تغییر نام ۲۲ میدان در سطح شهر اردبیل بررسی می‌شود

حمید لطف‌اللهیان با تأکید به اینکه نامگذاری میدان‌ها در جلسات مستمر مورد بررسی قرار می‌گیرد، تصریح کرد: چند مورد محدود از موارد ذکر شده نامگذاری و مابقی تغییر نام میدان‌ها است.

وی افزود: نامگذاری در کمیته نامگذاری میدان‌ها انجام شده و به مؤلفه‌های مختلف از جمله پیام فرهنگی نام و تناسب آن با بافت فرهنگی شهر توجه می‌شود.

شهردار اردبیل در خصوص علت عدم نامگذاری میدانی به نام میدان جوان، در هفته جوان، اضافه کرد: چنین پیشنهادی به شهرداری انعکاس نیافته بود و به همین دلیل نامگذاری میدان جوان در برنامه نداشتیم.

لطف‌اللهیان با بیان اینکه پیشنهاد دستگاه‌ها، شورای شهر و جلسات مختلف در کمیته مورد بررسی قرار می‌گیرد، متذکر شد: تلاش شهرداری نامگذاری مطلوب میدان‌ها است که بتواند در انتقال مناسب‌ترین پیام فرهنگی مؤثر عمل کند.

وی تأکید کرد: پیشنهادی مبنی بر نامگذاری میدانی به نام میدان جوان نیز قابل‌بررسی است و اگر طرحی در این خصوص ارائه شود در کمیته نامگذاری بررسی خواهد شد.

 

 

شرکت برق اردبیل ۳۰۰ میلیارد ریال از مصرف‌کنندگان مطالبه دارد

علیرضا علیزاده سهم عمده این مطالبات را بخش صنعتی عنوان کرد و افزود: با وجود اینکه بخش صنعت تنها یک درصد از مشترکان را شامل می‌شود، ۱۵۰ میلیارد ریال مطالبه از این بخش داریم.

وی عمده دلیل ایجاد این بدهی را ناتوانی صنایع در پرداخت بدهی برق خود عنوان کرد و گفت: ۱۸ درصد از برق مصرفی در بخش صنعت مصرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان توسعه و اجرای پروژه‌های عملیاتی صنعت برق را در سایه پرداخت مطالبات امکان‌پذیر دانست و خواستار پرداخت مطالبات این شرکت از سوی مصرف‌کنندگان شد.

علیزاده با اذعان به اینکه این استان کمتر توسعه یافته است و به همین دلیل بدهی برق ایجاد می‌شود، اضافه کرد: انتظار می‌رود مردم با پرداخت به موقع مطالبات زمینه اجرای پروژه‌های صنعت برق را فراهم سازند.

وی در خصوص برخی اظهارات مبنی بر افزایش تعرفه برق نیز اضافه کرد: تا کنون در خصوص افزایش تعرفه انشعابات و بهای برق مصرفی ابلاغی نداشتیم و با این وجود احتمال افزایش مرحله سوم هزینه برق در آینده نزدیک وجود دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت توزیع برق استان در حال حاضر هزینه برق مصرفی در سبد خانوار مبلغ جزئی است و وزارت نیرو به دنبال منطقی سازی این مبلغ است.

علیزاده متذکر شد: متوسط قبوض برق صادره در این استان به غیر از پارس‌آباد و بیله سوار ۳۰۰ هزار ریال برای دو ماه است که به واقع رقم اندکی به ویژه در مقابل هزینه‌های تولید برق محسوب می‌شود.

وی منطقی کردن قیمت تعرفه را برابر با زمینه‌سازی برای مدیریت مصرف و درست مصرف کردن دانست و افزود: در حال حاضر بهای برق مشترکان بخش اندکی از سبد خانوار را تشکیل می‌دهد.

 

 

برای اولین بار یک خانم، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زنجان شد

به گزارش خبرآنلاین،طی حکمی از سوی ناصر مقدم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی،ایرانه حیدری را به عنوان رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زنجان منصوب کرد.

دراین مراسم ایرانه حیدری ضمن تقدیر و تشکر ار حسن نظر و حسن اعتماد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان و سایر مسئولین شهرستانی و استانی گفت:امیدوارم با حمایت ها و مساعدت های مدیریت محترم و بهره گیری از تجربیات آنان و همکاری همکاران سهم بسزایی دررشد و بالندگی شهرستان زنجان داشته باشیم.

این برای اولین بار است که یک خانم به ریاست اداره شهرستان در استان زنجان منصوب می شود. اداره کل ارشاد استان زنجان یکی از موفق ترین و کم حاشیه ترین ادارات استان زنجان می باشد و با تمام مطبوعات و هنرمندان تعامل سازنده ای دارد.

 

 

پیشنهاد حجت الاسلام صدوقی، معرفی یزد بعنوان نماد شهر صلح در مجمع جهانی اسلام

حجت الاسلام محمد صدوقي با اشاره به برگزاري هفتمین اجلاس مجمع جهانی اسلام به ميزباني يزد طي روزهاي چهارم و پنجم خردادماه جاري، تصريح كرد: هر ساله اين اجلاس در يكي از كشورهاي اسلامي برگزار مي‌شود لذا سال گذشته در اجلاس ششم كه در پاكستان برگزار شد، جمهوري اسلامي ميزباني هفتمين دوره را تقبل كرد.

وي ادامه داد: البته با توجه به تمايل وزارت خارجه مبني بر برگزاري اين اجلاس در خارج از پايتخت، اولين ميزباني اين اجلاس توسط كشورمان نظر به ظرفيت‌هاي ناشناخته موجود در استان به دارالعباده يزد داده شد.

دبير اين دوره از اجلاس با بيان اين كه مجمع جهاني اسلام از مهمترين نشست‌هاي انديشمندان و اتاق‌هاي فكر دنياي اسلام بشمار مي‌آيد، خاطرنشان كرد: در همين راستا نيز حضور متفكران 30 كشور اعم از كشورهاي اسلامي آسيياي ميانه، كشورهاي حاشيه خليج فارس و حتي كشورهاي اقيانوسيه در اين اجلاس قطعي شده است.

حجت الاسلام صدوقي با تاكيد بر اين كه قطعاً نمي‌توان از اين اجلاس بين‌المللي توقعات محلي را داشت، اظهار كرد: اين اجلاس در واقع سياست‌هاي كلان جهان اسلام در عرصه بين‌المللي و در دنيايي كه جريان‌هاي تكفيري و معاند با برخي الحاقات خود به دنبال خدشه‌دار كردن چهره اسلام و جمهوري اسلامي هستند، را دنبال مي‌كند.

وي ادامه داد: اين اجلاس سعي دارد تا با تكيه بر مشتركات كشورهاي اسلامي، چهره واقعي اسلام را به دنيا نشان دهد و از سوي ديگر به مقابله با اقدامات منفي گروه‌هاي تكفيري و معاند با اسلام بپردازد.

وي متذكر شد: البته قطعاً‌ برگزاري اين اجلاس با حضور انديشمندان بنام و معتبري از كشورهاي اسلامي به ميزباني يزد مي‌تواند براي اين استان كه خود را براي سال 1400 به عنوان “سال خوشامد به يزد” آماده مي‌كند، حائز اهميت باشد چرا كه هر كدام از ميهمانان اين اجلاس مي‌تواند سفيراني مهم و معتبر در توصيف آنچه در يزد ديده‌اند، باشند.

دبير هفتمين اجلاس جهاني اسلام خاطرنشان كرد: البته با توجه به امتياز و احترام به ميزبان، موضوع يكي از نشست‌هاي تخصصي هشت‌گانه اجلاس نيز به عنوان “شهر‌ها به مثابه سمبل تمدن‌ها” در نظر گرفته شده كه مي‌تواند بستر مناسبي براي پرداختن به يزد باشد.

به گفته‌ي صدوقي، يزد از ظرفيت‌‌هاي بسياري بالايي در عرصه‌هاي مختلف اعم از معماري، فرهنگ، دوستي و همدلي و غيره برخوردار است به طوري كه مردمان اين ديار سابقه‌اي طولاني در زندگي مسالمت‌آميز با اديان مختلف از جمله زرتشتيان دارند كه مي‌تواند يزد را در اين اجلاس به عنوان “سمبل شهر صلح” معرفي كند.

تزیین میز توافق سران ایران، هند و افغانستان با ترمه یزد /عکس

روسای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان و نخست وزیر هندوستان عصر امروز در مراسمی توافقنامه سه‌جانبه ترانزیتی چابهار را با هدف تحول در همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در تهران به امضاء رساندند.

 

دعوت از معاون اول رئیس جمهور برای حضور مجمع جهانی اسلام

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، هفتمین اجلاس مجمع جهانی اسلام از سوی دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه روزهای 4 و 5 خرداد در شهر یزد برگزار خواهد شد.

هفتمین اجلاس مجمع جهانی اسلام که بزرگترین گردهمائی اندیشکده‌های جهان اسلام تحت حمایت سازمان همکاری اسلامی است از سوی دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار خواهد شد.

این نشست قرار است با عنوان «ارتباطات استراتژیک، ارزش‌ها، نهادها و افراد مرجع» در تاریخ 4 و 5 خرداد ماه سال جاری در هتل صفائیه یزد برگزار شود.

در این اجلاس، 100 نفر از حدود 40 کشور دنیا حضور پیدا خواهند کرد. و حاضران در دو روز و 8 پنل تخصصی به بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل اسلام خواهند پرداخت.

تاکنون حضور حجج اسلام مجید انصاری و یونسی معاون و دستیار رئیس جمهور در این نشست قطعی شده، کما اینکه از معاون اول رئیس جمهور و وزیر امور خارجه نیز برای حضور در آن دعوت شده است.

در همین رابطه لازم به ذکر است که میهمانان از عصر امروز در حال ورود به یزد هستند.

هفتمین مجمع جهانی اسلام، برای نخستین بار در کشورمان و شهر یزد، برگزار و توسط شبکه های تلویزیونی press tv و کوثر پخش خواهد شد.

نمایشگاه عکس خرمشهر در مسکو افتتاح می‌شود

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نمایشگاه عکس خرمشهر به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه و همکاری موزه جنگ مسکو با هدف معرفی فرهنگ ایثار و مقاومت دفاع مقدس در حوزه بين‌الملل با حضور عباس خامه‌یار معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روز سه شنبه ( 4 خرداد ماه)در محل موزه جنگ افتتاح مي‌شود.

بنابراين گزارش، از دیگر برنامه‌های بزرگداشت سالروز آزاد سازی خرمشهر، رونمایی از ترجمه روسی دو کتاب داستان‌های شهر جنگی و کتاب من زنده ام با حضور صاحب اثر معصومه آباد است.

۵۷۵۷

 

همسر شهید بابایی درگذشت

صدیقه حکمت همسر شهید سرلشکر خلبان عباس بابایی پس از تحمل ماه‌ها درد ناشی از بیماری کبدی، بعد از ظهر امروز بر اثر این عارضه در بیمارستان نمازی شیراز، دارفانی را وداع گفت.

بنابراین گزارش زمان مراسم تشییع و تدفین همسر شهید بابایی متعاقبا اعلام خواهد شد.

۵۷۵۷

رهبر انقلاب در دیدار اشرف غنی: موضوع آب رودخانه‌های مرزی باید حل شود

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (دوشنبه) در دیدار آقای «محمد اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان، با اشاره به مشترکات اعتقادی، فرهنگی و تاریخی فراوان میان مردم ایران و افغانستان و مرزهای مشترک دو کشور تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران همواره اهتمام جدی به مصالح و امنیت افغانستان داشته و دارد و پیشرفت این کشور در همه زمینه‌ها را، پیشرفت خود می‌داند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، مردم افغانستان را مردمی شجاع، غیور و با هوش خواندند و افزودند: افغانستان از دو نعمت بزرگ ثروت‌های طبیعی و ثروت انسانی برخوردار است که با بهره‌برداری مناسب از این ثروتها، می‌تواند به پیشرفتهای خوبی دست یابد.

ایشان به مهمان‌نوازی مردم ایران از مردم افغانستان در سالهای جنگ و بعد از آن اشاره و خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی ایران بر خلاف برخی کشورها از جمله امریکا و انگلیس، همواره با مردم افغانستان با دید احترام، برادری و مهمان‌نوازی برخورد کرده است و از هیچ کمک فنی، مهندسی و زیرساختی برای بهره‌برداری افغانستان از منابع طبیعی خود دریغ نخواهد کرد.

رهبر انقلاب همچنین لزوم حل هر چه سریع‌تر موضوع آبِ رودخانه‌های مرزی دو کشور را مورد تأکید قرار دادند وافزودند: چنین مسایلی نباید موجب نقار و گله‌مندی در روابط دو کشوری همچون ایران و افغانستان شود که مرز، فرهنگ و نیازهای مشترکی دارند.

در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان، با اظهار خرسندی از مذاکرات تهران به‌خصوص توافق برای ارتباط ترانزیتی با هند از طریق چابهار، گفت: ما همواره قدردان مهمان‌نوازی مردم ایران و نگاه مثبت جنابعالی نسبت به افغانستان هستیم و امیدواریم با مذاکرات تهران، زمینه گسترش بیش از پیش روابط فراهم شود.

آقای اشرف غنی همچنین افزود: طی هفته‌های آینده، نشست کارشناسی در خصوص مسایل مربوط به استفاده مشترک دو کشور از رودخانه‌های مرزی برگزار خواهد شد و امیدواریم این مسئله در چارچوب مناسبی حل شود.

2929

مقام معظم رهبری در دیدار نخست وزیر هند: توافق‌های دوجانبه نباید تحت تاثیر هیچ سیاستی قرار گیرد

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (دوشنبه) در دیدار آقای «نارندرا دامورداس مودی» نخست‌وزیر هند، با اشاره به سابقه بسیار طولانی و تاریخی ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و مردمی میان ایران و هند، زمینه‌های همکاری دو کشور را بسیار گسترده دانستند و گفتند: جمهوری اسلامی ایران از گسترش روابط با هند که یکی از اقتصادهای نوظهور و رو به پیشرفت در دنیا است، استقبال می‌کند و در اجرای توافق‌های دوجانبه کاملاً جدی است و تحت تأثیر هیچ سیاستی قرار نمی‌گیرد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به آینده‌ی اقتصادیِ خوب هند و همچنین منابع نفت و گاز ایران که در مجموع غنی‌ترین کشور دارنده این منابع است، افزودند: علاوه بر نفت و گاز، همانگونه که جنابعالی اشاره کردید چابهار یکی از نقاط ارتباطی مهم بین شرق و غرب، و شمال و جنوب است که می‌تواند بستر همکاریهای عمیق، بلندمدت و مفید باشد.

رهبر انقلاب با اشاره به سیاست صحیح دولت هند مبنی بر وارد نشدن به هیچ‌یک از ائتلافهای غربی و امریکایی در به‌اصطلاح مبارزه با تروریزم، گفتند: مبارزه واقعی و جدی با تروریزم می‌تواند یکی دیگر از زمینه‌های همکاری ایران و هند باشد زیرا برخی از کشورهای غربی در مقابله با تروریزم جدی نیستند و در شکل‌گیری جریانهای تروریستی در افغانستان و همچنین گروههای تروریستی در عراق و سوریه، نقش داشته‌اند.

ایشان با تأکید بر اینکه باید در امر مبارزه با تروریزم که متأسفانه به‌نام اسلام سر برآورده، به مسلمانان و کشورهای اسلامی واگذار شود، خاطرنشان کردند: البته در این مبارزه، باید آن دسته از کشورهای اسلامی حضور داشته باشند که تابع سیاستهای امریکا و غرب نیستند، زیرا این کشورها قصد مبارزه جدی و واقعی با تروریستها را ندارند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریزم جدی است و از همه امکانات خود برای مقابله با آن، استفاده خواهد کرد.

رهبر انقلاب با اشاره به استفاده‌ سازمانها و گروههای تروریستی از برخی مشکلات و نقاط ضعف جامعه مسلمانان در کشورها برای جذب نیرو، تأکید کردند: کشورها باید این بهانه‌ها را از دست تروریستها بگیرند.

ایشان، تروریزم را یک بیماری مُسری و خطرناک خواندند و خاطرنشان کردند: همانگونه که امکان مهار هر بیماری واگیردار وجود دارد، با تروریزم نیز می‌توان مقابله، و آن را مهار کرد.

در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، نخست‌وزیر هند با اشاره به سفر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به هند در سال ۱۳۵۹، آن را زمینه‌ساز تعمیق روابط دو کشور خواند و گفت: در سفر کنونی، توافقهای خوبی انجام و تصمیم‌های بزرگی گرفته شده است که مطمئن هستم با اراده جدی دو طرف، به نتایج خوبی خواهند رسید.

آقای نارندرا مودی با تأیید سخنان رهبر انقلاب اسلامی در خصوص خطر تروریزم و لزوم مبارزه جدی با آن، افزود: متأسفانه برخی کشورها، تروریزم را به «خوب» و «بد» تقسیم کرده‌اند و در خصوص مبارزه با تروریزم، فقط حرف می‌زنند.

نخست‌وزیر هند با تأکید بر اینکه اسلام دین عشق و محبت است و هیچ ارتباطی با تروریزم ندارد، خاطرنشان کرد: هند چند سال پیش، پیشنهاد برگزاری کنفرانس جهانی مبارزه با تروریزم را با حضور کشورهای اسلامی داد که با مخالفت برخی کشورهای غربی مواجه شد.

وی افزود: باید کشورهایی که در مبارزه با تروریزم جدی هستند، در کنار یکدیگر قرار گیرند و همکاریهای نزدیکی با هم داشته باشند.

2929