانشگاه ورشو از برنامه های ظریف در این کشور خواهد بود.
وزیر امور خارجه در ادامه سفر خود به کشورهای فنلاند، سوئد و لتونی خواهد رفت.

 ظریف: رسیدن به حجم مبادلات میلیاردی با لهستان در دسترس است

محمدجواد ظریف شامگاه یکشنبه پس از امضای سند رایزنی های سیاسی با همتای لهستانی خود، افزود: ایران و لهستان زمینه های همکاری مناسبی دارند، تاریخ دو کشور زمینه های خوبی ایجاد کرده تا مردم ما به آینده امیدوارتر باشند.
وی ادامه داد: مردم لهستان به یاد دارند در دورانی که بخاطر دشواری هایشان میزبان آنها بودیم، سابقه خوبی از هنر، توانمندی و پشتکار را به یادگار گذاشتند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان این که زمینه های زیادی برای همکاری در آینده با تکیه بر گذشته بسیار مثبت دو کشور وجود دارد، اظهار داشت: هفته گذشته وزیر کشور جمهوری اسلامی توافق همکاری در زمینه های امنیتی (با لهستان) امضا کردند و امروز خوشحالم که علاوه بر مذاکرات دو جانبه، همراه با هیات بلندپایه بخش خصوصی به لهستان آمدم.

ظریف اضافه کرد: ما زمینه های همکاری برای ایجاد ثبات و امنیت در دنیای پیرامونی خود داریم، همین طور امکان همکاری های گسترده در حوزه های مختلف اقتصادی داریم.
وی با اشاره به توافق هسته ای خاطرنشان کرد: با اجرای برجام و رفع تحریم ها زمینه برای گسترش همکاری ها بسیار فراهم است و موانع همکاری ها برداشته شده است.

وی افزود: هیات اقتصادی همراه از مسئولان عالیرتبه اتاق بازرگانی، بانکی و اقتصادی هستند، و این نشان دهنده اطمینان بخش خصوصی به عنوان موتور فعالیت و همکاری اقتصادی به زمینه های همکاری گسترده بین دو کشور است .
ظریف تصریح کرد: من اطمینان دارم آرزوی سفیر ما برای رسیدن به همکاری های میلیاردی کاملا در دسترس است.
وزیر امور خارجه ادامه داد: من اینجا از وزیر خارجه لهستان برای سفری دیگر به ایران دعوت می کنم تا خاطرات گذشته را تکرار کنند و از دولت و مردم لهستان برای مهمان نوازی گرمشان تشکر می کنم.

 


 وزیر امور خارجه لهستان:اگر ایران نبود تمدن ما پیشرفت نمی کرد

 «ویتولد واشکوچیکوفسکی» شامگاه یکشنبه پس از امضای سند رایزنی های سیاسی ایران و لهستان افزود: جایگاه مهم ایران در منطقه خاورمیانه همکاری سیاسی و اقتصادی با این کشور را برای ما مهم کرده است.

واشکوچیکوفسکی با بیان اینکه ایران نه تنها کشوری مشکل زا نیست بلکه در برطرف کردن مشکلات نقش مهمی ایفا می کند، تصریح کرد: بسیار خوشحالم که پس از تحریم و محرومیت هایی که اعمال شد، ایران به عرصه بین المللی بازگشته و به عنوان عامل مهم نقش آفرینی می کند.

وی از ایران به عنوان کشوری بزرگ که در لهستان همواره قابل احترام زیاد است یاد کرد و افزود: تاریخ ما در دهه 70 و 80 قرن 20 مشابه ایران است چراکه هر دو کشور برای رهایی از تسلط بیگانگان تلاش کردند.
وزیر امورخارجه لهستان اضافه کرد: در سال 1989وقتی که هر دو کشور به تغییرات اجتماعی و اقتصادی روی آوردند تاریخ کشورهایمان نیز شبیه هم شد.

واشکوچیکوفسکی با بیان این که پس از مذاکرات هسته ای با خوشحالی به ورود ایران در عرصه بین المللی خوشامد می گوییم، خاطرنشان کرد: امیداوریم با امضای این یادداشت تفاهم صفحه جدیدی در همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور گشوده شود.

 ظریف در بدو ورود به فرودگاه ورشو در جمع خبرنگاران:
 در سفر به اروپا تحرکات سیاسی، اقتصادی و منطقه ای شکل می گیرد

«محمد جواد ظریف» در بدو ورود به فرودگاه ورشو پایتخت لهستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سفر چهار روزه ای به چهار کشور شرق و شمال اروپا یعنی لهستان، فنلاند، سوئد و لتونی انجام می شود.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه دولت وظیفه خود می داند از بخش خصوصی حمایت کند، گفت: این به عنوان سیاست پایدار کشور بر مبنای سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
وی گفت: در این سفر یک برنامه ترکیبی از گفت و گوهای سیاسی با چهار کشور صورت می گیرد و شورای روابط اقتصادی با حضور جمعی از کارآفرینان و فعالان اقتصادی کشور تشکیل خواهد شد.

وی ادامه داد: این جلسات با حضور صاحبان صنایع، مسئولان سیاسی و بانکی این کشورها تشکیل می شود.
وزیر امورخارجه اظهار امیدواری کرد که این سفرها و دیدارها بتواند به توسعه ارتباطات و ایجاد فرصت های بیشتر کمک کند.
ظریف با بیان اینکه در این سفرها مسایل منطقه ای نیز مورد بررسی قرار می گیرد، تصریح کرد: در همایش هلسینکی درباره افراط گرایی در منطقه سخن خواهم گفت.
وی خاطر نشان کرد: در سوئد نیز درباره این که چطور می توان از تجربه مذاکرات هسته ای برای شرایط منطقه استفاده کرد، نیز تبادل نظر خواهیم داشت.

وی افزود: در سفر به چهار کشور یاد شده مجموعه ای از تحرکات سیاسی، اقتصادی و منطقه ای شکل خواهد گرفت که امیدواریم برای منافع ملی و همکاری های اقتصادی کمک کننده باشد.

وزیر امور خارجه مهم ترین برنامه افزایش مناسبات اقتصادی در پسا برجام را حمایت از بخش خصوصی دانست و گفت: بخش خصوصی موتور اقتصاد کشور و موتور روابط دو جانبه با همه کشورهاست.

ظریف اضافه کرد: این سفر با حضور نمایندگان بنگاه های خصوصی بزرگ اقتصادی کشور انجام می شود و حامل این پیام برای کشورهایی است که با آنها ارتباط ویژه داریم چرا که برای توسعه روابط توجه ویژه ما به همکاری ها در بخش خصوصی است.
وی تصریح کرد: دولت هم وظیفه خود می داند که از بخش خصوصی حمایت کند؛ این به عنوان سیاست پایدار کشور بر مبنای سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در سیاست های اقتصاد مقاومتی است؛ به همین دلیل تنها موضوع مشترک در این چهار کشور حضور فعال بخش خصوصی در برنامه هایی اقتصادی ایران است.

وزیر امور خارجه ایران که در صدر هیاتی سیاسی- تجاری عازم شمال اروپا شده است، در نخستین ایستگاه، وارد ورشو پایتخت لهستان شد.
محمد جواد ظریف قرار است در نخستین برنامه کاری خود در ورشو با «رادوسلاو شیکورسکی» همتای لهستانی خود دیدار و پس از آن در جمع خبرنگاران حضور یابد.
امضای سند تفاهم رایزنی های سیاسی دو کشور نیز از برنامه های پیش بینی شده در این سفر است که توسط وزیران امورخارجه ایران و لهستان انجام خواهد شد.

 

 

صبحانه کاری با نخبگان ایرانی مقیم لهستان، دیدار با وزیر توسعه و سخنرانی در همایش اقتصادی ایران و لهستان از دیگر برنامه های اعلام شده ظریف در ورشو است.

همچنین دیدار با معاون اول نخست وزیر و وزیر میراث فرهنگی، نثار تاج گل به بنای یادبود «تقدیر از ملت ایران»، گفت و گو با رئیس امنیت ملی ، شرکت در ضیافت ناهار رئیس مجلس نمایندگان، سخنرانی در دانشگاه ورشو و دیدار با خانم «اوا کوپاچ» نخست وزیر لهستان، محورهای دیگر سفر رئیس دستگاه دیپلماسی ایران به لهستان را تشکیل می دهد.

این سفر در حالی صورت می گیرد که پیش از این، «رادوسلاو شیکورسکی» وزیر امورخارجه لهستان در 10 اسفند 94 و همزمان با پانصد و چهلمین سالگرد ارتباط دیپلماتیک ایران و لهستان در راس هیاتی دیپلماتیک به ایران سفر کرده بود.

بر اساس برنامه های اعلام شده، قرار است ظریف پس از لهستان، به کشورهای فنلاند، سوئد و لتونی نیز سفر کند؛ در این سفرها، 60 فعال اقتصادی به سرپرستی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، وزیر امور خارجه را همراهی می کنند.

52310

زندان اوین، پارک عمومی می شود

محمدباقر قالیباف در جلسه مشترک مدیران اداری و قضایی استان تهران در خصوص آخرین وضعیت تبدیل زندان اوین به پارک گفت: در این خصوص با آقای جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها مذاکراتی داشته‌ایم و قرار شده است جلسه اجرایی این کار نیز برگزار شود.

شهردار تهران با ابراز امیدواری در خصوص اجرای این برنامه گفت: امیدواریم در دوره دوم ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی در قوه قضائیه، زندان اوین تبدیل به یک پارک عمومی برای شهروندان تهرانی شود.

قالیباف با اشاره به مزایای اجرای این طرح گفت: تبدیل اوین به پارک از تصمیماتی است که خیر و برکاتی برای مردم تهران به همراه خواهد داشت؛ در این راستا موافقت رئیس قوه قضائیه را گرفته‌ایم که بحث مکتوب شدن و ابلاغ این طرح هر چه زودتر طی شود.

وی افزود: با اجرای این طرح برخی از مشکلات شهروندان تهرانی رفع خواهد شد.

۴۷۴۷

رأی الیوم از جزئیات جدید ربایش دیپلمات‌های ایرانی در لبنان خبر داد

منابع آگاه در گفت‌وگو با روزنامه رای الیوم با تایید زنده بودن دیپلمات‌های ایرانی از جزئیات ربایش آنان در لبنان و تحویل احمد متوسلیان، محسن موسوی، کاظم اخوان، و تقی رستگار مقدم به رژیم صهیونیستی خبر دادند.

 منابع آگاه به روزنامه رای الیوم چاپ لندن اعلام کردند احمد متوسلیان و سه همراه وی دیپلمات های ایرانی هستند که در سال 1982 برخلاف اظهار سمیر جعجع رهبر سابق حزب فالانژ لبنان و از سران ائتلاف 14 مارس به دست نیروهای وی کشته نشده اند بلکه به اسرائیلی ها تحویل داده شدند.

یاسین جمیل در این گزارش می نویسد: این اتفاق در سالی رخ داد که حزب کتائب لبنان زیر نظر سمیر جعجع، جنایت های متعددی را انجام داد. علاوه بر ربودن دیپلمات های ایرانی انفجار خودروی بمب گذاری شده در طرابلس، نزدیک یک پاسگاه ایست و بازرسی سوریه انفجار خودروی مرسدس بنز در یکی از مقرهای حزب الله، کشتارهای صبرا و شتیلا در اردوگاه پناهندگان فلسطینی در لبنان با همکاری رژیم صهیونیستی و تلاش برای ترور ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست پیشرو از جمله اقدامات فالانژهای لبنان در سال 1982 است.

منابع مطلع افزوده اند: عملیات ربودن دیپلمات های ایرانی در نقطه ایست و بازرسی البرباره به دست نیروهای موسوم به قوات لبنان زیر نظر سمیر جعجع و با اشراف اطلاعاتی فردی به نام «عبده راجی» صورت گرفت، کسی که در حزب کتائب و قوات لبنان به «کاپیتان» معروف بود. «بیار رزق» با نام تشکیلاتی «اکرم» یکی از مسئولان دستگاه اطلاعاتی-امنیتی حزب کتائب نیز که گفته می شود بسیاری از انفجارها و آدم ربایی ها را در لبنان مدیریت می کرد در ربودن دیپلمات های ایرانی دست داشت.

منابع اطلاعاتی تصریح کردند: 4 دیپلمات به گروگان گرفته شده ایرانی تحت نظارت «ایلی حبیقه» یکی از سران قوات لبنان و سمیر جعجع زندانی بودند. حزب قوات لبنان در واقع راهنمای اشغالگران اسرائیلی بود و بعد از آنکه حزب الله لبنان در سال 1986 در آزادسازی تعدادی از اسرا طی عملیات مبادله با اسرائیلی ها موفق شد، برخی خبرها حکایت از تحویل 4 دیپلمات ایرانی به همراه تعدادی از زندانیان دیگر به رژیم صهیونیستی داشت و برخی از اسرای آزاد شده از زندان های اسرائیل بعدها گفتند که دیپلمات های ایرانی را زنده در اسارت اسرائیلی ها دیده اند، اما اسرائیل در این باره سکوت کامل اختیار کرد.

به نوشته رای الیوم یک گزارش اطلاعاتی دقیق اشاره کرده است که یک زندانی یونانی بعد از آزادی از زندان های اسرائیلی به کشورش بازگشت و به سفارت ایران در آتن اطلاع داد که هر چهار دیپلمات ایرانی زنده و در زندان های اسرائیل هستند.

همچنین شهید فلسطینی «احمد حبیب الله ابوهشام» رئیس جمعیت «دوستان زندانی» (کسی که به پدر معنوی اسرای دربند اسرائیلی ها شهرت یافت) در بازدید و سرکشی از زندانیان در اسارت صهیونیست ها دیپلمات های ایرانی را نیز دیده و به خبرنگاران در این باره اطلاع داده بود که احمد متوسلیان و دوستانش در زندان «عتلیت» محبوس هستند.

بعد از این افشاگری، اسرائیل در یک تصادف رانندگی ساختگی نزدیک شهرک «کفر مندا» در شمال فلسطین ابوهشام را هدف قرار داد و وی در 15 می 2002 و در سالروز اشغال فلسطین موسوم به روز نکبت بر اثر خونریزی داخلی به شهادت رسید.

52310

دیدگاه وزیر کار درباره جایگاه مجلس در آرامش بخشی به فضای سرمایه گذاری و سیاست گذاری

در یادداشت علی ربیعی آمده است: «به نظر من از يك نگاه مجلس دهم را مي‌توان مهم‌ترين مجلس در دوران اخير ايران دانست. اين واقعيت برآمده از وضعيتي است كه در آن قرار گرفته‌ايم. معمولا آثار اقتصادي هر دوره هشت ساله تا چندين سال بعد از آن ادامه دارد. براي نمونه آثار رشد اقتصادي دوره ٧٦ تا ٨٤ تا دوره اول دولت بعد نيز ادامه داشت. در اين ميان ما دردولت به گروگان گرفته شده‌اي كه در دام مسير طي شده قبل قرار داشت، كار را آغاز كرديم و هنوز اسير آثار و نتايج عملكرد اقتصادي دولت قبل هستيم. اقتصاد در شرايط ركود است، انباشته نيروي كار جذب‌نشده به بازار كار فشار اجتماعي و اقتصادي زيادي ايجاد كرده است، ناكارآمدي‌هاي نظام بانكي و بازارهاي پول و سرمايه آشكار شده‌اند، محيط زيست در شرايط بحراني قرار گرفته و بالاخص بحران آب و خاك ظرفيت‌هاي توسعه‌اي كشور را تحت فشار قرار داده است؛ آسيب‌هاي اجتماعي نگراني‌هاي جدي برانگيخته‌اند و كاستي‌هاي ساختاري در نظام رفاهي كشور سبب شده اجراي سياست‌هاي حمايت از نيازمندان كه بر اثر فشارهاي ساختاري ناشي از وضعيت اقتصادي و اجتماعي موجود تحت فشار قرار گرفته‌اند، دشوار شود. با وجود گشايش‌هاي حاصل‌شده در سياست خارجي بر اثر اجرايي‌شدن برجام، وضعيت تنش‌آميز منطقه‌اي مساله‌ساز است.

من معتقدم كه دولت دكتر روحاني فراتر از وظايف عادي يك دولت نقشي تاريخي و پارادايمي در عبور دادن از شرايط سخت به عهده دارد كه در اين مجال قصد پرداختن به اين مساله را ندارم. در اين ميان مردم و نظام مطمئن هستند كه حمايت از خط‌مشي‌هاي ترسيم‌شده توسط مقام معظم رهبري، راهگشاي برون‌رفت از اين وضعيت است، اما اجرايي‌شدن سياست‌هاي كلي ابلاغ‌شده در بخش‌هاي مختلف نيازمند مجلسي متفاوت از گذشته و متناسب با شرايط فعلي كشور است.
امروز به يك اجماع فراگير و درك مشترك و تبيين دقيق از مسائل و مشكلات كشور نياز داريم و ضروري است مجلس و دولت بايد در اين مسير گام بردارند.

باور من اين است كه چارچوب‌هاي كمك‌كننده به دولت و مجلس براي نيل به اين اهداف مي‌تواند توجه به موارد زير باشد:
١- اصرار بر حفظ ائتلاف اعتدالي، نخستين ويژگي شايسته مجلس دهم است. اعتدال شعار دولت يازدهم است، اما منظور من از «ائتلاف اعتدالي» قرار دادن مجلس ذيل شعار و رويكرد دولت نيست. من معتقدم مشكلات كشور به اندازه‌اي مهم و پيچيده هستند كه حتي اگر همه نخبگان، نيروهاي سياسي، بخش دولتي و بخش خصوصي با هم منسجم عمل كنند، زمان زيادي براي رفع آنها نياز داريم. اعتدال يعني تلاش براي حاكم كردن فضايي بر سياست‌ورزي و سياستگذاري كه نتيجه آن حاكميت رويكردهاي روشمند، مبتني بر كار كارشناسي، برآمده از گفت‌وگوي اجتماعي و اجماع نخبگاني و توام با شجاعت تصميم‌گيري و ايستادن پاي هزينه‌هاي اجراي تصميمات است.
٢- مجلس مي‌تواند جايگاهي براي آرامش‌بخشي به فضاي اجتماعي و فضاي سياستگذاري باشد. سرمايه‌گذاري در فضاي پرتنش صورت نمي‌گيرد. اغلب واژه سرمايه‌گذاري را براي فعاليت‌هاي اقتصادي و صرف سرمايه مالي و پولي لحاظ كرده‌اند، اما در فضاي پرتنش، سرمايه‌گذاري سياسي، اجتماعي، فردي و زماني هم صورت نمي‌گيرد. وزرا، مديران دولتي و بخش خصوصي در فضاي پرتنش دست زدن به هر گونه سرمايه‌گذاري را پرهزينه و ريسك‌آميز تلقي مي‌كنند. لذا مجلس دهم مي‌تواند زير سايه ائتلاف اعتدالي، در آرامش و بر اساس انصاف وظايف نظارتي خود را اعمال كند. جامعه، مديران، بخش خصوصي و سرمايه‌گذار خارجي بايد احساس كنند مجلس و دولت يك‌صدا در پي ايجاد فضاي آرامش براي تسهيل سرمايه‌گذاري انواع منابع هستند.
٣- ويژگي ديگري كه شايسته مجلس دهم است، اصرار بر سياستگذاري برآمده از فرآيند دقيق سياست‌پژوهي است. رفع مشكلاتي نظير ركود، بحران آب و محيط زيست يا مسائل صندوق‌هاي بازنشستگي، فارغ از شعارهاي تاريخ مصرف‌دار عدالت، رويكرد عدالت‌خواهي و مبارزه با فقر و نابرابري و توانمند‌سازي جامعه، نيازمند سياستگذاري درست است. قانونگذاري و تنظيم‌گري در مجلس در نهايت به توسعه پايدار و افزايش اقتدار و عزت ملي منتهي مي‌شود. بايد به گونه‌اي عمل كنيم كه فضاي يأس در مردم ايجاد نشود. مجلس نبايد مطيع دولت باشد، بلكه بايد در عين اجراي وظايف ذاتي‌اش، ياس‌زدا و شادي‌آفرين باشد بلكه كيفيت عملكردش به مردم نشان دهد كه مي‌شود در سايه همكاري دولت يازدهم و مجلس دهم، اميدوارانه زندگي كرد.
٤- مجلس دهم به هرحال «مجلس اميد» است. واژه اميد را از ليست اميد برنگرفته‌ام، بلكه اصولگرايان و مستقل‌هاي مجلس نيز بايد به خلق مجلس اميد كمك كنند. واژه اميد بزرگ‌تر و زيباتر از آن است كه به گرايش يا رويكرد سياسي مشخص منحصر شود. اميد وصف ائتلافي است كه بايد براي برون‌رفت از مسائل و مشكلات اساسي كشور شكل بگيرد. مجلس دهم بايد چنان عقلاني، همه‌جانبه‌نگر و مستقل از منافع مخل سلامت سياستگذاري باشد كه اميد را در دل مردم برانگيزد.
در اين ميان ويژگي مهم ديگر مجلس حضور دو شخصيت مهم و بارز (دكتر عارف و دكتر لاريجاني) است كه بي‌شك پيشتاز روند تعامل و همگرايي با دولت خواهند بود و همراهي و همفكري آنان نتايج ملموسي براي تامين حقوق ملت، امنيت ملي و توسعه پايدار كشور به همراه خواهد داشت.
همينجا بايد از فرصت استفاده كرده از تلاش‌ها و اقدامات برادر عزيزم دكتر عارف نيز تقدير كنم. عارف در زمره سياست‌ورزاني است كه قواعد يك نظام مردمسالار را مي‌شناسد و به آن قواعد احترام مي‌گذارد. ايشان در موقعيت‌هاي مختلف نشان داده‌اند كه منافع و مصلحت مردم ايران را بر هر منفعتي ديگر ترجيح مي‌دهند و در راه نظام شكوهمند اسلامي از هيچ فداكاري دريغ ندارند. هر زمان كه احساس تكليف كنند در عرصه‌هاي مختلف حضور مي‌يابند و با حضورشان نه تنها بر درخت پرثمر و اميد كشور عزيزمان مي‌افزايند بلكه با نفس حضورشان درس يك مبارزه اخلاقي سياسي هم مي‌دهند. سرمشقي براي نسل جوان كه به ياد بياورند در عرصه سياست هم مي‌شود بدون غوغاسالاري و اقدامات پوپوليستي، در قلب مردم جا داشت و هميشه بهترين نقش را براي به حد اعلا رسيدن منافع مردم ايفا كرد.»
22539

قطعات خودرو قابل ردیابی می‌شود

درحالی‌که چندی پیش وزیر صنعت از خودروسازان خواست از خرید قطعات بی‌کیفیت و توزیع این قطعات در شبکه خدمات پس از فروش خود جلوگیری کنند، عرضه‌کنندگان خودرو در کشور موظف شده‌اند نسبت به ایجاد سیستم ردیابی قطعات خودرو، اقدام کنند. پیش از این در یکی از جلسات شورای سیاست‌گذاری خودرو مطرح شد که عمده‌ترین مشکلات شبکه خدمات پس از فروش خودروسازان، پایین بودن کیفیت قطعات و نبود قطعه است.

در این زمینه عنوان شد که برخی قطعه‌سازان، قطعاتی را که کیفیت آنها از سوی خودروساز رد و از ورود آنها به خطوط تولید خودرو جلوگیری شده است وارد شبکه نمایندگی‌های خدمات پس از فروش خودروساز می‌کنند. در این رابطه در جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داد که هیچ یکی از شرکت‌های خدمات پس از فروش خودروسازان حق ندارند قطعات بی‌کیفیت را از خارج از شبکه خودروساز خریداری کنند و تامین همه قطعات یدکی باید از قطعات اصلی صورت گیرد.

دستورات محمدرضا نعمت‌زاده در این رابطه در حالی است که کیفیت برخی قطعات یدکی توزیع شده در شبکه خدمات پس از فروش خودروسازان و واردکنندگان خودرو پایین بوده و باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد خودرو می‌شود. قطعات بی‌کیفیت توزیعی در شبکه خدمات پس از فروش خودروسازان و واردکنندگان خودرو بیشتر از چین وارد شده است و البته برخی از شرکت‌های خدمات پس از فروش خودرو اعلام کرده‌اند واردات قطعات از چین را کاهش خواهند داد.

این موضوع در تدوین اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو مدنظر قرار گرفته و عرضه‌کنندگان خودرو موظف شده‌اند نسبت به ایجاد سیستم ردیابی قطعات خودرو اقدام کنند.

3535

 

کشف ٢ تن لواشک آلوده به مواد سرطان‌زا در دربند/ ٢٥‌درصد قلیان‌ها درسفره خانه ها با مواد روان گردان

به گفته عرشی، در دوهفته گذشته در منطقه دربند، طرح جمع‌آوری آلو و لواشک آلوده اجرا شد که طی آن، دو تن لواشک آغشته به مواد رنگی و انواع مواد سرطان‌زا توقیف و معدوم شد، این خوراکی‌ها باعث شیوع بیماری‌های غیرواگیر می‌شوند. او در نشست خبری که روز گذشته برگزار شد به طرح‌های دیگر این دانشگاه اشاره کرد: «در اجرای طرح جمع‌آوری قلیان‌ها در سفره‌خانه‌ها و رستوران‌ها هم، به قلیان‌هایی برخورد کردیم که بیش از ٢٥‌درصد آنها به مواد روانگردان آلوده هستند و جوانان به‌ویژه دختران چون تجربه‌ای به مصرف اینگونه مواد ندارند و فرق قلیان آلوده و سالم را نمی‌دانند،‌ آن را مصرف می‌کنند.» او در ادامه به تحت پوشش قرارگرفتن ٧٠٠‌هزار دانش‌آموز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: «تا دوماه آینده طرح سنجش دانش‌آموزی آغاز می‌شود، این درحالیست که امکانات ما در این زمینه محدود است.» وضع پایگاه‌های بهداشت، موضوع دیگری بود که ازسوی عرشی، مورد توجه قرار گرفت: «متاسفانه برخلاف نام استان تهران، مناطق محرومی داریم که چوب پایتخت را می‌خورند، مثلا در فیروزکوه، قرچک و ورامین فرسوده بودن خانه‌های بهداشت چشمگیر است. به همین دلیل بسیاری از آنها تجهیز و نوسازی شده‌اند.» او با اشاره به راه‌اندازی شبکه بهداشت پردیس در‌سال گذشته افزود: «اکنون به‌طورکلی ٨ شبکه بهداشتی و ٢ مرکز بهداشت داریم.»

بدهی بیمه‌ها به بیمارستان‌ها از چندصد‌میلیارد تومان عبور کرد

«نخستین بیمارستان دندانپزشکی ساخته می‌شود.» این خبر را رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در همین نشست اعلام کرد و گفت: «این بیمارستان در تهران و در منطقه نیروی هوایی با تفاهمنامه هلال‌احمر ساخته می‌شود.» به گزارش تسنیم، علی‌اصغر پیوندی ادامه داد: «در کشورهای اروپایی چنین بیمارستان‌های دندانپزشکی وجود دارد اما در ایران تاکنون یک بیمارستان جامع برای دندانپزشکی نداشته‌ا‌یم.» به گفته او، ٩٧‌درصد از خدمات دندانپزشکی به صورت غیردولتی ارایه می‌شود: «در بیمارستان‌هایی که همراه کلینیک‌های دندانپزشکی ساخته می‌شود، باید خدمات خاص دندانپزشکی به برخی بیماران معلول هم ارایه شود، به‌هرحال در طرح تحول نظام سلامت نتوانستیم به‌خوبی در عرصه دندانپزشکی ورود پیدا کنیم و مردم در این حوزه گلایه دارند.» رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ماجرای طلب‌های میلیاردی بیمارستان‌ها از بیمه‌ها هم اشاره کرد: «بدهی بیمه‌ها به بیمارستان‌ها از عددهای چندصدمیلیاردی عبور کرده و تا آنجا پیش رفته که بیمارستان‌ها دیگر ناتوان شده‌اند.» او توضیح بیشتری داد: «یکی از چالش‌های مهم طرح تحول سلامت بحث معوقات بیمه‌هاست، به‌طوری که هم‌اکنون دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ٣٠‌میلیارد تومان از بیمه‌ها طلب دارد و بیمه سلامت ایرانیان نیز با بدهی ١٧٠‌میلیارد تومانی گوی معوقات را از تأمین اجتماعی ربوده است. با تدبیر وزارت بهداشت و کمک بانک رفاه بدهی این سازمان بیمه‌ای به ١٠٠‌میلیارد کاهش یافته است.» رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: «در‌ سال گذشته باید ١٢٥‌میلیارد تومان به شرکت‌های دارویی پرداخت می‌کردیم. هزینه دارویی ما امسال به ١٥١‌میلیارد تومان رسیده است، درواقع ما به شرکت‌های دارویی ١٤١‌میلیارد تومان بدهکاریم و بیمه رقمی به ما نداده است و ما نیز نتوانستیم به شرکت‌های توزیع‌کننده پول بدهیم.» او درباره واگذاری آزمایشگاه‌ها به شرکت‌های خارجی گفت: «قرار است مرکز صنعتی آزمایشگاهی راه‌اندازی شود. مدیریت این مرکز با شرکت‌های خارجی خواهد بود، اما در سود آن شریک می‌شویم. این موضوع بحث اعتماد نداشتن به نیروهای داخلی نیست بلکه شرکت منسجمی در کشور وجود ندارد، در نتیجه کشورهای ترکیه، فرانسه و آلمان در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند و این طرح در وزارت بهداشت کلید خورده است.»

شرکت‌های بیمه باید واگذار شوند
او درباره تجمیع بیمه‌ها هم توضیحاتی داد: «مسیر نادرستی از ابتدا شروع شده است. بیمه همیشه در دنیا واسطه است و بنا نیست شرکت‌های دیگر بیمه‌گذار قارچ‌گونه رشد کنند. وظیفه بیمه این است که پول را به بیمارستان‌ها بدهد، درحالی‌که در این میان اتفاق خوبی نمی‌افتد.» به اعتقاد او شرکت‌های بیمه باید واگذار شوند، چرا که بیمه شرکت تجاری نیست و باید پول بیمه شده را در مقطع دیگری برگرداند: «باید بیمه‌ها طبق قانون تجمیع شوند و مدیریت واحدی که همان تولیت در وزارت بهداشت است، انجام گیرد.» پیوندی ادامه داد: «به هر حال ما از اساتید پزشکی درخواست می‌کنیم تمام‌وقت در بیمارستان‌های دولتی کار کنند. از ‌آن طرف به نیروهای پرستار نگهبان و … باید در زمینه کارانه آنها پاسخگو باشیم، کما این‌که تا پایان ‌سال ٩٤ در بیشتر بیمارستان‌ها کارانه دستیاران، پرستاران و پزشکان را پرداخت کردیم ولی وضع‌ سال ٩٥ با این معوقات بیمه‌ها معلوم نیست، درحالی‌که بیشتر دانشگاه‌های علوم پزشکی با این مشکل دست به گریبان هستند. به هرحال اگر می‌خواهیم به مردم خدمت درستی ارایه شود باید زمینه‌های آن را نیز فراهم کنیم.»

 

 

۴۲۴۲

هوای مشهد در وضعیت هشدار

حمید صالحی افزود: بر اساس گزارش جمع بندی شده ساعت هفت و 30 دقیقه از ایستگاههای سنجش آلودگی، در چهار ایستگاه خیام شمالی، مفتح، سمزقند و سجاد شاخص کلی کیفیت هوا بالاتر از میزان مجاز است.

وی اظهار کرد: بر این اساس شاخص کلی کیفیت هوا در ایستگاه های خیام شمالی و مفتح 126، سمزقند 120 و سجاد 116 پی .اس.آی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با اشاره به فعالیت 20 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در مشهد، بیان کرد: با افزایش ترددها تا نیمه امروز، پیش بینی می شود وضعیت هوا در ایستگاههای کریمی، آوینی و چمن که هم اکنون بالای 90 پی.اس.آی است نیز به 100 برسد.

وی توصیه کرد، بیماران قلبی و تنفسی، کودکان، زنان باردار و سایر گروههای آسیب پذیر تا حد امکان در مناطق آلوده حاضر نشده و از تردد در مناطق پر رفت و آمد و هسته مرکزی شهر خودداری کنند.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد 101 تا 150 پی.اس.آی به معنای وضعیت هشدار برای افراد حساس و کودکان است.

همچنین اعداد بین 151 تا 200 پی.اس.آی حالت هشدار و آلوده برای همه سنین محسوب می شود.

وضعیت هوا با پی.اس.آی بین 200 تا 300 حالت اضطرار و بیشتر از 300 نیز در حالت بحرانی قرار می گیرد.

روزانه افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو در کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد رفت و آمد می کنند.

۴۷۴۷