پیشمرگه‌های کُرد از آزادی شهر بعشیقه در عراق خبر دادند

به گزارش خبرگزاری رویترز از اربیل، نیروهای پیشمرگه کُرد در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کردند که وارد این شهر شده اند.

یک مقام آمریکایی نیز گفت که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق به اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا گفته است که کُردها موفق به آزادسازی بعشیقه از داعش شده اند.

شهر بعشیقه در 12 کیلومتری شمال شرقی موصل واقع است و بازپس گیری این شهر، یکی از موانع موجود در مسیر منتهی به شهر موصل در شمال عراق از میان بر داشته می شود.

عملیات آزادسازی موصل از دوشنبه هفته گذشته آغاز شد و پیش بینی می شود که بزرگترین نبرد در عراق از زمان حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به این کشور در سال 2003 باشد.

نیروهای عراقی پس از آزادسازی فلوجه، رمادی و تکریت اکنون با 30 هزار نفر آماده اند وارد موصل شوند.

گروه تروریستی داعش با هدف جلوگیری از پیشروی این نیروها، حملاتی را انجام داده است.

این گروه روز جمعه به شهر کرکوک و امروز (یکشنبه) به شهر الرطبه در 360 کیلومتری غرب بغداد یورش برد که دستکم هفت نیروی پلیس عراق در جریان آن کشته شدند.

داعش همچنین برای دفع حمله به موصل، یک کارخانه سولفور در نزدیکی این شهر را به آتش کشید که بر اثر آن یکهزار نفر مصدوم شدند.

عناصر داعش در موصل که تعدادشان چهار تا هشت هزار نفر برآورد می شود، در این شهر مواد منفجره کار گذاشته و خندق و تونل حفر کرده اند.

همچنین بیم آن می روند که از غیرنظامیان شهر موصل به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.

49311

میزان بدهی‌های آمریکا در سال جاری اعلام شد

آسوشیتدپرس در گزارش کوتاهی از دیون و دیگر آمارهای اقتصادی منتهی به 20 اکتبر 2016 خبر داد که مجموع دیون ملی دولت آمریکا تا این تاریخ به 19 تریلیون و 785 میلیارد دلار رسید.

طبق گزارش سایت خزانه داری آمریکا ، میزان بدهی آمریکا در سال 2015 ، 18 تریلیون و 150 میلیارد دلار بود.

کسری بودجه سال مالی 2016 نیز 587 میلیارد دلار است که این رقم در سال مالی گذشته 439 میلیارد دلار بود.

دونالد ترامپ در سخنرانی های انتخاباتی خود مدام بر بدهی 20 تریلیون دلاری آمریکا تاکید کرده و آن را نشانه اقتصاد ضعیف شده آمریکا در دولت اوباما می داند.

با این حال کارشناسان و صاحبنظران با مقایسه برنامه های اقتصادی هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ نتیجه گیری کردند که برنامه نامزد دمکراتها 200 میلیارد دلار و برنامه نامزد جمهوریخواهان 5.3 تریلیون دلار به بدهی ها ملی آمریکا بیافزاید. در نتیجه در سال 2026 نسبت بدهی ملی به تولید ناخالص داخلی از 77 درصد کنونی در نتیجه برنامه های کلینتون و ترامپ به ترتیب به 86 درصد و 105 درصد خواهد رسید.

گفتنی است که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 18 آبان برگزار شده و بر اساس میانگین جدیدترین نظرسنجی ها، کلینتون با فاصله ای 6 درصدی از ترامپ پیش است.

49311

سید حسن نصرالله: تنها در صورت پیروزی در سوریه به لبنان بازمی‌گردیم

به گزارش پایگاه العهد، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: اگر ما در لبنان از امنیت برخوردار هستیم، این امر به برکت خون‌های ریخته شده و جانفشانی‌ها است و ما باید فضل این جانفشانی‌ها را بدانیم و از آنها و خانواده‌هایشان چه از شهدای ارتش یا مقاومت قدردانی کنیم.

این اظهارات دبیرکل حزب الله در بزرگداشت شهید حاج حاتم ادیب حماده “حاج علاء” مطرح شد.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: افراد مسلح در بلندی‌های عرسال به تنگنا کشیده شدند و ما بر اقدامات آنها تاثیر گذاشتیم و شاهد این امر این است که انفجار خودروهای بمب‌گذاری شده متوقف شده است چراکه شرایط تغییر کرده است و محاصره اعمال شده علیه آنها در بلندی‌های عرسال مانع از اقداماتشان می‌شود. تمام شبکه‌هایی که در ماه‌های گذشته بازداشت شدند، اعتراف کردند که از رقه رهبری می‌شدند و این امر بدین معناست که پایگاه پشتی تروریست‌ها تا حد زیادی دچار کاستی شده است و این امر به صورت رایگان یا با بیانیه‌ها برای ما حاصل نشده است، بلکه با خون‌های بسیار مقاومت و ارتش و لبنانی‌ها محقق شده است و شهید علاء نقش‌های اساسی در این امر داشته است.

نبرد حلب همانند نبرد موصل سرنوشت‌ساز است

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: در هفته‌های اخیر نبرد حلب شدت یافت و ما گفتیم که نبرد حلب برای تمام منطقه سرنوشت ساز است و پیامدهای نظامی، میدانی، استراتژیک و سیاسی خواهد داشت. گروه‌های مسلح جمع شده‌ بودند و گروه‌های بسیاری از خارج کشور از طریق مرزهای ترکیه آورده شدند و حملات گسترده‌ای را به حلب ترتیب دادند و ارتش سوریه و همپیمانانش پایداری کردند و افرادی به شهادت رسیدند اما پیروزی‌هایی حاصل شد.

وی عنوان داشت: ما در حلب حضور داشتیم و این مساله ضروری بود که کادر با فرماندهان دیگری که در راس آنها شهید علاء بود، تقویت شود.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد که درگیری‌ها در حلب برای تمام منطقه سرنوشت ساز است، همانطور که در حال حاضر عملیات موصل، بسیار مهم است.

سید حسن نصرالله عنوان داشت: ما از آغاز گفته بودیم که این نبرد یکی است و ما با تحت تاثیر قرار گرفتن از احساسات به نبرد نرفتیم و از زمان رخدادها در تونس، مسائل را خوب بررسی کردیم.

هدف از ساخت داعش اهانت به پیامبر (ص) و اسلام است

سید حسن نصرالله گفت: اینکه نام حضرت محمد (ص) در پرچم سیاه داعش نوشته می‌شود با هدف اهانت به این پیامبر است. آیا در این جهان «آزاد» کسی آمد تا خواهان تحقیقات در خصوص کشورهایی شود که از داعش حمایت کردند. هدف از ساخت داعش اهانت به پیامبر (ص) و اسلام است.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: اهداف کشورها و حامیان تسلیحاتی و مالی افراد مسلح که از سراسر جهان آمده بودند و هرکس که مانع از تحقق آشتی در سوریه می‌شود کم‌کم در حال آشکار شدن است. گذر روزها واقعیت‌هایی را برای مردم آشکار می‌کند. مردمی که نمی‌خواستند واقعیت را بدانند. ما براساس اطلاعات و داده‌های دقیق به سوریه رفتیم و کسی به ما برای رفتن به سوریه دستور نداد بلکه رفتن ما به آن‌جا براساس درک و بررسی صورت گرفت.

هدف از درگیری در سوریه نه براندازی نظام بلکه تغییرات جمعیتی و جغرافیایی بوده است

وی افزود: روز به روز مشخص می‌شود که این نبرد برای براندازی نظام نبوده است بلکه با اهداف تغییرات جمعیتی و اعمال تغییراتی در نقشه بوده است. گروه‌هایی در منطقه از صدها سال قبل بوده‌اند و آنچه که ظرف سال‌های گذشته صورت گرفته است با هدف از عرصه وجود برداشتن این گروه‌ها و از بین بردن تمامی آنچه که مربوط به تاریخ آن‌ها است، بوده است.

وی ادامه داد: عملکرد داعش و دیگر گروه‌ها همچون النصره این اتهامی را که ما علیه این طرح مطرح می‌کنیم تایید می‌کند و منظورم در اینجا صحبت در خصوص اقلیت‌ها نیست و من همواره گفته‌ام که اهل تسنن کسانی هستند که بیشترین بها را پرداخته‌اند. کسانی که بیشترین رنج را از مصیبت تکفیری‌ها می‌بینند، اهل تسنن در منطقه هستند.

کلینتون اعلام کرد که عربستان حامی و پشتیبان داعش بوده است

دبیرکل حزب الله گفت: ای دوستان آمریکا در لبنان و در جهان، کلینتون، دوست شما می‌گوید که این عربستان بوده است که از داعش پشتیانی و حمایت مالی کرده است.

وی درخصوص یمن نیز خاطرنشان کرد: در یمن دست کم 15 تا 20 میلیون یمنی محاصره شده هستند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: شورای امنیت و جامعه بین المللی و جهان اسلامی و عربی در قبال شهادت صدها تن در حمله‌ای به صنعاء کجا بودند.

وی اظهار کرد: عراقی‌ها در موضع ملی واقعی در رویارویی با داعش هستند و برای آزادسازی استان موصل می‌جنگند.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: فردا گفته خواهد شد که حلب برای ترکیه است و برای سوری‌ها نیست، همانند چیزی که در حال حاضر برای موصل رخ می‌دهد.تمام اقداماتی که توسط ترکیه در حلب صورت می گیرد، برای این است که روزی فرا برسد که ترکیه بگوید حلب برای ما است.

وی افزود: ترکیه خواهان جنگ در موصل به بهانه دفاع از خود است و نمی‌خواهد که بسیج مردمی در عراق بجنگد.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: ترکیه در عراق می‌خواهد که از آنکارا برای مشارکت گروه‌های عراقی در نبردها در کشورشان اجازه گرفته شود و بدتر از آن، این مساله است که در شرایطی که عراقی‌ها برای آزادسازی موصل ده‌ها شهید می‌دهند ترکیه خواهان بازنگری در توافق لوزان می‌شود.

وی افزود: هیچ‌کس بر روی شکست ما حساب باز نمی‌کند. هزاران تن از نیروهای مجاهد ما در جبهه‌ها هستند و هرکس که بر روی خسته‌ شدن ما حساب باز می‌کند باید ناامید شود. تنها موردی که باعث می‌شود ما به لبنان بازگردیم پیروزی ما در سوریه است.

سید حسن نصرالله درخصوص تحولات اخیر ریاست جمهوری در لبنان نیز گفت: اظهارات رفیق حریری برای حمایت از میشل عون به عنوان رییس جمهور راه را برای تعیین رییس جمهور باز کرد. با وجود اینکه سخنرانی حریری علیه ما بود و وی در هر کلمه‌اش به هجمه علیه ما پرداخت اما ما به این مساله نمی‌پردازیم و در حال حاضر به این سخنان پاسخ نمی‌دهیم. ما می‌خواهیم که جانب مثبت را ببینیم.

وی افزود: طرف‌های سیاسی هستند که هم و غم‌شان چگونگی سواستفاده از تنوع‌ها برای ایجاد شکاف میان حزب‌الله با جریان ملی و جنبش أمل و المرده است.

وی ادامه داد:‌ من می گویم که رابطه میان أمل و حزب الله در سطح رهبری و مردمی عمیق‌تر و مستحکم‌تر از آن است که این اظهارات ساختگی برخی بتواند به آن لطمه وارد کند. آنچه که بر مبنای یک پایگاه فکری، عقیدتی و سیاسی است مستحکم‌تر از آن است که بتوان به آن لطمه وارد کرد. در خصوص نبیه بری باید بگویم که این رابطه بسیار عمیق است و رابطه عمیقی در سطح شخصی میان من و وی وجود دارد و ما در مسائلی که در آن اختلاف نظر داریم به تفاهم دست می‌یابیم.

49311

آلودگی هوا در آفریقا از سوءتغذیه کشنده‌تر است

آمار نشان می‌دهد که هر سال ۷۱۲ هزار آفریقایی قربانیِ بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا می شوند به گونه‌ای که آلودگی هوا در این منطقه از سوءتغذیه، آب آلوده یا کمبود بهداشت قربانیان بیشتری به جا می‌گذارد.

همچنین این مطالعه رشد بی‌وقفه جمعیت شهری آفریقا را با افزایش تعداد مرگ و میرهای زود هنگام ناشی از آلودگی هوا مرتبط دانسته است. “رانا روی” محقق این مطالعه تاکید کرده است: در حالی که آلودگی هوا در آسیا معضل جدی است و به‌خصوص در کشورهای پرجمعیتی همچون چین و هند رشد سریع شهرنشینی، عامل کلیدی در بروز آن است، آفریقا نیز به زودی با بحران اقلیمی و سلامتی مشابه با شرایط موجود در چین و هند روبه‌رو می‌شود.

در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳ سطح آلودگی هوا در آفریقا در مجموع افزایش ۳۶ درصدی داشته است. کشورهایی همچون اتیوپی، آفریقای جنوبی و نیجریه در کنار رشد سریع صنعتی شدن، افزایش آلودگی هوای ناشی از رفت و آمد خودرودها و تولید برق را تجربه کرده‌اند.

 “متیو ایوانز” از دانشگاه “یورک” گفت: در شهرهایی همچون لندن، آلودگی به دلیل احتراق هیدروکربن برای حمل و نقل است اما آلودگی هوا در آفریقا به این شکل نیست بلکه سوزاندن زباله، پخت و پز در فضاهای باز و همچنین وجود میلیون‌ها ژنراتور برقی دیزلی علت آلودگی در این قاره است.

47237

پست اینستاگرامی علی دایی برای منصور پورحیدری

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ سرمربی نفت تهران در صفحه اینستاگرام خود عکسی از منصور پورحیدری اسطوره باشگاه استقلال منتشر کرد که در آن نوشته است: «دوستان برای سلامتی منصور خان بزرگ دعا کنید.»
پورحیدری که کسالت دارد، در حال درمان بیماری خود است و علی دایی نشان داد که این پیشکسوت فوتبال را فراموش نکرده است.

43 43

لبخند مشتری در عکس جدید ناسا

این بزرگترین سیاره منظومه شمسی است که ماهیت گازی دارد، اکنون محل بررسی کاوشگر جونو قرار دارد که در زمان عبور نزدیک از آن با استفاده از دوربین جونوکم چند تصویر از سطح نیمه روشن آن ثبت کرده است.

این داده‌ها برای عموم در دسترس قرار دارند و یک شهروند دانشمند به نام رندی آن، تصاویر را بصورت آینه در کنار هم قرار داده و یک تصویر کامل درخشان را از مشتری ارائه کرده است. وی سپس با انجام اصلاحاتی در تصویر، سیاره را به رنگ زرد درآورده و ویژگی‌های روی سیاره، آن را شبیه به صورتکی خندان کرده است.

کاوشگر جونو قرار است مجموعه‌ای از پروازهای نزدیک به سیاره مشتری را تا فوریه 2018 اجرا کند. ماموریت روز 27 اوت، نخستین پرواز نزدیک این کاوشگر به مشتری محسوب می‌شد که طی آن همه ابزار فعال بودند. طی این نزدیکی، جونو به فاصله 5000 کیلومتری بالای ابرهای سیاره رسید. این نزدیکترین مکانی است که تمام فضاپیماها تاکنون توانسته‌اند در کنار این غول گازی قرار بگیرند.

هدف اولیه ابزار جونوکم، جذب مردم و ارسال تصاویر با طول موج مرئی به زمین بوده است. دانشمندان شهروند تاکنون تکنیک‌های پردازش تصویر متعددی بر روی این عکس‌ها انجام داده و ویژگی‌های مختلف سیاره مشتری را به نمایش گذاشته‌اند.

فضاپیمای جونو قرار بود در روز 19 اکتبر (28 مهر) موتورهای خود را روشن کرده و مدار خود را از 53 روز به 14 روز در اطراف مشتری کاهش دهد اما به دلیل بروز یک مشکل در دریچه‌های موتور، این مانور تا مدت نامعلومی به تعویق افتاد.

5454

در هفتمین نمایشگاه کنفرانس سرمایه گذاری جهان اسلام چه گذشت؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از ستاد خبری دبیرخانه هفتمین نمایشگاه تجارت و سرمایه گذاری جهان اسلام در ایران، علی ملایی افزود: خوشبختانه در این دوره نیز شاهد حضور پر رنگ شرکت های ایرانی و نمایندگان آن ها در بخش های مختلف رویداد بودیم و بازخوردهای خوب و مثبتی را از حضور هیأت ایرانی در این رویداد مهم بین المللی کسب کردیم.

وی ادامه داد: در این دوره نمایندگان بیش از 40 شرکت و مجموعه ایرانی در قالب یک هیأت 60 نفره به مالزی سفر کردند و علاوه بر حضور در نمایشگاه به عنوان مشارکت کننده، در مذاکرات، ملاقات ها و بازدیدها و همچنین در اکثر جلسات و کنفرانس های جانبی مانند کنفرانس گردشگری اسلامی، کنفرانس آموزش عالی، کنفرانس اقتصاد آسیا و همایش گردشگری سلامت نیز شرکت کردند.

ملایی، تشکیل جلسه با سفارت ایران، تشکیل جلسه با پارک علم و فناوری مالزی، تشکیل جلسه با منطقه ویژه فناوری مالزی و تشکیل جلسه با دانشگاه upm مالزی را از جمله برنامه های جانبی مهم این سفر دانست و تأکید کرد: خوشبختانه این مذاکرات جانبی، منجر شد تا رایزنی ها و نیز انتقال تجارب به خوبی صورت گیرد و گروه ایرانی شناخت دقیق تری از فضای کسب و کار و همچنین حوزه فناوری و فعالیت های دانش بنیان در مالزی به دست آورند.

وی افزود: معرفی مهدی یوسفی، مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی به عنوان یکی از 8 چهره نخبه جهان اسلام، ارایه 4 مقاله از ایران و قرار گرفتن 3 نفر نماینده ایران در فهرست سخنرانان اصلی همایش ها، بیانگر کیفیت حضور ایران در این رویداد است.

 

22435

تصاویر کودکی که 2 بار متولد شد!

تراتوم استخوان دنبالچه” (Sacrococcygeal teratoma) نوعی تومور است که معمولا پیش از تولد اتفاق افتاده و از دنبالچه جنین رشد می‌کند.

این تومور مرگبار در یکی از هر 35 هزار مورد تولد به ویژه در میان نوزادان دختر رخ می‌دهد.

مارگارت بومر در زمان سونوگرافی در هفته شانزدهم بارداری خود متوجه وجود این تومور در بدن جنینش شد. اگرچه برخی تومورها در زمان بارداری قابل تحمل بوده و می‌توان آن‌ها را پس از تولد برداشت، اما تراتوم استخوان دنبالچه باعث مشکلات زیادی در جریان خون می‌شود. این تومور همچنین همراه با کودک رشد کرده و گاهی اوقات در رشد کودک مانع ایجاد می‌کند.

به گفته پزشکان،‌ در برخی موارد، تومور برنده شده و قلب دچار نارسایی می‌شود که نتیجه آن مرگ کودک است.

در هفته بیست و چهارم بارداری این زن، جنین طی یک عمل جراحی از بدن مادر بیرون کشیده شد تا تومور از بدن وی برداشته شود. سخت‌ترین بخش کار، برداشتن کودک بدون آسیب زدن به رحم مادر بود.

در مورد این کودک، به دلیل بزرگ بودن بیش از حد تومور، برش بزرگی روی شکم مادر زده شد و کودک در خارج از رحم عمل شد. این عمل جراحی با موفقیت انجام و کودک مجددا به بدن مادر بازگردانده شد.

بومر چهار ماه پیش مجددا تحت عمل سزارین قرار گرفت و این بار کودک خود را بطور کامل در سی و شش هفتگی به دنیا آورد.

به گفته پزشکان این کودک به عمل‌ جراحی دیگری برای برداشتن کامل تومور نیاز دارد و باید مجددا چند بار مورد بررسی قرار بگیرد.

5454