بانک مرکزی:حجم نقدینگی در بهار به 29.7 درصد رسید

بر اساس بخش آمار پولی و بانکی گزیده آمارهای
اقتصادی بانک مرکزی میزان نقدینگی در پایان خرداد امسال نسبت به اسفند ماه پارسال 4.2 درصد
رشد نشان می دهد.

همچنین حجم پول به میزان یکهزارو 364
هزارمیلیارد و 400 میلیون ریال و شبه پول به 9 هزار و 230 هزار میلیارد و 600
میلیون ریال در پایان خرداد ماه رسیده است که شاخص حجم پول نسبت به اسفند ماه سال
گذشته ( پایان سال 94) 0.2 درصد افت داشت ولی شبه پول در این مدت 4.8 درصد رشد
داشته است.

در بخش بدهی بانک ها به بانک مرکزی نیز
مشاهده می شود که حجم بدهی ها به 895 هزار میلیارد و 100 میلیون ریال رسیده است که
نسبت به اسفند پارسال هفت درصد و در مقایسه با خرداد سال گذشته 10درصد رشد را نشان
می دهد.

گزیده های اقتصادی بانک مرکزی شامل خلاصه
دارایی ها و بدهی های سیستم بانکی اعم از بانک مرکزی، بانک ها و موسسه های اعتباری
غیربانکی، بانک های تجاری، بانک های تخصصی و بانک های غیردولتی و موسسه های
اعتباری غیربانکی و نیز شامل ارقام عمده پولی و اعتباری و تسهیلات اعتباری بانک ها
و موسسات اعتباری به تفکیک عقود اسلامی است.

 

22335

سخنگوی داعش کشته شد

به گزارش خبرگزاری رویترز از بیروت، خبرگزاری اعماق وابسته به گروه (تکفیری صهیونیستی) داعش، کشته شدن ابو محمد العدنانی سخنگوی این گروه را در حلب سوریه تابید کرد.

اعماق در بیانیه ای که بین طرفداران این گروه توزیع شد تصریح کرد؛ سخنگوی این گروه در « هنگام نظارت بر عملیات با دفع لشگرکشی های نظامی علیه حلب» کشته شد.

5252

چه میزان دسته بازی وارد کشور شده است ؟

دسته بازی مهم ترین وسیله برای زمانیست که قصد بازی کردن با کنسول های ویدیویی را دارید. وقتی برای خرید دسته بازی به مراکز فروش این وسیله می روید، خواهید دید که بازار فروش این وسیله توسط چینی ها قرق شده است.

فروشندگان این محصول می گویند : به دلیل پایین بودن قیمت محصولات چینی و تیراژ بالا، تولید این محصول در داخل کشور صرفه اقتصادی نداشته و اگر هم تولید کننده ای در داخل کشور قصد تولید این محصول را داشته باشد توان رقابت با محصولات چینی را نخواهد داشت .
لازم به ذکر است تولید دسته کنسول‌ها نیاز به تکنولوژی داشته که تجهیزات و تکنولوژی ساخت دسته برای کنسول ها در کشور وجود ندارد.
بر اساس آمار گمرک در 4 ماه منتهی به تیر سال 95, 370 تن دسته بازی برای انواع کنسول ها وارد کشور شده است. 

گفتنی است که این تعداد به ارزش دلاری 433,652 و ارزش ریالی 13,224,058,980 بوده است. 

22435

تصاویر | کلیسای منحصربفرد در گرجستان

به گزارش مشرق‌نیوز، بنای این کلیسا حدودا بین قرن ششم و هشتم میلادی ساخته شده که یک راهب گرجی در حدود ۲۰ سال در آن زندگی می‌کرده است.

نکته جالب این است که هیچکس نمی‌داند راهبان چگونه از این صخره، بالا رفته‌اند و یا چگونه مصالح ساختمانی را به بالای ستون حمل کرده‌اند، چرا که انجام این کار در حال حاضر دشوار می‌باشد چه برسد به بیش از هزار سال پیش.

امروزه این کلیسا یکی از مناطق دیدنی و پر بازدید برای گردشگران  است که برخی این کلیسا را پلکان بهشت نامیده‌اند.
61282

تاکید ایران و لبنان بر برقراری تجارت ترجیحی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، مجتبی خسروتاج در این نشست که با حضور وزیر صنایع لبنان و فعالان اقتصادی دو کشور برگزار شد، گفت: باید برای افزایش روابط اقتصادی دو کشور تجارت ترجیحی اجرا شود.
وی گفت: بخش خصوصی انتظار دارد مسئولان دولتی زمینه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی را فراهم کرده و موانع را برطرف کنند؛ ما هم در این نشست به دنبال شناسایی و رفع مشکلات موجود هستیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه حجم تجارت ایران و لبنان در سال‌های گذشته همواره بین 100 تا 150 میلیون دلار بوده است، اظهار داشت: رقم فعلی رضایت‌بخش نیست؛ چراکه علایق و مشترکات زیادی بین دو کشور وجود دارد که از طریق آن می‌توان روابط اقتصادی را توسعه داد.
خسروتاج، تجارت ترجیحی را از عوامل افزایش حجم تجارت تهران و بیروت دانست و عنوان کرد: کشور لبنان با بسیاری از کشورهای اروپایی و آفریقایی توافق نامه تجارت ترجحی دارد، بنابراین اگر ما به دنبال توسعه روابط باشیم باید این بستر را نیز بین دو کشور فراهم کنیم تا بنگاه‌های اقتصادی در یک شرایط رقابتی فعالیت کنند.
وی همچنین افزود: یکی از موضوعات که در جایگاه دولت‌های دو کشور باید بررسی شود برقراری تجارت ترجیحی است که این موضوع در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و لبنان بررسی و لیست کالاهای ترجیحی نیز بایستی بین دو کشور توافق شود و امیدواریم به زودی به اجرا درآید.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مشکلات حمل‌و نقل نیز اشاره کرد و گفت: نبود زیرساخت حمل‌و نقل مشکل دیگری در توسعه روابط اقتصادی دو کشور است؛ چراکه سوریه و عراق که مسیرهای مستقیم حمل کالا بین ایران و لبنان هستند به دلیل وجود تروریست‌ها ناامن است و حمل و نقل دریایی، زمین و یا ترکیب آنها هزینه‌های تجارت را بالا برده است.
وی ادامه داد: تا بستر حمل‌ونقل را فراهم نکنیم نمی‌توانیم شرایط رقابتی ایجاد کنیم؛ بنابراین راهکار دوم ما به ایجاد حمل‌و نقل مشترک به ویژه کشتیرانی مشترک معطوف است که نه تنها برای لبنان بلکه برای برای کشورهای همسایه هم کارایی دارد.
خسروتاج با اشاره به اهمیت خدمات بانکی در گسترش روابط دو کشور خاطرنشان کرد: تحریم‌ها در چند سال اخیر در روابط بانکی ایران و کشورهای دیگر اختلال ایجاد کرد به طوری که الان می‌بینیم با وجود اینکه شهرت لبنان به داشتن اقتصاد متکی به خدمات بانکی و توریسم است اما نتوانسته‌ایم از آن بهره‌برداری کنیم.
وی خبر خوشی هم به فعالان اقتصادی داد و گفت: نمایندگان بانک مرکزی لبنان اعلام کرده‌اند که هیچ محدودیتی برای روابط بانکی دو کشور وجود ندارد و چهارچوب روابط کارگزاری بانکی، خدمات مالی و پولی و از افتتاح شعب بانک‌های دو کشور در کشورهای یکدیگر استقبال می‌کنند بر همین اساس امیدواریم ترتیبات بانکی برای از سرگیری فعالیت بانکی دو جانبه اتخاذ شود.
رییس سازمان توسعه تجارت از اعلام علاقه‌مندی تجار لبنانی برار بازاریابی کالاهای ایران در کشورهای مختلف خبر داد و اضافه کرد: این موضوع چندی قبل در همایشی با حضور فعالان اقتصادی لبنانی مستقر در قاره‌های آفریقا، آمریکای جنوبی و اقیانوسیه از طریق تجار لبنانی به من منتقل شد و آنها برای بازاریابی و معرفی کالاهای ایرانی در کشورهای محل سکونت اعلام آمادگی کردند.
موضوع دیگر مورد مطرح شده از سوی خسروتاج سرمایه‌گذاری مشترک بود، وی در این باره گفت: اقتصاد لبنان در بخش تولیدی شاهد سرمایه‌گذاری‌های گسترده نبوده و اقتصاد این کشور می‌طلبد که دو کشور ایران و لبنان به صورت مشترک در همه زمینه‌ها از جمله مصالح ساختمانی، دارویی، غذایی، صنایع سبک و … سرمایه‌گذاری‌های مشترک را آغاز کنند؛ با توجه به نقش لبنان در بلوک‌های تجارت ترجیحی منطقه‌ای، این کشور می‌تواند پایگاه توسعه صادرات ایران باشد.

وی افزود: توریسم، بانکداری و بیمه از بخش‌هایی است که توسعه آن در برنامه ششم اقتصادی ایران پیش‌بینی شده و تجار ایرانی با توجه به تجربیات لبنان در این زمینه‌ها فرصت خوبی را برای همکاری پیش رو دارند.
خسروتاج همچنین یادآور شد: با توجه به نیاز‌های لبنان به ساخت و ساز، شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایران می‌توانند حضور موثری دراین کشور داشته باشند.
22535

 

جنون خوردن کنسرو/ «کولا» به قشقایی می‌‌آید

به گزارش خبرگزاری
خبرآنلاین، نصیر ملکی‌جو از اجرای  نمایش
«کولا» خبر داد و گفت: «نمایش تازه من از ۱۰ تا 26 شهریور ماه در قالب پروژه مطالعات قشقایی در
این تالار نمایشی به صحنه می رود البته قرار است به جز اجرای این نمایش برنامه های
دیگری مثل برگزاری کارگاه نمایشی، چاپ کتاب و … داشته باشیم.»

کارگردان «مسخ» در همین
زمینه عنوان کرد:« در «کولا» مخاطب شاهد نقد مدرنیسم، جامعه مصرف گرا، علاقه به خوردن
غذاهای کنسروی و جنون استفاده از محصولات تبلیغاتی که در همه افراد از جمله خودِ من
شکل گرفته است، می‌شود. این سال ها آدم ها به صورت ناخودآگاه به سمت تبلیغات گرایش
پیدا کرده اند و به نوعی برده جهان مدرن شده اند.»

این اثر درباره  پدر و پسرى
در فضايی لامكان و لازمان در ميان قفسه هايى پوشيده از كنسرو است که پدر دچار جنون
خوردن كنسرو شده است.

سایر عوامل این نمایش
عبارتند از: نویسنده
و کارگردان: نصیر ملکی جو، بازیگران: پوریا سلطان زاده ، سروش شاکر،مجری طرح: آرش
فصیح،مشاور طراح لباس و اکسسوری: سمانه احمدی مطلق،دستیارکارگردان: محمدمحمدپور،منشی
صحنه: مژگان غلامعلی،طراح صحنه: پگاه
کاظمی،عکس: فاطمه خواجه نوری،مدیر روابط بین الملل: رامونا شاه،طراح
پوستر و بروشور: سانازمحرابی،ساخت عروسک: نسیم یاقوتی،مشاور رسانه ای: مریم
رودبارانی.

5757

مردی برای مردم و نخبگان

امام موسى صدر وابسته به گروهى خاص همچون حوزه وشيعه ومسلمان نبود. انديشه ها وديدگاههاى اسلامى وانسانى او كه بر گرفته از انديشه هاى اسلام حقيقى ، اسلامى كه پيامبر راستين اسلام ص وخاندان برحقش ، يعنى امامان معصوم عليهم السلام، نداى آن را سر داده واز بياناتشان تاكنون ، رهروان حقيقى آن بزرگان بهره برده ومى برند ، بود. امام موسى صدر حركت خود وانديشه فراگروهى ومذهبى ودينى خودرا،از لبنان آزاد انديش ودر ميان طوائف مختلف مذهبى ودينى، كه، از اديان مختلف تشكيل گرديده بود ، آغاز نمود.

وى با گام نهادن در ميان توده هاى اجتماعى ومردمى ازاديان ومذاهب گوناگون در لبنان وبا طرز تفكر هاى مختلف ، جنبش بيدارى ملت ها را جداى از دين ومذهب آنان ، شروع كرد وبا چنين طرز تفكر وايده اى بود كه توانست در دل وقلب وسلولهاى مسلمان ومسيحى وديگر طوائف نفوذ كند ودم از حمايت وپشتيبانى مردم ستم ديده زند. او طرهاى جهانى در سر مى پروراند، كه در اين راستا انديشه هاى او در باره لبنان وفلسطين بود كه در آن هنگام در جنگ داخلى فرو رفته بود. برخى بدنبال تجزيه لبنان بودند كه وى مخالف آن بود. امام موسى صدر با عقيده اى محكم پيش مى رفت وهمه وهمه جا را تكان مى داد وتوده مردم از هر دين وآيينى را از آنجا كه به خود وابسته ساخته بود ، با خود همراه داشت ، اين خود نكته ومطلبى بود كه دست نشاندگان عرب وجيره خواران صهيونيست را به نگرانى واداشته بود.


‎امام موسى صدر جنبشی در سطح توده مردم و نخبگان برضد رهبران فئودال ایجاد کرد که به شکل‌گیری مجلس اعلای شیعیان انجامید.امام موسى صدر آشکارا به حمایت از قضیۀ فلسطین و وحدت ملی در لبنان پرداخت.
‎وى، در پی سفر انور سادات رئیس‌جمهور پیشین مصر به اسرائیل و شروع روند صلح مصر و رژیم صهیونیستی، سلسله اقداماتی را آغاز کرد و در آن‌ها به تبیین میزان خطرناک بودن اوضاع عربی و بازتاب آن بر جنوب لبنان و کل منطقه پرداخت. او گفت: «سفر سادات به اسرائیل به عقب‌گردهای تمدنی و تاریخی خواهد انجامید، مگر آنکه مسئولان عرب آن را جبران کنند.»
‎در این میان با تحقق صلح میان مصر و اسرائیل، رژیم صهیونیستی به چند هدف عمده دست یاف١-. تضعیف دنیای عرب در برابر اسرائیل و شکسته شدن سد روانی میان این دو2. تضعیف مصر و به زنجیر کشیدن بزرگ‌ترین قدرت نظامی عرب ،٣-فلسطینیان به‌طور رسمی بخش زیادی از سرزمین خود را از دست دادند٤-. سایر کشورهای عربی نیز ناگزیر به امضای توافق‌نامه‌های مشابه و با‌‌ همان شروط با اسرائیل شدند؛٥-. اسرائیل با وجود اشغال سرزمین‌های عربی، به رسمیت شناخته شد و دیگر برای اعراب چیزی نماند تا بر سر آن مذاکره کنند.
‎امام موسى صدر در مصاحبه‌ای دربارۀ اقدامات سوء گروه‌های فلسطینی می‌گوید: «من تلاش می‌کنم برای شیعیان توضیح دهم که این اقدامات، کار فلسطینیان نیست و تنها اقدامات گروه‌های تندرو و نفوذی و عوامل تنش‌‌آفرین است. معروف است که نیروهای اطلاعاتی اسرائیل چیره‌دست‌ترین نیرو‌ها در دنیا هستند.»

‎در ۱۳ ژوئن ۱۹۷۸ صد‌ها نفر از عناصر حزب کتائب لبنان به سرکردگی سمیر جعجع به منزل طونی فرنجیه، نمایندۀ مجلس و فرزند رئیس‌جمهور پیشین، سلیمان فرنجیه، حمله کردند و او و همسر و دخترش را به همراه ۳۵ نفر دیگر به قتل رساندند.امام موسى صدر حركت هاى تاريخ ساز خود را در راستاى فرو نشانيدن جنگ داخلى در لبنان آغاز نمود كه در اين ميان مى توان به اقدام مهم وتاريخى او اشاره كرد. امام موسى صدر در حركتى بى نظير دست به اعتصاب غذاى سه روزه خود در مسجد صفا زد كه تمام معادلات سياسى لبنان را در هم نورديد وخيل مردم وسياستمداران براى همبستگى با ايده واقدام او ، رو به سوى مسجد صف گزاردند. در اين هنگام بود كه تمامى انظار وديدگان لبنان ومنطقه رو به سوى مسجد صفا گزارد واين مسجد كانون ومحورى براى ايجاد صلح وآرامش براى لبنان ودر نتيجه منطقه گرديد. سرانجام پس از سه روز اعتصاب غذاى امام موسى صدر كه از اين پس ،شخصيتى فراگير يافته وقدرت او از مرز لبنان فراتر نهاده بود ، جنگ داخلى لبنان پايان يافت ، ليك دست نشاندگان صهيونيست را نگران ساخته ودر فكر چاره جويي انداخت. اگر دست به ترور او مى زدند لبنان ومنطقه را در آتش جنگ خانمان سوز فرو مى بردند. در اين هنگام بود كه در انتظار فرصت مناسب نشستند هنگام سفرهاى منطقه اى امام موسى صدر بود كه براى رايزنى در باره منطقه ومسأله فلسطين بود كه تصميم خود را نهايي كرده ودر آخرين سفرش به ليبى كه از سوى قذافى دعوت شده بود ،دست به كار شوم خود زده وامام موسى صدر را ربودند. من در اينجا مى توانم قاطعانه بگويم يكى از آن هنگام هايي كه بندرت اتفاق مى افتد وسران دست نشانده عرب منطقه باهم ، هم نظر مى گردند، در اين جا بود. يعنى همه براى خارج ساختن امام موسى صدر از صحنه هم نظر شده واقدام شوم خود را عملى ساختند.

موضوع ربودن امام موسی صدر و ۲ همراهش، به دست معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی، هم‌چنان، چه در سطح نخبگان و چه در سطح تودۀ مردم، زنده و پابرجاست. نخبگان این مسئله را به سبب آنکه جنایتی متمایز در این عصر است، دنبال می‌کنند و تودۀ مردم نیز درد خود را از این غیبت ابراز کرده‌اند‌ و هم‌چنان در انتظار بازگشت کسی هستند که خود را وقف برآورده کردن مطالبات محرومان همۀ فرقه‌ها در همۀ مناطق، کرده بود.

‎در چنین موقعیتی پرسش این است که چرا با وجود مسلم بودن این جنایت، بر هیچ مسئله‌ای مانند آن از سوی سازمان‌های بین‌المللی غربی، شرقی، عربی و اسلامی سرپوش گذاشت شده است. آن‌ها همواره جنایت‌های قذافی و رئیسان دستگاه‌های نظام او را برشمرده‌اند، ولی مسئله ربودن امام موسى صدر جزو اولویت‌های آنان نبوده است.
‎پاسخ به این سؤال نیازمند در نظرگرفتن مجموعه‌ای از رخداد‌ها و ارتباط آن‌ها با یکدیگر است: از درگیری‌های عربی- صهیونیستی تا مسئله فلسطین و چالش‌های جاری در عرصۀ لبنان و انقلاب اسلامی در ایران.

‎روشن است که فاجعۀ ربودن امام موسى صدر، تصادفی پیش نیامد. این کار توطئه‌ای بود که بدون توافق بین‌المللی و بی‌اعتنایی عربی (اگر نگوییم خیانت عربی) تحقق نمی‌یافت. شاید اشاره به برخی رویدادها در این بخش خالی از فایده نباشد:
‎اولاً، امام صدر جنبشی در سطح توده مردم و نخبگان برضد رهبران فئودال ایجاد کرد که به شکل‌گیری مجلس اعلای شیعیان انجامید.

‎ثانیاً، امام صدر آشکارا به حمایت از قضیۀ فلسطین و وحدت ملی در لبنان پرداخت.

‎ثالثاً، در پی سفر انور سادات رئیس‌جمهور پیشین مصر به اسرائیل و شروع روند صلح مصر و رژیم صهیونیستی، امام صدر سلسله اقداماتی را آغاز کرد و در آن‌ها به تبیین میزان خطرناک بودن اوضاع عربی و بازتاب آن بر جنوب لبنان و کل منطقه پرداخت. او گفت: «سفر سادات به اسرائیل به عقب‌گردهای تمدنی و تاریخی خواهد انجامید، مگر آنکه مسئولان عرب آن را جبران کنند.»
‎رابطه میان امام موسی صدر و امام خمینی، علاوه بر رابطه‌ای خویشاوندی، رابطه‌ای اعتقادی و مبارزاتی بود. گذشته از آن، امام صدر پیوندی استوار با یاران امام خمینی داشت که در سال‌های پایانی حکومت شاه، ایران را ترک کردند.

‎می‌توان گفت که جنبش أمل نقش مهمی در این انقلاب داشته است، زیرا یکی از برجسته‌ترین چهره‌های جنبش یعنی دکتر مصطفی چمران که مسئول رده اول سازمانی جنبش و از بزرگ‌ترین معاونان امام صدر به شمار می‌رفت، یکی از حامیان انقلاب ایران بود و پس از پیروزی انقلاب وزیر دفاع ایران شد. حتی پیش از انقلاب، امام صدر موجب آشنایی حافظ اسد، رئیس‌جمهور سوریه، با امام خمینی شد. عبدالحلیم خدام، معاون رييس جمهور پيشين سوریه، در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الأوسط در این‌باره گفت: «پیش از پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی، سوریه از طریق امام موسی صدر با عناصری که برای انقلاب ایران زمینه‌سازی می‌کردند، ارتباط داشت… حتی گروهی از ایرانیان که دست‌پروردۀ موسی صدر بودند، همگی گذرنامه سیاسی (سبز) سوریه را داشتند.» امام موسى صدر در آخرین مقاله خود در روزنامه لوموند فرانسه با عنوان «ندای پیامبران» بر ستمگری شاه و رنج مردم ایران تأکید کرده و گفته بود که اهداف این انقلاب، اهدافی دینی، انسانی و متمایز است و ملت ایران دغدغه‌های امت اسلامی و در رأس آن‌ها مسئله قدس و فلسطین را دنبال می‌کند.

‎در حقیقت، پس از ربودن امام موسی صدر بود که وزیران خارجه ایران و عراق در نیویورک با یکدیگر دیدار و توافق کردند که امام خمینی، که با فشار نظام شاه از ایران به عراق تبعید شده بود، از عراق اخراج شود. در تاریخ ۶ /۱۰/ ۱۹۷۸ امام خمینی از بغداد به پاریس رفت و در یکی از روستاهای اطراف پاریس اقامت کرد.

‎در همین حال، ژاک شیراک نخست وزیر و رئیس‌جمهور پیشین فرانسه، در یادداشت‌های خود نوشته است: «سال ۱۹۷۸ میلادی وقتی آیت‌الله خمینی که چند سال بود به عراق تبعید شده بود از این کشور اخراج شد، صدام حسین از طریق سفیر خود در پاریس نامه‌ای برای من فرستاد و در آن به من سفارش کرد که به خمینی اجازه ورود به فرانسه داده نشود… صدام در این نامه چنین هشدار داده بود که بسیار مراقب باشید. بگذارید او به لیبی برود. در آن زمان من هنوز نخست‌وزیر نشده بودم، ولی با این حال فوراً این نامه را به رئیس‌جمهور ژیسکار دستن دادم. او هیچ توجهی به آن نکرد و حتی کاملاً برعکس آنچه رئیس‌جمهور عراق گفته بود، عمل کرد.»

‎رخ دادنِ پی‌درپیِ حوادث، میزان ارتباط امام موسى صدر و امام خمینی را روز به روز روشن‌تر می‌کرد و نظام شاه و دستگاه‌های اطلاعاتی دنیا و به دنبال آن نظام‌های وابستۀ عربی نیز این ارتباط را دریافتند.ودر اين جا بود كه دست به توطئه شوم خود كه قذافى در اين باره اعلام آمادگى كرده بود زدند وامام موسى صدر را ربوده وتاركنون اين حركت شوم را به گونه اى در ابهام قرار داده اند.
‎در پايان بايد اين حقيقت را آشكار سازم ،نقشه شومى كه براى امام موسى صدر در مركز صهيونيست هاى منطقه طراحى گرديد ، در همان راستا تيغ تيز خود را به مركز تشيع يعنى حوزه علميه نجف اشرف كه امام موسى صدرها را پرورش مى دهد ، نشانه گرفت وبراى متلاشى ساختن اين حوزه ومحور شيعه ، شخصيت ها وستارگان حوزوى واجتماعى كه هريك به گونه اى از جايگاهى ويژه در حوزه علميه نجف اشرف وجامعه ايران وعراق برخوردار بودند ونقش مهمى در بيدارى فكرى وخدمت رسانى به جامعه خود را ايفا مى نمودند دستگير ساخته وهمچون امام موسى صدر به نقاط نامعلومى بردند.

شهيد آية الله انصارى وشهيد آية الله جواهرى وشهيد آية الله قزوينى وشهيد آية الله سيد مرتضى خلخالى وشهيد آية الله سيد رضا خلخالى ودهها چهره درخشان ديگر حوزه نجف اشرف را به همراه مرحوم شهيد آية الله سيد محمد باقر صدر ، كه عمو زاده امام موسى صدر بود ودر خود دنيايي ازانديشه وگسترده نگرى علاوه بر جايگاه علميش را نهفته بود ، همچون امام موسى صدر از درب خانه ربوده وتنها به پيكر به شهادت رسيده مرحوم آية الله صدر دسترسى يافتند وديگران همچون يار باوفايشان ، امام موسى صدر، ربوده شده وسي وهشت سال است كه از سرنوشت اين عزيزان هيچگونه أثرى بدست نيامده است. به اميد روزى بسيار نزديك كه اين ستارگان كهنسال رخ نمايند.

مگر نه اين است كه أليس الصبح بقريب ؟

تصاویر| اینجا ایالت طلوع آفتاب است

 

 

به گزارش توریسم آنلاین، قدیمی‌ترین مسابقات گاوبازی و اسب‌سواری “رودیو” در آریزونا برگزار می‌شد.

قطع بدون مجوز یک کاکتوس “ساگوارو” می‌تواند منجر به پرداخت جریمه سنگین و یا حتی یک سال زندانی شود.

ممکن است 100 سال به طول بیانجامد که یک شاخه از کاکتوس ساگوارو در مناطق کم بارش رشد کند.

بزرگترین تلسکوپ خورشیدی جهان در رصدخانه “کیت پیک”-آریزونا- قرار دارد.

غار “کولوسال” آریزونا یکی از بزرگترین غارهای خشک جهان است.

آریزونا با 18 اثر ثبت شده ملی دارای بیشترین آثار ملی در میان دیگر ایالت‌هاست.

بزرگترین بوته‌های گل رز سرخ را در آریزونا می‌بینید.

61282

قیمت آپارتمان در محله گیشا

محله گیشا یا کوی نصر در غرب تهران (محدوده منطقه 2 شهرداری تهران)‌ واقع شده که از شرق به بزرگراه شهید چمران، از غرب به بزرگراه شیخ فضل‌الله، از شمال به بزرگراه شهید حکیم و از جنوب به بزرگراه جلال آل احمد محدود می‌شود. خیابان اصلی محله گیشا موسوم به «نصر» با طول تقریبی 5/ 1 کیلومتر بزرگراه جلال آل احمد را به‌صورت مستقیم به بزرگراه حکیم متصل می‌کند.

وجود بوستان گفت‌وگو به وسعت بیش از 144 هزار مترمربع در ضلع شرقی گیشا و نیز برج میلاد و محل دائمی نمایشگاه‌های شهرداری در این محله از امتیازاتی است که موجب افزایش تمایل برای سکونت در این محله می‌شود.

مجموعه‌های کوی دانشگاه تهران، پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس نیز در نزدیکی این محله قرار دارند. قیمت قطعی آپارتمان در معابر گوناگون محله گیشا به تناسب مرغوبیت متفاوت است.

اگرچه املاک با سن بنای بیشتر در برخی از معابر فرعی گیشا زیر 6 میلیون تومان نیز به فروش رفته است، اما اغلب آپارتمان‌های مسکونی در بازه قیمتی 6 تا 5/ 8 میلیون تومان قرار دارد. البته قیمت زمین در این محله طبعا از قواعد قیمت‌گذاری املاک مسکونی تبعیت نمی‌کند و بر اساس سامانه اطلاعات بازار املاک ایران، بعضا تا 5/ 12 میلیون تومان نیز معامله شده است. بررسی قیمت‌های پیشنهادی فایل‌های عرضه شده در این محله نیز نشان دهنده نقش پررنگ سن بنا در قیمت نهایی آپارتمان است. بسیاری از فایل‌های زیر قیمت در این محله با وجود برخورداری از پارکینگ و انباری، تنها به دلیل سن بیشتر بنا با قیمت‌های مناسب‌تری نسبت به نرخ میانگین هر مترمربع آپارتمان در گیشا معامله شده‌اند.

22435

رییس جمهور ازبکستان درگذشت

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از ایرنا، سایت روس زبان فرغانه که اولین رسانه ای بود خبر بستری شدن رییس جمهوری ازبکستان با عارضه خونریزی مغزی را انتشار داده بود، اعلام کرد که با بی نتیجه بودن مراحل درمانی اسلام کریم اوف عصر امروز درگذشت.

خبر فوت رییس جمهوری ازبکستان در رسانه های روسی نیز بازتاب یافته است ولی هنوز به صورت رسمی از سوی دولت ازبکستان خبری در این زمینه انتشار نیافته است.

دانیل کریم اوف سردبیر پایگاه روس زبان فرغانه امروز اعلام کرده بود: از هم اکنون نخست وزیر ازبکستان به عنوان جانشین رییس جمهوری تعیین شده است و از همه بیشتر شانس دارد.

روزنامه روسی ماسکوفسکی کامسامولتس به نقل از سردبیر پایگاه فرقانه نوشت: میرزایف ضمن نزدیک بودن به خانواده رییس جمهوری کنونی ازبکستان بین جامعه نخبگان این کشور نیز محبوبیت دارد.

براساس زندگینامه موجود، «اسلام عبدالغنی یویچ کریم اوف» که در سمرقند از پدر و مادرتاجیک بدنیا آمده، در رشته های اقتصاد و مهندسی مکانیک در مدرسه پلی تکنیک آسیای میانه و انستیتو اقتصاد ملی تاشکند زمان شوروی سابق تحصیل کرده است.
وی سال 1983 به عنوان وزیر اقتصاد ازبکستان این جمهوری وقت شوروی و سپس سال 1986 نایب رئیس شورای وزیران و رئیس اداره برنامه ریزی دولتی ازبکستان شد.

کریم اوف که از سال 1989 دبیر اول حزب کمونیست ازبکستان و سپس 24 مارس 1990 به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد، سال 1991 استقلال این جمهوری را از شوروی اعلام کرد و چندی بعد نیز در اولین انتخابات این کشور با بدست آوردن 68٪ آرا نخستین رییس جمهوری کشور مستقل ازبکستان شد که تاکنون قدرت را در دست دارد.

ازبکستان در آسیای میانه دارای مرز مشترک با افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان به پایتختی تاشکند است که 474 هزار و 400 کیلومتر مربع مساحت و حدود 27 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد.

5252