سیگار کشیدن دختران در حال تبدیل شدن به یک اپوزیسیون اجتماعی

دکتر حمید یعقوبی با اعلام این مطلب مصرف مواد دخانی را یکی از عوامل مهم تهدیدکننده سلامتی افراد دانست و اظهار کرد: استعمال سیگار و قلیان که یکی از موضوعات حساس و از معضلات بشری در سال‌های اخیر است که انسان را به چالش جدی کشیده و برای اولین بار در تاریخ، بشر با اپیدمی مواجه شده که پایه‌ها و بنیان‌ها جامعه انسانی را تهدید می‌کند.

وی در ادامه گفت: استعمال سیگار یکی از عوامل مهم تهدیدکننده سلامتی افراد خصوصا جوانان بوده و یکی از اولویت‌های بهداشت عمومی برای کاهش شیوع مصرف سیگار، پیشگیری از سیگاری شدن جوانان است، با این وجود افزایش شیوع مصرف دخاینات در میان دانشجویان به ویژه گرایش اخیر دانشجویان دختر به مصرف دخانیات نشان می‌دهد که قاعده هنجاری برای این مهم از سوی محیط‌های آموزشی طراحی نشده است و متاسفانه کشیدن سیگار در حال تبدیل شدن به یک اپوزیسیون اجتماعی و گاه یک ارزش در بین برخی گروه‌های دانشجویی است.

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد: هر ساله 31 مه مصادف با دهم خردادماه 1396، از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز جهانی مبارزه با دخانیات در نظر گرفته شده و شعار امسال سازمان بهداشت جهانی به مناسبت این روز، «دخانیات، تهدیدی برای توسعه» می‌باشد.

دکتر یعقوبی همچنین به اهداف سازمان جهانی بهداشت به مناسبت روز جهانی مبارزه با دخانیات اشاره کرد و افزود: برجسته‌سازی ارتباط بین استفاده از دخانیات، کنترل دخانیات و رشد پایدار، تشویق کشورهای مختلف در جهت قرار دادن کنترل دخانیات در سند توسعه پایدار 2030، پشتیبانی از کشورهای عضو و جامعه مدنی برای مبارزه با دخالت صنعت دخانیات در فرآیندهای سیاسی که به نوبه خود منجر به کنترل قوی‌تر دخانیات می‌شود، تشویق مشارکت عمومی و گسترده‌تر در برنامه‌های ملی، منطقه‌ای و جهانی با هدف توسعه و اجرای استراتژی‌های توسعه در کنترل دخانیات که نشان بدهد چگونه افراد می‌توانند از طریق عدم استفاده از دخانیات و یا ترک مصرف آن در ساخت یک جهان پایدار و بدون دخانیات مشارکت داشته باشند از جمله این اهداف است.

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد: در راستای اهداف روز جهانی مبارزه با دخانیات باید برنامه‌هایی در دانشگاه‌های سراسر کشور اجرا شود تا دانشجویان مصرف‌کننده دخانیات با خطرات آتی مصرف آشنا شده و برای دریافت کمک بیشتر اقدام کنند. همچنین عموم مردم اطلاعات بیشتر و بهتری در مورد دخانیات، علل و پیامدهای احتمالی آن و آنچه کمک‌کننده است و یا می‌تواند برای پیشگیری و درمان در دسترس باشد، آگاه شوند.

به گفته دکتر یعقوبی،‌ آگاه‌سازی دانشجویان درخصوص روز جهانی مبارزه با دخانیات، افزایش اطلاعات و توانمندی دانشجویان برای تشخیص شرایط بحرانی و انتخاب راهکارهای بهینه برای مقابله با آن و تشویق دانشجویان جهت دریافت کمک جهت ترک سیگار برای خود، خانواده و دوستانشان از جمله اهداف برگزاری برنامه‌های روز جهانی مبارزه با دخانیات در دانشگاه‌ها است. بطوریکه دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه جامعه هدف این برنامه است.

وی گفت: اجرای برنامه‌های روز جهانی مبارزه با دخانیات 31 مه‌ مصادف با دهم خردادماه 1396 است و با توجه به اینکه تاریخ مذکور با ایام آمادگی برای امتحانات پایان ترم دانشجویان مصادف است، پیشنهاد می‌شود کلیه مراکز و شعبات مربوطه در اجرای این طرح شرایط خاص خود را در نظر گرفته و با توجه به آن سازگاری و انعطاف لازم را در تحقق اهداف «روز جهانی بدون دخانیات» به گونه‌ای به عمل آورند که علاوه بر داشتن ابتکار و نوآوری مقتضی، اهداف کلی و جزئی اشاره شده در این راهنما محقق شود و این برنامه‌ها باید توسط مرکز مشاوره دانشگاه‌ها و همکاری معاونت دانشجویی برگزار گردد.

به گفته دکتر یعقوبی،‌ با توجه به اهمیت روز جهانی مبارزه با دخانیات در سال 2017 و هدف نامگذاری این روز با شعار «دخانیات- تهدیدی برای توسعه» پیشنهاد می شود برنامه‌های روز جهانی مبارزه با دخانیات با محوریت آگاه‌سازی دانشجویان درخصوص عوارض مصرف و حساس‌سازی جامعه دانشگاهی نسبت به موضوع مصرف دخانیات در دانشگاه و جامعه برگزار شود.

مدیر کل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم گفت: حقایقی درباره سیگار، اثرات اعتیادآور نیکوتین، استراتژی‌های ترک مصرف سیگار، چگونه می‌توان بر وسوسه کشیدن سیگار غلبه کرد، عادات رفتاری مصرف سیگار، سیگار و وزن، سیگار و تندرستی، سیگار و ارتباط آن با خلق و استرس، زندگی بدون سیگار، بازیابی تعادل زندگی، سیگار و فقط یکبار لغزش، انواع راهکارهای مقابله‌ای برای غلبه بر وسوسه مصرف سیگار و موقعیت‌های وسوسه‌انگیز از جمله محتوای پیشنهادی به برنامه‌های روز جهانی مبارزه با دخانیات است.

دکتر یعقوبی در پایان گفت: جلب همکاری مرکز بهداشت و درمان دانشگاه، تعامل و همکاری با انجمن‌ها، کانون‌ها، سمن‌ها و سایر مراکز دولتی و غیردولتی دخیل در امر ترک دخانیات، آگاه‌سازی دانشجویان و کارکنان دانشگاه درخصوص روز جهانی مبارزه با دخانیات در قالب توزیع بروشور، پمفلت، بنر، توزیع نشریه و…، معرفی مرکز مشاوره و شیوه‌های دریافت خدمات ترک دخانیات،‌ برگزاری کارگاه‌های آموزشی بهداشت‌روان با موضوعات آشنایی با اثرات مصرف سیگار و انتخاب راهکارهای مقابله‌ای بهتر در شرایط پراسترس بجای مصرف سیگار، ویژه کارکنان و دانشجویان،‌ حساس‌سازی ذهنی دانشجویان، کارکنان دانشگاه و ارائه نمادها و المان‌هایی که حس عضویت در جنبش و کمپین «دانشگاه عاری از دخانیات» را تقویت می‌کند و برخی موارد دیگر از جمله برنامه‌های پیشنهادی برای روز جهانی مبارزه با دخانیات در دانشگاه‌ها است.

۴۷۲۳۵

دوباره بخوان سپیده را

آهنگ قرن ایران، آهنگی است که بعد از انقلاب اسلامی و در صلابت و سفیدی آن سروده شده است. اما شعر و آهنگی که با انقلاب اسلامی سروده و خوانده می شد، سالها بود که توسط موسیقی پاپ و شرکا از صحنه کناره رفته بود. یقینا رفتار ناهیانه ی تلویزیون در طرد سازهای ایرانی از صحنه ی هنر و حتی طرد هنرمندان پیشروی موسیقی از صحنه ی خود، کمک شایانی به شکل گیری موسیقی عامه پسند و طرد موسیقی ایرانی کرده بود.  

اما با اتفاقاتی که افتاد و حذف کامل هنرمندان و حتی مبارزه علنی تفکر ضد موسیقی با اشخاصی که پیشتر صدای زیبای انقلاب اسلامی شده و چاوش ها را تولید کرده بودند، رفته رفته به کنار نهادن اغلب هنرمندان موسیقی شد. برنامه های موسیقی حتی در برخی گوشه و کنار کشور حذف می شد و این شواهد نشان می داد که تبلیغاتی که بر علیه موسیقی ایرانی می شود، به دامنه دارتر شدن تفکر ضد موسیقی در کشور می انجامید.

اما همین رفتار و منش، موجب شد مردم دوباره به سوی این هنر اصیل و مردمی تری که در لحظات حساس بلد است در مورد فضای جامعه حرف بزند متن گفتمان مردم را به دست بگیرد. در برابر رفتار طردنگرانه ای که از سویی هنر و از سویی حتی خود مردم را طرد می کرد و فضای کشور را به سلیقه خود تقلیل می داد، مردم با هنرمندان موسیقی هم آوا شدند تا جایی که دیگر گوش کردن به آهنگ های انقلاب اسلامی جای تازه ای در میان مردم باز کرد.

در این چند سال، یکی از آهنگ هایی که شاید پیشتر از یاد رفته بود، سپیده “استاد شجریان” بود که مجدداً به میان آهنگ های مورد علاقه مردم بازگشت. مخالفان این آهنگ را بازخوانی هم کردند، اما به جای تضعیف آن، تقویتش کرد. در نتیجه و با تکرار انتخاب های مرجح مردم در این سالها، سپیده هم مجددا تکرار شد و این نشان دهنده این است که صدای ناب و دل پذیر و شعر ناب تر و پرمعناتر با طرد و انحصار و … حذف نمی شود و بلکه بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

هشی:بانک‌مرکزی مراقب پارتی‌بازی در ادغام بانک‌ها باشد

عباس هشی، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرآنلاین با بررسی اثرات ادغام کردن بانک ها براقتصاد کشور گفت:«در حالی که در اقتصاد ما ربا حرام است و تنها کشوری هستیم که فکر می کنیم بانکداری اسلامی را اجرا می کنیم،اما  تنها کشوری هم هستیم که بیش از 70 درصد تبلیغ تلویزیون به تبلیغ بانک ها اختصاص یافته؛ از طرف دیگر سر هر چهارراه در خیابان ها هم چند شعبه بانک داریم.»

وی افزود:«در حالی که کشورهای توسعه یافته که می گوییم نزول خوار هستند،این میزان بانک وجود ندارد و تبلیغات بانک، جایزه و سپرده ندارند. بانک های دولتی قبل از 80 همه به دستور رییس بانک مرکزی و وزیر دارایی وقت کار می کردند،اما در حال حاضر بانک‌های خصوصی تبدیل به صندوق سرمایه داری شده اند.»

هشی ادامه داد:«بانک ها در کشورهای پیشرفته دنیا در امور مربوط به سرمایه گذاری حضور دارند  نه اینکه پول مردم را پس‌انداز کنند و امورات روزانه مردم را بگذرانند. »

او با بیان اینکه رشد بانک های ایران در جهان اول است،تصریح کرد:« حال آنکه تاکنون این رشد به سود اقتصاد کشور هم نبوده است.»

این اقتصاددان عنوان کرد:«راه حل درست برای حل مشکلات کنونی بانکها ادغام است؛ اما باید توجه کرد که در ادغام نباید پارتی بازی صورت بگیرد. در گذشته ادغام دو بانک موجب ضرر و زیان گروهی و در مقابل سود زیاد برای طرف دیگر شد،از همین رو نباید  این تجربه مجددا تکرار شود. چون برخی بانک ها که در گذشته ادغام شدند،هنوز با مشکل رو به رو هستند.»

 

35224

عکس | این دو رئیس جمهور "گفتگویی صریح" داشته‌اند

به گزارش خبرآنلاین، امانوئل مکرون رئیس جمهور جوان فرانسه که به تازگی از سوی مردم انتخاب شده است در اولین دیدار رسمی و دیپلماتیک، با همتای روسی خود ولادیمیر پوتین دیدار داشته است. رئیس جمهوری فرانسه قبل از میزبانی از پوتین اعلام  کرده بود که با روئسای جمهور جهان می خواهم بی پرده و صریح باشم.این اولین میهمان رئیس جمهور تازه نفس فرانسه است و به همین خاطر توجه مطبوعات فرانسوی و خارجی را به خود جلب کرد. کما اینکه وی در اجلاس جی 7 با  رهبران صنعتی جهان حاضر در این اجلاس از جمله دونالد ترامپ دیدار کرده است.

وی در  در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی که در کاخ ورسای در نزدیکی پاریس برگزاری شد، اعلام کرد که دو طرف درباره موارد عدم توافق خود مذاکره کرده‌اند.
مکرون گفت که استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه “خط قرمز” فرانسه است و واکنش “فوری” این کشور را به دنبال خواهد داشت.

به گز ارش بی بی سی، رئیس جمهور فرانسه در عین حال تاکید کرد که مایل به همکاری با روسیه برای “مقابله با تروریسم” در سوریه است.

ولادیمیر پوتین هم بر اهمیت “اتحاد علیه تروریسم” در سوریه تاکید کرد و هشدار داد که “مقابله با تروریست ها از طریق نابود کردن یک حکومت ممکن نخواهد بود”.

وی افزود که روسیه مایل به گسترش روابط اقتصادی با فرانسه، پس از محدودیت های ایجاد شده در این روابط دوجانبه در سال های اخیر است.

در بخشی دیگر از مصاحبه مطبوعاتی برگزار شده بعد از دیدار امانوئل مکرون و ولادیمیر پوتین، آقای مکرون رسانه‌های دولتی روسیه را به تلاش برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری فرانسه متهم کرد.

وی در همین ارتباط، به طور مشخص دو رسانه روسی “راشا تودی” و “اسپوتنیک” را به پخش اخبار دروغ در جریان انتخابات فرانسه متهم کرد.
با وجود انتقاد آقای مکرون از رسانه های روسی در مصاحبه مطبوعاتی ، ولادیمیر پوتین گفت در جریان مذاکرات دوشنبه صحبتی در این مورد با همتای فرانسوی اش نداشته است.

وی همچنین اتهام دخالت در انتخابات کشورهای دیگر را مردود دانست.

لوسی ویلیامسون خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید ملاقات دو رهبر در فضایی سرد برگزار شد. او اشاره می کند که دو رهبر فقط دست کوتاهی دادند و لبخندهای خشکی بر لب داشتند.

به گفته خبرنگار ما وقتی آنها دو ساعت بعد از محل دیدار خارج شدند رفتارشان با هم حتی سردتر از قبل بود.

روسیه در انتخابات فرانسه مداخله کرد؟

در طول انتخابات به نظر می رسید که آقای پوتین از مارین لوپن رقیب ملی گرای آقای مکرون حمایت می کند. او یک ماه پیش از انتخابات در کرملین میزبان خانم لوپن بود.

اما آقای پوتین در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت: “معنی اش این نیست که ما به نوعی سعی در نفوذ در انتخابات داشتیم… این کار غیرممکن هم بود.”

او همچنین در پاسخ به این سوال خبرنگاران که در مورد ادعاهای تلاش روسیه برای دخالت در انتخابات سایر کشورها سوال می کردند گفت در این مورد “چیزی برای گفتن” ندارد.

آقای مکرون پیش از انتخابات روسیه را به دنبال کردن “یک استراتژی دوگانه مرکب از ارعاب نظامی و جنگ اطلاعاتی” متهم کرده بود.

رئیس جمهور فرانسه قویا از منع فعالیت این دو رسانه روسی برای پوشش دادن انتخابات ریاست جمهوری در این کشور دفاع کرد و آنها را “ابزارهای پروپاگاندا” توصیف کرد.

 

روابط روسیه و فرانسه در دوران ریاست جمهوری فرانسوا اولاند رئیس جمهور قبلی فرانسه بیش از پیش متشنج شده بود.

این تازه ترین آزمون دیپلماتیک برای رئیس جمهور جدید فرانسه بود که پیشتر در جریان نشست سران گروه 7 در ایتالیا با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیدار کرده بود.

آقای مکرون بعدا به رسانه های فرانسوی گفت که گفتگو با آقای ترامپ “معصومانه نبود” و او می خواست “نشان دهد که امتیازات کوچک یا حتی نمادین نمی دهد اما همچنین نمی خواهد زیاده روی کند.”

52310

برگزاری محفل انس با قرآن کریم

به گزارش خبرآنلاین لرستان- در این جلسه حجت السلام و المسلمین حیات الغیبی مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در اداره کل با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و بهره گیری از فیوضات این ماه الهی با اشاره به خطبه نورانی و معروف شعبانیه ، که بعداز اینکه پیامبر(ص) به بیان فضایل و اهمیت این ماه شریف و باید ها و نبایدهای آن پرداختند و منشور اخلاقی این ماه را تبیین فرمودند پیامبراکرم(ص) به حضرت علی (ع) در جواب این سوال که افضل اعمال در ماه رمضان چیست ، فرمودند : ((برترین اعمال در این ماه پرهیز از محرمات و دوری از گناهان است.))
حیات الغیبی با بیان اینکه روزه داری یک توفیق بزرگ از جانب خداوند متعال برای انسان است یاد آورشد : در روایات و آیات متعدد آمده است که مسلمانان در صورت تقوا و درستکاری می توانند به مقام قرب و دوستی خداوند متعال دست یافته و به قله های معرفت برسند.
در این جلسه پس از قرائت قرآن توسط حاضرین به دو نفر از همکاران به قید قرعه هدایایی اهداء گردید.

 

46

 

 

بازدید بیش از 1000 نفر از موزه‌های چهارمحال‌وبختیاری

مصطفی هادی‌پور  درگفتگو با خبرنگار خبرگزاری خبرانلاین  افزود: هم‌زمان با هفته میراث‌فرهنگی موزه‌ها و اماکن تاریخی استان شاهد بازدید بیش از 1000 نفر بازدیدکننده خارجی و داخلی بودند .
او با بیان اینکه موزه باستان‌شناسی شهرکرد با بازدید 9 نفر گردشگر خارجی بیشترین تعداد بازدیدکننده خارجی در هفته میراث‌فرهنگی را به خود اختصاص داد، اضافه کرد: طی دو ماه ابتدای سال 96 در مجموع 6 گردشگر خارجی و در سال گذشته 13 گردشگر خارجی از این موزه بازدید کردند.
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به اینکه در سال گذشته 30 گردشگر خارجی از اماکن و موزه‌های استان چهارمحال‌وبختیاری دیدن کردند. بیان داشت: سال گذشته در مجموع 5267 نفر از موزه باستان‌شناسی شهرکرد، 20033 نفر از مجموعه تاریخی- فرهنگی چالشتر، 3746 نفر از موزه پوشاک دزک و 10068 نفر از موزه مشروطه جونقان دیدن کردند.

 

46

مقدار سیصد کیلوگرم ماهی فاسد و غیرقابل مصرف در شهرستان لردگان معدوم شد

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین  به نقل از روابط عمومی دامپزشکی استان ، بیژن حسین پور  افزود :طی بازرسی های نوبه ای انجام شده در شهرستان لردگان و بخش های تابعه بازرسان این شبکه مقدار 300 کیلوگرم ماهی غیرقابل مصرف انسانی را کشف و معدوم سازی نمودند.
به گفته وی : این معدوم سازی با هماهنگی و در حضور نماینده دادستان شهرستان صورت گرفته است.
وی در پایان از مردم خواست از فراورده های خام دامی که مورد تایید و دارای برچسب بهداشتی دامپزشکی هستند استفاده نمایند.

 

 

46

پنجمین المپیاد طرح ملی دادرس در لرستان

به گزارش خبرآنلاین لرستان – فرید بهرامی با اعلام این خبر گفت :این طرح با هدف آماده کردن دانش آموزان برای مقابله با بحران‌ها در روزهای سخت برگزار می شود .
وی افزود: از دانش آموزان پس از طی آموزش های لازم از موارد کمک های اولیه ، ارزیابی و کنترل علائم حیاتی و احیای قلبی ریوی ، خونریزی، پانسمان و بانداژ ، شکستگی و آتل بندی، اسکان اضطراری، پناه گیری و خروج ایمن، اطفاء حریق ، حمل مصدوم گروهی و حمل یک برد به روی دست آزمون عملی و کتبی به عمل آمده و نفرات برتر جهت حضور در مرحله کشوری معرفی می شوند .
معاون تربیت بدنی وسلامت آموزش وپرورش در ادامه خاطر نشان کرد :المپیاد دادرس در 210 آموزشگاه متوسطه اول و با شرکت 3هزار و 500 دانش آموز برگزار شد.
بهرامی با اشاره به برگزاری مرحله استانی المپیاد دادرس در دهکده فرهنگی- آموزشی پادگان حمزه خرم آباد گفت : در بخش پسران شهرستان های بروجرد ، الیگودرز و خرم آباد به ترتیب اول تا سوم شدند و جام بشر دوستی هم به تیم دانش آموزی شهرستان دورود تعلق گرفت .
وی در پایان افزود : در بخش دختران هم تیم های شهرستان الیگودرز ، خرم آباد و پلدختر اول تا سوم شدند و جام بشر دوستی هم به تیم دانش آموزی شهرستان خرم آباد تعلق گرفت .

 

 

46

اعلام فراخوان بیست و چهارمین دوره طرح تقویت مبانی اعتقادی در چهارمحال و بختیاری

حسین گنجی درگفتگو با خبرنگار خبرگزاری خبرانلاین افزود : بیست و چهارمین دوره این طرح در مردادماه سال جاری به مدت یک ماه در چهارمحال و بختیاری برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه در این دوره یک ماهه مباحث مهم روز توسط اساتید و اندیشمندان دینی کشور ارائه می‌شود افزود: در این دوره از طرح تقویت مبانی اعتقادی برنامه‌های ویژه‌ای برای جوانان استان در نظر گرفته شده است.

گنجی اظهار کرد: جوانان جهت ثبت نام می توانند مشخصات خود شامل نام ونام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره ملی، شماره تلفن همراه، میزان تحصیلات و آدرس محل سکونت خود را از طریق مراجعه به سایت طرح به آدرس www.tmechb.ir، ارسال به سامانه پیام کوتاه به سامانه ۳۰۰۰۲۲۲۳۰۰۰۷۲۲، ارسال به شماره فضای مجازی ۰۹۱۴۰۸۴۸۰۴۱ و یا مراجعه حضوری به دبیرخانه طرح واقع در دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد مشخصات خود را به دبیرخانه بیست و چهارمین دوره طرح تقویت مبانی اعتقادی ارسال کنند.

مسئول دبیرخانه طرح تقویت مبانی اعتقادی در استان در پایان عنوان کرد: مهلت ثبت نام جوانان در این طرح از ۳۰ اردیبهشت ماه آغاز شده و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.

 

46